Spis treści:

Reklama

Rozwój niemowlaka w 31 tygodniu

31-tygodniowe niemowlę coraz śmielej poczyna sobie „przy stole”. Jeśli do tej pory nie miało własnego krzesełka do spożywania posiłków, najwyższy czas, by to zmienić. To również pora na zakup pięknej (nietłukącej!) zastawy stołowej.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Niemowlę w 31. tygodniu życia bardzo chce być samodzielne. Najbardziej widać to podczas posiłków. Kiedy tylko podchodzisz z talerzem, od razu chwyta łyżeczkę i próbuje nią władać (dość nieporadnie). Jeśli stosujesz metodę BLW, musisz być przygotowana, że na razie większość posiłków będzie lądować raczej nie w buzi malca, a wszędzie dookoła.

Co potrafi dziecko?

W 31. tygodniu życia niemowlę zazwyczaj:

  • naśladuje mimikę rodziców;
  • stroi miny;
  • macha rączką na pożegnanie.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Niemowlę samo jeszcze nie mówi, ale bardzo chętnie słucha twojego głosu, dlatego mów do niego jak najczęściej. Dzięki temu usłyszysz upragnione pierwsze słowa szybciej, niż myślisz.

Zobacz także

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Z 7. miesięcznym dzieckiem możesz np.:

  • czytać książeczki – na tym etapie niemowlę jest bardziej skupione na rytmie twojego głosu, a nie na treści czytanej bajki, to normalne;
  • oglądać obrazki – podczas tej czynności zawsze nazywaj wszystkie rzeczy, które znajdują się na obrazkach. Sprzyja to biernej nauce mowy;
  • naśladować odgłosy zwierząt – to dobry wiek na uczenie malca, że krówka robi „muuuuu”, a kaczka „kwa kwa”;
  • robić miny przed lustrem – niemowlę to uwielbia! A dodatkowo uczy się, jak wyrażać uczucia;

Zabawki edukacyjne

Zabawki polecane na tym etapie rozwoju dziecka powinny ćwiczyć jego koordynację ręka-oko. Warto kupić np.:

  • piłeczki o różnych fakturach;
  • prosty sorter;
  • grzechotki do chwytania o różnych kształtach.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Rozszerzając dietę niemowlaka, możesz zauważać nasilające się objawy atopowego zapalenia skóry. Problem będzie tym mniejszy, im bardziej restrykcyjnie będziesz przestrzegać pewnych zasad.

Dieta niemowlaka z AZS

Jeśli maluch cierpi z powodu AZS, bez obaw możesz podawać mu jabłka, gruszki, porzeczki, maliny,

Każdy nowy produkt trzeba wprowadzać do diety bardzo ostrożnie: po jednym i zwracać uwagę, czy nie winogrona, brzoskwinie, morele. Owoce, których należy unikać, ponieważ mogą silnie uczulać to truskawki, poziomki, owoce południowe, cytrusy. pojawiają się objawy świadczące o uczuleniu, takie jak: bóle brzuszka, zaparcia, biegunki, kolki.

Szczepienia

Początek 7. miesiąca życia to czas, by zaplanować szczepienie przeciw WZW B. Zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień to będzie już trzecia dawka tej szczepionki (uwaga: u dzieci z masą urodzeniową mniejszą niż 2000 g szczepienie przeciw WZW typu B stosuje się w czterech dawkach w wieku 0, 1, 2 i 12 miesięcy).

Dieta niemowlaka

Niemowlę coraz chętniej próbuje nowych rzeczy, choć mleko wciąż stanowi główne źródło jego pokarmu.

Karmienie piersią

WHO zaleca, by karmić niemowlę wyłącznie piersią do ukończenia przez nie 6 miesięcy. 31-tygodniowe dziecko może (i powinno) mieć już nieco szersze menu, jednak twoje mleko wciąż jest dla niego bardzo pożywne i wartościowe. Jeśli nadal chcesz karmić piersią, nadal możesz to robić na żądanie.

Karmienie butelką

Jeśli podajesz malcowi mleko modyfikowane, nadal możesz to robić. Jest to mleko dostosowane do potrzeb żywieniowych dziecka. Wstrzymaj się natomiast z podawaniem mu mleka krowiego (aż do pierwszych urodzin). Po pierwsze zawiera dużo więcej soli i białka niż mleko modyfikowane, przez co obciąża nerki, a po drugie nie zapewnia dziecku niezbędnych witamin i żelaza.

Rozszerzanie diety niemowlaka

31. tygodniowe dziecko powoli poznaje smaki i konsystencję nowych dań. Posiłki te muszą być dobrze rozdrobnione. Dziecko nie będzie miało problemu z ich strawieniem, a ty nie będziesz się tak bać, że się zadławi.

Ćwiczcie też jedzenie metodą BLW. Postaw przed dzieckiem talerzyk z małymi kawałkami pokarmu, np. plasterkami banana, lub gotowanymi, obranymi ze skórki i drobno pokrojonymi warzywami i pozwól na oswajanie się z tymi nowościami.

Co może niepokoić?

Choć pewne zachowania dziecka mogą wydawać ci się dziwne, nie panikuj. Prawdopodobnie na danym etapie rozwojowym są one całkowicie normalne. W razie wątpliwości zawsze możesz zapytać też pediatrę.

Dziecko w kółko robi to samo

Martwi cię, że niemowlę np. ciągle zrzuca łyżeczkę ze stołu albo bez ustanku wkłada kubeczki jeden w drugi? Uspokajamy – to normalne i wręcz pożądane w tym wieku. W ten sposób doskonali nowe umiejętności i uczy się tego, że przyczyna i skutek (zrzucę – spadnie) zawsze idą ze sobą w parze.

Uwaga! Dla dziecka powtarzalność zdarzeń jest bardzo atrakcyjna, bo daje mu poczucie kontroli nad sytuacją. To dlatego maluch uwielbia słuchać ciągle tych samych bajek i oglądać te same książeczki. Wcale się wtedy nie nudzi. Wyczekuje dobrze znanych momentów i ćwiczy pamięć.

Reklama

Więcej o 31. tygodniu

Reklama
Reklama
Reklama