prywatne szczepienia
Adobe Stock
O szczepieniach

Prywatne szczepienia dzieci – plusy i minusy takiego rozwiązania

Prywatne szczepienia dzieci w placówkach, które nie mają podpisanej umowy z NFZ, mogą być utrudnione, np. przychodnie prywatne nie mają dostępu do szczepionek DTPa, a ich dostępność w aptekach może być utrudniona. Podobnie może wyglądać sytuacja ze szczepionką przeciwko gruźlicy.

Realizując Program Szczepień Ochronnych dla dzieci prywatnie, czyli w prywatnych przychodniach w ramach abonamentu wykupionego np. przez pracodawcę, za wszystkie szczepionki płaci się z własnej kieszeni. Można też napotkać problemy z dostępem do kilku szczepień, które bez problemu i za darmo dostępne są w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Dzieje się tak dlatego, że sektor prywatny nie może oferować tych samych opcji szczepień, co przychodnie, które podpisały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szczepienia obowiązkowe wykonywane prywatnie

Oto kilka rzeczy, o których powinnaś wiedzieć, jeśli decydujesz się na szczepienie dziecka w prywatnej placówce medycznej:

  • Jeśli przychodnia nie wykonuje świadczeń w ramach umowy z NFZ, nie ma prawa oferować pacjentowi bezpłatnych szczepionek. W praktyce oznacza to, że jeśli chcesz zaszczepić dziecko w prywatnej placówce, za szczepionkę musisz zapłacić. Kupisz ją w przychodni lub w aptece.
  • Co robić w sytuacji, kiedy dziecko objęte prywatną opieką jest w grupie ryzyka i powinno być szczepione inaczej niż reszta dzieci? Dotyczy to np. maluszków uczęszczających do żłobka, które obowiązkowo (i bezpłatnie!) powinny zostać zaszczepione przeciwko ospie wietrznej. Zgodnie z prawem w tej sytuacji lekarz przyjmujący prywatnie powinien poinformować rodziców, że to szczepienie jest obowiązkowe i w przychodni POZ może je otrzymać za darmo. Co więcej, powinien odnotować w dokumentacji medycznej fakt, że udzielił tej informacji.
A jeśli nie chcesz zaszczepić dziecka przeciw ospie, mimo że właśnie zaczęło uczęszczać do żłobka? Czy lekarz prywatny powinien zgłosić to jako wyraz uchylania się od szczepień? Tak, obowiązek zgłoszenia tego faktu jest taki sam w przypadku lekarzy POZ, jak i pracowników prywatnej opieki medycznej.

Niektóre wskazania do dodatkowych bezpłatnych szczepień:

  • rozpoczęcie uczęszczania do żłobka – szczepienie przeciw ospie wietrznej;
  • rozpoznanie astmy u 4-latkaszczepienie przeciwko pneumokokom;
  • nowotwór u dziecka – szczepienia przeciwko ospie wietrznej u jego zdrowego rodzeństwa.

Prywatne szczepienia dzieci – różnice w szczepionkach

Szczepiąc dziecko prywatnie, możesz spotkać się z następującymi trudnościami:

  • Możesz mieć problem z zaszczepieniem dziecka bezkomórkową szczepionką przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa), ponieważ dostęp do tej szczepionki na rynku komercyjnym jest ograniczony. Staje się to problemem szczególnie w 6. roku życia dziecka, wcześniej bowiem ratują nas szczepionki 6w1 lub 5w1. Jak donosi mp.pl, prywatne placówki często stosują w tej sytuacji szczepionki z mniejszą dawką antygenów, co jest niezgodne z Programem Szczepień Ochronnych, który przewiduje obowiązkowe szczepienie w 6. roku życia preparatem z tzw. dużą komponentą krztuścową i błoniczą typu DTPa.
  • Jeżeli twoje dziecko nie zostało po porodzie zaszczepione przeciwko gruźlicy z powodu wskazań medycznych, nie zaszczepisz dziecka w prywatnej placówce, ponieważ nie mają one dostępu do szczepień BCG.

Prywatne szczepienia dzieci w państwowych placówkach

Część rodziców łączy szczepienie dziecka w placówkach państwowych i prywatnych. W poradniach POZ podaje dziecku szczepienia przeciwko pneumokokom, by za nie nie płacić, a prywatnie szczepi szczepionkami skojarzonymi, bo w placówce państwowej i tak musieliby za nie zapłacić. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać, że informacja o wykonanych szczepieniach musi być odnotowana w 3 dokumentach:

  • Karcie Uodpornienia,
  • Książeczce Szczepień, 
  • dokumentacji medycznej.


Karta Uodpornienia może być przechowywana tylko w jednej poradni, dlatego, jeśli szczepisz w dwóch miejscach, pamiętaj, żeby poza miejscem jej przechowywania przedstawiać zaświadczenie wydane przez placówkę dokonującą obowiązkowego lub zalecanego szczepienia ochronnego.

Źródło: mp.pl

Więcej o szczepieniach:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Paweł Grzesiowski
Agencja Deva
Zdrowie
Szczepienia dzieci – wywiad z ekspertem
Który kraj ma najskuteczniejszy program szczepień niemowląt? Czy grozi nam jakaś epidemia? Czemu warto szczepić maluchy? To tylko niektóre z pytań do naszego eksperta.

Rozmowa z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim , Prezesem Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie Czy choroby zakaźne nadal stanowią realne zagrożenie?   Jak najbardziej. Należą do głównych przyczyn umieralności i nie zostały do końca opanowane (wyjątkiem jest ospa prawdziwa). Dla drobnoustrojów nie ma granic, przenoszą się wraz z ludźmi. Stąd niepokój np. o wirusa polio, który na pięciu kontynentach został wyeliminowany, ale w Azji Południowo-Wschodniej i niektórych krajach afrykańskich istnieją ogniska tej choroby. Nie możemy więc przerwać szczepień, bo każdego dnia chory na polio czy inną chorobę zakaźną może przyjechać do Europy.     Przypomnijmy jak wygląda polski kalendarz szczepień ochronnych.   Mamy 12 bezpłatnych szczepień, tzw. obowiązkowych. W kolejności podawania są to szczepienia dla dzieci : gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), błonica, tężec, polio (choroba Heinego-Medina), Haemophilus influenzae typu B (Hib), różyczka, odra i świnka. Obowiązkowym kalendarzem nie zostały objęte szczepienia przeciwko rotawirusom, ospie wietrznej , meningokokom i pneumokokom. Są to tzw. szczepienia zalecane, płatne. Dwa z nich – przeciwko pneumokokom i ospie wietrznej – są bezpłatne tylko w grupach ryzyka (np. wśród dzieci o obniżonej odporności oraz u wcześniaków). Wynika to z racji finansowych, nie merytorycznych, bo wszystkie szczepienia są zalecane i warto w nie inwestować.   Dlaczego?   Ponieważ ich znaczenie dla zdrowia publicznego jest ogromne. Koszty finansowe i społeczne dotykające osób, które chorują w konsekwencji niezaszczepienia, dotyczą nie tylko samego pacjenta (leki), ale i budżetu państwa (koszy hospitalizacji, koszty zwolnień z pracy, koszty zasiłków, rent i rehabilitacji, etc.). Możemy dyskutować o tym, jakie grupy wiekowe i kiedy należy szczepić, ale co do tego, że szczepienia...

Szczepionki skojarzone
Fotolia.com
Zdrowie
Więcej obowiązkowych szczepień - Czy tego chcą rodzice?
„Czy jesteś za rozszerzeniem obowiązkowego kalendarza szczepień o kolejne 10 dawek szczepionek?” - poznaj wyniki ankiety internetowej.

Nie szczepisz, więc płać! W Polsce wszelkie odstępstwa od obowiązującego kalendarza szczepień mogą wiązać się z konsekwencjami prawnymi . W województwie pomorskim są już pierwsze postanowienia o nałożeniu kar finansowych na rodziców, którzy nie zaszczepili dzieci . Rozszerzenie kalendarza szczepień Obecnie trwają prace posłów nad rozszerzeniem kalendarza szczepień od 2016 roku o kolejne szczepienia: przeciwko ospie wietrznej, pneumokokom i meningokokom, HPV oraz szczepionki wysoko skojarzone w większości podawane dzieciom w pierwszym roku życia . Rozszerzenie kalendarza szczepień - co na to rodzice? Ponad 10 000 osób wypowiedziało się w internetowej ankiecie stworzonej przez stowarzyszenie STOP NOP, czy jest za tymi zmianami. Zobacz wyniki ankiety dotyczącej rozszerzenia kalendarza szczepień . Na pytanie: "Czy jesteś za wprowadzeniem kolejnych obowiązkowych szczepionek przeciw HPV (2 dawki), ospie wietrznej (1), pneumokokom (4) i meningokokom (1), które powiększą liczbę dawek podawanych dzieciom do 47?", 48,75% rodziców odpowiedziało twierdząco a 50,15% zaprzeczyło. Wynika z tego, że wśród ankietowanych było prawie tyle samo zwolenników co przeciwników rozszerzenia kalendarza szczepień . Źródło: szczepionki.ankietka.pl Jeśli chodzi o wprowadzenie dobrowolności szczepień wzorem 16 państw europejskich, sytuacja wygląda bardzo podobnie, czyli liczba "za", jak i "przeciw" jest prawie identyczna. Zobacz też: Jest decyzja radnych: niezaszczepione dzieci nie dostaną się do żłobków i przedszkoli Ciekawą sytuacje można zaobserwować analizując wynik ostatniego z pytań, w którym aż 70% ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem systemu odszkodowań za powikłania poszczepienne wzorem 13 państw europejskich finansowanego przez producentów szczepionek. Oznacza to, że część ankietowanych mimo poparcia dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj