Baśnie rosyjskie. Czarna kura - recenzja książki dla dzieci
Pięć baśniowych opowieści napisanych jeszcze w XVIII i XIX wieku przez takich pisarzy jak Antoni Pogorielski, Aleksander Puszkin, Antoni Czechow, Mikołaj Gogol w tłumaczeniu między innymi Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
- Babcia Zosia
Rodzinne słuchanie
Czarna kura i…car Sałtan
Pięć baśniowych opowieści napisanych jeszcze w XVIII i XIX wieku przez takich pisarzy jak Antoni Pogorielski, Aleksander Puszkin, Antoni Czechow, Mikołaj Gogol w tłumaczeniu między innymi Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Specjalnie wymieniam te nazwiska, bo to literatura najwyższych lotów. Gdy podrośniecie, z pewnością sięgniecie po ich książki. Polskich tłumaczy znacie, przeczytaliście niejeden wierszyk przez nich napisany.
Gdybym tak carycą była -
Pierwsza siostra przemówiła -
To bym obiad na świat cały
Zgotowała doskonały." "
Gdybym ja carycą była -
Druga siostra oświadczyła -
To na cały świat bez mała
Sama płótna bym utkała."
"Gdyby mnie wziął car za żonę -
Rzekła trzecia nad wrzecionem -
Urodziłabym carowi
Bohatera co się zowie!
Tak swą Bajkę o carze Sałtanie rozpoczął Aleksander Puszkin. Wyróżnia się ona z pozostałych tym, że została napisana wierszem. Pozostałe to już utwory pisane prozą.
Z kolei Kasztanka Antoniego Czechowa opowiada historię bardzo wygłodzonego psa, Kasztanki, i niezbyt trzeźwego stolarza. Świat oglądany z psiej perspektywy pozwala zobaczyć ludzkie charaktery w bardzo złym świetle. Nos Mikołaja Gogola to absurdalna opowieść o zgubionej części ciała. A wyglądało to tak. Pewnego dnia przy śniadaniu, cyrulik znajduje w bochenku chleba nos. Mniej więcej w tym samym czasie właściciel nosa, major Kowalew, budzi się z gładką powierzchnią między policzkami. To straszne myśli sobie, przecież zajmuję wysoką pozycję i mam tyle znajomości, pani X, pan Y. Jak będę wyglądał bez nosa. Nagle na ulicy widzi swój własny nos, wychodzący z budynku. Nos ubrany jest w mundur oficera wyższej rangi. Kowalew usiłuje odnaleźć nos…Jak to się zakończy, dowiecie się po wysłuchaniu do końca tego zabawnego (ale czy tylko) opowiadania.
Mikołaj Gogol jest także autorem Jarmarku w Soroczyńcach, zabawnej opowieści, której akcja rozgrywa się na ukraińskiej wsi, a tytułowa Czarna kura została wyczarowana przez Antoniego Pogorielskiego specjalnie dla dziesięcioletniego Aloszy Tołstoja, swojego kuzyna. Bohater książki, mały chłopczyk, nosi również imię Alosza. Za dobroć i szlachetność czarodzieje odkrywają przed nim największe tajemnice. Przestrzegają tylko, aby bezwzględnie dochował tajemnicy, w przeciwnym razie czary znikną na zawsze.
Pisarz nazwał swą bajkę czarodziejską opowieścią dla dzieci. I słusznie, bo świat fantazji i wyobraźni przeplata się w niej z opowiadaniem o życiu w starym Petersburgu, o internacie, w którym mieszka i uczy się Alosza, i w którym panuje surowa i ostra dyscyplina. Czary zaś dzieją się tuż obok - trzeba tylko niepostrzeżenie, nie dotykając niczego przejść przez mroczne tajemnicze pokoje, aby znaleźć się w lśniącym od barw świecie czarodziejskiej baśni.
Te mądre, czasami dowcipne, czasami smutne historie czyta specjalnie dla was Marian Opania. I to jak czyta!
Baśnie rosyjskie. Czarna kura
książka audio na CD w formacie mp3
Wydawnictwo Media Rodzina
czyta Marian Opania