dekoracje świąteczne, śnieżynka
fot. FOTOLIA

Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania [SZABLONY DIY]

Marzą ci się białe święta? Nie ufaj prognozie pogody tylko wyczaruj śnieżynki z papieru i ciesz się świąteczną atmosferą. Do wycinania i składania zaproś dziecko!
Agnieszka Szumigaj
dekoracje świąteczne, śnieżynka
fot. FOTOLIA

Razem z dzieckiem zrób w tym roku śnieżynki z papieru. Nie dość, że miło spędzisz czas, zapominając o świątecznej gorączce, to jeszcze będziesz mieć mnóstwo satysfakcji z samodzielnie wykonanych ozdób.

Papierowe śnieżynki są bardzo proste do zrobieni choć ich wycinanie jest dość czasochłonne i wymaga odrobiny cierpliwości. Materiały potrzebne do wykonania śnieżynek spokojnie znajdziesz w domu, więc nie musisz robić żadnych specjalnych zakupów.

Gotowe śnieżynki możesz powiesić w oknie lub na choince albo połączyć je tasiemką (nitką, sznurkiem) i  zrobić z nich girlandę. Papierowe śnieżynki doskonale sprawdzą się także do ozdoby przy pakowaniu świątecznych  prezentów.

Czego potrzebujesz, by zrobić śnieżynkę z papieru?

 • kartki papieru
 • ostre nożyczki
 • ołówek
 • ewentualnie brokatowy klej do ozdobienia wyciętych śnieżynek

Śnieżynki można wycinać także z serwetek, filcu lub bibuły – wszystko zależy od wojej wyobraźni.

Jak złożyć kartkę papieru na śnieżynkę?

 1. Weź kartkę A4 (taką jak do drukarki)
 2. Przyłóż prawy górny róg kartki do lewego boku strony, prawy górny róg  kartki A4. A następnie przyłóż go do lewego boku kartki, tak aby kartka wyglądała na kwadrat. Na dole strony zostanie nam pasek, który należy odciąć.
 3. Powstały kwadrat składamy tak, by powstał trójkąt.
 
 1. Otrzymany trójkąt składamy dwukrotnie na pół, a następnie rozkładamy ostatni trójkąt. Powstałe zagięcia będą naszymi liniami pomocniczymi (patrz rysunek).
 2. Teraz najtrudniejsza część: górną krawędź  trójkąta podziel na trzy i złóż jak na rysunku.
 3. Powstałe na górze "rogi" odetnij nożyczkami.
 4. Masz gotowy trójkąt do wycinania śnieżynek. Teraz wystarczy go tylko odpowiednio powycinać i śnieżynki z papieru gotowe.

Nasza rada: Na początek wytnij kilka prostych śnieżynek, aby się nie zniechęcić.  Nie ma bowiem nic gorszego niż na początku wycinania zrazić się zbyt skomplikowanym wzorem. 

Szablony śnieżynek z papieru:

Po lewej stronie widzisz rysunki z trójkątów do wycinania śnieżynek. Na kolorowo zamalowano tą część szablonu, którą należy wyciąć nożyczkami. Po prawej stronie zaś znajduje się już gotowa wycięta i rozłożona śnieżynka.
Wycinając śnieżynki nie musisz ściśle trzymać się szablonów, daj się ponieść fantazji. Wystarczy dosłownie kilka przypadkowych nacięć, by stworzyć niepowtarzalną i piękną śnieżynkę.Zobacz też:
  Zobacz więcej inspiracji na świąteczny czas z dzieckiem.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 62 głosy

Zobacz także

Popularne tematy