Łóżko dla dziecka
fot. AdobeStock

Czas na dorosłe łóżko? Jest w czym wybierać! [FOTO]

Kiedy jest dobry czas, by maluch zaczął samodzielnie spać dorosłym łóżku i jakie łózko wybrać? Podpowiadamy.
Dominika Bielas
Łóżko dla dziecka
fot. AdobeStock
Nie ma jednej książkowej pory, by zrezygnować z niemowlęcego łóżeczka. Każdy maluszek jest inny, a także zasady w każdym domu mogą się różnić, np. dzieci, które śpią zazwyczaj z rodzicami ciężej przestawić na samodzielne spanie w dużym łóżku. Zdaniem specjalistów im dziecko mniejsze, tym lepiej znosi taką zmianę, więc nie warto zwlekać. Dobrym momentem jest okolica drugich urodzin. Dziecku w tym wieku zwyczajnie robi się ciasno i niewygodnie w niemowlęcym łóżeczku.

Wielka zmiana małego łóżeczka

Pamiętaj, że choć to "tylko" zmiana łóżka, dla dziecka jest to bardzo duża zmiana. Warto ten proces przeprowadzać stopniowo i etapami. Najpierw pozwól dziecku spać bez bocznych szczebelków, a niektóre niemowlęce łóżeczka mają odczepiany cały front (możesz profilaktycznie położyć materac na podłodze, jeśli się boisz, że dziecko wypadnie). Rozmawiaj i tłumacz, jaka wkrótce będzie inaczej. W naszym przypadku było nieco prościej, bo dziecko zostało w pokoju po zmianie łóżka, a to my się wynieśliśmy. Jednak jeśli zmiana łóżka wiąże się z "wyprowadzeniem się" maluszka z sypialni pamiętaj, że musisz dziecko także na to przygotować.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla dziewczynki – zainspiruj się!

Jeśli w domu pojawi się kolejne dziecko, staraj się unikać argumentu, że"musi oddać bratu lub siostrze łóżeczko." To kiepski początek nowej znajomości. Rodzice, którzy mają już za sobą zmianę łóżka, chwalą sobie przygotowanie dziecka poprzez wychwalanie zmiany. Opowiadają o tym, że jak fajnie będzie spać we własnym pokoiku w nowym łóżeczku. Jeśli łóżeczko będzie zupełnie eliminowane, warto je rozkładać i rozkręcać bez obecności dziecka, by uniknąć niepotrzebnego płaczu.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla chłopca – garść dobrych pomysłów​
Redakcja poleca: Janachowska i Pazura pokazują pokoje dzieci: zaskakujący dobór kolorów!
Niektóre gwiazdy skutecznie kreują trendy w wystroju dziecięcych pokoi. A my powoli przekonujemy się do nietypowych zestawień kolorystycznych, wybieramy poduszki z inicjałami dzieci i lampki w kształcie chmur. Zobacz, jak wyglądają pokoiki w domach Zosi Ślotały, Edyty Pazury i Izy Janachowskiej.

Co wybrać zamiast niemowlęcego łóżeczka?

Ponieważ dzieci do zmian przyzwyczajają w różnym tempie warto zrobić otoczkę, która pokaże, że będzie to fajna przygoda. Warto pozwolić dziecku wybrać łóżko lub chociaż dodatki, np. pościel, narzutę, poduszki. Oczywiście nie chodzi o wpuszczenie malucha do salonu meblowego. Wcześniej sama zastanów się, co chcesz wstawić do pokoju swojego maluszka, a potem zaprezentuj tak dziecku, by samo stwierdziło, że to świetny wybór. A jest w czym wybierać! Na początku warto się zastanowić nad ustawieniem mebli i rozmiarem dziecięcego łóżka, jaki będzie idealny do pokoju dziecka. Pamiętaj, że często rozmiar łóżka jest podawany pod materac! Do tego trzeba doliczyć ramę.

Łóżeczko rosnące z dzieckiem

Bardzo fajnym rozwiązaniem są łóżeczka rosnące z dzieckiem, dostaniesz je choćby w Ikea. Rama się rozciąga, a co kilak lat należy wymienić tylko materac. Jest to dobry pomysł, jeśli zależy ci na przestrzeni. Początkowo dziecko potrzebuje mniej miejsca do spania, a więcej do zabawy.

Ikea: regulowana rama łóżka Busunge, cena: 599 zł + koszt materaca​

Łóżko z szufladami

Jeśli dysponujesz mniejszą przestrzenią, świętym wyborem są łóżka z szufladami. Łóżka dostępne są w różnych rozmiarach. My np. zdecydowaliśmy się na łóżko o długości 160 cm. Posłuży na pewno przez kilka lat, wpasowało nam się idealnie między inne meble, a do tego ma dwie szuflady, które pomieszczą pościel, ubrania lub zabawki. Ma także doczepiany boczek dzięki któremu dziecko nie wypada z łóżka, gdy córka podrośnie to go zdemontujemy. Ciekawym rozwiązaniem może być także łóżko z wysuwanym dodatkowym materacem zamiast szuflad. Jest to opcja dobra, by w ciężką noc móc się położyć koło dziecka lub przenocować w przyszłości kuzyna, lub kolegę.

Agata meble: Łóżko z materacem MIA 719,10 zł, szuflady 2x143,10 zł

Łóżko z Zygzakiem McQueenem

Kolorystykę łóżeczka możesz dobrać do wystroju pokoju lub do preferencji dziecka. Łóżkami, które kochają wszystkie dzieci, są z pewnością te, które mają wizerunki bohaterów z bajek. Szałem są łóżeczka imitujące pojazdy. Istnieje jednak ryzyko, że maluchowi za rok lub dwa znudzi się takie łóżko lub z niego wyrośnie.

A może łóżko - namiot?

Np. w Ikea znajdziecie różne warianty łóżek, które można przekształcić w dom lub fort, a gdy maluch wyrośnie z zabawy usunąć elementy namiotu.

Ikea: dwustronne łóżko Kura, cena: 499 zł + baldachim z zasłoną Kura, cena: 129 zł + koszt materaca

W klimacie skandynawskim

Bardzo modnym rozwiązaniem jest rezygnacja z tradycyjnego łóżka na rzecz łóżka - domku. Maluch śpi w zasadzie na materacu obudowanym stelażem imitującym domek. To rozwiązanie będzie idealne szczególnie dla rodziców zainteresowanych pedagogiką Montessori, ale niestety to łóżeczko do dużego pokoju. Można je zamówić u stolarza, a nawet może je wykonać zdolny tata.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy