jaki plecak dla pierwszoklasisty
Adobe Stock
Edukacja

Jaki plecak dla pierwszoklasisty: najlepsze plecaki szkolne

Wybór plecaka dla pierwszoklasisty nie jest prosty, zwłaszcza jeśli dziecko nie jest przyzwyczajone do jego noszenia. Plecak szkolny musi dobrze dopasowywać się do pleców dziecka i mieć odpowiednio szerokie szelki, by nie powodować wad postawy. Podpowiadamy, jaki plecak dla pierwszoklasisty będzie najlepszy!

Jeśli wciąż wahasz się, jaki plecak dla pierwszoklasisty powinnaś kupić, pamiętaj, że plecak to nie to samo co tornister. Plecak szkolny ma zwykle lekką wkładkę usztywniającą na plecach i często szkodzi postawie kilkulatka. Tornister zaś ma najczęściej usztywniane plecy i ramowy kształt, który sprzyja prawidłowej postawie dziecka. Niestety przez sztywną ramę sam w sobie już trochę waży. Pamiętaj, że najlepsze plecaki szkolne przede wszystkim nie powinny zbytnio obciążać kręgosłupa dziecka. 

Plecak na kółkach, czy tradycyjny? [WIDEO]

Jaki plecak dla pierwszoklasisty?

Przy zakupie plecaka do szkoły zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, które będą zapobiegać wadom postawy u dziecka. To bardzo ważne, w końcu pierwszoklasista to wciąż małe dziecko, a książki i przybory szkolne sporo ważą. Plecak szkolny musi mieć:

 • wyprofilowane plecy – bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci,
 • dopasowany do dziecka rozstaw szelek – nie powinien zsuwać się dziecku z ramion,
 • pasy biodrowe – dzięki nim prosty kręgosłup dziecka zostanie nieco odciążony, a sam ciężar będzie się rozkładał równomiernie, co wspomaga kręgosłup,
 • odpowiednią liczbę przegródek – miejsca na mniejsze niż książki przedmioty, takie jak piórnik czy pudełko z drugim śniadaniem.


Jeśli zamiast tornistra wybierzesz zwykły plecak szkolny, on także powinien spełniać wszystkie te kryteria.

Najlepsze plecaki szkolne – jak je wybrać?

Na zakupy wybierz się z dzieckiem, bo musi ono przymierzyć kilka różnych modeli plecaków. Idealnie dobrany plecak szkolny musi dobrze przylegać do pleców, musi więc mieć wyprofilowany i usztywniony tył (koniecznie z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym). To sprawi, że maluch będzie zachowywał odpowiednią postawę. Postaraj się też unikać elementów plastikowych – są bardzo łatwe do zniszczenia. Dużo lepiej będzie, gdy znajdziesz plecak szkolny z elementami gumowymi czy piankowymi, co pozwoli mu przetrwać kilka pierwszych lat nauki.

Najlepsze plecaki szkolne znajdziesz, biorąc pod uwagę te cechy:

 1. Waga plecaka do szkoły – dopuszczalna waga tornistra z wypełnieniem uznana za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa to 15 proc. wagi malucha. Czyli dziecko ważące 20 kg powinno dźwigać nie więcej niż 2 kg.
 2. Wyprofilowanie plecaka szkolnego – odpowiedni tornister powinien mieć profilowany stelaż, usztywnione plecy z systemem wentylacyjnym i pasy, które będzie można zapiąć w okolicach bioder.
 3. Szerokie szelki plecaka, które można regulować.
 4. Lekki materiał plecaka szkolnego, który nie będzie się brudził, najlepiej nieprzemakalny.
 5. Liczba przegródek w plecaku szkolnym – przynajmniej dwie zewnętrznie i najlepiej kilka wewnętrznych na śniadaniówkę, przybory szkolne i piórnik czy strój na zajęcia sportowe
 6. Odblaskowe elementy, dziecko będzie widoczne w drodze do szkoły i z powrotem.
 7. Sztywny dół i dno plecaka, najlepiej z gumowymi nóżkami – tornister będzie lepiej stał, unikniecie też deformacji i zabrudzeń, kiedy plecak zostanie porzucony przez dziecko, np. na placu zabaw.

Ważne, aby dziecko uczestniczyło w zakupie plecaka szkolnego nie tylko ze względu na przymiarki i wybór odpowiedniego rozmiaru. To, jaki dziecko będzie miało tornister lub plecak, wpłynie również na jego pewność siebie. Gdy pójdzie do nowej placówki z ulubionym bohaterem z bajki na plecaku, będzie mu raźniej.

Poszukaj wersji tornistra czy plecaka z wyposażeniem: workiem na kapcie, piórnikiem czy pudełkiem śniadaniowym. To często zmniejsza koszty wyprawki szkolnej, a maluch będzie zadowolony, że wszystko pochodzi z tego samego kompletu.


Zobacz też:

Lego: wspólna zabawa z dzieckiem
mat. prasowe
Aktualności
Rodziny, które się bawią, są szczęśliwsze! A jak z tym u Was?
Jest spory związek między tym, ile czasu bawicie się z dzieckiem a poczuciem waszego szczęścia. Oczywiście, im więcej wspólnych harców, tym wszyscy są bardziej happy! Zobacz wyniki raportu LEGO.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.5px Helvetica} span.s1 {font: 12.0px Helvetica} Czas poświęcany na zabawę jest w naszych rodzinach mocno ograniczony – prawie jedna trzecia rodzin (30%) spędza razem mniej niż 5 godzin tygodniowo. Jedna na 10 (10%) bawi się mniej niż dwie godziny. To wyniki raportu LEGO Play Well Report. Tymczasem wspólna zabawa sprawia, że rodziny są szczęśliwsze , ich członkowie stają się sobie bliżsi i są mniej zestresowani. To się naprawdę opłaca!  Najlepsza „praca domowa” p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.5px Helvetica} span.s1 {font: 12.0px Helvetica} Grupa LEGO® przeprowadziła w 2018 roku badania na temat roli zabawy w życiu dzieci i ich rodzin. Zbadano prawie 13 000 rodziców i dzieci w dziewięciu krajach, aby zrozumieć aktualną sytuację i zachęcić do dyskusji na temat znaczenia zabawy.  Wyniki? Są jednoznaczne: wspólna zabawa sprawia, że rodziny są szczęśliwsze, domownicy stają się sobie bliżsi i są mniej zestresowani, a mimo to ponad jedna trzecia respondentów (38%) przyznaje, że trudno im znaleźć czas na zabawę ze względu na napięty harmonogram zajęć, zarówno rodziców, jaki i dzieci:(   Ekspertka ds. rodziny i autorka książek, Jessica Joelle Alexander , mówi: Wspólna zabawa jest fundamentem życia rodzinnego zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Ale w nowoczesnym stylu życia, bardziej wypełnionym niż kiedykolwiek, z tak dużym naciskiem na formalną edukację i zorganizowane zajęcia, łatwo jest zapomnieć o tym, by znaleźć na to czas. Biorąc jednak pod uwagę dobroczynne efekty wspólnej zabawy dla naszego samopoczucia i poziomu szczęścia, powinna to być najważniejsza „praca...

przedszkole
fotolia.com
Edukacja
Wyprawka do przedszkola - czego będzie potrzebować dziecko
Większość przedszkoli prosi rodziców o przygotowanie pewnych rzeczy dla dzieci. Bez względu na to, czy posyłasz swojego 3-latka do państwowego czy prywatnego przedszkola, musisz skompletować wyprawkę. Zobacz, co powinno się w niej znaleźć.
wyprawka dla pierwszoklasisty
Adobe Stock
Edukacja
Wyprawka dla pierwszoklasisty: co trzeba kupić i ile to kosztuje? 
Wyprawka do pierwszej klasy to już całkiem inne przybory niż te, które kupowałaś dla przedszkolaka. Dla pierwszoklasisty trzeba kupić zeszyty i piórnik z pełnym wyposażeniem. Wielu rodziców musi też kupić dodatkowe podręczniki, które kosztują nawet kilkaset złotych. Co jeszcze się przyda? Oto kompletna lista rzeczy do szkoły plus ceny.

Wyprawka do pierwszej klasy to spore wydatki. Czy da się zaoszczędzić? Tak, ale zanim zaczniesz kompletować wyprawkę do pierwszej klasy, przygotuj listę niezbędnych rzeczy: o niczym nie zapomnisz i unikniesz nieprzemyślanych zakupów. Spis treści: Wyprawka do pierwszej klasy: co kupić? Jakie zeszyty do pierwszej klasy? Przybory szkolne dla pierwszoklasisty Ile kosztuje wyprawka dla pierwszoklasisty? Jak podpisać wyprawkę pierwszoklasisty? Wyprawka do szkoły: postaw na jakość rzeczy Lista rzeczy do szkoły: skąd wiedzieć, że masz już wszystko? Wyprawka pierwszoklasisty: lista rzeczy do druku Wyprawka do pierwszej klasy: co kupić? W wyprawce do pierwszej klasy powinno znaleźć się naprawdę sporo artykułów – i wszystkie będą dziecku bardzo potrzebne! Dlatego chcąc ułatwić życie rodzicom przyszłych pierwszoklasistów, stworzyliśmy gotową do druku listę z wyprawką szkolną. To praktyczny spis wszystkich akcesoriów niezbędnych w pierwszej klasie i takich, które przydają się zawsze, niezależnie od tego, do jakiej placówki będzie uczęszczać dziecko. Wyprawka pierwszoklasisty: podstawowa lista rzeczy do szkoły zeszyty w trzy linie; okładki na zeszyty; przybory do pisania i malowania; klej i nożyczki; bloki rysunkowe; śniadaniówka .   Wyprawka do pierwszej klasy to także obowiązkowo: Plecak lub tornister  – nie kupuj w ciemno i nie oszczędzaj, plecak szkolny nie może szkodzić postawie dziecka. Strój na WF – to najczęściej biała koszulka i granatowe spodenki (dodatkowe obuwie przeważnie nie jest wymagane; ceny strojów sportowych zaczynają się już od kilkunastu złotych za komplet). Kapcie szkolne i buty na WF – w wielu szkołach istnieje wymóg, aby miały białe podeszwy (koszt: minimum...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta