Czytamy o patriotyzmie
O patriotyzmie łatwiej mówić dziecku przy okazji świat narodowych, a także o tym, czym jest ojczyzna. Wprawdzie małe dziecko czy przedszkolak nie zrozumie tych abstrakcyjnych pojęć, warto, by już teraz nimi nasiąkał (jeśli nam na tym zależy). W nasiąkaniu patriotyzmem pomogą nam też książki.
1 z 4
Kto ty jesteś?
W tej książce nie przeczytacie o defiladach, o barykadach, oddawaniu życia czy innych aspektach, które kojarzą się z patriotyzmem, nazwijmy to, martyrologicznym. W książce "Kto ty jesteś" mówi się o odpowiedzialności, która prowadzi do budowania wspólnoty: mniejszej czy większej.
Tu patriotą jest ten, co zna język polski, czyta książki, uczy się, nie ściąga. Kasuje bilet w autobusie i sprząta po swoim psie. Pamięta o historii, kibicuje polskim sportowcom, zna swój hymn. Nie dokucza zwierzętom, pomaga innym. Myśli i współodczuwa, jest tolerancyjny i zaangażowany. Intencją autorów było odczarowanie słowa patriotyzm, by nie kojarzyło się wyłącznie z salwami honorowymi.
To mądra książka, a do tego ciekawie zilustrowana przez Edgara Bąka, znanego i nagradzanego grafika.
"Kto ty jesteś?", Joanna Olech, il. Edgar Bąk
Wytwórnia, 39 zł
ZOBACZ TEŻ: Jak dobrze znasz hymn Polski? Rozwiąż quiz
2 z 4
Nasza paczka i niepodległość
To książka dla starszych dzieci, bo choć mówi o świętowaniu, mówi o ważnych sprawach i trudnych, np. o tym, że niepodległość kraju to oznacza niezależność od innych państw. Jeśli twoje dziecko to rozumie, to książka ta jest dla was. Przeczytacie w niej nie tylko o tym, skąd się wziął Dzień Niepodległości, ale także dlaczego obchodzimy 1 Maja, 2 Maja, 3 Maja, 4 czerwca oraz 15 sierpnia. Sześć narodowych świat.
Sporo tu historycznych zdjęć, kluczowych dat oraz nazwisk osób, bez których nie dokonałyby się zmiany. Wszystko to podane w strawny sposób, gdyż w poznawaniu polskiej tradycji czy też w nauce patriotyzmu towarzyszymy grupce przyjaciół i to Jacek, Malinowski, Jagoda, Maśka, Wiktor oraz Dziadek tłumaczą w przystępny sposób, co znaczy np. strajk czy konstytucja.
"Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach", Zofia Stanecka, il. Daniel de Latour
Egmont, ok. 20 zł
3 z 4
Mazurek Dąbrowskiego
Z pewnym wzruszeniem wzięłam tę książkę do ręki, bo o hymnie narodowym jest w niej wszystko! To kompendium powinno być w każdym domy, bo co jak co, ale każdy Polak powinien znać swój hymn od początku do końca. I jeszcze to, skąd się wziął (to w części "Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien"). W "Mazurku Dąbrowskiego" akurat to znajdzie. Zresztą hymn został rozebrany na czynniki pierwsze, zwrotka po zwrotce dowiadujemy się, jaki przykład dał nam Bonapartre i w ogóle skąd w polskim hymnie francuski cesarz, ale też o co chodzi z tym przewodem.
W części drugiej coś dla wnikliwych, czyli o pominiętych zwrotkach, o innych utworach, które pełniły w historii role polskiego hymnu narodowego, a także o ludziach, którzy związani byli z hymnem, tekst o ustawie o godle, barwach i hymnie RP, a także nuty oraz – uwaga, uwaga – płyta CD z polskim hymnem. Do hymnu, wystąp!
"Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy", Małgorzata Strzałkowska, il. Adam Pękalski
Bajka, 29,90 zł (książka z płytą CD)
4 z 4
Luneta czasu i Konstytucja 3 Maja
Niepozorna książka o bardzo ważnej sprawie, bo o Konstytucji 3 Maja. Kolejna okazja do rozmowy o patriotyzmie, o tym, co ogłoszenie konstytucji zmieniło w Polsce. Po trudach polskiej historii prowadzi nas piątka przyjaciół, która za sprawą lunety czasu przenosi się do XVIII wieku (dużą w tym rolę odegrał obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja"), by uczestniczyć w uroczystościach ogłaszania nowego prawa (przy okazji dowiadujemy się, kim był Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj).
"Luneta Czasu i Konstytucja 3 Maja", Katarzyna Ostrowska-Biernacka, il. Ryszard Kajzer
Muchomor, 14 zł