Alergia a szczepienie – czy można szczepić dziecko z alergią?
Eksperci są zgodni: alergia i szczepienie dadzą się połączyć. Alergia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Co więcej – bez względu na rodzaj uczulenia dzieci z alergią powinny być szczepione zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień.
Zdaniem naukowców alergia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Dzieci, które cierpią na różnego rodzaju uczulenia, np. alergię na białko kurze, czy alergie pokarmowe, powinny się szczepić choćby dlatego, że choroby, przed którymi chronią szczepionki, mogą mieć u nich jeszcze cięższy przebieg niż u osób, które nie są na nic uczulone. .
Jak szczepić dziecko z alergią?
Zgodnie z opinią wielu ekspertów, dzieci z chorobami alergicznymi, bez względu na ilość alergenów, na które są uczulone, powinny być szczepione zgodnie z obowiązującym Program Szczepień Ochronnych – mówi dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.
To prawda, że szczepionka może wywołać u osoby uczulonej zaostrzenie objawów alergii. Tuż po szczepieniu może pogłębić się np. wysypka alergiczna, a czasem nawet mogą u dziecka pojawić się duszności. Skrajnym – i na szczęście bardzo rzadkim przypadkiem jest wstrząs anafilaktyczny, czyli uogólniona reakcja organizmu na alergeny zawarte w szczepionce. Choć nie można lekceważyć ryzyka silniejszej reakcji po szczepieniu, nie można ze względu na nią rezygnować z ochrony dziecka przed groźnymi chorobami.
Lekarze przekonują, że ewentualne reakcje uczuleniowe po podaniu szczepionki są o wiele mniej groźne niż przebieg choroby u alergików i związane z nią ostre powikłania.
Uczulenie na białko jaja kurzego a szczepienie
Wbrew popularnemu przekonaniu alergicy mogą nawet otrzymywać szczepionki zawierające białko jaja kurzego, chociaż jest ono jednym z najczęstszych alergenów. Dr Paradowska-Stankiewicz tłumaczy jednak, że są sytuacje, kiedy trzeba zachować większą ostrożność:
– Szczepionki zawierające nieznaczną ilość białka jaja kurzego można stosować u osób z alergią na to białko, ale z kolei szczepionki przygotowane z wirusów namnażanych na zarodkach jaj kurzych, które zawierają owoalbuminę, stwarzają już dużo większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Pamiętajmy też, że w przypadku niektórych dzieci z chorobą alergiczną można podać szczepionkę jedynie w warunkach szpitalnych.
Przeciwwskazaniem do podania szczepionki nie jest również alergia pokarmowa.
Przeciwwskazania do szczepienia u alergików
- Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia jest wystąpienie u dziecka ostrej reakcji anafilaktycznej po poprzednim szczepieniu.
- Nie należy szczepić dzieci także w okresie zaostrzenia choroby alergicznej i w okresie nasilonego stężenia alergenów w powietrzu (np. intensywnego pylenia traw, drzew, chwastów).
- Nie zaleca się także realizacji szczepień ochronnych w jednym czasie z podawaniem preparatów odczulających, ze względu na ewentualne trudności w ocenie niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).
Jak może wyglądać NOP u dziecka z alergią po szczepieniu?
Walka z zarazkami, to niejedyna reakcja, jaka może pojawić się w organizmie po podaniu szczepionki. U dzieci z chorobami alergicznymi, podobnie jak u dzieci zdrowych, istnieje możliwość wystąpienia po szczepieniach różnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Może to być rumień, opuchlizna czy swędząca wysypka itp. Jednak reakcje alergiczne po szczepionkach występują bardzo rzadko.
– Kwalifikacja niepożądanego odczynu poszczepiennego dokonywana jest przez lekarza i weryfikowana przez specjalistów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego- Państwowym Zakładzie Higieny. W związku z tym, jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem zdrowia swojego zaszczepionego dziecka, powinien niezwłocznie poinformować lekarza. Lekarz zdecyduje co dalej należy zrobić – dodaje dr Paradowska-Stankiewicz.
Szczepienie pełni niezwykle ważną rolę ochronną przed chorobami zakaźnymi. Każda szczepionka to preparat zawierający antygen stymulujący układ odpornościowy organizmu do rozpoznawania go jako obcy, niszczenia i utworzenia pamięci poszczepiennej. Dzięki temu wzmocniony zostaje naturalny system obrony organizmu przed chorobami.
Zobacz także:
- Jakie zmiany w szczepieniach w 2020 roku?
- Szczepionka na pneumokoki – jaką wybrać?
- Szczepionka 5w1 – kiedy podać ją dziecku?