Dzień bez plecaka obchodzi się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W wybranym dniu dzieci nie biorą z domu plecaków, co jednak nie znaczy, że przychodzą do szkoły z pustymi rękami. Poniżej tłumaczymy, kiedy jest tzw. no backpack day i skąd wziął się pomysł na to święto.

Reklama

Spis treści:

Dzień bez plecaka: co to za święto?

Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wybrany przez samorząd szkolny dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczy się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. Dzieci, które wezmą udział w Dniu bez plecaka, są zwolnione z odpytywania.

Kiedy jest Dzień bez plecaka?

Kiedy jest Dzień bez plecaka? To zależy od szkoły. Każda placówka samodzielnie ustala, jaki dzień przeznaczy na zabawę. No backpack day obchodzi się w marcu (np. w dzień wagarowicza), czasem też w czerwcu – w okolicach Dnia Dziecka.

Skąd wziął się Dzień bez plecaka?

Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

Zobacz także

Dzień bez plecaka wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zaczęła działać we własnej szkole, zainteresowała tematem nauczycieli i społeczność szkolną. Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka dołączają kolejne szkoły, a dzięki zbieranym datkom do państw Afryki wysyłane są w pełni wyposażone plecaki dla dzieci.

W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa, forma integracji lub odpoczynku od nauki.

Dzień bez plecaka: pomysły

Ponieważ Dzień bez plecaka w polskich szkołach służy głównie dobrej zabawie, pomysły uczniów ogranicza jedynie wyobraźnia. Foliowe reklamówki i kartonowe pudełka to jedynie pierwsze, co przychodzi do głowy.

Dzieci przynoszą swoje szkolne przybory zapakowane na rozmaite sposoby:

 • w koszach wiklinowych,
 • w walizkach,
 • w sklepowych wózkach,
 • w wózkach dla lalek,
 • w skrzynkach na narzędziach,
 • w tobołkach wykonanych z obrusa i solidnego kijka,
 • w kuwetach,
 • na taczkach,
 • na sankach,
 • spięte paskiem od spodni,
 • związane sznurkiem.


Ważne! Dzień bez plecaka to nie to samo co Międzynarodowy Dzień Plecaka. Ten ostatni wymyśliła pochodząca z Ukrainy Kira Sukhoboichenko, założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków. Celem nastolatki jest ustanowienie 15 października międzynarodowym świętem, podczas którego zamiast lekcji dzieci w szkołach miałyby przestrzeń na przedstawianie swoich pomysłów, prezentowanie marzeń i pasji.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama