dziecko, literki, chłopiec, okulary
Psychologia

Nauka czytania - kiedy i jak to zrobić?

Można uczyć malca literek, jeszcze zanim pójdzie do szkoły. Ale są dwa warunki. Pierwszy: dziecko musi interesować czytanie. Drugi: domowe lekcje mają być waszą wspólną zabawą!

Gdy mój starszy synek Maciek miał dwa lata, znał już wszystkie literki. Jednak nauczył się czytać dopiero pod koniec zerówki. Bardziej niż przypinanymi przeze mnie na lodówce i drzwiach napisami interesował się klockami oraz samochodzikami.
Młodszy Marcin nauczył się czytać sam, mając trzy lata. Dzisiaj obydwaj lubią książki, ale... to ten, który nauczył się czytać później, wprost nie może bez nich żyć! Może więc nie warto uczyć dziecka wcześniej czytać, tylko wystarczy poczekać do zerówki? Biorąc pod uwagę to, jak wiele dzieci ma problemy z dysleksją i rozumieniem czytanego tekstu (co wychodzi na sprawdzianach po podstawówce), myślę, że jednak warto. Tylko trzeba znaleźć sposób, by malec przy tym dobrze się bawił.

Rozbijanie wyrazów na literki

Zwykle robimy tak: kupujemy dziecku magnesowe literki do przyczepiania na specjalnej tablicy lub lodówce albo klocki z literkami i mówimy: „Zobacz, to jest »a«, »b«, »c«”. Problem w tym, że dla przedszkolaka litera nic nie znaczy. On przecież nie wie, że „babcia” składa się z „b”, „a”, „b”, „c”, „i”, „a”. Do tego, by tak „porozkładać” wyraz na poszczególne literki, potrzebna jest umiejętność analizy i syntezy głoskowo-literowej, czyli głoskowanie. W dodatku smyk musi wiedzieć, że w „babci” mamy litery „c” oraz „i”, a nie „ć”. Do takiego rozbioru jest zwykle zdolny dopiero sześcio-, siedmiolatek. To właśnie dlatego młodszemu dziecku tak trudno jest nauczyć się czytać, mimo że doskonale zna już wszystkie pojedyncze litery.

Kiedy uczyć dziecko czytać?

Przedszkolak może jednak czytać, nie znając wcale liter! Wydaje ci się to niemożliwe? A jednak! Jako pierwszy na pomysł takiego uczenia wpadł amerykański lekarz-terapeuta Glenn Doman. Wypróbował go najpierw w stworzonym przez siebie Instytucie Osiągania Potencjału Ludzkich Możliwości w Filadelfii. Pomagał tam dzieciom z uszkodzeniami mózgu (m.in. uczył je czytać). Na podstawie swoich doświadczeń doszedł do wniosku, że najlepszym momentem na rozpoczęcie czytania jest wiek trzech lat, ale można zacząć, gdy malec ma ledwie rok. Obecnie podobną metodą są uczone nawet niemowlęta, praktykuje się ją też w niektórych przedszkolach. Jednak sam autor uważał, że najlepsze efekty przynosi wtedy, gdy stosuje ją w domu mama lub tata.

Czytanie a mózg dziecka

W pierwszych latach życia u dziecka lepiej pracuje prawa półkula mózgowa. To ona odpowiada m.in. za tzw. pamięć fotograficzną. Dzięki niej to, co malec widzi, może się zapisać w jego mózgu jak na kliszy filmowej. Jeżeli więc zobaczy wyraz lub zdanie, jego mózg to zapamięta.

  • Zaczynamy od słów, które są ważne dla dziecka, np. „mama”, „tata”, „lalka”, „miś”, „auto” – wyjaśnia Aneta Czerska, która od kilku lat prowadzi zajęcia wczesnej nauki czytania dla dzieci. – Piszemy je na dużych kartkach, wyraźnie, pismem drukowanym, takim jak w książce. Na jednej kartce – jedno słowo. Wystarczy, że dziecko na taką kartkę popatrzy przez moment. Sesja czytania trwa zaledwie kilka sekund, w czasie których malec ma zobaczyć pięć karteczek. Tyle wystarczy, żeby w jego mózgu powstało „zdjęcie”. Czytelnicze sesje organizuje się trzy, cztery razy dziennie. Te same kartki pokazujemy przez kilka dni, a potem wymieniamy na nowe. Zawsze powinny być to słowa ze świata bliskiego dziecku.

Pierwsze książki

Po kilkunastu takich sesjach przedszkolak już wie, co jest na kartkach. Wtedy przychodzi czas na czytanie książeczek. Najlepiej, jeśli zrobią je... sami rodzice – a będą w nich słowa, które dziecko już zna. Na jednej stronie powinien być tylko jeden napis, np. „Kot biegnie”. Na drugiej – zdjęcie lub rysunek biegnącego kota. Książeczki początkowo czyta rodzic, potem – już samo dziecko, które szybko zapamiętuje, co po czym następuje. Z czasem książeczki mogą być coraz bardziej skomplikowane. Dopiero gdy malec nauczy się tak czytać całe wyrazy i zdania, można je rozkładać na pojedyncze litery. Wtedy jest to proste!

Zacznij od imienia

Nieco inną metodę uczenia przedszkolaków opracowała dr Irena Majchrzak. Stwierdziła, że malca trzeba wprowadzać w świat pisma tak, jakbyśmy odkrywali przed nim tajemnicę. Najlepiej zacząć od jego imienia. Kiedy maluch przy tobie usiądzie, weź kartkę i napisz je wyraźnie. Wyjaśniaj: „To jest »A«, pierwsza litera twojego imienia. Zobacz, jaka duża, bo pierwsza! To »n«, druga litera, podobna do płotka. To »i«, zobacz, jaką ma wesołą kropkę. A na końcu znów »a«, tylko że małe. Zobacz: Anna – to całe twoje imię!”.

Podkreślaj, że litery imienia dziecka są jego własne. W ten sposób nadasz im wyjątkowe znaczenie. Potem napisz na drugiej kartce swoje imię. Powiedz: „Zobacz, tu jest napisane: Dominika. To moje imię. O, mamy wspólne litery!”. Następnie pisz na kartkach imiona innych członków rodziny. Niech smyk wyszukuje literki wspólne i te, które ma tylko on. Można się nimi wymieniać i bawić na różne sposoby!

Gdy malec już wie, jak wyglądają imiona wszystkich członków rodziny, wypisuj wyrazy, które są dla niego ważne, np. „miś”, „pies”. Proś, by zanosił kartki tam, gdzie są jego zabawki. Potem przyjdzie czas na dłuższe zwroty i wyrażenia, np. „duże auto”, „Lala siedzi na stole”. Tak dziecko szybko nauczy się czytać całe wyrazy i zdania.

Czy jest coś złego w tradycyjnym pokazywaniu dziecku literek i składania z nich wyrazów?

Oczywiście, że nie, rób to jednak zawsze w formie zabawy. Z magnesowych literek układaj imiona, graj z malcem w literkowego Piotrusia, pozwalaj mu pisać na klawiaturze komputera. Gdy jesteście na dworze, zwracaj uwagę na sklepowe szyldy, napisy na plakatach. A co najważniejsze, czytaj malcowi dużo książeczek. Jeśli go nimi zainteresujesz, będzie chciał je też czytać sam. I nauczy się, nawet nie zauważysz kiedy! Zobaczysz!

Zobacz też: Czytaj z dzieckiem - wierszyk do druku

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak