Imię Gertruda – jakie jest pochodzenie i znaczenie tego imienia?
Gertruda to imię pochodzenia germańskiego z długą tradycją w Polsce. Pojawiło się w naszym kraju w średniowieczu i do dziś jest nadawane dziewczynkom. Nie jest ono już tak popularne jak dawniej, jednak warto wiedzieć, jakie wartości ze sobą niesie i jak silnych ma patronów. Przeczytaj najważniejsze informacje o imieniu Gertruda, zanim podejmiesz decyzję o wybraniu go dla swojego dziecka.
Spis treści
- Znaczenie imienia Gertruda
- Gertruda - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Gertruda
- Imieniny Gertrudy
- Imię Gertruda dla dziecka
- Gertruda - edukacja
- Gertruda - rodzina i miłość
- Gertruda - predyspozycje zawodowe
- Znane Gertrudy
- Gertruda w innych językach
- Patroni imienia Gertruda
- Przysłowia i cytaty z imieniem Gertruda
- Ciekawostki o imieniu Gertruda
- Gertruda - szczęśliwa liczba
- Gertruda - szczęśliwy kamień
- Gertruda - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Gertruda
Gertruda to kobieta zdecydowana, która chce kontrolować dokładnie każdy aspekt swojego życia. Jest samodzielna i niezależna. Przyciąga innych swobodą i pewnością siebie. W towarzystwie jest ceniona za szczerość i prostolinijność. Zawsze mówi to, co myśli. Jednocześnie jest czuła i kochająca dla bliskich.
Gertruda - pochodzenie
Gertruda jest imieniem pochodzenia germańskiego. Składa się ono z dwóch słów - ger i trut, które łącznie można tłumaczyć jako „silna w walce (szczególnie oszczepem, włócznią)”. Warto wspomnieć, że imię to w Polsce ma dość długą tradycję. Po raz pierwszy pojawiło się już w XIII wieku. Szczególnie popularne było w średniowieczu i występowało w różnych wariantach.
Zdrobnienia imienia Gertruda
Imię Gertruda brzmi bardzo poważnie i dostojnie, dlatego też często zwracając się do osób je noszących, zwłaszcza do dzieci, stosujemy zdrobnienia. Do najczęściej stosowanych form zaliczają się: Trudzia, Gerdzia, Trudka, Trudunia, Gertusia czy Trudi.
Imieniny Gertrudy
Imieniny Gertrudy są kilka razy w roku. Wypadają 18 lutego 17 marca, a także 16 listopada. Zwyczajowo w tych dniach wspomina się święte noszące to imię i będące jego patronkami (św. Gertrudę Comensoli, św. Gertrudę z Nijvel i św. Gertrudę z Helfty).
Imię Gertruda dla dziecka
Małe Gertrudy są dziećmi pewnymi siebie i jednocześnie otwartymi. Swobodnie czują się w towarzystwie rówieśników i dorosłych. Już w dzieciństwie widać ich popęd do niezależności i chęć decydowania o sobie.
Gertruda - edukacja
W szkole Gertruda dobrze sobie radzić. Chętnie bierze udział w projektach, w których może być liderem grupy. Są one związane zarówno z nauką, jak i z działalnością szkolnych organizacji uczniowskich, np. klubów wolontariuszy.
Gertruda - rodzina i miłość
Gertruda jest szczera i zawsze mówi to, co myśli. Dobrze dogaduje się z mężczyznami, jednak nie ma zbyt wielu adoratorów. Kiedy już znajdzie wybranka swojego serca, jest dla niego czuła i kocha go bez granic. Chętnie też zakłada rodzinę. Jednak musi mieć zapewnioną swobodę i możliwość decydowania o sobie.
Gertruda - predyspozycje zawodowe
Gertruda jest pewna siebie i przebojowa. Dobrze czuje się zarówno w zawodach artystycznych, jak i technicznych. Często łączy w swojej pracy te dwie rzeczy i to z sukcesami. Dobrze też zarządza zespołem ludzi, więc sprawdzi się na stanowiskach kierowniczych.
Znane Gertrudy
Jest wiele znanych i cenionych osób, które noszą bądź nosiły omawiane imię. Dawniej było ono bardzo popularne wśród rodzin królewskich i arystokratycznych. Tak na imię miały m.in. córka Mieszka II Lamberta, córka Bolesława III Krzywoustego czy córka Henryk II Pobożnego. Imię to przybierały także królowe - Gertruda z Meran (królowa węgierska) czy Gertruda Saska (królowa duńska). Wśród znanych Gertrud nie może zabraknąć takich postaci, jak: Gertrude Stein (amerykańska pisarka), Gertruda Szalska (polska aktorka) czy Gertruda Pritzi (austriacka tenisistka stołowa).
Gertruda w innych językach
Imię Gertruda w innych językach ma formę taką samą jak w polszczyźnie. Można też spotkać się z jego odmianą pisaną przez „e” na końcu, czyli Gertrude.
Patroni imienia Gertruda
Imię Gertruda ma kilka patronek. Wśród najważniejszych osób wymienia się m.in. Gertrudę Comensoli, założycielkę Adoratorek Najświętszego Sakramentu. Obok niej warto wymienić także Gertrudę z Nijvel (ksieni benedyktyńskiego klasztoru w Nijvel), Gertrudę z Helfty (średniowieczną mistyczkę) czy Gertrudę z Hackeborn (założycielkę klasztoru benedyktynek w miejscowości Helfta).
Przysłowia i cytaty z imieniem Gertruda
W języku polskim nie ma powiedzeń czy przysłów dotyczących imienia Gertruda.
Ciekawostki o imieniu Gertruda
W celu nadania imienia Gertruda w Związku Radzieckim tłumaczono je jako „bohaterka pracy”, a etymologię wywodzono od słów gieroina truda.
Imię Gertruda było inspiracją do nazywania różnych miejscowości, a nawet obiektów kosmicznych. W Polsce znajduje się miejscowość Gertrudów, a we Francji - Maulevrier-Sainte-Gertrude. Jedna z planetoid została nazwana Gertrud na cześć imienia wnuczki jej odkrywcy.
Gertruda - szczęśliwa liczba
Gertruda jako numerologiczna piątka nie lubi nudy i stagnacji. Jest pełna energii i zapału, chce, aby w jej życiu cały czas coś się działo. Musi mieć też zapewnioną dla siebie odpowiednią przestrzeń życiową, która pozwoli jej na swobodne działanie.
Gertruda - szczęśliwy kamień
Szmaragd jest kamieniem Gertrudy - symbolem płodności i miłości. Często umieszcza się go w biżuterii darowanej osobie bliskiej sercu. Ma chronić zakochanych przed zdradą.
Gertruda - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Gertrudy jest zielony. To symbol nadziei, przynoszący duchową harmonię. Pomaga łagodzić bóle i równoważy energię życiową. Wskazuje się, że wpływa też na dobre samopoczucie. W terapii kolorem stosowany jest także w celu uzyskania wewnętrznego spokoju.