Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Tata z niemowlakiem czytającym książkę
© zinkevych - Fotolia.com
Gry i zabawy

Czy to roczne dziecko czyta? Zobacz film

Roczne dziecko bezbłędnie rozpoznaje wyrazy napisane na tekturce, szybko reaguje na polecenia taty. Czy ono potrafi czytać? - zapewne wiele osób zada sobie pytanie i doda w myślach: po co dziecku w tym wieku nauka czytania?
 

Wow como hace tan pequeño para identificar las palabras.

Posted by 107.5 AMOR on 4 kwietnia 2015

 


Czy to dziecko czyta? Raczej nie. Po prostu ma fenomenalną pamięć wzrokową, która jest podstawą nauki czytania całowyrazowego, czyli rozpoznawania wyrazu bez znajomości liter (metoda Domana).
Nauka według tej metody polega na pokazywaniu dziecku kartki z napisanym wyrazem i przeczytaniem go na głos. Dzieci uczą się układu liter na pamięć i dzięki temu – po jakimś czasie – potrafią bezbłędnie wskazać wyraz o który prosi rodzic. W tej metodzie najważniejsza jest systematyczność – należy ćwiczyć z dzieckiem codziennie przez co najmniej 5-10 minut.
Tę metodę można stosować zarówno u paromiesięcznych maluszków, jak i kilkuletnich dzieci (przedszkolaków). Jej celem nadrzędnym jest dobra zabawa. Chodzi o to, by rodzice z dzieckiem miło spędzali czas.

Zobacz także: Jak uczyć dziecko czytania - najlepsze metody

 

Jakie są zalety nauki czytania metodą Domana?

Dzięki tej metodzie dziecko uczy się kreatywności, ćwiczy pamięć fotograficzną oraz myślenie operacyjne. U dzieci, które w ten sposób ćwiczą lepiej rozwija się wzrok, słuch oraz mowa.

Zobacz też: Zabawy dla rocznego dziecka

Czego potrzebujesz, by zacząć naukę metodą Domana?

Aby zacząć naukę czytania metodą Domana potrzebujesz:

  • białego kartonu
  • grubego mazaka.

Jeśli będziesz mieć te materiały, wykonaj kilka plansz, pamiętając o poniższych zasadach:

  • każde słowo musi być napisane na osobnym kartonie;
  • litery powinny mieć wysokość 8 cm,
  • litery muszą być drukowane o szer. 1 cm;
  • z boków muszą być pozostawione marginesy;
  • na odwrocie karty warto napisać ten wyraz dla siebie.

Na początek wykonaj plansze z imionami dziecka i rodziców oraz nazwami przedmiotów w najbliższym otoczeniu dziecka. Następnie codziennie pokazuj dziecku planszę, głośno wymawiając napisany na niej wyraz (np. mama, tata, dom, kot, pies). Każdego dnia uczymy dziecko około 10-15 słów (3 zestawów po 5 wyrazów). Jeden zestaw słów powtórz trzy razy dziennie (pokazuj jeden wyraz nie dłużej niż kilka sekund).

Polecamy: Wczesne metody czytania – przegląd

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Seria Przygoda z czytaniem Ameet
Materiały prasowe
Gry i zabawy
Pierwsze kroki w nauce czytania! Nowa seria książeczek "Przygoda z czytaniem"!
Umiejętność czytania pełni kluczową rolę w procesie edukacji dziecka. I choć nie jest to zadanie łatwe, to przy odpowiednich metodach i wsparciu rodzica nauka czytania może być dla dziecka początkiem wspaniałej pasji. Sprawdź książki – z sympatycznymi Mapeciątkami oraz bohaterami serialu „Bingo i Rolly w akcji”, dzięki którym dzieci z przyjemnością będą stawiać pierwsze kroki w czytaniu.

Czytanie globalne – sposób na wczesną naukę czytania Naukę czytania metodą globalną możemy zacząć już z dziećmi trzy- i czteroletnimi. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie znakami, logotypami, znaczkami samochodowymi itp., oznacza to, że jest gotowe na naukę metodą globalną. Książki do czytania globalnego znajdziemy na poziomie I Przygody z Czytaniem, który dedykowany jest najmłodszym dzieciom. W myśl zastosowanej metody dziecko zapamiętuje wygląd całego wyrazu, a nie poszczególnych liter – wielokrotnie ogląda ilustrację i podpis, a w jego pamięci powstaje obraz. Metoda ta  sprawdza się w przypadku małych dzieci, ponieważ nie wymaga znajomości liter. Sposób nauki Na tym etapie maluch uczy się czytać podstawowe słowa. Najpierw poznaje wyraz w połączeniu z obrazkiem, a następnie czyta dany wyraz występujący w krótkim zdaniu pod ilustracją. Wyraz ten dziecko napotka na kolejnych stronach wielokrotnie, dzięki czemu utrwali sobie jego znajomość. Nauka przez zabawę Do nauki zachęcają postacie ze świata Disneya. Dodatkową motywację stanowią naklejki-nagrody oraz dyplom małego czytelnika. Rozbudzenie w dziecku pasji do czytania na wczesnym etapie rozwoju i pierwsze sukcesy na tym polu bez wątpienia zachęcają do dalszych wysiłków. Warto też podkreślić korzyści emocjonalne płynące ze wspólnego czytania. Czas spędzony z rodzicem nad książką buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, rozwija je intelektualnie i tworzy więzi społeczne.   Książki ukazały się nakładem wydawnictwa AMEET. Więcej informacji  o metodzie globalnej znajdziesz na stronie www.disneyuczy.ameet.pl oraz na kanale YouTube https://www.youtube.com/channel/UCCqn3KizpSaE6ey_HiIf93Q O serii: Przygoda z Czytaniem to program adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzięki zastosowaniu różnych metod – od czytania globalnego, poprzez czytanie sylabowe,...

Metoda Dobrego Startu
AdobeStock
Psychologia
Metoda Dobrego Startu, czyli przygotowania do czytania
Metoda Dobrego Startu przygotowuje dzieci do nauki czytania i pisania oraz pomaga zapobiegać problemom szkolnym takim jak dysleksja. Jest oparta na wspieraniu rozwoju psychofizycznego i nadaje się dla dzieci od 2. roku życia. Zobacz, na czym dokładnie polega!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} Główne założenie Metody Dobrego Startu to wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka przez zabawę i naukę wzorów, liter i znaków matematycznych . Zabawa jest zorganizowana w konkretny sposób, a nauka jest aktywna i wielozmysłowa. Co to znaczy? Na czym polega Metoda Dobrego Startu? Metoda Dobrego Startu została opracowana przez polską psychiatrę – prof. Martę Bogdanowicz, która zainspirowała się francuską metodą wspierania rozwoju dzieci Bon Départ. Przez lata pracy z dziećmi z różnych środowisk oraz wspomagając się lekturą autorów takich jak M. Montessori , A. Komeński, profesor Bogdanowicz wypracowała model aktywnego podejścia do pracy z dziećmi. Składa się on z 3 kluczowych elementów: motorycznego , czyli ćwiczeń ruchowych (usprawnianie),  słuchowego , czyli ćwiczeń ruchowo-słuchowych (ruch dominującej ręki do rytmu piosenek, wierszyków; wykorzystywane są baloniki, szarfy, bębenki)  wzrokowego , czyli ćwiczeń ruchowo-słuchowo-wzrokowych (rysowanie figur, znaków, wzorów itp. do rytmu piosenki), Wykorzystanie tych 3 elementów w pracy z dziećmi rozwija u nich te funkcje, które później biorą udział w uczeniu się pisania i czytania. Pomagają też dziecku rozpoznawać lewą i prawą stronę ciała oraz budują świadomość ciała w przestrzeni. W tej metodzie wzbudza się też wrażliwość na słowa, ćwiczy analizę sylabową (bardzo przydatna w nauce czytania).  Dla kogo Metoda Dobrego Startu? To metoda pracy z dziećmi, która wspomaga rozwój psychomotoryczny każdego dziecka w wieku 2-10 lat. Jej zaletą jest połączenie funkcji poznawczych i ruchowych, przez co nauka przychodzi dzieciom bardziej naturalnie.  Oprócz tego, że MDS pełni rolę profilaktyczną - zapobiegajac ewentualnym...

Nauka czytania Metodą Globalnego Czytania Domana
AdobeStock
Rozwój dziecka
Metoda Domana: na czym polega metoda globalnego czytania?
Metoda globalnego czytania Glenna Domana została stworzona z myślą o niemowlętach i małych dzieciach. Sam autor nazwał ją „zabawą w czytanie”. Poznaj reguły Domana, dzięki którym nauka samodzielnego czytania pójdzie gładko.

Glenn Doman to amerykański fizjoterapeuta, znany jako twórca rehabilitacji osób z uszkodzeniami mózgu oraz... metody nauki czytania dla bardzo małych dzieci, zwanej metodą globalnego czytania . W Polsce dostępna jest jego książka pt. „Jak nauczyć małe dziecko czytać”, a także zestawy do nauki czytania dla dzieci.  Spis treści: Metodą Domana: na czym polega?   Etapy nauki metodą globalnego czytania Jak dziecko uczy się czytać metodą globalną? Reguły Glenna Domana  Metodą Domana: na czym polega? Metoda Glenna Domana to kompleksowo opracowany system uczenia czytania dla dzieci od 3. miesiąca do 5. roku życia . Razem z pomocami dydaktycznymi rodzic otrzymuje bardzo jasne wskazówki, jak i kiedy je stosować. Podstawą tego podejścia jest systematyczność oraz zabawa.  Metoda nauki globalnego czytania polega na pokazywaniu dziecku dużych białych kart z czerwonymi wyrazami pięć, trzy lub jeden raz w ciągu dnia, w zależności od możliwości rodziców. Na pierwszych kartach umieszczone są proste rzeczowniki, które dziecko zna z otoczenia. Z czasem słowa stają się bardziej skomplikowane i łączą się w wyrażenia, a potem w zdania. Karty pokazuje się dziecku przez ok. 1 sekundę (w oryginale nazywane są flashcards ) w odstępach 30-minutowych.  Oryginalna metoda Domana zakłada, że rodzic odbędzie 5 sesji w ciągu dnia .  Zapracowani rodzice mogą się jednak zdecydować na wersję z 3 zestawami dziennie, a nawet 1 zestawem dziennie - do każdej z wersji jest opracowany oddzielny harmonogram. Etapy nauki metodą globalnego czytania Nauka metodą Domana oparta jest na wykorzystaniu kart przygotowanych według konkretnych wytycznych. Są one dość duże – o wymiarach 10,7 cm x 60 cm i pogrupowane w zestawy liczące po 200 sztuk. Karty są ułożone etapami , według których następuje nauka czytania w następującej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak