Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Maryna

Maryna to „ta, która pochodzi z morskich głębin”. Kobiety o tym imieniu cenią szeroko pojętą wolność. Ich życiowe motto brzmi następująco: „Pozostań sobą, niezależnie od zmieniających się okoliczności”. Nie oznacza to jednak, że idą do wyznaczonego celu po trupach, nie zważając na innych. Wręcz przeciwnie - dobro drugiego człowieka jest dla nich często wartością nadrzędną. Nie potrafią przejść obojętnie obok cierpienia. Jeśli widzą czyjąś krzywdę, reagują. Są niezwykle empatyczne i wrażliwe, co z jednej strony stanowi ogromną zaletę, z drugiej jednak bywa dużym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu.

Maryna - pochodzenie

Imię Maryna pochodzi od łacińskiego słowa „marina”. Można je przetłumaczyć jako „morski” lub „morze”. To jedna z form imienia Maria.

Zdrobnienia imienia Maryna

Imię Maryna można zdrobnić na wiele sposobów. Do najpopularniejszych spieszczeń należą takie formy jak: Marynka, Marynia, Marulka, Maryneczka czy po prostu Mari.

Imieniny Maryny

Maryna świętuje imieniny 12 lutego, 2 marca, 18 i 30 lipca, 10 października oraz 11 listopada.

Imię Maryna dla dziecka

Maryna jest opiekuńczym, a zarazem bardzo wrażliwym dzieckiem. Często udzielają jej się nastroje innych. Szybko przechodzi od entuzjazmu do smutku i miewa trudności z kontrolowaniem emocji. Jednocześnie łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami lub rodzeństwem. Lubi sprawiać innym radość, nawet jeśli sama na tym traci. Jeśli zajdzie taka potrzeba, bez żalu odda koledze ulubioną zabawkę czy czekoladę. Chętnie pomaga rodzicom w codziennych obowiązkach. Unika kłótni i konfrontacji. Często sama rezygnuje z własnych racji, by zapobiec sprzeczce i nikogo nie zranić.

Maryna - edukacja

Maryna ma analityczny umysł. Dokładnie zgłębia każde zagadnienie, zanim przejdzie do rozwiązania problemu. Dobrze odnajduje się w naukach ścisłych. Lubi też przedmioty humanistyczne takie jak: historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia czy etyka. Znajomość praw natury i mechanizmów rządzących światem daje jej poczucie kontroli i pozwala lepiej zrozumieć zastaną rzeczywistość. Maryna lubi poznawać nowe miejsca i poszerzać horyzonty, na przykład poprzez czytanie książek.

Maryna - rodzina i miłość

Maryna chce czuć się kochana. Miłość nadaje sens jej życiu i jest głównym motywem wszystkich działań. Kobiety noszące to imię marzą o założeniu rodziny. Mają silny instynkt macierzyński. Często przedkładają potrzeby najbliższych nad własne pragnienia, co nie zawsze wychodzi im na dobre. Dążenie do uszczęśliwienia innych kosztem własnych potrzeb może bowiem prowadzić do frustracji i konfliktów, a także wywołać poczucie zmarnowanej szansy. Zdarza się, że Maryna kocha więcej niż jednego mężczyznę.

Maryna - predyspozycje zawodowe

Maryna ma wszechstronne zainteresowania. Często zmienia nie tylko miejsce pracy, lecz również zawód. Uczestniczy w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych, dzięki czemu może łatwo się przebranżowić i dostosować do wymogów rynku. Jeśli tylko zechce, zrobi zawrotną karierę niemal w każdej branży. Będzie świetną lekarką psycholożką, specjalistką od reklamy, dekoratorką wnętrz, nauczycielką, projektantką mody, kosmetyczką itp.

Znane kobiety o imieniu Maryna

  • Marina Łuczenko-Szczęsna - ukraińska piosenkarka, aktorka oraz autorka tekstów. Ma polskie korzenie. Wystąpiła w takich serialach jak „39 i pół” czy „Usta, usta”. Nagrała kilka płyt. Ma na swoim koncie wiele nagród muzycznych, m.in. Eska Music Awards (2010) i Plejada Top Ten 2012. Jest żoną Wojciecha Szczęsnego.
  • Maryna Gąsienica-Daniel - narciarka alpejska. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Występowała na igrzyskach olimpijskich w Soczi oraz Pjongczang. Ma starszą siostrę Agnieszkę, która również odnosi liczne sukcesy w sporcie.
  • Maryna Mniszchówna - córka wojewody sandomierskiego, żona Dymitra Samozwańca, caryca Rosji. Wspólne rządy małżonków nie trwały zbyt długo, ale wspomniana para na stałe zagościła w europejskiej kulturze i stała się inspiracją dla wielu twórców. Pojawiła się w tragedii Aleksandra Puszkina „Borys Godunow” i operze Modesta Musorgskiego pod tym samym tytułem. Maryna jest również główną bohaterką powieści historycznej „Agaj-Han” Zygmunta Krasińskiego oraz jedną z postaci występujących w książce Mariusza Wollnego „Krwawa Jutrznia”.

Maryna w innych językach

Imię Maryna występuje w wielu językach świata, choć w nieco zmienionej formie - Marina. Funkcjonuje m.in. w Anglii, Francji, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.

Maryna - patroni

W dokumentach hagiograficznych pojawia się Maryna z Orense, utożsamiana niekiedy ze św. Małgorzatą Antiocheńską. Kościół katolicki obchodzi jej wspomnienie 18 lipca.

Przysłowia i cytaty z imieniem Maryna

Funkcjonujące w języku polskim przysłowia z imieniem Maryna mają bardzo często wydźwięk humorystyczny. Najlepszym dowodem na to są powiedzenia, takie jak: „Jaś Maryni buty kupił i odebrał, jak się upił” czy „Każda Maryna może mieć syna”.

Ciekawostki na temat imienia Maryna

W pierwszej połowie 2021 roku imię Maryna nadano tylko 2 dziewczynkom.

Imię Maryna nosiła jedna z głównych bohaterek serialu „Janosik” z 1974 roku. Zagrała ją Ewa Lemańska, a w tytułowego rozbójnika wcielił się Marek Perepeczko.

Maryna - szczęśliwa liczba

9 to szczęśliwa liczba Maryny.

Maryna - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Maryny jest koral.

Reklama

Maryna - szczęśliwy kolor

Szczęście Marynie przynosi róż.

Reklama
Reklama
Reklama