Edukacja

Ministerstwo Edukacji Narodowej
szkoła
edukacja

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zastąpiły MEiN (nowi ministrowie i wiceministrowie)

Od 1 stycznia 2024 roku nie istnieje już Ministerstwo Edukacji i Nauki. Po dwóch latach funkcjonowania MEiN jego miejsce zajęły dwa nowe resorty: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Luiza Słuszniak
kalendarz roku szkolnego 2022/2023
szkoła
uczeń
edukacja

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024: dni wolne od szkoły, ferie, święta

Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2023/2024 i dowiedz się, kiedy przypadną dni wolne i przerwy od zajęć lekcyjnych w szkole. Dowiesz się, jak wygląda organizacja nowego roku szkolnego 2023/2024, kiedy wypada rozpoczęcie i zakończenie roku.
Joanna Biegaj
jakie zeszyty do 4 klasy
szkoła
uczeń
edukacja

Zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej – jakie i ile kupić? 

Zeszyty do czwartej klasy są jednym z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki. Ich zakup bywa sporym problemem podczas szkolnych zakupów. Rodzice często nie wiedzą, jaki zeszyt wybrać np. do informatyki, techniki czy muzyki. Podpowiadamy, jakie zeszyty najlepiej kupić dziecku do 4 klasy szkoły podstawowej.
Joanna Biegaj
Zmiany klimatu i jak o nich rozmawiac z dziecmi
edukacja

Zmiany klimatu. Jak rozmawiać o nich z dziećmi?

Globalne ocieplenie, fale upałów, pożary lasów, nawalne deszcze czy inne anomalia pogodowe. Zmiany klimatyczne są widoczne w codziennym życiu, a dodatkowo niepokoić może stan środowiska, chociażby niezadowalająca jakość powietrza. To sprawia, że Ziemia potrzebuje naszej pomocy tu i teraz. Najgorsze scenariusze nie muszą się jednak ziścić, jeśli w porę zaczniemy działać. Edukacja i stawianie konsekwentnych kroków w zakresie ochrony środowiska pomogą ocalić planetę oraz przyszłe pokolenia przed negatywnymi skutkami kryzysu klimatycznego. Dzieci to szczególna grupa, która już za kilkanaście lat będzie musiała posiadać wiedzę i umiejętności, jak żyć w otaczającym świecie, a także jak nim zarządzać. W jaki sposób prowadzić z najmłodszymi rozmowy na ten temat, aby wykształcić u nich pozytywne zachowania w trosce o planetę?
Współpraca reklamowa
zdalne nauczanie
dziecko
szkoła
edukacja

Zdalne nauczanie 2023 – czy wrócą lekcje zdalne (aktualne informacje)

Lekcje zdalne jeszcze w tym roku? Niestety nauka zdalna nie odeszła w niepamięć i stale pojawiają się sygnały, że może ponownie zawitać do szkół. Problemem dla polskiej edukacji nie jest w obecnej chwili koronawirus, tylko ryzyko zbyt niskiej temperatury w szkołach. Na ile realny jest powrót do lekcji online w roku szkolnym 2022/2023? Kiedy miałby nastąpić?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
edukacja

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – na czym polegają i komu przysługują?

Utarło się, że zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są przeznaczone dla dzieci trudnych, z poważnymi problemami w nauce. Prawda jest zgoła inna. Odpowiadamy, co to są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, a także kto może z nich korzystać.
Adrianna Trusiuk
Oceny na studiach: wszystko co musisz wiedzieć
edukacja
student
studia

Oceny na studiach: wszystko, co musisz wiedzieć

Oceny otrzymywane na studiach mogą wprowadzić w błąd osoby rozpoczynające ten etap edukacji. Dlaczego? Szkolny system nauczania opiera się na sześciostopniowej skali ocen. Na studiach co do zasady nie przewiduje się oceny celującej, a 2 wcale nie jest oceną dopuszczającą. Sprawdź, jakie oceny możesz otrzymać na studiach.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Dzieci bawią się w przedszkolu
szkoła
edukacja
dobre przedszkole

Plan daltoński: co to jest i na czym polega? Założenia i filary planu daltońskiego

Plan daltoński to system nauczania wynaleziony w ubiegłym wieku przez Helen Parkhurst, amerykańską nauczycielkę, która współpracowała z Marią Montessori. Na czym polega plan daltoński i jakie korzyści z niego płyną?
Adrianna Trusiuk
HIT - in vitro
in vitro
edukacja
szkoła średnia

„Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?” – skandaliczne słowa w podręczniku do HiT

Od września tego roku w szkołach ponadpodstawowych zamiast WOS-u uczniowie będą uczęszczali na zajęcia Historii i Teraźniejszości. Przedmiot już teraz budzi duże kontrowersje. Oliwy do ognia dolał fragment podręcznika napisanego przez prof. Wojciecha Roszkowskiego, w którym to znajduje się zdanie, że dzieci poczęte metodą in vitro „są z hodowli”.
Adrianna Trusiuk
przeniesienie dziecka do innej szkoły
dziecko
szkoła
edukacja

Przeniesienie dziecka do innej szkoły: uzasadnienie, potrzebne dokumenty + wzór pisma

Przeniesienie dziecka do innej szkoły wymaga złożenia odpowiedniego pisma u dyrektora placówki. Podpowiadamy, jak napisać podanie o przeniesienie, a także jakie dokumenty należy przygotować.
Joanna Biegaj
Coraz mniej dzieci na religii, więc Kościół chce zwiększyć liczbę zajęć
szkoła
edukacja
kościół

Coraz mniej dzieci chodzi na religię. Reakcja Kościoła? Zwiększyć liczbę zajęć!

Podczas dwudniowego spotkania w Zakopanem przedstawiciele Episkopatu pochylali się m.in. nad kryzysem wiary w Polsce. Hierarchowie kościelni są zaniepokojeni tym, że coraz mniej dzieci uczęszcza na lekcje religii w szkołach. Dlatego uznali, że należy zwiększyć liczbę katechez.
Luiza Słuszniak
Rzecznik Praw Dziecka piętnastolatkom nie powinno się ograniczać dostępu do broni.
szkoła
edukacja
bezpieczeństwo dziecka

Rzecznik Praw Dziecka: 15-latkom nie powinno się ograniczać dostępu do broni. Psycholożka jest innego zdania

24 maja w USA po raz kolejny doszło do strzelaniny w szkole podstawowej. 18-letni Salvador Ramos zabił 21 osób, w tym 19 dzieci. Tymczasem w Polsce Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak poinformował na antenie Polskiego Radia, że należy wprowadzić w szkole lekcje posługiwania się bronią.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wszystko o rzeczowniku
edukacja
szkoła podstawowa

Rzeczownik – co to za część mowy, pytania, przykłady, odmiana

Czym jest rzeczownik? To część mowy, którą często poznajemy jako pierwszą, ucząc się mówić (np. mama, tata, baba). Naukę języka obcego również zaczynamy od poznawania rzeczowników. Nic dziwnego, że rzeczowniki określa się jako jedną z najważniejszych, czyli podstawowych części mowy.
Luiza Słuszniak
Błędy kardynalne: co to jest
uczeń
edukacja
matura

Błąd kardynalny na maturze z języka polskiego: co to, przykłady, skutki

Czy wystarczy wiedzieć, co to jest błąd kardynalny, by nie popełnić go na maturze z języka polskiego? Czy faktycznie błąd kardynalny to wystarczający powód, by nie zdać egzaminu? To pytanie zadaje sobie niejeden maturzysta, zastanawiając się, czy w swym wypracowaniu popełnił błąd kardynalny.
Luiza Słuszniak
oceny w szkole
szkoła
uczeń
edukacja

Oceny w szkole: skala ocen szkolnych w Polsce

Skala ocen w szkole zmieniała się na przestrzeni lat. Aktualnie obowiązują trzy sposoby punktacji uczniów. Sprawdź, jakie są oceny w polskiej szkole i co oznaczają.
Joanna Biegaj
Jak się mówi: w Ukrainie czy na Ukrainie?
nauka
edukacja

Jak się mówi: w Ukrainie czy na Ukrainie? Sprawdź, która forma jest poprawna

Jak się powinno mówić: „w Ukrainie” czy „na Ukrainie”? Głosy Polaków są podzielone. Ba, nawet wybitni polscy językoznawcy nie są jednoznacznie zgodni co do tego, która forma powinna być prawidłowa. Sprawdziliśmy, co uważają na ten temat prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.
Luiza Słuszniak
Kuratorka oświaty Barbara Nowak, nie dla uczniów z Ukrainy
szkoła
uczeń
edukacja

Absurdalne przepisy! Ukraińskie dzieci nie pójdą do szkoły, bo nie znają języka polskiego

Do Polski napływa coraz więcej osób w kryzysie uchodźczym. Głównie są to matki i dzieci w wieku szkolnym. Niestety, w Krakowie nie wszystkie pójdą do szkoły.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Najważniejsze informacje o czasowniku: definicja, pytania, odmiana, tryby [dużo przykładów]
nauka
edukacja
szkoła podstawowa

Czasownik: co to za część mowy, na jakie pytania odpowiada? [odmiana, przykłady]

Co to jest czasownik? To część mowy, która potrafi sprawiać uczniom sporo trudności. Przede wszystkim ze względu na mnóstwo form czasownikowych. Przekonaj się, że definicja czasownika może okazać się prostsza niż kiedykolwiek ci się wydawało. Utrwal sobie pytania i odmianę czasownika.
Luiza Słuszniak
Przedszkola czynne krócej, cięcia w stypendiach dla zdolnych uczniów i nagrodach dla nauczycieli
szkoła
edukacja
przedszkola

Polski Ład – w planach krócej czynne przedszkola i mniej zajęć dodatkowych

„Przedszkola czynne krócej, cięcia stypendiów dla zdolnych uczniów, obniżenie dodatków do pensji dla nauczycieli, rezygnacja z zajęć dodatkowych” – „Rzeczpospolita” pisze o cięciach w oświacie, które szykują samorządy w związku z wejściem Polskiego Ładu.
Luiza Słuszniak
Co to jest równoważnik zdania? Definicja, przykłady i najważniejsze informacje na temat równoważnika zdania.
uczeń
edukacja
szkoła podstawowa

Co to jest równoważnik zdania? Definicja, przykłady, najważniejsze informacje

Równoważnik zdania to prawie to samo, co zwykłe zdanie, przynajmniej jeśli chodzi o znaczenie. Od zdania różni się jednak tym, że nie ma orzeczenia. Poznaj definicję równoważnika zdania wraz z przykładami oraz sprawdź, jak przekształcić równoważnik zdania na zdanie.
Luiza Słuszniak
skala ocen procenty
nauka
szkoła
edukacja

Skala ocen: procenty (przeliczanie procentów na oceny szkolne)

Oceny w szkole mogą być wyrażane w procentach. Jest to bardzo obiektywna i uniwersalna metoda oceniania. Sprawdź, jak interpretować poszczególne oceny przedstawione procentowo.
Joanna Biegaj
Czarnek o rodzicach
edukacja

Minister Czarnek tłumaczy, kto jest rodzicem. Popełnił niezręczność oraz błąd

Po wypowiedzi w TVP Info ministra Czarnka w sieci znowu zawrzało. Kontrowersyjna wypowiedź „funkcjonariusza” PiS sprowokowała do komentarzy mnóstwo ludzi. A przyczepić się można było aż do dwóch części dość krótkiej wypowiedzi ministra.
Ewa Janczak-Cwil
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
dziecko
edukacja

Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]

Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły jest wymagane, gdy żaden z rodziców nie jest w stanie przyjść po ucznia po zakończonych lekcjach i dziecko będzie odbierała inna osoba. Podpowiadamy, jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły. Możesz także skorzystać z naszego gotowego wzoru pisma.
Joanna Biegaj
Nowe lektury szkolne Czarnek
dziecko
szkoła
edukacja

Nowe lektury szkolne – jakie zmiany w kanonie lektur wprowadził minister Czarnek?

13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące nowych dzieł w wykazie lektur. Co będą czytać uczniowie w nadchodzącym roku szkolnym? Przedstawiamy listę nowych lektur szkolnych!
Joanna Biegaj
rozporządzenie o nauce zdalnej
nauka
szkoła
edukacja

Rząd zapowiedział naukę stacjonarną, ale... przygotował rozporządzenie w sprawie nauki zdalnej!

Choć rząd zapowiadał naukę w trybie stacjonarnym od początku tego roku szkolnego, teraz nad tymi planami zawisło widmo niepewności. MEiN przygotowało rozporządzenie dotyczące nauki zdalnej w nowym roku szkolnym.
Joanna Biegaj
plan lekcji do druku
dziecko
szkoła
edukacja

Plan lekcji do druku: dla chłopców i dziewczyn [10 WZORÓW]

Plan lekcji ułatwi dzieciom organizację dnia w trakcie roku szkolnego. Wystarczy go wydrukować, wypełnić i przywiesić przy biurku ucznia. Prezentujemy fajne plany lekcji do wydrukowania – zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.
Joanna Biegaj
zmiany w kanonie lektur
szkoła
uczeń
edukacja

UWAGA! Zmiany w kanonie lektur i nowy przedmiot w szkole!

13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące zmian w kanonie lektur szkolnych. Pojawił się także nowy przedmiot szkolny! Zmiany wejdą w życie lada dzień!
Joanna Biegaj
Zmiany w urlopach nauczycieli
nauka
szkoła
edukacja

Nauczyciele nie będą już mieli trzech miesięcy urlopu? Resort chce z tym skończyć

Resort edukacji chce ograniczyć urlop wypoczynkowy dla nauczycieli do 50 dni urlopowych. Pomysł ten budzi jednak pewne wątpliwości.
Sylwia Arlak
Religia w szkołach obowiązkowa?
szkoła
edukacja

Obowiązkowa religia w szkołach? Minister Przemysław Czarnek chce zmiany przepisów!

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada dużą zmianę przepisów dotyczących lekcji religii i etyki w szkołach. Nie wszyscy rodzice będą zadowoleni.
Sylwia Arlak
Kasjerzy zarabiają więcej niż nauczyciele
szkoła
edukacja
nauczycielka

Kasjer w supermarkecie zarabia więcej od DYPLOMOWANEGO NAUCZYCIELA!

Ministerstwo Edukacji nie planuje zmian w płacach nauczycieli. Tymczasem sieci handlowe zapowiadają podwyżki dla początkujących kasjerów. Już wkrótce minimalna pensja pracownika supermarketu będzie przewyższać wynagrodzenia dyplomowanych nauczycieli.
Aleksandra Zaborowska