GRY
 
 

4 infekcje, które musisz szybko wyleczyć

Podczas ciąży rośnie ryzyko infekcji intymnych. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie wstydź się i nie czekaj, tylko powiedz o nich lekarzowi. Szybkie rozpoczęcie leczenia sprawi, że twoje dziecko będzie bezpieczne.

infekcja pochwy, infekcje intymne, ciąża, objawy
fot. RF
W ciąży jesteś bardziej podatna na infekcje pochwy. Za większą skłonność do stanów zapalnych dróg rodnych odpowiadają ciążowe hormony, które winne są wielu zmianom zachodzącym teraz w twoim organizmie. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu, idź do lekarza. To pierwsze sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Nie warto ich bagatelizować, bo infekcje intymne mogą wpłynąć nie tylko na stan twojego zdrowia, ale także przyczynić się do kłopotów z ciążą. Konsekwencją ich nieleczenia może być nawet poronienie, zakażenie dziecka czy przedwczesny poród. 

Objawy infekcji pochwy

 • Grzybica – występuje najczęściej, miewa ją nawet 40 proc. przyszłych mam
  Objawy: swędzenie i ból okolic intymnych, potem białe lub żółte upławy. 
  Przyczyna: można się zarazić od partnera podczas stosunku, korzystając ze wspólnych ręczników i mydła (np. podczas wakacyjnych wyjazdów). Grzybicy sprzyja wyższa temperatura latem.
   
 • Bakteryjna waginoza – zdarza się często. 
  Objawy: upławy pochwowe o intensywnym rybim zapachu albo brak objawów. 
  Przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (zły kierunek mycia od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.
   
 • Chlamydioza – dość często
  Objawy: nietypowe upławy, pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle podbrzusza
  Przyczyna: można się zarazić od partnera podczas stosunku.
   
 • Rzęsistkowica – zakażenia zdarzają się rzadziej
  Objawy: pieniste upławy o zielonkawej barwie i rybim zapachu, świąd i pieczenie. 
  Przyczyna: można zarazić się od partnera przez wspólne używanie ręczników, a także na basenie.
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Jak się leczy infekcje intymne w ciąży?

Jeśli upławy nie świadczą o grzybicy, lekarz pobierze wymaz z pochwy. W ciąży infekcje pochwy leczy się inaczej. Nie dostaniesz leków doustnych, tylko dopochwowe globulki lub kremy. Lekarz może przepisać również wspomagający leczenie probiotyk ginekologiczny. 

Jak zapobiegać infekcjom pochwy?

Aby uniknąć podrażnień, zakażeń grzybami lub bakteriami zwróć uwagę na kosmetyki pielęgnacyjne, jakich używasz i przestrzegaj kilku zasad dotyczących higieny:
 • Nie używaj mydeł – tylko delikatne płyny myjące, a najlepiej te, które są przeznaczone do higieny intymnej kobiet w ciąży. Zwykłe mydło ma odczyn zasadowy, tworzy warunki sprzyjające rozwojowi infekcji, często też wywołuje podrażnienia. 
 • Korzystaj z prysznica – kąpiele sprzyjają infekcjom miejsc intymnych. Jeśli jednak od czasu do czasu chciałabyś poleżeć w wannie, najpierw weź prysznic. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, ani być zbyt ciepła.
 • Pamiętaj o kierunku mycia – odpowiedni to przód–tył – bakterie z odbytu (grożą poważną infekcją) nie mają szansy wniknąć do pochwy. 
 • Przeznacz osobny ręcznik do okolic intymnych i często go zmieniaj albo używaj ręczników jednorazowych. W wilgotnym materiale bakterie mają świetne warunki do rozwoju.
 • Noś bawełnianą bieliznę – materiały syntetyczne nie przepuszczają powietrza i sprzyjają rozwojowi grzybicy i innych infekcji.
 • Jeśli używasz wkładek higienicznych – pamiętaj, aby je bardzo często zmieniać.

Uwaga! Czasem infekcję pochwy można pomylić z alergią! Objawami alergii są obfite upławy, świąd i zaczerwienienie. A przyczyniać mogą się do niej środki do prania, mydło czy płyn do higieny intymnej. Uczulać może też barwnik w papierze toaletowym czy chlor na basenie. Zwykle wystarczy unikanie kontaktu z alergenem, ale czasem, podobnie jak przy infekcji, potrzebne jest leczenie. 

Czytaj też: Co o infekcjach intymnych w ciąży mówią specjaliści: ginekolog położnik i położna.

Doładuj
Przeładuj