Zabawa w sprzątanie uczy dobrego nawyku utrzymywania porządku
fot. AdobeStock

Zabawa w sprzątanie jest super! Co możesz zrobić, żeby nauczyć malucha dbania o porządek?

Choć tobie codzienne porządki może nie sprawiają frajdy, twój maluch może je uwielbiać, jeśli tylko zostanie odpowiednio poprowadzony. O czym warto pamiętać?
Milena Oszczepalińska
Zabawa w sprzątanie uczy dobrego nawyku utrzymywania porządku
fot. AdobeStock
Naukę dobrych nawyków warto rozpocząć jak najwcześniej. Wiecie, „czym skorupka za młodu nasiąknie…”:) Ile dziecko powinno mieć lat, by było gotowe na edukację w zakresie utrzymywania porządku i co może zachęcić je do samodzielnego sprzątania? Podpowiadamy!

Nauka przez zabawę to klucz do sukcesu!

Na szczęście, jeśli chodzi o uczenie dziecka tego, by dbało o ład w mieszkaniu, zabawa jest doskonałą metodą. Dokładniej zabawa w sprzątanie!

Sklepy z zabawkami uginają się od zabawkowych odkurzaczy, desek do prasowania, żelazek, mopów czy nawet całych zestawów sprzątających, miotełek, zmiotek i szufelek. I to nieprawda, że tylko małe dziewczynki lubią tego typu akcesoria. Chłopcom sprawiają one również dużo frajdy. Poza tym, drogie mamy, jeśli uważacie, że mężczyźni również powinni sięgać po odkurzacz czy zmiotkę i cenicie swoich mężów za to, że dzielą się z wami obowiązkami domowymi, starajcie się, by i wasi synowie w przyszłości nie stronili od sprzątania.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Dlaczego warto kupować dzieciom zabawki do sprzątania?

Maluchy uwielbiają naśladować rodziców. Najbardziej cieszą się, kiedy mogą robić coś wspólnie z wami. U nas w domu żadna bajka czy gra nie jest w stanie wygrać ze wspólnym ścieraniem kurzy. Moja dwulatka doskonale radzi sobie z tą czynnością i choć wiadomo, że efekt jej pracy nie jest wymarzony, to jednak ten rytuał sprzątania coraz mocniej zapada w jej pamięć, z czego bardzo się cieszę. A ona jest dumna z tego, że może robić to, co mama (być prawie jak mama) i otrzymywać pochwały, że tak pięknie pomaga. [content:2_1285,0_25984,0_20323,0_17682:CMNews]
Uważam, że czas spędzony na wspólnym sprzątaniu może być równie ważny dla budowania naszej więzi, jak wspólna zabawa. A przecież dla niej i tak każde takie wycieranie kurzy jest zabawą. I to jaką fajną!

Kiedy warto zacząć uczyć dzieci sprzątania?

Tak naprawdę odkąd tylko zaczynają bawić się jakimiś zabawkami, powinny widzieć, że po skończonej zabawie należy je wszystkie zebrać i odłożyć na miejsce. Z czasem powinny też zacząć w tym uczestniczyć. Według naukowców naukę różnych czynności należy rozpoczynać w odpowiednim wieku. Zbyt wczesna edukacja w zakresie, którego dziecko nie rozumie, nie przyniesie pożądanych efektów. Jeśli chodzi o sprzątanie, zbadano, że najlepiej zacząć naukę u dwulatków. Czy wasze dwulatki mają już własne odkurzacze lub mopy? Naprawdę polecam. Oczywiście operowanie prawdziwym odkurzaczem też jest fajne, ale nieco męczące, kiedy chcemy sami szybko ogarnąć mieszkanie, a dziecko wyrywa nam rurę i chce odkurzać. Lepiej jest, gdy każdy ma swój sprzęt, wtedy można pracować równocześnie i sprzątanie idzie szybciej :) Jeśli jeszcze tego nie praktykujecie, polecamy spróbować!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy