Zabawa w sprzątanie uczy dobrego nawyku utrzymywania porządku
fot. AdobeStock

Zabawa w sprzątanie jest super! Co możesz zrobić, żeby nauczyć malucha dbania o porządek?

Choć tobie codzienne porządki może nie sprawiają frajdy, twój maluch może je uwielbiać, jeśli tylko zostanie odpowiednio poprowadzony. O czym warto pamiętać?
Milena Oszczepalińska
Zabawa w sprzątanie uczy dobrego nawyku utrzymywania porządku
fot. AdobeStock
Naukę dobrych nawyków warto rozpocząć jak najwcześniej. Wiecie, „czym skorupka za młodu nasiąknie…”:) Ile dziecko powinno mieć lat, by było gotowe na edukację w zakresie utrzymywania porządku i co może zachęcić je do samodzielnego sprzątania? Podpowiadamy!

Nauka przez zabawę to klucz do sukcesu!

Na szczęście, jeśli chodzi o uczenie dziecka tego, by dbało o ład w mieszkaniu, zabawa jest doskonałą metodą. Dokładniej zabawa w sprzątanie!

Sklepy z zabawkami uginają się od zabawkowych odkurzaczy, desek do prasowania, żelazek, mopów czy nawet całych zestawów sprzątających, miotełek, zmiotek i szufelek. I to nieprawda, że tylko małe dziewczynki lubią tego typu akcesoria. Chłopcom sprawiają one również dużo frajdy. Poza tym, drogie mamy, jeśli uważacie, że mężczyźni również powinni sięgać po odkurzacz czy zmiotkę i cenicie swoich mężów za to, że dzielą się z wami obowiązkami domowymi, starajcie się, by i wasi synowie w przyszłości nie stronili od sprzątania.
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.

Dlaczego warto kupować dzieciom zabawki do sprzątania?

Maluchy uwielbiają naśladować rodziców. Najbardziej cieszą się, kiedy mogą robić coś wspólnie z wami. U nas w domu żadna bajka czy gra nie jest w stanie wygrać ze wspólnym ścieraniem kurzy. Moja dwulatka doskonale radzi sobie z tą czynnością i choć wiadomo, że efekt jej pracy nie jest wymarzony, to jednak ten rytuał sprzątania coraz mocniej zapada w jej pamięć, z czego bardzo się cieszę. A ona jest dumna z tego, że może robić to, co mama (być prawie jak mama) i otrzymywać pochwały, że tak pięknie pomaga. [content:2_1285,0_25984,0_20323,0_17682:CMNews]
Uważam, że czas spędzony na wspólnym sprzątaniu może być równie ważny dla budowania naszej więzi, jak wspólna zabawa. A przecież dla niej i tak każde takie wycieranie kurzy jest zabawą. I to jaką fajną!

Kiedy warto zacząć uczyć dzieci sprzątania?

Tak naprawdę odkąd tylko zaczynają bawić się jakimiś zabawkami, powinny widzieć, że po skończonej zabawie należy je wszystkie zebrać i odłożyć na miejsce. Z czasem powinny też zacząć w tym uczestniczyć. Według naukowców naukę różnych czynności należy rozpoczynać w odpowiednim wieku. Zbyt wczesna edukacja w zakresie, którego dziecko nie rozumie, nie przyniesie pożądanych efektów. Jeśli chodzi o sprzątanie, zbadano, że najlepiej zacząć naukę u dwulatków. Czy wasze dwulatki mają już własne odkurzacze lub mopy? Naprawdę polecam. Oczywiście operowanie prawdziwym odkurzaczem też jest fajne, ale nieco męczące, kiedy chcemy sami szybko ogarnąć mieszkanie, a dziecko wyrywa nam rurę i chce odkurzać. Lepiej jest, gdy każdy ma swój sprzęt, wtedy można pracować równocześnie i sprzątanie idzie szybciej :) Jeśli jeszcze tego nie praktykujecie, polecamy spróbować!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy