Imię Monika – znaczenie, patroni, imieniny
Monika to imię, które inspiruje artystów. Rudi Schuberth śpiewał o jej walorach fizycznych, natomiast zespół Wilki twierdził, że jest „zimna jak lód”. Jakie zatem są kobiety noszące to imię? Czy w piosenkach została zamknięta cała prawda o Monice? Przekonaj się, jakich patronów ma Monika oraz kiedy obchodzi imieniny.
Spis treści
- Znaczenie imienia Monika
- Monika - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Monika
- Imieniny Moniki
- Imię Monika dla dziecka
- Monika - edukacja
- Monika - rodzina i miłość
- Monika - predyspozycje zawodowe
- Znane Moniki
- Monika w innych językach
- Patroni imienia Monika
- Przysłowia i cytaty z imieniem Monika
- Ciekawostki o imieniu Monika
- Monika - szczęśliwa liczba
- Monika - szczęśliwy kamień
- Monika - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Monika
Monika jest osobą przebojową, która wie, czego chce od życia. Zawsze dąży do tego, by narzucić innym swoje przekonania. Można także powiedzieć o niej, że uwielbia mieć wokół siebie porządek, chociaż bywa nieco chaotyczna, czasami wręcz choleryczna. Mimo to łatwo zjednuje sobie ludzi, ponieważ jest sympatyczna i wiecznie uśmiechnięta. Dobrze czuje się w otoczeniu znajomych i chętnie poznaje nowe osoby. Często chce być przywódczynią lub liderką grupy, co dla innych może okazać się męczące. Jest kobietą, która zwraca uwagę mężczyzn. Muszą oni jednak pamiętać o tym, że Monika nie lubi adoratorów uważających ją za słabą kobietę, którą mogą manipulować. Szuka dla siebie partnera, z którym będzie mogła stworzyć związek oparty na partnerstwie, a nie zależności od drugiej osoby.
Monika - pochodzenie
Wskazuje się, że imię Monika wywodzi się z języka greckiego. Najprawdopodobniej pochodzi od słowa monos, które oznacza „pojedynczy”, „jeden”, „sam”. Niektórzy uważają, że mogło powstać od słowa monaché, czyli „samotny”, „odosobniony”. Na terenach Polski, w formie, jaką znamy dzisiaj, pojawiło się w XIX wieku. Największą popularnością cieszyło się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, obecnie jest nieco rzadziej wybierane.
Zdrobnienia imienia Monika
Od imienia Monika utworzono wiele zdrobnień. Do najpopularniejszych zalicza się takie jak: Monisia, Monia, Mońka. Można też stosować następujące spieszczenia: Moni, Moniunia lub Moniśka.
Imieniny Moniki
Na obchodzenie imienin Monika może wybrać sobie jedną z kilku dat. Szczególnie ważną spośród nich jest 27 sierpnia, kiedy to w Kościele katolickim wspomina się św. Monikę, matkę św. Augustyna. Inne dni, w które można świętować imieniny Moniki, to: 18 stycznia, 4 maja, 10 września, a także 6 października.
Imię Monika dla dziecka
Monika jest dzieckiem otwartym i wesołym. Już od małego widać jej silny charakter. Lubi przebywać ze swoim ojcem i podpatrywać go podczas różnych zajęć. Później często rywalizuje z mężczyznami, szczególnie jeśli dostanie pracę w zawodzie uważanym za typowo męski. Lubi być liderką grupy. Kiedy jest o czymś przekonana, trudno namówić ją do zmiany zdania.
Monika - edukacja
Chętnie przewodzi grupie uczniów. Zgłasza się na liderkę w zadaniach projektowych. dobrze sobie radzi także z drobnymi przeciwnościami. Nie załamuje się, gdy coś się stanie - zamiast tego dąży do rozwiązania problemu.
Monika - rodzina i miłość
Wybranek serca Moniki musi sprostać jej wygórowanym wymaganiom. Kiedy jednak już to zrobi, będzie bardzo szczęśliwy. Musi przede wszystkim mieć świadomość, że szuka ona osoby, która będzie jej partnerem, a nie obrońcą przed wszystkim. Monika bowiem doskonale sama radzi sobie z codziennymi problemami. Nie chce, aby ktoś ją zdominował. Czasami wręcz będzie chciała pokazać, kto rządzi w związku. Kiedy jednak zaufa wybranemu mężczyźnie, może on liczyć na to, że stanie idealną partnerką - troskliwą i kochającą. Będzie też dobrą panią domu, która zachwyci wszystkich swoimi umiejętnościami gotowania i urządzania wnętrz. Przebywanie w jej towarzystwie okaże się ogromną przyjemnością.
Monika - predyspozycje zawodowe
Monika sprawdzi się w każdym zawodzie, gdzie będzie mogła pokazać swoje zdolności do zarządzania, dlatego to dobra kandydatka na kierowniczkę. Lubi mieć również kontrolę nad innymi. W swoich działaniach jest bardzo szybka i zdecydowana. Dzięki inteligencji i intuicji nie musi zbyt długo rozpatrywać wszystkich możliwości. Cały czas też doskonali siebie, by mieć jak najlepsze doświadczenie. Dodatkowo zawsze jest dobrze zorganizowana i systematyczna. Lubi lekką rywalizację. W swojej pracy nie może czuć nudy i monotonii, gdyż straci do niej zapał. Monika powinna związać się z takimi branżami jak marketing czy handel. Dobrze będzie się czuła także przed lub za kamerą i podczas pracy w mediach.
Znane Moniki
Imię Monika (w różnych formach) jest popularne na całym świecie. Dlatego też w poszczególnych regionach globu można spotkać się ze znanymi i cenionymi Monikami, które działają w najróżniejszych dziedzinach. Są wśród nich m.in.: aktorki (Monica Bellucci, Monika Ambroziak i Monika Krzywkowska), piosenkarki (Monika Brodka, Monika Kuszyńska), osoby związane ze sportem (Monica Seles, Monika Pyrek i Monika Karkoszka), dziennikarki (Monika Zamachowska), pisarki (Monika Szwaja) i wiele innych.
Monika w innych językach
Imię Monika występuje w różnych językach. Najczęściej ma pisownię taką samą lub bardzo zbliżoną do tej funkcjonującej w języku polskim. W innych językach Monika to:
- Monica - j. hiszpański;
- Monica - j. fiński;
- Monika - j. czeski;
- Monique - j. francuski;
- Muinice - j. irlandzki;
- Monica/Mona - j. norweski;
- Mónika - j. węgierski.
Patroni imienia Monika
Główną patronką jest św. Monika żyjąca w III wieku n.e., matka św. Augustyna. To również patronka kobiet chrześcijańskich, w szczególności tych, które mają różnorodne problemy, ofiar przemocy, oszczerstw i innych zbrodni. Jako patronki podaje się również takie postacie jak: błogosławiona Monika Pichera, błogosławiona Monika Naisen oraz błogosławiona Monika męczennica z Kioto.
Przysłowia i cytaty z imieniem Monika
W języku polskim nie ma przysłów nawiązujących do Moniki. Można jednak spotkać się z powiedzeniami, w których pojawia się to imię. Przykładowo: „Może nawet bywa trochę dzika, może nawet nazbyt żywa bywa - to nieważne! Ważne, że Monika, kiedy uszczęśliwia innych, sama jest szczęśliwa”.
Ciekawostki o imieniu Monika
Z uwagi na znaczenie greckiego słowa, od którego pochodzi to imię - monos, czyli „samotny”, „jedyny” - często kojarzone było z jedynaczkami. Stanowiło także inspirację dla nazw różnych miejscowości. Przykładem może być Santa Monica położona w Stanach Zjednoczonych.
Monika - szczęśliwa liczba
Monika to numerologiczna dziewiątka, czyli osoba, która doskonale dba o siebie i swoje potrzeby. Jednocześnie wzbudza sympatię wśród innych. To połączenie sprawia, że dobrze czuje się w roli przewodniczki grupy. Jest wszechstronna, więc może działać w różnych dziedzinach, często odnosząc w nich sukcesy. Dziewiątki potrafią dobrze ocenić sytuację, w której się znajdują. Nie lubią, gdy ktoś ma inne zdanie i się im sprzeciwia.
Monika - szczęśliwy kamień
Kwarc różowy to szczęśliwy kamień Moniki. Przypisuje mu się właściwości pozwalające na wzmocnienie pola energetycznego. Ma też pomagać w walce z kompleksami. Ułatwia odstresowanie się i pokonanie trudności życiowych. Często wykonywano z niego amulety dla kobiet ciężarnych.
Monika - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem dla Moniki jest różowy. Stanowi on połączenie czerwieni i bieli, dlatego też ma wiele właściwości, które przypisuje się czerwonej barwie. Im jest intensywniejszy, tym bardziej pobudza i rozgrzewa. Może być odbierany jako kolor agresywny. Jednocześnie jednak im jaśniejszy róż, tym bardziej kojące działanie. Jest on wówczas symbolem przyjaźni i platonicznego uczucia.