jak polubić karmienie piersią
fot. Adobe Stock

Karmienie piersią za pomocą SNS – jak i kiedy?

SNS to system wspomagania karmienia piersią. Stosuje się go, jeżeli dziecko umie uchwycić pierś, ale mimo ssania nie wypija odpowiedniej ilości mleka i słabo przybiera na wadze. SNS pomoże w dokarmianiu odciąganym mlekiem albo karmieniu mieszanym: mlekiem mamy i mieszanką.
Sylwia Niemczyk
jak polubić karmienie piersią
fot. Adobe Stock
SNS, czyli tzw. system wspomagania karmienia zalecany jest w sytuacji, kiedy dziecko umie chwycić pierś, ale mimo ssania nie pobiera odpowiedniej ilości pokarmu i słabo przybiera na wadze. Przydaje się też w okresie ponownego rozbudzania laktacji.

Co to jest system SNS?

System SNS składa się z butelki, którą wypełnia się odciągniętym mlekiem albo mieszanką modyfikowaną i wiesza na szyi, a także drenu do karmienia, którego końcówkę dziecko chwyta razem z piersią.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Jakie są zalety SNS?

Dziecko ssąc pierś, ćwiczy właściwy mechanizm ssania i pobudza pierś do wydzielania pokarmu, a jednocześnie pije mleko płynące przez drenik z butelki. Nie denerwuje się przy piersi, że "nic nie leci", dlatego nie odrywa się od piersi i ssie długo i spokojnie.

Czy dzięki SNS może powrócić prawidłowa laktacja?

Bardzo często się tak dzieje – choć niektóre mamy muszą trochę dłużej na to poczekać. Jeżeli przynajmniej jedno karmienie w ciągu doby odbywa się bez SNS i przebiega prawidłowo, to jest to bardzo dobry znak. Najpewniej po kilku tygodniach pojawią się kolejne efektywne karmienia, aż w końcu nadejdzie dzień, że SNS nie będzie już potrzebny.

Bywa jednak i tak, że mama musi stale dokarmiać niemowlę za pomocą systemu SNS – warto wtedy, by zaprzyjaźniła się z tą metodą. Karmienie piersią – nawet za pomocą SNS – jest o wiele korzystniejsze dla dziecka niż karmienie mieszanką modyfikowaną.Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy