Edukacja

Wszystko o rzeczowniku
edukacja
szkoła podstawowa

Rzeczownik: co to, odmiana, pytania [przykłady]

Czym jest rzeczownik? To część mowy, którą często poznajemy jako pierwszą, ucząc się mówić (np. mama, tata, baba). Naukę języka obcego również zaczynamy od poznawania rzeczowników. Nic dziwnego, że rzeczowniki określa się jako jedną z najważniejszych, czyli podstawowych części mowy.
Luiza Słuszniak
Błędy kardynalne: co to jest
uczeń
edukacja
matura

Błąd kardynalny na maturze z języka polskiego: co to, przykłady, skutki

Czy wystarczy wiedzieć, co to jest błąd kardynalny, by nie popełnić go na maturze z języka polskiego? Czy faktycznie błąd kardynalny to wystarczający powód, by nie zdać egzaminu? To pytanie zadaje sobie niejeden maturzysta, zastanawiając się, czy w swym wypracowaniu popełnił błąd kardynalny.
Luiza Słuszniak
oceny w szkole
szkoła
uczeń
edukacja

Oceny w szkole: skala ocen szkolnych w Polsce

Skala ocen w szkole zmieniała się na przestrzeni lat. Aktualnie obowiązują trzy sposoby punktacji uczniów. Sprawdź, jakie są oceny w polskiej szkole i co oznaczają.
Joanna Biegaj
Imiesłowy: co to jest, rodzaje, przykłady, ćwiczenia
nauka
edukacja
szkoła podstawowa

Imiesłowy: czym są, rodzaje, przykłady, ćwiczenia

Czy są imiesłowy? Ile rodzajów imiesłowów wyróżniamy i jakie ma to znaczenie? Dzięki przykładom ilustrującym wyjaśnienie najważniejszych zagadnień dotyczących imiesłowów – na pewno wszystko zrozumiesz.
Luiza Słuszniak
Jak się mówi: w Ukrainie czy na Ukrainie?
nauka
edukacja

Jak się mówi: w Ukrainie czy na Ukrainie? Sprawdź, która forma jest poprawna

Jak się powinno mówić: „w Ukrainie” czy „na Ukrainie”? Głosy Polaków są podzielone. Ba, nawet wybitni polscy językoznawcy nie są jednoznacznie zgodni co do tego, która forma powinna być prawidłowa. Sprawdziliśmy, co uważają na ten temat prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.
Luiza Słuszniak
Kuratorka oświaty Barbara Nowak, nie dla uczniów z Ukrainy
szkoła
uczeń
edukacja

Absurdalne przepisy! Ukraińskie dzieci nie pójdą do szkoły, bo nie znają języka polskiego

Do Polski napływa coraz więcej osób w kryzysie uchodźczym. Głównie są to matki i dzieci w wieku szkolnym. Niestety, w Krakowie nie wszystkie pójdą do szkoły.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Najważniejsze informacje o czasowniku: definicja, pytania, odmiana, tryby [dużo przykładów]
nauka
edukacja
szkoła podstawowa

Czasownik: co to za część mowy, na jakie pytania odpowiada? [odmiana, przykłady]

Co to jest czasownik? To część mowy, która potrafi sprawiać uczniom sporo trudności. Przede wszystkim ze względu na mnóstwo form czasownikowych. Przekonaj się, że definicja czasownika może okazać się prostsza niż kiedykolwiek ci się wydawało. Utrwal sobie pytania i odmianę czasownika.
Luiza Słuszniak
Przedszkola czynne krócej, cięcia w stypendiach dla zdolnych uczniów i nagrodach dla nauczycieli
szkoła
edukacja
przedszkola

Polski Ład – w planach krócej czynne przedszkola i mniej zajęć dodatkowych

„Przedszkola czynne krócej, cięcia stypendiów dla zdolnych uczniów, obniżenie dodatków do pensji dla nauczycieli, rezygnacja z zajęć dodatkowych” – „Rzeczpospolita” pisze o cięciach w oświacie, które szykują samorządy w związku z wejściem Polskiego Ładu.
Luiza Słuszniak
Co to jest równoważnik zdania? Definicja, przykłady i najważniejsze informacje na temat równoważnika zdania.
uczeń
edukacja
szkoła podstawowa

Co to jest równoważnik zdania? Definicja, przykłady, najważniejsze informacje

Równoważnik zdania to prawie to samo, co zwykłe zdanie, przynajmniej jeśli chodzi o znaczenie. Od zdania różni się jednak tym, że nie ma orzeczenia. Poznaj definicję równoważnika zdania wraz z przykładami oraz sprawdź, jak przekształcić równoważnik zdania na zdanie.
Luiza Słuszniak
skala ocen procenty
nauka
szkoła
edukacja

Skala ocen: procenty (przeliczanie procentów na oceny szkolne)

Oceny w szkole mogą być wyrażane w procentach. Jest to bardzo obiektywna i uniwersalna metoda oceniania. Sprawdź, jak interpretować poszczególne oceny przedstawione procentowo.
Joanna Biegaj
Czarnek o rodzicach
edukacja

Minister Czarnek tłumaczy, kto jest rodzicem. Popełnił niezręczność oraz błąd

Po wypowiedzi w TVP Info ministra Czarnka w sieci znowu zawrzało. Kontrowersyjna wypowiedź „funkcjonariusza” PiS sprowokowała do komentarzy mnóstwo ludzi. A przyczepić się można było aż do dwóch części dość krótkiej wypowiedzi ministra.
Ewa Janczak-Cwil
jakie zeszyty do 4 klasy
szkoła
uczeń
edukacja

Jakie zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej – wybieramy zeszyty dla czwartoklasisty

Zeszyty są jednym z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki. Ich zakup bywa też sporym problemem podczas szkolnych zakupów. Rodzice często nie wiedzą, jaki zeszyt wybrać np. do informatyki, techniki czy muzyki. Podpowiadamy, jakie zeszyty najlepiej kupić dziecku do 4 klasy szkoły podstawowej. Wyjaśniamy, ile powinny mieć stron i jak dobrać je do nowych przedmiotów, których uczy się czwartoklasista.
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
dziecko
edukacja

Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]

Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły jest wymagane, gdy żaden z rodziców nie jest w stanie przyjść po ucznia po zakończonych lekcjach i dziecko będzie odbierała inna osoba. Podpowiadamy, jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły. Możesz także skorzystać z naszego gotowego wzoru pisma.
Joanna Biegaj
Nowe lektury szkolne Czarnek
dziecko
szkoła
edukacja

Nowe lektury szkolne – jakie zmiany w kanonie lektur wprowadził minister Czarnek?

13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące nowych dzieł w wykazie lektur. Co będą czytać uczniowie w nadchodzącym roku szkolnym? Przedstawiamy listę nowych lektur szkolnych!
Joanna Biegaj
rozporządzenie o nauce zdalnej
nauka
szkoła
edukacja

Rząd zapowiedział naukę stacjonarną, ale... przygotował rozporządzenie w sprawie nauki zdalnej!

Choć rząd zapowiadał naukę w trybie stacjonarnym od początku tego roku szkolnego, teraz nad tymi planami zawisło widmo niepewności. MEiN przygotowało rozporządzenie dotyczące nauki zdalnej w nowym roku szkolnym.
Joanna Biegaj
przeniesienie dziecka do innej szkoły
dziecko
szkoła
edukacja

Przeniesienie dziecka do innej szkoły: uzasadnienie, potrzebne dokumenty + wzór pisma

Przeniesienie dziecka do innej szkoły wymaga złożenia odpowiedniego pisma u dyrektora placówki. Podpowiadamy, jak napisać podanie o przeniesienie, a także jakie dokumenty należy przygotować.
Joanna Biegaj
plan lekcji do druku
dziecko
szkoła
edukacja

Plan lekcji do druku: dla chłopców i dziewczyn [10 WZORÓW]

Plan lekcji ułatwi dzieciom organizację dnia w trakcie roku szkolnego. Wystarczy go wydrukować, wypełnić i przywiesić przy biurku ucznia. Prezentujemy fajne plany lekcji do wydrukowania – zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.
Joanna Biegaj
zmiany w kanonie lektur
szkoła
uczeń
edukacja

UWAGA! Zmiany w kanonie lektur i nowy przedmiot w szkole!

13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące zmian w kanonie lektur szkolnych. Pojawił się także nowy przedmiot szkolny! Zmiany wejdą w życie lada dzień!
Joanna Biegaj
Zmiany w urlopach nauczycieli
nauka
szkoła
edukacja

Nauczyciele nie będą już mieli trzech miesięcy urlopu? Resort chce z tym skończyć

Resort edukacji chce ograniczyć urlop wypoczynkowy dla nauczycieli do 50 dni urlopowych. Pomysł ten budzi jednak pewne wątpliwości.
Sylwia Arlak