Patriotyzm

„Kto ty jesteś?...” czyli „Katechizm polskiego dziecka”: tekst i znaczenie
wiersze dla dzieci
patriotyzm

„Kto ty jesteś?...” czyli „Katechizm polskiego dziecka”: tekst i znaczenie

Tekst utworu „Katechizm polskiego dziecka” często znają już przedszkolaki. Jeśli chcesz, by twoje dziecko umiało i rozumiało słowa tego wiersza, wystarczy mu w tym pomóc. Publikujemy całość „Katechizmu polskiego dziecka” oraz jego krótkie opracowanie.
Luiza Słuszniak
20 czerwca: czy nowe święto będzie dniem wolnym?
praca
święta
urlop

Czy 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy? Czy w nowe święto państwowe będą otwarte szkoły i przedszkola?

Już 20 czerwca po raz pierwszy obchodzić będziemy w Polsce nowe święto. W tym roku Narodowy Dzień Powstań Śląskich wypada w poniedziałek. Czy będzie to dzień wolny? Jeśli tak, to wystarczy wziąć urlop 17 czerwca (piątek), by mieć 5 dni wolnych. W czwartek, 16 czerwca wypada bowiem Boże Ciało, kiedy wolne mają zarówno dorośli jak i dzieci.
Luiza Słuszniak
piosenki patriotyczne dla dzieci
śpiewanie
piosenka
patriotyzm

Piosenki patriotyczne dla dzieci [TEKSTY DO DRUKU]

Z okazji Święta Niepodległości warto przypomnieć sobie piosenki patriotyczne na 11 listopada. Możecie zaśpiewać je całą rodziną, a przy okazji opowiedzieć dziecku, jakie wydarzenia z historii Polski opisują. Piosenki patriotyczne dla dzieci pomogą przybliżyć maluchom historię naszego kraju.
Hanna Szczesiak
konstytucja 3 maja dla dzieci
nauka dla dzieci
patriotyzm

Konstytucja 3 maja dla dzieci: jak wytłumaczyć? Najważniejsze informacje i ciekawostki

Konstytucja 3 maja to ważny temat, który warto przybliżyć dzieciom. Na pierwszy rzut oka sprawa jest trudna – pewnie wielu rodzicom wydaje się, że maluchy nie zrozumieją sensu konstytucji ani znaczenia Konstytucji 3 maja. Podpowiadamy – sięgnij po ciekawostki! Poniżej zbiór najważniejszych, przystępnych informacji dla dzieci.
Magdalena Drab
piosenki i pieśni na 3 maja
piosenka
patriotyzm

Piosenki i pieśni na 3 Maja: teksty 10 piosenek patriotycznych

Święto Konstytucji 3 Maja można obchodzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest śpiewanie pieśni patriotycznych. Przedstawiamy najpopularniejsze piosenki i pieśni na 3 Maja. Tutaj znajdziesz ich teksty i melodie.
Joanna Biegaj
dzień flagi
majówka z dzieckiem
patriotyzm

Dzień Flagi – kiedy i jak obchodzimy to święto?

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest młodą tradycją. Został ustanowiony zaledwie kilkanaście lat temu. Święto Flagi ma na celu szerzenie wiedzy o tym symbolu narodowym, a także propagowanie postaw patriotycznych.
Joanna Biegaj
hymn Ukrainy
patriotyzm

Hymn Ukrainy – tekst. Zapis oryginalny, fonetyczny, tłumaczenie i melodia

Hymn Ukrainy nosi tytuł „Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola”. Składa się z trzech zwrotek i refrenu, śpiewanych w dość powolnym tempie. Poznaj hymn ukraiński, który ma podobne przesłanie do polskiego hymnu. Podajemy tekst w pisowni oryginalnej, fonetycznej, a także tłumaczenie na język polski.
Ewa Janczak-Cwil
Polska
dziecko
wychowanie
patriotyzm

11 listopada – Święto Niepodległości ważne także dla dzieci

11 listopada dla dzieci jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, co to dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce, czym jest ojczyzna i wolność.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Rota tekst
śpiewanie
patriotyzm
dzień niepodległości

Rota – tekst polskiej pieśni patriotycznej (5 zwrotek)

Tekst Roty napisała Maria Konopnicka, muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. Poetka stworzyła Rotę pod wpływem oburzenia prześladowaniami Polaków w zaborze pruskim. Było to w 1908 roku na Śląsku Cieszyńskim. Słowa Roty przez lata ulegały różnym modyfikacjom. Podajemy oryginalny test tego utworu.
Ewa Janczak-Cwil
kotylion - jak zrobić
święta
patriotyzm
dzień niepodległości

Jak zrobić kotylion na Święto Niepodległości –​ wzory na prosty kotylion DIY

Kotylion, czy też tzw. kokarda narodowa, to tradycyjna ozdoba na Święto Niepodległości. Jak zrobić kotylion biało-czerwony samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów? To wcale nie takie trudne!
Dominika Bielas
święto niepodległości: symbole narodowe film dla dzieci
opieka nad dzieckiem
prawdziwa historia
patriotyzm

Święto Niepodległości: symbole narodowe – film dla dzieci

Rozmowa z kilkulatkiem o patriotyzmie i ojczyźnie to trudne zadanie. Obejrzyjcie razem kreskówkę, która przybliży dziecku symbole narodowe Polski takie jak godło, flaga czy hymn! Święto Niepodległości to świetny moment na rozmowy o patriotyzmie.
Joanna Biegaj
symbole narodowe kolorowanki do wydruku
kolorowanka
patriotyzm
dzień niepodległości

Symbole narodowe: kolorowanki do wydruku

Symbole narodowe w postaci kolorowanki do wydruku pozwolą nawet całkiem małym dzieciom doświadczyć pierwszej lekcji patriotyzmu. Doskonale sprawdzą się także w sytuacji, gdy maluchowi doskwiera nuda. Wystarczy, że pobierzesz obrazki z symbolami Polski do kolorowania, wydrukujesz i dasz dziecku – świetna zabawa gwarantowana!
Joanna Biegaj
Tekst Ody do radości. Czy twoje dziecko zna słowa hymnu Unii Europejskiej?
patriotyzm

„Oda do radości” – hymn Unii Europejskiej [cały tekst]

Tekst „Ody do radości” powstał w 1785 roku i jest dziełem poety Ludwika Schillera. W 1972 roku kantata finałowa IX symfonii Ludwiga van Beethovena w wersji instrumentalnej stworzonej przez Herberta von Karajana stała się hymnem Unii Europejskiej.
Katarzyna Gałązkiewicz
flaga Polski kolorowanka
kolorowanka
patriotyzm

Flaga Polski – kolorowanka [DO WYDRUKU]

Flaga Polski do kolorowania może pomóc ci wytłumaczyć maluchowi, jakie kolory ma polska flaga i dlaczego to ona jest naszym symbolem narodowym. Oto gotowe wzory flagi Polski do wydruku i kolorowania!
Joanna Biegaj
Minister edukacji Przemysław Czarnek
edukacja
edukacja dziecka
edukacja szkolna

Minister Czarnek: „Więcej treści patriotycznych w polskich szkołach”

Zapytany przez Polskie Radio minister oznajmił, że „trzeba zwiększyć wysiłki, żeby w polskich szkołach było więcej treści patriotycznych, np. poprzez zmianę kanonu lektur”.
Aleksandra Zaborowska
Pomnik Małego Powstańca
wychowanie dzieci
patriotyzm

Najmłodszy Powstaniec Warszawski: dlaczego dzieci chciały walczyć?

Miał 9 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Do metryki dodał sobie ponad 5 lat, by móc walczyć. Dlaczego tak małe dzieci chciały iść do powstania? Nie bały się, że zginą?
Katarzyna Pinkosz
nuty Mazurek Dąbrowskiego, hymn Polski
patriotyzm

Jak dobrze znasz hymn Polski? Quiz

Tatiana Audycka-Szatrawska
Kto ty jesteś? - ksiązka
wychowanie
patriotyzm

Czytamy o patriotyzmie

O patriotyzmie łatwiej mówić dziecku przy okazji świat narodowych, a także o tym, czym jest ojczyzna. Wprawdzie małe dziecko czy przedszkolak nie zrozumie tych abstrakcyjnych pojęć, warto, by już teraz nimi nasiąkał (jeśli nam na tym zależy). W nasiąkaniu patriotyzmem pomogą nam też książki.
Tatiana Audycka-Szatrawska