Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak zrobić marzannę
Adobe Stock/Alexandr Blinov
Gry i zabawy

Jak zrobić marzannę: ekologiczną i z siana? Jak zrobić kukłę?

Aby zrobić marzannę, warto dowiedzieć się, jak kukła na pierwszy dzień wiosny wyglądała dawniej. Do robienia marzanny używano kiedyś siana i płótna, czasem zakładano jej stare ubrania. Dziś zamiast tradycyjnej marzanny dzieci coraz częściej szykują marzanny ekologiczne: z trocin, sznurków i... makaronu.

Jak zrobić marzannę – to pytanie stawia sobie wielu rodziców na krótko przed pierwszym dniem wiosny. Topienie marzanny jest dość popularnym polskim zwyczajem, warto więc dobrze przygotować się do tego rytuału. Aby zrobić marzannę, wystarczy kilka ekologicznych materiałów – kukła musi być przyjazna dla środowiska!

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Jak zrobić marzannę?

Zgodnie ze zwyczajem kukłę marzanny robiono na wzór kobiety. Miała ona symbolizować zimę i śmierć. Do robienia marzanny wykorzystywano słomę, siano, patyki i białe płótno. Czasami zdobiono ją koralami. W dniu przesilenia wiosennego marzannę podpalano i wrzucano do wody. Rytuał miał przywołać cieplejszą porę roku.

Jak zrobić ekologiczną marzannę?

W dzisiejszych czasach lepiej postawić na marzannę, która nie zatruje środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli kukła ma być spalona i utopiona. Zamiast starych gazet, ubrań i korali, warto wykorzystać neutralne materiały i zrobić marzannę z siana. Potrzebne będą:

 • siano, słoma,
 • bibuła,
 • sznurki,
 • makaron penne (do zrobienia biżuterii),
 • trociny,
 • kolorowa bibuła,
 • dwa kijki na stelaż.
Ważne: do zrobienia marzanny absolutnie nie używajcie nieekologicznych materiałów takich jak folia, pianka, plastikowe słomki – nawet jeśli kukła ma tylko służyć za ozdobę w klasie lub przedszkolnej sali.

Jak zrobić marzannę z siana krok po kroku:

1. Za pomocą sznurka zwiąż ze sobą dwa kijki (krótszy w pozycji poziomej).
2. Poziomy kijek owiń sianem i przymocuj sznurkiem, tworząc ręce marzanny.
3. Stwórz głowę marzanny, owijając kulę z trocin w bibułę.
4. Marszczona bibuła posłuży marzannie za włosy, gdy potniesz ją w paski i przykleisz do głowy.
5. Ubranie marzanny (sukienka, bluzka) zrób z kolorowej bibuły.
6. Ozdób marzannę, dorysowując jej oczy, usta i nos, oraz zakładając korale z pokolorowanego, suchego makaronu.

marzanna
Adobe Stock/Valery Smirnov

Jak zrobić małą marzannę?

Jeśli marzanna ma być wykorzystana jedynie do zabawy w przedszkolu czy szkole, można przygotować w domu małą kukiełkę – będzie równie efektowna, praktyczna i ekologiczna. Przyda się:

 • drewniana łyżka,
 • patyczek po lodach lub zwykły krótki patyk,
 • kolorowa włóczka,
 • bibuła,
 • mazaki.

Jak zrobić małą marzannę krok po kroku:

1. Krótki patyczek przyklej poziomo do drewnianej łyżki (to będą ręce marzanny).
2. Z kolorowej włóczki stwórz włosy marzanny, przyklejając kolejne pasma do łyżki.
3. Kawałki bibuły potnij na kawałki różnej wielkości – posłużą małej marzannie za ubranie oraz chustkę na głowie.
4. Mazakami dorysuj marzannie oczy, usta i nos.

Na marzannę można też z powodzeniem upozować zwykłą szmacianą lalkę, zakładając jej kwiecistą sukienkę i chustę na głowę.

mała marzanna
Adobe Stock/Aleksei

Zobacz też:

życzenia na pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock/famveldman, Zamurovic Brothers
Gry i zabawy
Życzenia na pierwszy dzień wiosny: wierszyki, kartki i obrazki
Życzenia na pierwszy dzień wiosny to miły zwyczaj. Warto uczcić tę radosną porę roku ozdobną kartką i wierszykiem, który pomoże dziecku zrozumieć, jak przyroda budzi się do życia po zimie. Proponujemy wesołe życzenia i obrazki do druku na pierwszy dzień wiosny.

Życzenia na pierwszy dzień wiosny można złożyć najbliższym: wysłać okolicznościową kartkę albo wiadomość. Polecamy też życzenia dla dzieci w formie zabawnych wierszyków. Obrazki na pierwszy dzień wiosny warto wydrukować, by wspólnie świętować nadejście cieplejszych miesięcy. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada 21 marca, ale życzenia i kartki przygotujcie wcześniej. Życzenia na pierwszy dzień wiosny: Krótkie życzenia na wiosnę Wierszyki na pierwszy dzień wiosny Kartki na pierwszy dzień wiosny Krótkie życzenia na wiosnę Proste i krótkie życzenia z okazji pierwszego dnia wiosny, podobnie jak przysłowia o wiośnie , miło się kojarzą i niosą radość. Nadają się dla rodziny, przyjaciół i wszystkich bliskich sercu: „Z okazji pierwszego dnia wiosny życzymy nieustannego zachwytu nad pięknem przyrody. Oby lody szybko stopniały, a nasze serca cieszyły się ciepłem i miłością”. „Wraz z nadlatującymi bocianami ślemy wam moc najserdeczniejszych życzeń: ciepła, uśmiechów i nadziei na dobrą przyszłość”. „Wiosna to radość, którą chcemy się z wami podzielić! Niech lody skruszeją, ptaki śpiewają, a słońce ogrzewa wasze serca!”. Wierszyki na pierwszy dzień wiosny Na pierwszy dzień wiosny można zrobić marzannę albo wysłać znajomym radosny wierszyk. Życzenia na wiosnę w formie wesołych rymowanek to dobry sposób na wywołanie uśmiechów na twarzach bliskich oraz dzieci: Leciutki wietrzyk wiosenny Obłoczek jasny, promienny Zieloność trawy soczysta I woda czysta, przejrzysta Śpiew ptaków w górze pod niebem I pole pachnące chlebem Piosenka w dal płynie radosna – To wiosna! *** Śnieg topnieje, trawa rośnie, wiosna wita nas radośnie, słonko grzeje, bocian spieszy gniazdo wić w wysokiej wieży, Życzę ci pięknej...

pierwszy dzień wiosny
Adobe Stock
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny może wypadać innego dnia niż początek wiosny astronomicznej. Natomiast w szkołach i przedszkolach pierwszy dzień wiosny zawsze świętuje się 21 marca. Można to robić zgodnie z polską tradycją, topiąc marzannę, albo wykorzystać jako pomysły na zabawy zwyczaje pochodzące z innych kultur.

Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny na półkuli północnej zawsze wypada 21 marca . Natomiast astronomiczna wiosna przypada na moment, gdy zrównuje się długość dnia z długością nocy – i dzień, i noc trwa po 12 godzin. To tak zwany moment przesilenia wiosennego, zwany również równonocą wiosenną. Nie możesz się doczekać pierwszego dnia wiosny? Zobacz, kiedy przypada ten dzień w 2023 roku i jak można go świętować. Spis treści: Pierwszy dzień wiosny – kiedy w 2023 roku? Pierwszy dzień wiosny – polskie zwyczaje i tradycje  Pierwszy dzień wiosny – zwyczaje na świecie Kiedy jest pierwszy dzień wiosny w 2023 roku? Na półkuli północnej  pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada w 2023 roku, we wtorek 21 marca, natomiast pierwszy dzień astronomicznej wiosny  wypadnie 20 marca, w poniedziałek, dokładnie o godzinie 22.24. Dlaczego 20 marca? Ponieważ właśnie wtedy dojdzie do zrównania dnia z nocą. Odtąd dzień będzie stawał się coraz dłuższy. Ile zatem trwa pierwszy dzień wiosny? Dokładnie dwanaście godzin i ani minuty dłużej. Co ciekawe – z upływem lat termin rozpoczęcia astronomicznej wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. Od 2044 roku będzie to 20 lub nawet 19 marca. Ostatni raz pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej wiosny zbiegł się tego samego dnia (czyli 21 marca) w 2011 roku. Poza wiosną kalendarzową i astronomiczną mówi się również o wiośnie meteorologicznej (zwanej też termiczną lub klimatologiczną). Jak podaje IMGiW, wiosna meteorologiczna trwa już od 1 marca i potrwa do 31 maja. Ten czas przyjęli meteorolodzy i klimatolodzy, by  porównywać okresy tej samej długości w różnych latach (m.in. jeśli chodzi o temperaturę, opady i inne dane statystyczne).  Pierwszy dzień wiosny:...

jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Niemowlę wiosną ubieraj tak, by nie zmarzło, ale też by się nie przegrzało. Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne, o ile będziesz zakładać dziecku jedną warstwę ubrań więcej niż sobie. Dotyczy to także ubierania wiosną noworodka. Ale uwaga, zasada „plus 1 warstwa” nie zawsze obowiązuje, a zakładanie czapki na spacer w kwietniu i maju czasami jest konieczne.

Jak ubierać niemowlę wiosną? Może to nastręczać problemów: z jednej strony wczesna wiosna to już nie czas zimowych kombinezonów, z drugiej wciąż łatwo o wychłodzenie. Pewnie obawiasz się też przegrzania noworodka lub kilkumiesięcznego niemowlaka, zwłaszcza w kwietniu i maju, gdy temperatura sięga nawet 20 stopni. Jeśli masz problem z dobraniem wiosennych ubranek, sprawdź naszą listę, która pozwoli sprytnie ubrać niemowlę na spacer wiosną. O rady zapytałyśmy pediatrę, dr Joannę Teisseyre, która prowadzi gabinet pediatryczny w Warszawie. Jak ubrać niemowlę na spacer wiosną? Na spacer wczesną wiosną ubierz niemowlę na cebulkę, czyli warstwowo. To najlepszy sposób, by móc reagować na wszelkie zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Główna zasada ubierania na spacer jest taka: dziecko, które spaceruje w wózku (leży lub siedzi), należy ubrać w jedną warstwę więcej niż siebie (o ile oczywiście ty jesteś ubrana odpowiednio do pogody i nie jest ci ani za zimno, ani za ciepło). Ważne: punktem odniesienia powinno być twoje ubranie, w którym czujesz się komfortowo. Oznacza to, że jeśli masz na sobie lekką kurtkę albo bluzę, a pod spodem t-shirt, nie zakładaj dziecku kurtki puchowej (tylko raczej pod jego bluzę i koszulkę dołóż dodatkowy podkoszulek). Uwaga, kocyk, którym przykrywasz dziecko w wózku, to także dodatkowa warstwa ubrania! Czy niemowlę wiosną musi nosić czapkę? Wiosną, jeśli temperatura odczuwalna nie przekracza 15 st. C , niemowlak musi mieć nakrycie głowy dostosowane do panujących na dworze warunków: w chłodniejsze dni bawełnianą czapeczką chroniącą czoło i uszy, w cieplejsze czapeczkę z rondem (chroni zarówno twarz, w tym oczy, i częściowo kark) lub przynajmniej z daszkiem. ​Na przełomie zimy i wiosny świetnym rozwiązaniem na spacer są „uszatki”, czyli czapki, których nauszniki można zawiązać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak