jak zrobić marzannę
Adobe Stock/Alexandr Blinov
Gry i zabawy

Jak zrobić marzannę: ekologiczną i z siana? Jak zrobić kukłę?

Aby zrobić marzannę, warto dowiedzieć się, jak kukła na pierwszy dzień wiosny wyglądała dawniej. Do robienia marzanny używano kiedyś siana i płótna, czasem zakładano jej stare ubrania. Dziś zamiast tradycyjnej marzanny dzieci coraz częściej szykują marzanny ekologiczne: z trocin, sznurków i... makaronu.

Jak zrobić marzannę – to pytanie stawia sobie wielu rodziców na krótko przed pierwszym dniem wiosny. Topienie marzanny jest dość popularnym polskim zwyczajem, warto więc dobrze przygotować się do tego rytuału. Aby zrobić marzannę, wystarczy kilka ekologicznych materiałów – kukła musi być przyjazna dla środowiska!

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Jak zrobić marzannę?

Zgodnie ze zwyczajem kukłę marzanny robiono na wzór kobiety. Miała ona symbolizować zimę i śmierć. Do robienia marzanny wykorzystywano słomę, siano, patyki i białe płótno. Czasami zdobiono ją koralami. W dniu przesilenia wiosennego marzannę podpalano i wrzucano do wody. Rytuał miał przywołać cieplejszą porę roku.

Jak zrobić ekologiczną marzannę?

W dzisiejszych czasach lepiej postawić na marzannę, która nie zatruje środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli kukła ma być spalona i utopiona. Zamiast starych gazet, ubrań i korali, warto wykorzystać neutralne materiały i zrobić marzannę z siana. Potrzebne będą:

 • siano, słoma,
 • bibuła,
 • sznurki,
 • makaron penne (do zrobienia biżuterii),
 • trociny,
 • kolorowa bibuła,
 • dwa kijki na stelaż.
Ważne: do zrobienia marzanny absolutnie nie używajcie nieekologicznych materiałów takich jak folia, pianka, plastikowe słomki – nawet jeśli kukła ma tylko służyć za ozdobę w klasie lub przedszkolnej sali.

Jak zrobić marzannę z siana krok po kroku:

1. Za pomocą sznurka zwiąż ze sobą dwa kijki (krótszy w pozycji poziomej).
2. Poziomy kijek owiń sianem i przymocuj sznurkiem, tworząc ręce marzanny.
3. Stwórz głowę marzanny, owijając kulę z trocin w bibułę.
4. Marszczona bibuła posłuży marzannie za włosy, gdy potniesz ją w paski i przykleisz do głowy.
5. Ubranie marzanny (sukienka, bluzka) zrób z kolorowej bibuły.
6. Ozdób marzannę, dorysowując jej oczy, usta i nos, oraz zakładając korale z pokolorowanego, suchego makaronu.

marzanna
Adobe Stock/Valery Smirnov

Jak zrobić małą marzannę?

Jeśli marzanna ma być wykorzystana jedynie do zabawy w przedszkolu czy szkole, można przygotować w domu małą kukiełkę – będzie równie efektowna, praktyczna i ekologiczna. Przyda się:

 • drewniana łyżka,
 • patyczek po lodach lub zwykły krótki patyk,
 • kolorowa włóczka,
 • bibuła,
 • mazaki.

Jak zrobić małą marzannę krok po kroku:

1. Krótki patyczek przyklej poziomo do drewnianej łyżki (to będą ręce marzanny).
2. Z kolorowej włóczki stwórz włosy marzanny, przyklejając kolejne pasma do łyżki.
3. Kawałki bibuły potnij na kawałki różnej wielkości – posłużą małej marzannie za ubranie oraz chustkę na głowie.
4. Mazakami dorysuj marzannie oczy, usta i nos.

Na marzannę można też z powodzeniem upozować zwykłą szmacianą lalkę, zakładając jej kwiecistą sukienkę i chustę na głowę.

mała marzanna
Adobe Stock/Aleksei

Zobacz też:

życzenia na pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock/famveldman, Zamurovic Brothers
Gry i zabawy
Życzenia na pierwszy dzień wiosny: wierszyki, kartki i obrazki
Życzenia na pierwszy dzień wiosny to miły zwyczaj. Warto uczcić tę radosną porę roku ozdobną kartką i wierszykiem, który pomoże dziecku zrozumieć, jak przyroda budzi się do życia po zimie. Proponujemy wesołe życzenia i obrazki do druku na pierwszy dzień wiosny.

Życzenia na pierwszy dzień wiosny można złożyć najbliższym: wysłać okolicznościową kartkę albo wiadomość. Polecamy też życzenia dla dzieci w formie zabawnych wierszyków. Obrazki na pierwszy dzień wiosny warto wydrukować, by wspólnie świętować nadejście cieplejszych miesięcy. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada 21 marca, ale życzenia i kartki przygotujcie wcześniej. Życzenia na pierwszy dzień wiosny Proste i krótkie życzenia z okazji pierwszego dnia wiosny nadają się dla rodziny, przyjaciół i wszystkich bliskich sercu:   „Z okazji pierwszego dnia wiosny życzymy nieustannego zachwytu nad pięknem przyrody. Oby lody szybko stopniały, a nasze serca cieszyły się ciepłem i miłością.”   „Wraz z nadlatującymi bocianami ślemy wam moc najserdeczniejszych życzeń: ciepła, uśmiechów i nadziei na dobrą przyszłość.”   „Wiosna to radość, którą chcemy się z wami podzielić! Niech lody skruszeją, ptaki śpiewają, a słońce ogrzewa wasze serca!” Wierszyki na pierwszy dzień wiosny Życzenia na pierwszy dzień wiosny w formie wesołych wierszyków to dobry sposób na wywołanie uśmiechów na twarzach bliskich oraz dzieci: Leciutki wietrzyk wiosenny Obłoczek jasny, promienny Zieloność trawy soczysta I woda czysta, przejrzysta Śpiew ptaków w górze pod niebem I pole pachnące chlebem Piosenka w dal płynie radosna – To wiosna! Śnieg topnieje, trawa rośnie, wiosna wita nas radośnie, słonko grzeje, bocian spieszy gniazdo wić w wysokiej wieży, Życzę ci pięknej pogody, pójdziemy razem na lody? „Wreszcie doczekaliśmy się wiosny” – to slogan tak radosny, gdy do życia budzi się przyroda, a każdego dnia w domu szkoda. Jeszcze brzydko jeszcze szaro, stosy chrustu rozsypane, bażant skacze po gałęziach za nim drugi, trzeci, czwarty... Krokus główkę w...

pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2022 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny może wypadać innego dnia niż początek wiosny astronomicznej. Natomiast w szkołach i przedszkolach pierwszy dzień wiosny zawsze świętuje się 21 marca. Można to robić zgodnie z polską tradycją, topiąc marzannę, albo wykorzystać jako pomysły na zabawy zwyczaje pochodzące z innych kultur.

Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny na półkuli północnej zawsze wypada 21 marca . Natomiast astronomiczna wiosna przypada na moment, gdy zrównuje się długość dnia z długością nocy – i dzień, i noc trwa po 12 godzin. To tak zwany moment przesilenia wiosennego, zwany również równonocą wiosenną. Nie możesz się doczekać pierwszego dnia wiosny? Zobacz, kiedy przypada ten dzień w 2022 roku i jak można go świętować. Spis treści: Pierwszy dzień wiosny – kiedy w 2022 roku? Pierwszy dzień wiosny – polskie zwyczaje i tradycje  Pierwszy dzień wiosny – zwyczaje na świecie Kiedy jest pierwszy dzień wiosny w 2022 roku? Na półkuli północnej  pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada w 2022 roku w poniedziałek, 21 marca, natomiast pierwszy dzień astronomicznej wiosny  wypadnie 20 marca, w niedzielę. Dlaczego 20 marca? Ponieważ właśnie wtedy dojdzie do zrównania dnia z nocą. Odtąd dzień będzie stawał się coraz dłuższy. Ile zatem trwa pierwszy dzień wiosny? Dokładnie dwanaście godzin i ani minuty dłużej. Co ciekawe – z upływem lat termin rozpoczęcia astronomicznej wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. Od 2044 roku będzie to 20 lub nawet 19 marca. Ostatni raz pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej wiosny zbiegł się tego samego dnia (czyli 21 marca) w 2011 roku. Poza wiosną kalendarzową i astronomiczną mówi się również o wiośnie meteorologicznej (zwanej też termiczną lub klimatologiczną). Nadchodzi ona, gdy średnia dobowa temperatura waha się w przedziale 5-15 stopni Celsjusza. Pierwszy dzień wiosny: polskie zwyczaje i tradycje  Topienie marzanny Jednym z najbardziej popularnych polskich zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny . Nasi przodkowie podchodzili do niego bardzo poważnie. Zgodnie ze zwyczajem robiono ...

jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Niemowlę wiosną ubieraj tak, by nie zmarzło, ale też by się nie przegrzało. Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne, o ile będziesz zakładać dziecku jedną warstwę ubrań więcej niż sobie. Dotyczy to także ubierania wiosną noworodka. Ale uwaga, zasada „plus 1 warstwa” nie zawsze obowiązuje, a zakładanie czapki na spacer w kwietniu i maju czasami jest konieczne.

Jak ubierać niemowlę wiosną? Może to nastręczać problemów: z jednej strony wczesna wiosna to już nie czas zimowych kombinezonów, z drugiej wciąż łatwo o wychłodzenie. Pewnie obawiasz się też przegrzania noworodka lub kilkumiesięcznego niemowlaka, zwłaszcza w kwietniu i maju, gdy temperatura sięga nawet 20 stopni. Jeśli masz problem z dobraniem wiosennych ubranek, sprawdź naszą listę, która pozwoli sprytnie ubrać niemowlę na spacer wiosną. O rady zapytałyśmy pediatrę, dr Joannę Teisseyre, która prowadzi gabinet pediatryczny w Warszawie. Jak ubrać niemowlę na spacer wiosną? Na spacer wczesną wiosną ubierz niemowlę na cebulkę, czyli warstwowo. To najlepszy sposób, by móc reagować na wszelkie zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Główna zasada ubierania na spacer jest taka: dziecko, które spaceruje w wózku (leży lub siedzi), należy ubrać w jedną warstwę więcej niż siebie (o ile oczywiście ty jesteś ubrana odpowiednio do pogody i nie jest ci ani za zimno, ani za ciepło). Ważne: punktem odniesienia powinno być twoje ubranie, w którym czujesz się komfortowo. Oznacza to, że jeśli masz na sobie lekką kurtkę albo bluzę, a pod spodem t-shirt, nie zakładaj dziecku kurtki puchowej (tylko raczej pod jego bluzę i koszulkę dołóż dodatkowy podkoszulek). Uwaga, kocyk, którym przykrywasz dziecko w wózku, to także dodatkowa warstwa ubrania! Czy niemowlę wiosną musi nosić czapkę? Wiosną, jeśli temperatura odczuwalna nie przekracza 15 st. C , niemowlak musi mieć nakrycie głowy dostosowane do panujących na dworze warunków: w chłodniejsze dni bawełnianą czapeczką chroniącą czoło i uszy, w cieplejsze czapeczkę z rondem (chroni zarówno twarz, w tym oczy, i częściowo kark) lub przynajmniej z daszkiem. ​Na przełomie zimy i wiosny świetnym rozwiązaniem na spacer są „uszatki”, czyli czapki, których nauszniki można zawiązać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj