Kama – znaczenie i pochodzenie imienia, imieniny, predyspozycje zawodowe
Kama może być zdrobnieniem od imienia Kamila. Jednak rodzice nowo narodzonych dziewczynek mogą również zdecydować się na imię Kama jako samodzielnie funkcjonujące. Noszące je osoby to kobiety o pociągającej i tajemniczej osobowości, które lubią, kiedy wokół nich wiele się dzieje. Jako dzieci wyróżnia je nad wyraz rozwinięta wyobraźnia. W dorosłości są zaradne i pracowite, nastawione na sukces w dziedzinach, które je interesują. Dowiedz się, jaki kamień i liczba sprzyjają Kamie, kiedy ma imieniny i jakich zdrobnień używać.
Spis treści
- Znaczenie imienia Kama
- Kama - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Kama
- Imieniny Kamy
- Imię Kama dla dziecka
- Kama - edukacja
- Kama - rodzina i miłość
- Kama - predyspozycje zawodowe
- Znane Kamy
- Kama w innych językach
- Kama - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Kama
- Ciekawostki związane z imieniem Kama
- Kama - szczęśliwa liczba
- Kama - szczęśliwy kamień
- Kama - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Kama
Kama to pociągająca kobieta, która roztacza wokół siebie aurę tajemniczości. Ta urodziwa i sympatyczna osoba ma grono znajomych i przyjaciół, lubi imprezy, na których może dobrze się zabawić. Kobieta o wrażliwym sercu interesuje się sztuką, nie jest też obojętna na ludzką krzywdę. Nudzi ją stagnacja i spokój, spragniona ciągłych wrażeń i przygód potrafi się nawet pokłócić z partnerem lub przyjaciółką, żeby tylko coś się zadziało. Jest pewna siebie i własnego zdania, którego będzie zażarcie bronić.
Kama - pochodzenie
Kama stanowi zdrobnienie od imienia Kamila, ale funkcjonuje również jako samodzielne imię. Wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza osobę szlachetnie urodzoną.
Zdrobnienia imienia Kama
Popularnymi zdrobnieniami imienia Kama są: Kamcia, Kamyś, Kamka, Kamusia i Kamunia.
Imieniny Kamy
Kamy obchodzą imieniny 14 lipca.
Imię Kama dla dziecka
Kama to z pewnością imię nietypowe i rzadko nadawane dziewczynkom. W tym przypadku unikalność imienia oznacza też niebanalną osobowość. Kama już od dziecka jest bardzo energiczną, lubiącą zabawę dziewczynką, a jednocześnie ma dość wybujałą wyobraźnię. Może jej używać do wymyślania niestworzonych historii lub oryginalnych dzieł sztuki, o które dorośli nie posądziliby dziecka. Rodzice mogą mieć z nią trudności - mała Kama lubi się kłócić i stawiać na swoim.
Kama - edukacja
Kama jest inteligentną i zaradną uczennicą. Bywa kłótliwa i wchodzi w konflikt nie tylko z kolegami z klasy, lecz także nauczycielami. Jeśli postanowi przyłożyć się do nauki, może osiągnąć naprawdę wiele zarówno w dziedzinach humanistycznych, jak i ścisłych. Jeżeli jednak nie będzie jej zależało na nauce, urok osobisty najprawdopodobniej pomoże jej przetrwać czasy szkolne.
Kama - rodzina i miłość
Mimo że Kamę pociąga w życiu wieczna zmiana, w miłości szuka raczej stałego partnera niż przelotnych miłostek. Jest wierną i oddaną partnerką oraz żoną. Nie dopuszcza do tego, by w związku wiało nudą. Dzięki rozbudzonym fantazjom stale zaskakuje partnera. Jeśli zdecyduje się założyć rodzinę, będzie dobrą żoną i wyrozumiałą, kochającą matką. Kama lubi porządek w domu, jednak nie przepada za pracami domowymi, dlatego je zleca partnerowi lub starszym dzieciom.
Kama - predyspozycje zawodowe
Kama jest bardzo zaradna, ambitna i pracowita. W swojej pracy szuka przede wszystkim pasji, zależy jej również na karierze. Ma silny charakter, dlatego doskonale sprawdzi się w roli lekarki, prawniczki czy nawet strażaczki. Żądna przygód i stałych wyzwań Kama może nawet zostać kierowcą rajdowym, pilotką lub alpinistką.
Znane Kamy
Do znanych kobiet w Polsce noszących to imię zalicza się aktorka filmowa i teatralna Kama Kowalewska-Kulawinek oraz dziennikarka Kama Zboralska. Za granicą nosiła je jedna z najstarszych osób na świecie, superstulatka z Japonii Kama Chinen, która zmarła, mając 114 lat.
Kama w innych językach
Obcojęzyczne formy imienia Kama brzmią identycznie jak w języku polskim. W niektórych krajach spotykana jest również wersja Cama.
Kama - patroni
Patronką kobiet noszących imię Kama jest św. Kamila Baptysta Varano. To święta Kościoła katolicka, klaryska, która żyła w XV wieku we Włoszech. Pochodziła z zamożnej rodziny i wbrew rodzicom postanowiła wieść ubogie życie w żeńskim klasztorze. Modliła się, umartwiała i pomagała biednym. Dzięki żarliwej wierze otrzymała dar widzenia. Święta Kamila została kanonizowana w 2010 roku.
Przysłowia i cytaty z imieniem Kama
To imię pojawiło się m.in. w tekście piosenki „Kama” zespołu Gdzie Cikwiaty:
„Dlatego mamy tyle miejsca, żywej duszy nie ma tu!
Po plaży mogę nago biegać z nią i wszędzie pisać imię jej:
Kama, Kama!”
Ciekawostki związane z imieniem Kama
Imię Kama to jedno z najrzadszych imion w Polsce - w 2018 i 2019 roku nie nadano go żadnej dziewczynce.
Kama - szczęśliwa liczba
Kamie sprzyja liczba 8. Numerologiczna ósemka jest bardzo wymagająca w stosunku do siebie i innych. Może być przez to odbierana jako trudna we współżyciu. Dąży do perfekcjonizmu, zwłaszcza w sferze intelektualnej. Całe życie rozwija swoje umiejętności, dużo czyta, dopytuje. Lubi oddawać się pasji, często też jest uzdolniona artystycznie.
Kama - szczęśliwy kamień
Talizmanem dla Kamy jest sodalit. Ten rzadko występujący minerał stanowi nie tylko piękny dodatek do biżuterii, lecz także kamień o właściwościach ezoterycznych. Właścicielowi pomaga w dążeniu do oświecenia umysłu, pogłębia stany medytacji i wprowadza równowagę między myśleniem logicznym a intuicją.
Kama - szczęśliwy kolor
Kolorem, który powinien dominować w szafie i mieszkaniu Kamy, jest brązowy. Ta często spotykana w przyrodzie barwa ziemi i pni drzew tworzy naturalną i przytulną atmosferę w domu.