dziecko z alergią
fot. Fotolia

Alergia? Pomogą leki antyhistaminowe

Co prawda leki antyhistaminowe nie leczą alergii, ale za to znacznie łagodzą jej objawy. Sprawdź, jak długo można je stosować i które z preparatów są najlepsze dla dziecka.
Sylwia Niemczyk
dziecko z alergią
fot. Fotolia

Co to jest histamina?

Histamina to substancja uwalniana przez komórki układu odpornościowego. Organizm alergika wydziela histaminę wtedy, gdy zetknie się z alergenem np. pyłkiem trawy, sierścią kota lub białkiem mleka. W efekcie pojawia się katar, kaszel, wysypka, a skóra i oczy zaczynają mocno swędzieć.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Jak działają leki przeciwhistaminowe?

Leki przeciwhistaminowe hamują wydzielanie tej substancji, dlatego są bardzo ważne w leczeniu objawów alergii. Dzięki nim uczulone dziecko, które zetknie się z alergenem, nie ma objawów lub ma łagodniejsze. Alergik musi jednak używać tych lekarstw często i przez długi czas, dlatego ważne jest, by nie miały one skutków ubocznych.

Zobacz też: Uwaga - nowe metody leczenia alergii

Jakie leki przeciwhistaminowe wybrać dla dziecka?

Przeciwhistaminowe leki tzw. pierwszej generacji (np. Diphergan, Claritina) są skuteczne, szybko zmniejszają reakcję alergiczną i świąd, niestety oddziałują również na ośrodkowy układ nerwowy. Czasem powodują więc senność, kłopoty z koncentracją lub odwrotnie: pobudzenie.

Takich wad nie mają już nowsze leki antyhistaminowe tzw. drugiej generacji, takie jak loratadyna, cetyryzyna (np. Zyrtec, Aleric, Allertec). Jednak u niektórych osób również te środki mogą powodować reakcję ośrodkowego układu nerwowego.

Za najbezpieczniejsze uważa się najnowsze leki przeciwhistaminowe jak desloratadynę (Aerius) czy lewocetryzynę (Xyzal), które dziecko może przyjmować naprawdę długo.

Zobacz też: Pomóż dziecku przetrwać majowy atak alergenów
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy