upławy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Upławy w ciąży: co oznaczają? Przyczyny, kolor, niepokojące objawy

Upławy w ciąży są normalnym zjawiskiem, jeśli mają odpowiedni kolor i brak zapachu. Prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży jest przezroczysta lub lekko biaława, rzadka, kleista. Zdarza się jednak, że upławy w ciąży mogą być niepokojącym sygnałem. Jeśli wydzielinie towarzyszy nieprzyjemny zapach, świąd lub pieczenie – koniecznie udaj się do lekarza, który wykluczy infekcje intymne lub problemy z ciążą, np. odklejanie łożyska czy zagrażające poronienie.

Upławy w ciąży, jeśli nie powodują dyskomfortu, nie wydzielają zapachu i nie są żółte lub zabarwione krwią, nie powinny niepokoić. Wydzielina z pochwy pomaga po prostu zabezpieczyć drogi rodne kobiety przed bakteriami, wirusami, grzybami. Czasami jednak upławy w ciąży są oznaką infekcji intymnej. Jeśli mają barwę zielonkawą lub żółtą, może to świadczyć o infekcji dróg rodnych, która w niektórych przypadkach jest niebezpieczna dla płodu. Obfite i wodniste upławy w ciąży o żółtej barwie mogą sygnalizować przedwczesne wydostawanie się płynu owodniowego. Upławy brązowe świadczą z kolei o występowaniu krwi, co może wskazywać na poronienie. 

Spis treści: 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Jak wyglądają upławy w ciąży?

Upławy w ciąży są normalne, jeśli są bezwonne, przezroczyste lub białe. Prawidłowy śluz w ciąży jest bezbarwny (lub lekko biały), kleisty i nie ma zapachu. Naturalne jest też to, że jest go znacznie więcej niż zwykle. Śluz pełni ważne zadanie – utrudnia patogenom przedostanie się do macicy i ochrania tym samym rozwijający się w niej płód.

W ciąży ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się, odpowiada za to wyższy poziom estrogenów i progesteronu. Czasami jednak upławy przybierają wyrazisty kolor i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wtedy zawsze należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, bo być może doszło do bakteryjnej infekcji pochwy lub innej groźnej choroby.

Upławy w ciąży: kolory i przyczyny

Kolor upławów w ciąży często może pomóc określić przyczynę ich występowania:

 • Żółte upławy w ciąży. Jeśli towarzyszy im nieprzyjemny zapach i niejednorodna konsystencja, mogą być objawem infekcji grzybiczej pochwy, waginozy bakteryjnej, trochosomniozy. Żółte upławy w ciąży bez zapachu, które są wodniste i przypominają wyglądem mocz – mogą być płynem owodniowym. Jego wydostawanie się z dróg rodnych może świadczyć o przedwczesnym pęknięciu błon płodowych. Należy wtedy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
 • Białe upławy w ciąży. Białe intensywne upławy w ciąży, które swoją konsystencją przypominają twarożek, mogą być objawem infekcji grzybiczej. Często towarzyszą jej też takie symptomy, jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie w okolicach ujścia pochwy. Takie zakażenie wywołują drożdżaki.
 • Zielone upławy w ciąży. Zielonkawe upławy w ciąży (lub zielono-żółte) mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Takie dziwne upławy zwykle od razu budzą niepokój, bo mają pienistą konsystencję. Bywają przyczyną zapalenia pęcherza. Możesz odczuwać szczypanie, pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu. Zielone upławy mogą być spowodowane również zapaleniem szyjki macicy, chlamydiozą.
 • Brązowe/różowe upławy w ciąży. Oznaczają, że wydzielina z pochwy jest podbarwiona krwią. Takie upławy z krwią w ciąży, jeśli pojawią się tuż po zapłodnieniu, nie muszą oznaczać nic groźnego, mogą występować po zagnieżdżeniu zarodka. Jeżeli jednak są one bardzo obfite, zauważasz skrzepy krwi i występują przy tym skurcze macicy – należy szybko zgłosić się do lekarza, ponieważ może to oznaczać poronienie. Brązowe upławy mogą być też objawem polipa szyjki macicy lub nadżerki, a w ostatnich tygodniach ciąży świadczyć o rozwieraniu się szyjki macicy i nadchodzącym rozwiązaniu.


Jeśli upławy wyglądają prawidłowo (są bezbarwne i bezwonne), nie ma powodu do obaw. Niepokojące upławy w ciąży zaś:

 • nieprzyjemnie pachną,
 • mają żółte, zielonkawe, brunatne zabarwienie,
 • mają postać grudek (wyglądem przypominają twarożek).


Jeśli dodatkowo czujesz swędzenie lub pieczenie w pochwie, a oddawanie moczu sprawia ból, prawdopodobnie doszło do infekcji bakteryjnej lub grzybicy pochwy. Konieczna jest wizyta u ginekologa w celu jak najszybszego rozpoczęcia leczenia.

Długotrwała nieleczona infekcja w ciąży może prowadzić do:

Jak leczyć upławy w ciąży?

Jeśli niepokoi cię kolor, konsystencja, zapach wydzieliny z pochwy – powinnaś skonsultować to z lekarzem. Istotne jest, by jak najwcześniej specjalista zdiagnozował, co ci dolega. Aby ustalić przyczynę upławów, lekarz może zlecić posiew z pochwy, biocenozę (badanie czystości pochwy), wymaz. Dopiero wtedy będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie, które jest ściśle związane z przyczyną występowania upławów.

Może się okazać, że będziesz musiała zażywać antybiotyk w ciąży. Nie martw się, twój lekarz dobierze taki, który jest bezpieczny dla płodu. Nie próbuj leczyć się na własną rękę, ponieważ prawdopodobnie będzie to nieskuteczne, a może być niebezpieczne dla dziecka. 

 Zapobieganie infekcjom i upławom w ciąży

Ciężarne bardziej narażone są na infekcje bakteryjne lub grzybicze ze względu na zmianę pH w pochwie z kwaśnego na zasadowe (kwaśne pH utrudnia namnażanie się bakterii w pochwie) pod wpływem ciążowych hormonów. Warto więc w ciąży szczególnie dbać o higienę i pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak:

 • podcieranie się wyłącznie od przodu do tyłu,
 • używanie do podmywania mydła o kwaśnym pH,
 • niekorzystanie z gąbek ani myjek (są siedliskami bakterii),
 • wybieranie bielizny z naturalnych, oddychających materiałów,
 • częste zmienianie ręczników kąpielowych.


Oprócz tego warto przyjmować probiotyki (do kupienia w aptece).  

Zobacz też:

bakteryjne zapalenie pochwy
Fotolia
Mama
Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy, leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy zwane także waginozą bakteryjną wynika z zaniku pałeczek kwasu mlekowego i rozwoju mieszanej flory beztlenowej i tlenowej w pochwie. Bakteryjne zapalenie pochwy bardzo często przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach dominującym objawem jest przykry zapach z pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiecych. Do bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia mikroflory pochwy. Skutkiem tego jest namnożenie bakterii oraz zwiększenie pH pochwy.Oprócz bakteryjnego zapalenia pochwy możemy spotkać się również z grzybiczą infekcją intymną oraz zakażeniem wirusem lub rzęsistkiem .Warto pamiętać, że bakteryjne zapalenie pochwy jest niestety dolegliwością nawracającą. Zakażenie dróg rodnych może zdarzyć się każdej współżyjącej kobiecie. Spis treści: Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy Bakteryjne zapalenie pochwy: czynniki zwiększające bakteryjne zapalenie pochwy Bakteryjne zapalenie pochwy: leczenie Bakteryjne zapalenie pochwy: zapobieganie Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy Jednym z najczęstszych objawów infekcji bakteryjnej pochwy jest zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy . W normalnej sytuacji, gdy kobieta jest zdrowa, wydzielina powinna być bezwonna, przejrzysta (lub biała – to zależy od fazy cyklu) i śliska w dotyku. Kiedy kobieta ma bakteryjne zapalenie pochwy, wydzielina zmienia się: staje się białoszarawa lub żółtawa, może mieć rybi zapach – to świadczy o infekcji bakteryjnej . Niestety, infekcja może również przebiegać bezobjawowo, przez co czasem jest trudna do rozpoznania. Najczęściej, gdy zapalenie obejmie również cewkę moczową, można zacząć odczuwać pieczenie i świąd oraz parcie na cewkę moczową.   Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy zwykle nasilają się przed terminem spodziewanej miesiączki. Należy udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie, ponieważ infekcja może zacząć obejmować zakażenie grzybicze , a następnie przenieść infekcje do kanału szyjki macicy. Bakterie mogą też zaatakować inne narządy - błonę śluzową macicy, a potem...

bakteryjne zapalenie pochwy a ciąża
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy bakteryjne zapalenie pochwy może być groźne w ciąży?
Infekcje intymne mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli jesteś w ciąży. Zobacz, jak uchronić się przed bakteryjnym zapaleniem pochwy i dlaczego ta infekcja jest groźna dla ciężarnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy, znane również jako waginoza bakteryjna to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Bardzo łatwo dochodzi do bakteryjnej infekcji intymnej – przyczynami bakteryjnego zapalenia pochwy są m.in. aktywność seksualna, przyjmowanie antybiotyków czy nawet silny i długotrwały stres.   Jeśli jesteś w ciąży , szczególnie musisz uważać na bakteryjne infekcje intymne. Zapalenie pochwy w ciąży może być niebezpieczne – zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu znajdującego się w brzuchu. W ciąży wiele kobiet skarży się na upławy oraz pieczenie okolic intymnych, co jest najczęściej spowodowane zmianami hormonalnymi . Jednak jest kilka objawów, które mogą być związane z bakteryjnym zapaleniem pochwy i różnią się nieco od zwykłych ciążowych dolegliwości. W czasie ciąży zmienia się pH pochwy, przez co okolice intymne są bardziej narażone na zakażenie bakteryjne czy grzybicze. Przed ciążą odczyn śluzówki pochwy był kwaśny, co zapobiegało namnażaniu się bakterii, jednak podczas ciąży odczyn ten zmienia się w stronę bardziej zasadowego.   Bakterie, które atakują mikroflorę pochwy podczas bakteryjnego zapalenia pochwy, są szczególnie groźne dla ciężarnych. We wczesnych miesiącach ciąży, nieleczona bakteryjna infekcja intymna może doprowadzić nawet do poronienia . W ciąży zaawansowanej może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu, a także urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.   Oprócz powyższych zagrożeń, zignorowanie bakteryjnego zapalenia pochwy w czasie ciąży wiąże się również z szeregiem powikłań : zapalenie błony śluzowej macicy zapalenie przydatków nawracające zapalenia dróg moczowych By zapobiec bakteryjnemu zapaleniu pochwy w czasie ciąży musisz przede wszystkim: szczególnie zadbać o higienę intymną (ale...

grzybica pochwy w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Grzybica pochwy w ciąży – objawy, leczenie, wpływ na płód
Grzybica pochwy w ciąży może objawiać się pieczeniem i nieprzyjemnym zapachem wydzieliny z pochwy. Po zaobserwowaniu tych objawów trzeba udać się do lekarza, zamiast próbować radzić sobie z dolegliwościami domowymi sposobami.

Grzybicy pochwy w ciąży sprzyja mniejsza odporność ciężarnej oraz przekrwienie śluzówki pochwy. W tym czasie w pochwie jest też często podwyższona temperatura, zmienia się  śluz w ciąży , a to doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Odpowiednia higiena nie zawsze chroni przed powstawaniem infekcji grzybiczych, ale nie można o niej zapominać, szczególnie jeśli grzybica pochwy już raz zaatakowała. Ta infekcja niestety bardzo lubi nawracać . Spis treści: Czy grzybica pochwy w ciąży jest groźna dla dziecka? Grzybica pochwy w ciąży – objawy Grzybica pochwy w ciąży – przyczyny Inne infekcje pochwy – dolegliwości Jak wyleczyć grzybicę pochwy w ciąży Domowe sposoby na swędzenie pochwy Czy grzybica pochwy w ciąży jest groźna dla dziecka? Sama grzybica pochwy w ciąży nie stanowi zagrożenia dla płodu . Jednak jeśli nie będzie szybko leczona, może ułatwić chorobotwórczym bakteriom wniknięcie do dróg rodnych, a bakteryjne infekcje pochwy mogą już ciąży zagrażać. Grzybica pochwy w ciąży - objawy Najczęstsze objawy grzybicy pochwy to: swędzenie sromu , pieczenie pochwy, charakterystyczne upławy – gęste, o barwie białej i żółtej oraz serowatej konsystencji, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych.   Ponadto możliwe jest pojawienie się dolegliwości związanych z układem moczowym, np.: pieczenie przy oddawaniu moczu, uczucia niecałkowicie opróżnionego pęcherza, częstsze oddawanie moczu, oddawanie moczu „na raty’’. Grzybica pochwy w ciąży – przyczyny Grzybica pochwy w ciąży może pojawić się wskutek: przyjmowania antybiotyków, wysokiego poziomu cukru we krwi (często u diabetyczek), otyłości, przyjmowania sterydów, diety ubogiej w żelazo . Rozwojowi grzybicy pochwy w ciąży sprzyja...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz