Zakup nowego łóżka do pokoju dziecięcego to często spory wydatek. Dlatego przed wyciągnięciem karty kredytowej warto się upewnić, że wybrany mebel spełni swoją funkcję. Łóżko dla dwulatka nie musi być wyjątkowe, malec może spać na zwykłym tapczanie dla dorosłych, ale w kilku przypadkach, warto jednak zastanowić się nad kupnem innego mebla. Jakiego? Podpowiedzi poniżej.

Reklama

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Sprawdź, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo Czytaj więcej

Mały wiercipięta

Jeśli znasz swoje dziecko na tyle, by wiedzieć, że w nocy często zmienia pozycję i robi to czasami dość gwałtownie, pomyśl o kupnie niewysokiego łóżka. Upadek z małej wysokości nie powinien przyczynić się do żadnego urazu. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyższe łóżko dla dwulatka, zamocuj na jego brzegu barierkę – niektóre meble są w nią wyposażone. Ostatecznie można zastawić bok łóżka oparciami krzeseł, przez które przewiesisz miękki koc.

Samotność to nie jego żywioł

Bardzo często dwulatek odstawiany od małżeńskiego łoża rodziców broni się przed zasypianiem w samotności. Jeśli twój maluch ma nieco starsze rodzeństwo, możesz "wykorzystać" brata lub siostrę dwulatka do tego, aby było jego nocnym kompanem. Wystarczy kupić łóżko z wysuwanym dodatkowym miejscem do spania. W dzień taki mebel nie zajmuje dużo miejsca, a w nocy twoje młodsze dziecko będzie miało obok siebie brata lub siostrę. Niezłym pomysłem jest też zakup łóżka piętrowego. Co prawda wtedy rodzeństwo nie będzie tuż obok, ale powyżej malucha. Jednak sama świadomość, że bliska mu osoba jest niemal na wyciągnięcie ręki, często wystarcza maluchowi do tego, aby był spokojniejszy.

Zachęcające łóżeczko

Twój dwuletni synek z pewnością pokocha łóżko-autko, a córeczka – np. łóżeczko księżniczki. Takie stylizowane łóżka to co prawda zwykle nieco większy wydatek, ale jeśli dysponujesz pieniędzmi, warto się nad nimi zastanowić. Mają one dodatkowe elementy, które upodabniają dziecięce łóżeczka do samochodów czy domków lub mają np. stelaż na baldachim itp. Na rynku są też łóżeczka o tradycyjnym kształcie, ale z dziecięcymi zdobieniami, które z pewnością spodobają się malcowi i zachęcą go do podejmowania prób samodzielnego zasypiania we własnym pokoju i łóżku.

Superpraktycznie

Bardzo często dziecięce łóżko za dnia staje się miejscem zabaw. W takiej sytuacji warto na dzień chować gdzieś pościel, a materac przykrywać kocem i poduszkami. Dlatego dobrym rozwiązaniem są łóżka z szufladami na pościel, która za dnia się nie kurzy. Na noc można do nich schować kocyk i poduszki, którymi za dnia okrywasz i dekorujesz łóżeczko.

Zobacz także

Na czym będzie dziecku wygodniej?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem między tapczanem a łóżkiem, postaw na łóżko. Różnica między nimi w komforcie spania dziecka może być naprawdę duża. Najczęściej materace do łóżeczek są wykonane z nieco lepszej jakości pianki niż pianka, która stanowi wypełnienie tapczanu. Możesz także oddzielnie kupić ramę łóżka i dobrać do niej dobrej jakości materac. Takie łóżko dla dwulatka będzie naprawdę komfortowe i zminimalizujesz ryzyko, że będzie budził się w nocy, bo będzie mu niewygodnie.

Drewniane czy metalowe?

Jeśli stawiasz na naturalność, kup łózko drewniane. Pamiętaj jednak, że te zrobione z drewna sosnowego są w większym stopniu narażone na uszkodzenia – ten rodzaj drewna jest dość miękki. Wszelkie uderzenia pozostawią na ramie ślad. Trwalsze, ale i droższe, są np. łóżka bukowe. Niezależnie od rodzaju drewna, koniecznie sprawdź, jakie lakiery czy farby zostały użyte do jego pomalowania – powinny to być preparaty nietoksyczne, bezpieczne dla dzieci.
W przypadku zakupu mebla z płyt drewnopochodnych trzeba upewnić się, że użyte do jego produkcji kleje nie zaszkodzą twojemu synowi czy córce. Z kolei łóżka metalowe mają niewątpliwie jedną zaletę – większą trwałość.

A może rosnące z dzieckiem?

Niewątpliwie łóżeczko dla dwulatka nie musi mieć długości takiej jak łóżko dla dorosłych. Mniejsze będzie przytulniejsze i zajmie mniej miejsca w dziecięcym pokoju. Jednak prędzej czy później, dziecko z niego wyrośnie. Dlatego warto rozważyć zakup mebla, który z czasem można wydłużyć. Jednak wtedy warto pamiętać, że jego wygląd nie powinien być za bardzo dziecięcy – nastolatek nie będzie chciał spać w łóżku udekorowanym infantylnymi misiami... Z kolei dwulatek z pewnością uzna za atrakcyjne takie superdziecięce zdobienia.

Przeczytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama