JSW kopalnia wiedzy

Kopalnia Wiedzy JSW – projekt dla dzieci, który poszerza horyzonty

To szeroki projekt realizowany dla dzieci i z ich udziałem. To otwarte projekty edukacyjne, warsztaty, programy stypendialne, pikniki naukowe i konkursy dla szkół i dzieci indywidualnie. Naszą misją jest nauka przez zabawę. A uczymy się na wesoło nie tylko chemii, fizyki, geologii ale też postaw życiowych, czy sposobów na zmniejszanie naszego wpływu na środowisko. Wszystkie te działania są przez nas finansowane i dostępne dla każdego, uważamy, że naszym obowiązkiem jest wspieranie talentów oraz wyrównywanie szans. No i lubimy widzieć radość na twarzach dzieci!
JSW kopalnia wiedzy

W tym roku Kopalnię Wiedzy otworzy Wielki Piknik Naukowy (18 maja, Jastrzębie Zdrój). Będzie wystawa interaktywna ok 40 eksponatów, kilkanaście stanowisk warsztatowych gdzie będziemy robić eksperymenty (powietrze, azot, elektryczność, woda, ciśnienie), tworzyć papier czerpany, projektować torby, budować karmniki, zajęcia z robotyki i wiele innych. Planujemy także wielką strefę klocków animacje i konkursy.
Zaraz po tym wydarzeniu zaprosimy naszych małych naukowców do konkursu realizowanego na łamach National Geographic Kids. W jego trzech numerach (czerwcowym, wrześniowym i październikowym) opublikujemy artykuły tematyczne oraz zadania dla dzieci. Będą one bardzo różnorodne – kreatywne, analityczne, artystyczne. Wystarczy wybrać jedno, zgłosić się i rozwiązać zadanie, przygotować pracę. A nagrody w tym roku będą naprawdę wyjątkowe: nie tylko wycieczki do centrów nauki czy parków rozrywki, ale np. teleskopy, tablety, aparaty fotograficzne, słuchawki, wędrowne pokazy naukowe oraz oczywiście prenumerata National Geographic Kids… Słowem narzędzia, które wg. nas będą przydatne w dalszym rozwoju naszych uczestników. Tematyka zadań niech będzie pewną niespodzianką. Ale dotkniemy trzech filarów naszej pracy: nauki, ekologii, problemów społecznych.

W jakim wieku dzieci mogą wziąć udział w konkursie?

Dzieci od 6 do 11 lat. Indywidualnie lub w zespołach szkolnych. Do konkursu można się zgłaszać przez cały czas trwania projektu. Od początku maja (ok. 15.05) będzie można przesłać aplikację poprzez stronę www.kopalniawiedzyjsw.pl (w zakładce projekty).

Kiedy konkurs się zaczyna a kiedy kończy?

Inaugurację projektu zaplanowaliśmy na 18 maja – na czas pikniku naukowego. Całość kończy się w jesienią 2019.

Skąd się wziął pomysł na „Kopalnię Wiedzy?”

Kopalnia Wiedzy to nasz (Spółki JSW) autorski projekt. Powstał dla społeczności lokalnej w ramach tzw. CSR* i częścią naszej strategii zrównoważonego rozwoju. W JSW jesteśmy wrażliwi na otoczenie, w którym działamy, chcemy budować partnerskie relacje. Obecny Zarząd, Prezes Daniel Ozon kwestiom społecznym poświęca bardzo dużo uwagi – stawiając je na liście priorytetów. Mamy więc zielone światło dla projektów realizowanych np. z młodzieżą, zapewniając jej rozwój, mądry sposób spędzania wolnego czasu, promujemy wiedzę i naukę, wyrównujemy szanse. A po sukcesie lokalnych projektów edukacyjnych w roku 2018, postanowiliśmy także, że zaprosimy do zabawy dzieci z całej Polski. Widzimy sens tych działań oraz realne ich efekty. Dzieci lubią się uczyć i rozwijać przez zabawę. My im w tym pomagamy.


Więcej na www.kopalniawiedzyjsw.pl
Zgłoś dziecko / zespół szkolny do konkursu!

Rozmowę przeprowadziliśmy z Panią Agnieszką Barzycką, Kierownikiem Zespołu CSR w JSW S.A.

*CSR – społeczna odpowiedzialność biznesu

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy