informacja o ciąży, jak powiedzieć o ciąży, wiadomość o ciąży, ciąża, partner, relacje z partnerem w ciąży
fot. Fotolia

Jak przygotować bliskich na powitanie nowego członka rodziny?

To kobieta pierwsza dowiaduje się o tym, że będzie mamą. I to na nią spada obowiązek – lub przyjemność – poinformowania o tym rodziny. Komu powiedzieć najpierw?
informacja o ciąży, jak powiedzieć o ciąży, wiadomość o ciąży, ciąża, partner, relacje z partnerem w ciąży
fot. Fotolia
Zasada numer jeden, naszym zdaniem, brzmi tak: to właśnie przyszły tata, a nie koleżanki z pracy czy nawet własna mama, powinien dowiedzieć się o ciąży jako pierwszy. Oto garść rad, jak przekazać informację, że spodziewasz się dziecka najbliższym ci osobom.

Jak powiedzieć partnerowi, że zostanie tatą?

Sposób poinformowania o ciąży jest dowolny i zależy głównie od fantazji i pomysłowości. To sprawdzone pomysły, dla par, które wspólnie starały się o dziecko.
  • Możesz zabrać swojego mężczyznę w miejsce, gdzie ci się oświadczył i w podobnych okolicznościach przyrody oświadczyć mu, że zostanie ojcem.
  • Przez żołądek do serca? Możesz przygotować mu smaczną kolację i w trakcie jej trwania poinformować go o tej wspaniałej nowinie np. że jecie ją już we trójkę.
  • Jeżeli w niedalekiej przyszłości przyszły tata obchodzi jakieś święto (imieniny, urodziny) zrób mu prezent, a do środka włóż test ciążowy. 
Czytaje też: Jestem w ciąży, a on nie skacze z radości
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Jak powiedzieć o nieplanowanej ciąży?

Sytuacja wygląda trudniej, gdy ciąża to naprawdę niespodzianka. W takim wypadku zrezygnuj z zaskakiwania kupnem skarpetek czy też maleńkich bucików. Bardziej wskazana jest szczera rozmowa.
  • Jeżeli spotykasz się z partnerem długo i wiesz, że jesteście ze sobą szczęśliwi, możesz spodziewać się, że postąpi odpowiedzialnie. Musisz mu jednak uświadomić, że sytuacja jest tak samo niezwykła i zaskakująca dla ciebie jak i dla niego. Pokaż mu, że ty także masz obawy, ale wierzysz, że razem dacie sobie radę ze wszystkim.
  • Sprawa komplikuje się naprawdę znacznie bardziej, gdy tworzycie luźny związek. Przed podzieleniem się wieścią z partnerem warto najpierw samej się z tym oswoić. Przysłowiowa "wpadka" to szok dla ciebie, więc i po parterze możesz spodziewać się każdej reakcji.
  • Bywa, że kobiety w pierwszych tygodniach starają się ukryć ciążę. Twierdzą, że to one winne są całej zaistniałej sytuacji. Jest to podstawowy błąd. Po pierwsze wina leży po obu stronach w równej mierze. Po drugie musisz jak najwcześniej poinformować o tym partnera, by mógł się z całą sytuacją oswoić. Jeżeli jest odpowiedzialnym mężczyzną to podejmiecie wspólną decyzję o waszym dalszym życiu. Jeżeli natomiast stchórzy, to znak dla ciebie, że musisz przygotować się do samotnego macierzyństwa i zapewnić sądownie alimenty. Ale nie zakładajmy od razu czarnych scenariuszy...
Czytej też: Jestem w ciąży, jestem sama


Jak powiedzieć o ciąży rodzinie?

Mówi się, że "z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach" – nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem, ale to prawda, że często obcym ludziom łatwiej jest powiedzieć pewne rzeczy, niż najbliższym. Kiedy tatuś rozwijającego się pod twoim sercem maleństwa już wie, czas powiadomić bliższą i dalszą rodzinę.
  • Większość par decyduje się na powiedzenie najbliższym o ciąży dopiero po jakimś czasie. Dlaczego? Wolą przeczekać pierwszy trymestr, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku i dziecko rozwija się prawidłowo. Chcą też sami nacieszyć się tą wiadomością, a potem móc zaskoczyć rodzinę, że już za pół roku pojawi się nowy człowiek (sprawdź też: Psycholog radzi, jak powiedzieć rodzicom o ciąży).
  • Mniej "odważni" informowanie bliskich o ciąży odkładają aż do momentu, gdy brzuszek będzie widoczny i sami się domyślą.
  • Sporo osób czeka z tą wiadomością do wyjątkowej okazji, takiej jak Boże Narodzenie czy urodziny mamy – a właściwie już babci. To dopiero prezent, prawda?
  • Często przyszli rodzice kupują na tę okazję swoim rodzicom kwiaty, szampana czy jakiś drobiazg – mała rzecz, a cieszy! Warto pamiętać, że niejedni rodzice, a właściwie już dziadkowie, mogą czuć się pokrzywdzeni, że dowiedzieli się o ciąży tak późno. Może im się wydawać, że nie są już tak ważni czy że dzieci mają przed nimi tajemnice. Dlatego lepiej mieć w zanadrzu dobry powód, dlaczego dowiadują się o tym tak późno a nie w pierwszych tygodniach ciąży.
Polecamy: Jak dobrze przygotować psa na narodziny dziecka?


Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy