Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
szczepionki dla wcześniaków
Adobe Stock
O szczepieniach

Szczepionki dla wcześniaków – inne czy takie same jak u donoszonych dzieci?

Wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, są niemal we wszystkich przypadkach szczepione w takim samym terminie, jak dzieci z ciąż donoszonych. Różnice dotyczą jednak wcześniaków o masie ciała poniżej 2000 g oraz rodzajów podawanych szczepionek. Warto pamiętać, że każdego roku w Polsce rodzi się 26-30 tys. Wcześniaków, tak więc to całkiem spora grupa maluchów wymagających szczególnej opieki.

Szczepionki dla wcześniaków w znakomitej większości to te same preparaty, jakich używa się do szczepienia dzieci zdrowych, donoszonych. Wyjątkiem są szczepionki przeciw pneumokokom oraz wysoko skojarzona szczepionka 5w1. Tych bardziej nowoczesnych preparatów NFZ nie refunduje w przypadku dzieci donoszonych – na szczęście wcześniakom należą się one bezpłatnie.

Darmowe szczepionki dla wcześniaków

Refundowane szczepienia dla wcześniaków obejmują wszystkie szczepionki z obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych. Są jednak pewne różnice w podawaniu tych szczepionek u dzieci urodzonych przed terminem.

Dzieci urodzone przedwcześnie (przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży) otrzymują bezpłatnie:

 • szczepionki z bezkomórkowym składnikiem krztuśca (szczepionka wysoko skojarzona 5w1 tj. DTaP-IPV-Hib (przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu B),
 • szczepionki przeciw pneumokokom; do podania w możliwie szybkim terminie ze względu na ryzyko zakażenia pneumokokami. Przy szczepieniu rozpoczynanym w pierwszych miesiącach życia obowiązuje schemat 3+1, przy szczepieniu rozpoczynanym w 6. (lub później) miesiącu życia stosuje się schemat 2+1.
  Ważne! W przypadku wcześniaków bardzo istotne jest terminowe podanie dawki przypominającej między 12 a 15 miesiącem życia, co ma szczególne znaczenie dla utrzymania ochrony przeciw zakażeniom pneumokokami.
  Dzieci urodzone przed ukończeniem 27. tygodnia ciąży są szczepione preparatem PCV-13, pozostałe – preparatem PCV-10. W wielu innych krajach europejskich, a także w USA wszystkim wcześniakom, a więc także tym urodzonym między 27 a 37 tygodniem życia płodowego podawana jest szczepionka PCV-13, ze względu na zdecydowanie szerszą ochrone przed tym groźnym patogenem.
 • szczepionka przeciw WZW B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B) podawana jest dzieciom z masą ciała poniżej 2000 g w schemacie 4 dawek.
 • szczepionka BCG (przeciw gruźlicy) podawana jest dzieciom, które osiągnęły masę ciała 2000 g.
 • szczepionka przeciwko zakażeniom wirusem RSV, a właściwie ściślej mówiąc przeciwciało monoklonalne przeciwko temu wirusowi, zwyczajowo nazywane szczepionką, gdyż chroni przed tymi groźnymi dla najmłodszych dzieci zakażeniami. Od roku 2018 jest refundowane dla wcześniaków urodzonych do końca 32. tygodnia ciąży.
   

Dodatkowo wcześniakom zalecane są szczepienia przeciw rotawirusom (płatne).

Kalendarz szczepień wcześniaka

Choć może to dziwić, jeśli chodzi o terminy szczepień, wcześniaki traktuje się tak samo jak dzieci urodzone o czasie, czyli szczepi w takich samych terminach jak dzieci donoszone. Wynika to z troski o zdrowie najmłodszych i konieczność chronienia ich przed groźnymi chorobami.

Jeśli lekarze nie widzą przeciwwskazań, a wcześniak waży minimum 2000 g, różnicy w terminie podawania szczepionek nie ma żadnej. W przypadku, gdy przedwcześnie urodzone dziecko waży mniej niż 2000 g, szczepienie BCG, czyli przeciwko gruźlicy, przesuwa się do czasu, aż dziecko osiągnie minimalną wymaganą masę ciała.

Zobacz też:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Czy ta szczepionka przeciw pneumokokom jest dobra? Czym kierowal się minister?
Ministerstwo zdecydowało: wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku będą bezpłatnie zaszczepione przeciw pneumokokom. Ale czy dostaną najlepszą szczepionkę?

Infekcja pneumokokami jest najgroźniejsza dla dzieci w pierwszych 2 latach życia. Może u nich skończyć się inwazyjną chorobą pneumokokową, sepsą i zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego od wielu lat lekarze zajmujący się szczepieniami walczyli o wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom do obowiązkowego kalendarza szczepień. Zobacz: Kalendarz szczepień obowiązkowych od 0 do 18 lat Jaka szczepionka przeciw pneumokokom Dla dzieci w pierwszych 2 latach życia można wybrać jeden spośród 2 preparatów przeciw pneumokokom . Różnią się one liczbą i rodzajem serotypów bakterii, przed którymi chronią. Jest ponad 90 serotypów pneumokoków, które powodują zachorowania, jednak za większość z nich odpowiada kilkanaście serotypów. – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by wybór szczepionki był podyktowany sytuacją epidemiologiczną, czyli powinien zależeć od tego, jakie serotypy w danym kraju najczęściej wywołują niebezpieczne dla dzieci zakażenia - mówiła prof. Ewa Bernatowska , kierownik Kliniki Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka podczas konferencji na temat szczepień. Czytaj też: Czy warto szczepić przeciw pneumokokom? Po co to szczepienie?   Czym się różnią szczepionki przeciw pneumokokom? Do wyboru dla najmłodszych dzieci są 2 szczepionki: 10 walentna: zawiera antygeny 10 serotypów pneumokoków (1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F, 23F) oraz białko D bezotoczkowego szczepu Haemophilus influenzae, toksoid tężcowy i toksoid błoniczy jako białka nośnikowe. - Uwzględnione w szczepionce serotypy odpowiadają za 84% przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej w Europie – pisze w Medycynie Praktycznej dr Ewa Talarek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Szczepionka 13 walentna zawiera dodatkowo serotypy: 3, 6A, 19A. Serotypy obecne w tej szczepionce odpowiadają za 89 proc. przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej -...

jak podzielić obowiązki po narodzinach dziecka?
Fotolia
Zdrowie
Jaka szczepionka przeciw pneumokokom dla dzieci z grup ryzyka?
Każde dziecko może zachorować, jednak niektóre dzieci są szczególnie narażone na zachorowanie albo jest ono dla nich szczególnie groźne. To dzieci z tzw. grup ryzyka. Żeby je chronić, często szczepionki, które dla innych dzieci są tylko zalecane, dla nich są obowiązkowe i bezpłatne. Te dzieci dostają 13-walentną szczepionkę przeciw pneumokokom.

var _gde_moikpogice = new Image(1,1); _gde_moikpogice.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=ctVLooL.NIFry1awPVlIBbeP3wkkB_M6n6Yps8JHVuf.17/stparam=moikpogice/fastid=iljnvsechkdrofallffmvgtdaejf'; Dla przypomnienia: dla małych dzieci są obecnie dostępne 2 szczepionki przeciw pneumokokom : 10-walentna i 13-walentna. W szczepionce 10-walentnej (PCV10) znajdują się polisacharydy otoczkowe 10 serotypów pneumokoków (1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F, 23F), W szczepionce 13-walentnej (PCV 13) znajdują się polisacharydy otoczkowe 13 serotypów pneumokoków: obecne w szczepionce 10-walentnej plus dodatkowe trzy: 3, 6A, 19A. Wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. są szczepione obowiązkowo (bezpłatnie) przeciw pneumokokom – to ważna zmiana w kalendarzu szczepień, na którą od lat czekali pediatrzy. Na 2017 i 2018 r. Ministerstwo Zdrowia do szczepień dzieci zdrowych wybrało szczepionkę 10-walentną (rodzic może zdecydować o zaszczepieniu dziecka szczepionką 13-walentną, ale jest ona w tym przypadku płatna). A co z dziećmi z grup ryzyka ? Masz pytania? Wątpliwości? Zadaj ekspertom pytanie na temat szczepień przeciw pneumokokom! Szczepienia w grupach ryzyka Dzieci z grup ryzyka muszą być szczególnie chronione przez zakażeniami, ponieważ ich przebieg może być u nich poważniejszy, mogą one powodować powikłania lub zaostrzenie choroby podstawowej.  Jeśli chodzi o zachorowania na choroby wywołane przez pneumokoki, to w grupach ryzyka według Programu Szczepień Ochronnych (PSO) znalazły się: wcześniaki urodzone przed 27. tygodniem ciąży , dzieci po urazie lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego , przebiegającymi z wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego,  zakażone HIV ,  po przeszczepieniu szpiku ,  przed przeszczepieniem lub po przeszczepieniu narządów wewnętrznych lub przed...

Lekarze nie przyjmują nieszczepionych dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Pediatrzy NIE PRZYJMUJĄ nieszczepionych dzieci! Co z wizytami lekarskimi?
Pediatrzy odmawiają badań dzieci niezaszczepionych. Rodzice, którzy z powodów światopoglądowych nie chcą szczepić dzieci, narażają je na ogromne niebezpieczeństwo.

Na całym świecie przybywa rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Antyszczepionkowcy aktywnie działają także w Polsce, a efektem jest nie tylko coraz większa liczba niezaszczepionych dzieci, ale i wzrost zachorowań na takie choroby jak odra . Pediatrzy w USA sprzeciwiają się takiej praktyce i nie przyjmują na wizyty nieszczepionych dzieci. Niezaszczepione dziecko nie pójdzie do lekarza Nieszczepienie dzieci staje się na tyle poważnym problemem, że lekarze w USA coraz częściej decydują się na odmawianie wizyt lekarskich dzieciom, które nie mają wszystkich szczepień. Zdaniem specjalistów takie działanie ma zachęcić rodziców do szczepienia dzieci. „51% z 303 pediatrów stwierdziło, że w ich gabinetach oficjalnie prowadzona jest polityka odmawiania przyjmowania nieszczepionych dzieci, rzadziej lekarze odmawiali rodzicom osobiście, rozmawiając z nimi twarzą w twarz” − napisano w raporcie w czasopiśmie medycznym JAVA. Okazuje się, że nie przyjmowanie na badania dzieci bez szczepień ma sens. Spośród rodziców, którym 158 lekarzy odmówiło przyjęcia, aż 18% postanowiło zaszczepić dzieci. Niestety nie wszędzie lekarze mogą w ten sposób walczyć z antyszczepionkowcami. W niektórych rejonach USA nie szczepi się tak dużo dzieci, że przez odmawianie im wizyt lekarskich zbyt wielu najmłodszych pozostałoby bez opieki medycznej. Dlaczego niezaszczepione dzieci są zagrożeniem dla innych? Niezaszczepione dziecko nie tylko samo nie jest chronione przed groźnymi chorobami, ale stanowi też poważne zagrożenie dla innych. Wiele osób nie może bowiem przyjąć szczepionek z powodów innych niż światopoglądowe. Są to np. niemowlęta, dzieci z zaburzeniami odporności czy chorobami nowotworowymi. Te maluchy są szczególnie narażone na zachorowanie, np. na odrę, a powszechne szczepienia pozwalają lepiej je chronić. Zobacz też: Szczepionka 6w1: co...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj