Reklama

Nauka rozpoznawania liści to tylko pozornie zadanie dla dzieci. Wielu dorosłych też sobie z tym nie radzi. Wykorzystajcie jesienne spacery, aby całą rodziną doszkolić się z rozpoznawania drzew po ich liściach.

Reklama

Dzieci chętnie zbierają jesienią kolorowe liście, suszą je, aby potem wyklejać z nich obrazki. Podczas takich jesiennych zabaw warto od razu uczyć dziecko, jak nazywają się poszczególne drzewa. Poniżej prezentujemy zdjęcia najpopularniejszych liści pochodzących z polskich drzew wraz z podpisami. Możesz je wydrukować i odpytywać dziecko, jak nazywa się poszczególny listek. Po skończonej nauce koniecznie rozwiążcie nasz quiz „Jaki to liść” (do którego link znajdziecie na końcu tekstu) i sprawdźcie, jak dobrze znacie polską przyrodę.

Liście drzew liściastych – zdjęcia z podpisami:

  1. Liść brzozy
  2. Liść buku
  3. Liść dębu
  4. Liść klonu
  5. Liść olchy
  6. Liść jesionu
  7. Liść wierzby
  8. Liść lipy
  9. Liść topoli
  10. Liść grabu
  11. Liść jabłoni

Liść brzozy

Jest mały, ma od 4 do 7 cm. Kształtem jest zbliżony do trójkąta – u nasady jest lekko zaokrąglony, u szczytu zaostrzony. Ma szarozielony kolor (wiosną i latem). Jesienią przebarwia się na żółto. Brzegi liścia są nierówne i podwójnie ząbkowane.

Kliknij w obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze.

Adobe Stock

Liść buku

Ma jajowaty, eliptyczny kształt. Od spodu jest jasny i matowy. Wiosną na całej powierzchni porośnięty jest małymi włoskami. Latem i jesienią jest gładki i lśniący. W porównaniu z liśćmi brzozy liście buku są twardsze i trudniej je przerwać.

Kliknij w obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

Liść dębu

Liść dębu przy ogonku ma charakterystyczne uszka, ma jajowaty kształt, który u dołu robi się zaostrzony. Kliknij w obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

Liść klonu

Liść klonu ma „palczasty” kształt, dlatego łatwo zapamiętać, jak wygląda. Liście klonu mogą dorastać nawet do 15 cm. Jesienią przebarwiają się na żółto lub czerwono.

Kliknij w obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

Liść olchy

Liść olchy jest bardzo charakterystyczny – jest mały i ma lekko jajowaty kształt, zwężający się od strony ogonka. Brzeg listka jest ząbkowany. Na całej powierzchni wyraźnie widać nerwy boczne ułożone pod kątem. Kliknij w obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

Liść jesionu

Liść jesionu składa się z 9-13 listków Każdy listek jest wąski i jajowaty, wzdłuż nerwów owłosiony. Ma karbowano-piłkowane brzegi.

Kliknij w obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

Liść wierzby

Liść wierzby ma 5-10 cm długości i 1-2 cm szerokość. Jest lancetowaty, od spodu owłosiony. Kliknij w obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

Liść lipy

Liść lipy jest w kształcie serca – dlatego bez problemu można zapamiętać jego wygląd. W lecie z wierzchu żywo zielony, a od spodu w kątach nerwów widoczne są pęczki rudych włosów. Kliknij w obrazek, by wydrukować liść w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

Liść topoli

Ma okrągły kształt z delikatnie pofalowanym brzegiem. Rośnie na długim, cienkim ogonku. Kliknij w obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

Liść grabu

Jest nieco podobny do liści buku, ale jest większy – może osiągać długość do 10 cm. Kształt liścia jest u nasady sercowaty. Na nerwach znajdują się malutkie włoski. Kliknij w obrazek, by wydrukować liść w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

Liść jabłoni

Liść jabłoni ma owalny kształt i jest zakończony ostrym czubkiem. Od spodu jest pokryty meszkiem, natomiast od zewnątrz ma gładką powierzchnię.

Kliknij w obrazek, by wydrukować go w oryginalnym rozmiarze.

AdobeStock

A teraz sprawdź, czy umiesz rozpoznawać drzewa i ich liście. Rozwiąż nasz quiz „Jaki to liść”

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama