Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dzień Wagarowicza
Adobe Stock
Czas wolny

Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?

Dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce od lat – tego dnia ze szkoły uciekali zarówno nasi rodzice, jak i dziadkowie, choć może nie zawsze chcieli się do tego przyznać. Podpowiadamy, kiedy wypada dzień wagarowicza i dajemy kilka pomysłów na to, jak go spędzić – i to bez nieobecności i uwagi w dzienniku!

Dzień wagarowicza to jedno z ulubionych świąt uczniów, a słowo „wagary” oznacza nieusprawiedliwioną nieobecność w szkole. Tego dnia jednak nauczyciele zazwyczaj z przymrużeniem oka podchodzą do nauki. Kiedy wypada święto wagarowiczów oraz jakie zwyczaje się z nim wiążą? 

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Kiedy jest dzień wagarowicza i skąd się wziął ten zwyczaj?

Dzień wagarowicza obchodzony jest 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W 2023 roku święto to wypada we wtorek. 

Pochodzenie dnia wagarowicza nie jest dokładnie znane. Może jest to nawiązanie do dawnej tradycji, zgodnie z którą pierwszego dnia wiosny wszyscy wybierali się nad rzekę, gdzie odbywało się topienie marzanny? W ten sposób żegnano zimę i witano nadchodzącą wiosnę. Pierwsze wiosenne dni prawdopodobnie zachęcały dzieci do opuszczenia szkolnych ławek, a skoro nie można było udać się do domu (by nie podpaść rodzicom), czas ten spędzano na łonie natury. Dla uczniów początek wiosny to też dobry moment, gdy można już zacząć odliczanie do końca roku szkolnego.

Tradycja wagarowania pierwszego dnia wiosny jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od dziesiątek lat. Ale warto podkreślić: dzień wagarowicza nie jest oficjalnym świętem i nie jest też dniem wolnym od nauki.

Obecnie dzień wagarowicza obchodzony jest w Polsce i w niektórych regionach Litwy.  

Samo słowo „wagary” pochodzi od łacińskiego „vagari”, czyli „włóczyć się, błąkać, wałęsać”. Określenie to zostało rozpowszechnione w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, początkowo używano określenia „wagusy”, (mogliście na nie trafić, czytając „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego). 

Dzień wagarowicza dawniej

Kiedyś dzień wagarowicza kojarzył się z czymś zakazanym, a sama ucieczka ze szkoły była nie lada wyzwaniem, a czasem nawet swoistą próbą. Niekiedy spontaniczna decyzja o ucieczce ze szkoły lub pozostaniu w jej murach wpływała na relacje uczniów w klasie i decydowała o tym, kto jest „fajny”, a z kim nie można się bawić.

W dzisiejszych czasach dzień wagarowicza traktowany jest przez samych uczniów z przymrużeniem oka i jego świętowanie na szczęście już nie wymaga opuszczania zajęć szkolnych.

Dzień wagarowicza dziś: jak jest obchodzony?

Aby uniknąć chodzenia uczniów na wagary, obecnie często organizowane są szkolne dni wagarowicza. Za zgodą dyrekcji szkoły i nauczycieli uczniowie biorą udział w klasowych wycieczkach, również o charakterze edukacyjnym. Dla uczniów najważniejsze jest, by tego dnia nie było lekcji, prac domowych i sprawdzianów.

Jeśli uczniowie zdecydują się opuścić zajęcia lekcyjne, muszą liczyć się z konsekwencjami, czyli nieusprawiedliwioną nieobecnością. Co więcej, rodzice dowiedzą się o tym niemalże natychmiast – adnotacja o wagarach zostanie wpisana do dziennika elektronicznego. Kłopoty mogą mieć zwłaszcza ci uczniowie, którzy mają już na swoim koncie sporo nieusprawiedliwionych nieobecności (za niewypełnianie obowiązku szkolnego przez dziecko mogą zapłacić rodzice, i to dosłownie).

Zdarza się również, że uczniów przyłapie na wagarowaniu straż miejska lub policja – dotyczy to przede wszystkim starszych uczniów, którzy pierwszy dzień wiosny zdecydują się spędzić pod chmurką.
 
 

Pomysły na dzień wagarowicza

Aby ciekawie spędzić dzień wagarowicza, nie trzeba opuszczać murów szkoły. Tego dnia świetnie sprawdzą się wszelkie konkursy plastyczne czy konkursy wiedzy. Turnieje sportowe, konkurs piosenki lub mini playback show też wzbudzą duże zainteresowanie. Jeśli nauczyciele nie przystaną na propozycje uczniów, może chociaż zrezygnują z odpytywania czy niezapowiedzianych kartkówek.

Nie zachęcamy do wagarowania. Zamiast tego warto porozmawiać z wychowawcą lub wychowawczynią klasy i innymi nauczycielami, jak w symboliczny sposób uczcić nadejście wiosny i sam dzień wagarowicza. 

Dobrym pomysłem na spędzenie tego dnia będzie:

  • gra miejska – może nauczyciel historii wykorzysta ten czas, by opowiedzieć uczniom o historii ich miejscowości;
  • piknik w parku połączony z zawodami sportowymi;
  • wyjście do parku trampolin lub na kręgle (ten pomysł może spodobać się wuefistom!);
  • wspólne przygotowanie marzanny i wycieczka do parku, lasu lub nad jezioro, by ją spalić lub wrzucić do wody – to pomysł przede wszystkim dla młodszych uczniów;
  • klasowe wyjście ze szkoły w poszukiwaniu oznak wiosny;
  • klasowa wycieczka do kina – oczywiście na film przeznaczony dla widowni w wieku szkolnym;
  • wycieczka do muzeum;
  • wyjście do teatru.


Zobacz także:

wielkanoc 2022 dni wolne od szkoły
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wielkanoc 2023: dni wolne od szkoły – kiedy przerwa wielkanocna?
Przerwa wielkanocna w szkole ma zawsze taką samą długość. Ale data jej rozpoczęcia jest każdego roku inna, ponieważ uzależniona jest od terminu, w którym wypada Wielkanoc. A ta, przypomnijmy, jest świętem ruchomym. Sprawdź, kiedy uczniowie mają wolne od szkoły z okazji Wielkanocy w 2023 roku.

Większość uczniów z niecierpliwością czeka na przerwę wielkanocną w szkole. Ile dni wolnych od szkoły wypada z okazji  świąt wielkanocnych w 2023? Wolny będzie nie tylko weekend wielkanocny, ale także dwa dni przed nim i dwa dni po nim. Przygotowałyśmy specjalną rozpiskę dni wolnych w kwietniu 2023 roku, która ułatwi zaplanowanie wolnego czasu w trakcie świąt.  Wielkanoc 2023 – dni wolne od szkoły W tym roku Wielkanoc wypada w niedzielę, 9 kwietnia. Uczniowie zaczną przerwę świąteczną kilka dni wcześniej, ponieważ przerwa wielkanocna w szkole obejmuje również Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Wolny jest również Lany Poniedziałek i pierwszy wtorek tuż po świętach.  Przerwa wielkanocna w szkole będzie trwać aż 6 dni . Dni wolne w kwietniu z okazji świąt wielkanocnych: 6 04. 2023 r. –  Wielki Czwartek 7. 04. 2023 r. –  Wielki Piątek 8. 04. 2023 r. – Wielka Sobota 9. 04. 2023 r. –  Wielka Niedziela 10. 04. 2023 r. – Lany Poniedziałek (drugi dzień świąt) 11. 04. 2023 r. – wtorek (pierwszy dzień po świętach) Uczniowie do szkolnych ławek wrócą dopiero 12 kwietnia, w środę. Jednak niedługo po przerwie świątecznej znów będą mieć wolne od nauki, z okazji majowego weekendu. Sprawdź, kiedy dokładnie wypadają kolejne  dni wolne od szkoły 2023 . Zobacz także :  Owies na Wielkanoc – jak i kiedy siać oraz dlaczego warto to zrobić? Baranek wielkanocny: co symbolizuje, historia, ciekawostki Potrawy wielkanocne w Polsce, czyli co kładziemy na świątecznych stołach: lista

Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Adobe Stock/DarSzach
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Co to są rekolekcje? Wyjaśniamy, w jakim celu organizuje się rekolekcje wielkopostne, ile trwają, kto je prowadzi i czy udział w nich jest obowiązkowy. Sprawdź, co robi się na rekolekcjach i kiedy są rekolekcje wielkopostne w 2023 roku.

Słowo rekolekcje pochodzi ze średniowiecznej łaciny i oznacza wewnętrzne skupienie. Aktualnie w Kościele katolickim wyróżnia się różne rodzaje rekolekcji i wcale nie chodzi wyłącznie o adwentowe i wielkopostne… Jedno jest pewne: właśnie rekolekcje wielkopostne od wieków mają wyjątkowe znaczenie dla katolików. Spis treści: Jakie są rodzaje rekolekcji (wielkopostne, adwentowe i inne) Rekolekcje wielkopostne: co to jest W jakie dni są rekolekcje wielkopostne i ile trwają? Czy udział w rekolekcjach jest obowiązkowy? Jakie są rodzaje rekolekcji (wielkopostne, adwentowe i inne) Rekolekcje to rodzaj religijnych ćwiczeń, które mogą mieć formę spotkań na mszach, konferencjach lub dniach skupienia. Poruszane podczas nich kwestie mają przybliżać uczestników do Boga. Udział w rekolekcjach pozwala zatrzymać się w codziennej gonitwie i zadbać o swoje duchowe zdrowie. Jakie są rodzaje rekolekcji? Pierwszy podział, jaki się nasuwa, to oczywiście ten na rekolekcje adwentowe (przed Bożym Narodzeniem) i wielkopostne (przed Wielkanocą). Prócz nich wyróżnia się jednak również rekolekcje: zamknięte (dostępne dla określonych osób) i otwarte (dostępne dla wszystkich chętnych), męskie i żeńskie, dla dzieci, młodzieży lub dorosłych, organizowane przez parafie (parafialne), domy rekolekcyjne, klasztory, odbywające się w kościele (domu rekolekcyjnym, klasztorze) lub za pośrednictwem radia, telewizji czy internetu, przeznaczone dla określonych grup, np. dla narzeczonych, nowożeńców, powołaniowe itd. Rekolekcje wielkopostne: co to jest Rekolekcje wielkopostne najczęściej mają formę rekolekcji parafialnych i otwartych. Oznacza to, że organizowane są przez parafię i może w nich wziąć udział każdy. Zgodnie ze swą nazwą, odbywają się w Wielkim Poście . To czas, kiedy wierzący przygotowują...

przesilenie wiosenne
Adobe Stock
Mama
Przesilenie wiosenne: objawy, kiedy występuje, co to jest, jak je przetrwać i kiedy się skończy?
Przesilenie wiosenne dokucza ponad połowie ludzi. Przyczynami złego samopoczucia są zmiany atmosferyczne, ale też zmęczenie organizmu po zimie. Objawy przesilenia wiosennego mocniej dotykają osób chorych i wrażliwych na zmiany pogody. Podpowiadamy, co będzie najlepszym remedium na przesilenie wiosenne.

Pojęcie „przesilenie wiosenne” ma dwa znaczenia. Jest to pora roku obejmująca koniec zimy i początek wiosny, ale też pogorszenie samopoczucia, które przypada na ten sam okres. Nazywa się je też syndromem zmęczenia wiosennego. Oba zjawiska występują w marcu i kwietniu. Zajmiemy się przesileniem wiosennym w tym drugim znaczeniu. Sprawdź, jakie są przyczyny przesilenia wiosennego, jak się ono objawia i jak można je pokonać. Spis treści: Co to jest przesilenie wiosenne? Przesilenie wiosenne – objawy Co na przesilenie wiosenne, czyli jak przetrwać wiosenne osłabienie Kiedy się kończy przesilenie wiosenne Co to jest przesilenie wiosenne? Przesilenie wiosenne to gorsze samopoczucie , na które skarży się wiele osób w końcówce zimy i na początku wiosny. Zjawisko to dotyka 50-60 proc. osób dorosłych, u dzieci najczęściej nie obserwuje się objawów przesilenia wiosennego (jeśli dziecko wykazuje objawy przesilenia wiosennego, przyczyn gorszego samopoczucia należy upatrywać w spadku odporności, braku witamin – na pewno warto skonsultować się z lekarzem, który zbada dziecko i zleci podstawowe badania krwi). Szczególnie podatne na syndrom zmęczenia wiosennego są osoby wrażliwe na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych (wiatr, skoki temperatury i ciśnienia atmosferycznego) i ludzie przewlekle chorzy. Pogorszone samopoczucie i inne objawy przesilenia wiosennego zwykle ustępują samoistnie . Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszać ryzyko ich pojawienia się lub przyspieszyć ich ustępowanie. Uwaga! Przesilenie wiosenne może sprzyjać rozwojowi depresji lub nerwicy. Zwiększone ryzyko występuje u osób ze skłonnością do tych chorób i długotrwale pozostających w trudnej, stresującej sytuacji życiowej. Przesilenie wiosenne – objawy Objawy przesilenia wiosennego najbardziej dokuczają osobom cierpiącym na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak