Nadzieja – znaczenie imienia, zdrobnienia, patronki i znane osoby
Wyrażając nadzieję, głęboko wierzymy, że rzecz, której pragniemy, będzie mogła się urzeczywistnić. Imię pochodzące od tego słowa ma zatem piękną symbolikę, a kobiety o imieniu Nadzieja cechują się wyjątkowym charakterem. Dowiedz się, jakie znaczenie ma imię Nadzieja, jakimi predyspozycjami zawodowymi odznacza się nosząca je kobieta i jaki kamień może przynieść jej szczęście.
Spis treści
- Znaczenie imienia Nadzieja
- Nadzieja - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Nadzieja
- Imieniny Nadziei
- Imię Nadzieja dla dziecka
- Nadzieja - edukacja
- Nadzieja - rodzina i miłość
- Nadzieja - predyspozycje zawodowe
- Znane osoby o imieniu Nadzieja
- Nadzieja w innych językach
- Nadzieja - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Nadzieja
- Nadzieja - szczęśliwa liczba
- Nadzieja - szczęśliwy kamień
- Nadzieja - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Nadzieja
Nadzieja nie należy do najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom w Polsce. Inną jej formą, którą spotykamy częściej, jest Nadia - dość powszechnie występująca na Zachodzie. Niebanalne imię w tym przypadku świadczy również o nietuzinkowym charakterze kobiet je noszących. Nadzieje są bowiem przebojowe, towarzyskie i słyną z silnego charakteru. Jednocześnie potrafią być wrażliwe na krzywdę innych i pomocne dla bliźnich. Przez przyjaciół i rodzinę Nadzieje są uważane za osoby ciepłe, przyjazne i otwarte.
Nadzieja - pochodzenie
Imię Nadzieja pochodzi od greckiego słowa elpis i łacińskiego wyrazu spes, oznaczających dokładnie nadzieję, czyli głębokie oczekiwanie spełnienia czegoś, czego się bardzo pragnie, i ufność, że to się urzeczywistni. Obok wiary i miłości nadzieja jest jedną z trzech cnót teologicznych.
Zdrobnienia imienia Nadzieja
Imię Nadzieja jest już samo w sobie zdrobnieniem rosyjskiej wersji Nadieżda. W Polsce popularnymi spieszczeniami Nadziei są m.in.: Nadziejka, Nadka, Nadziejeczka, Nadusia, Nadziejunia, Nadziejusia, Nadunia, Nadziunia, Nadzia.
Imieniny Nadziei
Kobiety o imieniu Nadzieja najczęściej świętują 15 maja i 30 września. Jednak Nadzieje mogą obchodzić imieniny również w dniu wspomnienia swojej patronki - błogosławionej Nadziei od Jezusa Alhama Valera - który przypada 1 sierpnia.
Imię Nadzieja dla dziecka
Imię Nadzieja noszą urocze dziewczynki o optymistycznym podejściu do życia. Nie zamartwiają się porażkami, nie trzeba też wiele, by je zadowolić. Są serdeczne dla rówieśników i lubią zabawy z innymi dziećmi. Małe Nadzieje mogą być również dość uparte. Bez pytania nikogo o zdanie same podejmują ważne i mniej ważne decyzje. Jako dzieci Nadki bywają kapryśne, ale są na tyle urocze, że większość dorosłych im to wybacza.
Nadzieja - edukacja
Jako ambitne i inteligentne kobiety Nadzieje osiągają najczęściej sukcesy na każdym szczeblu edukacji. Muszą jednak sobie na niego zapracować - sukces nie przychodzi im łatwo. Lubią kontakt z naturą i sport, przez co ich ulubionymi przedmiotami w szkole są najpewniej przyroda, biologia, geografia lub wychowanie fizyczne. Pracowite Nadzieje sprawdzą się jednak również na innych kierunkach, przykładowo w matematyce, biznesie czy finansach.
Nadzieja - rodzina i miłość
Nadzieje dość szybko zakochują się, ale zazwyczaj nie są to przelotne miłostki. Kobiety o tym imieniu są lojalne i wierne - wybierają partnera na całe życie zaraz po osiągnięciu dojrzałości lub nawet wcześniej. Są przy tym dobrymi małżonkami i matkami. Swoje dzieci lubią nadmiernie rozpieszczać. Nadzieje poza pracą zawodową spełniają się jako panie domu otaczające opieką wszystkich domowników.
Nadzieja - predyspozycje zawodowe
Rozbudowana wrażliwość i empatia Nadziei sprawiają, że kobieta nosząca to imię będzie dobrą opiekunką - pielęgniarką, lekarzem, pedagogiem - lub psychologiem albo psychiatrą. Zmysł estetyczny może ją skierować ku sztuce. Niezależne, mające silne poczucie sprawiedliwości Nadzieje doskonale sprawdzą się w pracy zawodowej również jako prawniczki lub sędziny.
Znane osoby o imieniu Nadzieja
Nadzieja to mało powszechne imię w Polsce, znacznie częściej można je spotkać za granicą. Do znanych kobiet, które je noszą, należą m.in.:
- Nadzieja Artymowicz - polska poetka pochodzące z mniejszości białoruskiej;
- Nadia Juliette Boulanger - kompozytorka z Francji, zasłynęła również jako dyrygentka i pianistka;
- Nadia Comăneci - olimpijka, gimnastyczka z Rumunii;
- Nadieżda Krupska - działaczka komunistyczna i żona Włodzimierza Lenina;
- Nadia Zighem vel. Nâdiya - piosenkarka muzyki pop pochodzenia algiersko-włoskiego;
- Nadia Hilu - działaczka polityczna z Izraela;
- Nadieżda Pietrowa - rosyjska tenisistka;
- Hope Sandoval - amerykańska piosenkarka;
- Destiny Hope Cyrus, czyli Miley Cyrus - amerykańska piosenkarka i aktorka.
Nadzieja w innych językach
Imię Nadzieja ma wiele odpowiedników w różnych językach, co świadczy o dość powszechnym jego użyciu za granicą. Jako inna forma imienia Nadziei w Polsce funkcjonuje Nadia, choć w niektórych kręgach uważana jest za osobne imię. Jest to jednak zdrobnienie rosyjskiego odpowiednika Nadieżda. Podobne brzmienie imię to ma w języku bułgarskim - Nadeżda lub Nada. W języku ukraińskim Nadzieja funkcjonuje jako Nadija, w czeskim spotkamy się z Naděje, a we francuskim z Nadine. W języku francuskim, ale też w hiszpańskim, portugalskim czy nawet angielskim, Nadzieja ma odmiennie brzmiące formy:
- Espérance - język francuski;
- Esperanza - język hiszpański;
- Esperença - język portugalski;
- Speranza - język włoski;
- Hope lub Nadine - język angielski;
- Reményke - język węgierski;
- Elpis - język grecki;
- Toivo - język fiński.
Nadzieja - patroni
Patronką kobiet o imieniu Nadzieja jest jedna z córek świętej Zofii żyjącej w Rzymie w II wieku. Nadzieję jako dziecko wraz z dwoma pozostałymi siostrami Wiarą i Miłością zamęczono na oczach matki po tym, jak ta nie zgodziła się złożyć ofiary bogini Dianie. Drugą patronką Nadziei jest Nadzieja od Jezusa Alhama Valera, która została beatyfikowana w 2014 roku.
Przysłowia i cytaty z imieniem Nadzieja
Cytaty i przysłowia zawierające imię Nadzieja wiążą się przede wszystkim z jego znaczeniem. Oto przykładowe:
- Nadzieja widzi to, co niewidzialne, dotyka wartości niematerialnych i osiąga niemożliwe (Heraklit);
- Choć życie może się wydawać złe, zawsze można coś zrobić, aby odnieść sukces. Dopóki istnieje życie, jest nadzieja (Dale Carnegie);
- Nadzieja. Kwintesencja ludzkiej iluzji jest jednocześnie źródłem twojej największej siły i twojej największej słabości (Nelson Mandela);
- Nadzieja umiera ostatnia (Halina Birenbaum).
Nadzieja - szczęśliwa liczba
Nadzieja jest numerologiczną siódemką, co wskazuje na kobietę o nieprzeciętnej inteligencji, silnym charakterze i wielu talentach. Choć najczęściej wybiera przedmioty humanistyczne lub artystyczne, lubi rozwijać się na wielu polach i ciężką pracą potrafi wiele osiągnąć również w przedmiotach ścisłych. Marzy przede wszystkim o sukcesie i bogactwie, dba o samorozwój duchowy, ale też o nabywanie nowych umiejętności potrzebnych w życiu zawodowym. Potrafi dbać i opiekować się ludźmi, jest wrażliwa i empatyczna, jednak kiedy pochłonie ją kariera, zapomina o potrzebach bliźnich.
Nadzieja - szczęśliwy kamień
Szczęśliwym kamieniem Nadziei jest agat. Właściwości magiczne agatu znane są od wieków, dlatego minerał ten od dawien stosowany był jako amulet czy talizman, ale też wykorzystywany do tworzenia eleganckiej biżuterii. Agat symbolizuje miłość i wierność. Osobie, która go nosi, może pomóc w osiągnięciu równowagi fizycznej i emocjonalnej.
Nadzieja - szczęśliwy kolor
Kolorem, który przynosi szczęście Nadziei, jest beżowy. Stonowany, ciepły beż wpływa na nią kojąco i pozwala uspokoić umysł i ciało. Beżowe barwy będą dobrym wyborem dla Nadziei zarówno pod względem doboru garderoby, jak i koloru ścian w mieszkaniu.