dekoracje świąteczne, śnieżynka
fot. FOTOLIA

Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania

Zrób śnieżynki z papieru i ciesz się świąteczną atmosferą. Do wycinania i składania śnieżynek zaproś dziecko. Wypróbujcie wszystkie szablony, spróbujcie zrobić śnieżynki z papieru różnej wielkości.
Agnieszka Szumigaj
dekoracje świąteczne, śnieżynka
fot. FOTOLIA
Śnieżynki z papieru zrób w trym roku z dzieckiem. Nie dość, że miło spędzisz czas, zapominając o świątecznej gorączce, to jeszcze będziesz mieć mnóstwo satysfakcji z samodzielnie wykonanych ozdób. Papierowe śnieżynki są bardzo proste do zrobienia, choć ich wycinanie jest dość czasochłonne i wymaga odrobiny cierpliwości. Materiały potrzebne do wykonania śnieżynek spokojnie znajdziesz w domu, więc nie musisz robić żadnych specjalnych zakupów.


Gotowe śnieżynki z papieru możesz powiesić w oknie lub na choince albo połączyć je tasiemką (nitką, sznurkiem) i  zrobić z nich girlandę. Gwiazdki z papieru doskonale sprawdzą się także jako ozdoby świątecznych prezentów.

Spis treści:

Śnieżynki z papieru – niezbędne akcesoria

Zanim usiądziesz do pracy nad śnieżynkami, przygotuj niezbędne drobiazgi:

  • kartki papieru,
  • ostre nożyczki,
  • ołówek,
  • ewentualnie brokatowy klej do ozdobienia wyciętych śnieżynek.

Śnieżynki można wycinać także z serwetek lub filcu – wszystko zależy od twojej wyobraźni.

Jak złożyć papier na śnieżynkę

Aby łatwiej było zrozumieć, jak złożyć papier na śnieżynkę, poniżej zamieszczamy rysunek. Do dzieła! Najpierw złóż kartkę A4 tak, aby krótszy bok złączyć z dłuższym – linia składania przechodzi przez narożnik kartki. Po złożeniu, odetnij pozostający prostokąt pojedynczego papieru. Uzyskany kwadrat złóż tak, aby powstał trójkąt.

Otrzymany trójkąt złóż dwukrotnie na pół, a następnie rozłóż ostatni trójkąt. Powstałe zagięcia będą naszymi liniami pomocniczymi (patrz rysunek). Teraz najtrudniejsza część: górną krawędź trójkąta podziel na trzy i złóż jak na rysunku. Powstałe na górze „rogi’’ odetnij nożyczkami. Masz gotowy trójkąt do wycinania śnieżynek. Teraz wystarczy go tylko odpowiednio powycinać i śnieżynki z papieru gotowe.
śniezynki z papieru jak złożyc papier na snieżynkę 
Nasza rada: Na początek wytnij kilka prostych śnieżynek z papieru, aby się nie zniechęcić. Nie ma bowiem nic gorszego niż zrazić się do takich robótek zbyt skomplikowanym wzorem. 

Gwiazdki z papieru – szablony i jak z nich korzystać

Po lewej stronie widzisz rysunki trójkątów do wycinania śnieżynek. Na kolorowo zamalowano tę część szablonu, którą należy wyciąć nożyczkami. Po prawej stronie znajduje się już gotowa wycięta i rozłożona śnieżynka. Aby ułatwić sobie lub dziecku zadanie, możesz na trójkącie narysować ołówkiem kształty do wycięcia.

Wycinając śnieżynki z papieru, nie musisz ściśle trzymać się szablonów, daj się ponieść fantazji. Wystarczy dosłownie kilka przypadkowych nacięć, by stworzyć niepowtarzalną i piękną gwiazdkę.

Śnieżynki z papieru – szablon nr 1

Wzór śnieżynki idealny na początek, bo nie wymaga wielkiej wprawy. Z wycięciem takiej gwiazdki z papieru poradzi sobie nawet czterolatek.

śnieżynki z papieru wzór 1

Śnieżynka do wycinania – wzór nr 2

Jest bardzo podobna do prawdziwych śnieżynek! Przy wycinaniu tej gwiazdki z papieru trzeba uważać i robić to powoli, aby nie pognieść kartki.

śnieżynki z papieru wzór 2

Śnieżynka do wycinania - wzór nr 3

Ten wzór gwiazdki z papieru także jest łatwy do wykonania. Aby nie gnieść papieru, nie obracaj go w dłoni, ale odcinaj trójkąciki dwoma cięciami zaczynającymi się na brzegu papieru i zbiegającymi się na szczycie trójkąta.

śnieżynki z papieru wzór 3

Papierowe śnieżynki – szablon nr 4

Odcięcie bocznych elementów to łatwizna – możesz to zadanie powierzyć dziecku. Z odcięciem kształtu od podstawy trójkąta będzie trudniej, dlatego zrób to sama.


śnieżynki z papieru wzór 4

Śnieżynki do wycinania – szablon 5

To fajna, postrzępiona gwiazdka z papieru. Nie przejmuj się, gdy nie uda się wyciąć idealnie narysowanego kształtu. Czasami przypadkowo wycięte elementy nadają gwiazdce wyjątkowo efektowny wygląd.

śnieżynki z papieru wzór 5

Jak zrobić ładne śnieżynki z papieru – szablon 6

Ta gwiazdka z papieru ma nieco folkowy, kwiatowy wygląd. Może efektownie wyglądać na tle choinkowych gałązek albo w oknie dziecięcego pokoju.

śnieżynki z papieru wzór 6

Śnieżynki wycinanki – szablon 7

Ta śnieżynka ma bardzo harmonijną kompozycję – wygląda jak koronkowa serwetka. Możesz wyciąć takich gwiazdek tyle, ile będziecie mieć osób przy świątecznym stole. Na białym świątecznym obrusie ładnie zaprezentują się zielone lub czerwone gwiazdki z papieru, które mogą posłużyć jako podkładki pod szklanki czy kieliszki.

śnieżynki z papieru wzór 7


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 65 głosy

Zobacz także

Popularne tematy