Rozwój dziecka w 1. roku życia jest bardzo intensywny: w ciągu zaledwie 52 tygodni bezradny noworodek zmienia się w żądne wrażeń roczne dziecko. Niemowlę każdego dnia jest inne. Przed tobą jego pierwszy krok, pierwszy ząbek, rozszerzanie diety i mnóstwo innych nowości. Jedno możemy gwarantować: po porodzie zapomnisz o nudzie i monotonii. A co konkretnie będzie się działo – i kiedy? Sprawdź! W naszym kalendarzu przedstawiamy rozwój dziecka tydzień po tygodniu, ciekawe filmy i porady najlepszych dziecięcych specjalistów.

Kalendarz rozwoju niemowlaka

Rozwój niemowlęcia tydzień po tygodniu

I kwartał (1-3 miesiąc)

W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko rozwija się najszybciej. Dowiedz się, jak kąpać, pielęgnować i karmić noworodka, jak radzić sobie z kolką i o czym może świadczyć niemowlęcy płacz.

II kwartał (4-6 miesiąc)

Między 3 a 6 miesiącem normuje się rytm snu i czuwania dziecka. Niemowlę wreszcie się uśmiecha. Sprawdź, czy prawidłowo pokonuje kolejne etapy rozwoju oraz w jaki sposób rozszerzać jego dietę.

III kwartał (7-9 miesiąc)

W trzecim kwartale życia dziecko zaczyna gaworzyć, siadać i przechodzi kryzys 8. miesiąca. Poznaj najlepsze zabawy dla niemowląt, zobacz, co może jeść półroczne niemowlę i ile powinno spać.

IV kwartał (10-12 miesiąc)

Pod koniec pierwszego roku niemowlę zwykle już siedzi, raczkuje i zaczyna rozumieć to, co się do niego mówi. Dowiedz się, ile powinno ważyć dziecko i kiedy wreszcie zacznie chodzić i mówić.