Każdy dorosły człowiek przynajmniej raz musiał poradzić sobie z takimi prostymi czynnościami jak załadowanie zmywarki, zaplanowanie przestrzeni, umeblowanie pokoju, odpowiednie ustawienie mebli, dojście do celu po zatłoczonej ulicy czy zwykłe zapakowanie torby podróżnej. Te z pozoru proste czynności wymagają licznych umiejętności, których naukę zaczynamy już w wieku niemowlęcym! Wśród wielu służących temu czynności i przedmiotów należy szczególnie podkreślić rolę klocków. Okazuje się bowiem, że dzieci bawiące się nimi od wczesnych lat zdecydowanie lepiej radzą sobie z matematyką (szczególnie z algebrą) i innymi dziedzinami wymagającymi posługiwania się liczbami. Ale to nie wszystko. Zabawa klockami stanowi także istotny fundament rozwoju funkcji poznawczych i intelektualnych. Pozytywnie wpływa na takie umiejętności jak koordynacja wzrokowo-ruchowa, wyobraźnia przestrzenna, umiejętności komunikacyjne, a także społeczno-emocjonalne.

Reklama

Klocki rozbudzają ciekawość

Wyobraź sobie maluszka, który nareszcie może samodzielnie chwycić wybrany przez siebie przedmiot. Klocki będą jednymi z pierwszych, które wzbudzą jego ciekawość. Przykuwają uwagę kolorami, a ich kształt i rozmiar są idealnie dopasowane do możliwości manualnych dziecka. Obracając klockiem, maluch trenuje prawidłowy chwyt, zręczność oraz precyzję trafiania do celu. Dokonuje drobnych klasyfikacji, ustawiając klocki obok siebie i porównując je wzajemnie. Chwytając, maluch uczy się wagi elementu, poznaje jego fakturę. Różnorodność klocków wspiera więc też naukę kształtów i kolorów.

Klocki pomagają poznać związki przyczynowo-skutkowe

materiały prasowe

Co więcej, klocki pomagają dziecku poznać związek przyczynowo-skutkowy. Rzucając klockiem czy robiąc z niego pociąg, maluch odkrywa, że jest tego sprawcą! To odkrycie często wprowadza dzieci w taki zachwyt, że z uporem godnym podziwu w kółko zaczynają podnosić i upuszczać przedmioty. Ta niekiedy nieco irytująca dla dorosłych zabawa dla dziecka jest wstępem do zrozumienia zależności przyczynowo-skutkowej, a w dalszej kolejności nauki odpowiedzialności. To jednak nie wszystko. Przy pomocy klocków maluszek pobudza też swój zmysł słuchu. Uderzaniem klockiem o podłogę czy o inny klocek wytwarza dźwięki, tworząc w ten sposób jedyną w swoim rodzaju muzykę. Do tego to dziecko decyduje o sile uderzenia czy stopniu hałasu, jaki tworzy. Oto zalążek sprawczości! Teraz wyobraź sobie twarz malucha, któremu uda się dwa klocki połączyć ze sobą albo postawić jeden na drugim… widzisz tę dumę na jego twarzy? Tak właśnie zaczyna budować się poczucie pewności siebie. Wstęp do dalszego rozwoju umiejętności społecznych.

Klocki pomagają poznać świat

Nieco starszy maluch wykorzysta klocki do zabawy w „udawanie” i „naśladowanie”, poszerzając w ten sposób swoją wiedzę o sobie i otaczającym go świecie. Oto z klocków powstanie dom, wóz strażacki, zoo, zamek księżniczki. Maluch w bezpieczny sposób będzie mógł poznawać reguły rządzące światem, dzięki czemu wzmocni swoje poczucie pewności siebie i bezpieczeństwa. Kiedy dziecko rozpocznie życie społeczne (choćby idąc do przedszkola), do zabawy dołączą inne dzieci. Wspólne zabawy klockami nie tylko będą pobudzać wyobraźnię czy usprawniać intelekt dziecka, ale staną się także solidną podstawą do trenowania umiejętności dzielenia się, współpracy czy podejmowania inicjatywy.

Klocki rozwijają wyobraźnię

Wszelkie zabawy klockami w naturalny sposób pobudzają wyobraźnię i kreatywność. To dzięki nim maluszek może wymyślać i tworzyć budowle od podstaw. Kiedy jednak zamiast budować „z głowy”, maluch woli zbudować coś według wzoru, wówczas trenuje koncentrację uwagi, a także wykonywanie zadań krok po kroku. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Dzieci korzystające z klocków uczą się rozwiązywać problemy. W trakcie budowania muszą zdecydować czy jeden klocek będzie pasował do drugiego i czy to właśnie ten element, który pomoże im osiągnąć ich cel. Brzmi znajomo, prawda? Podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów to kluczowe umiejętności, z których dzieci będą korzystać przez całe swoje życie.

Zobacz także

Jak się okazuje, niepozorna zabawa klockami to idealny i przyjemny sposób na wszechstronne wsparcie rozwoju maluszka i jeden z najlepszych prezentów, jakie można podarować maluszkowi, równocześnie zapewniając mu wspaniały start w życie!

Reklama

autor: Marta Żysko-Pałuba, psycholog

Reklama
Reklama
Reklama