Wiosna

dziecko obserwuje owady
ekologia
wiosna
lato

Owadzie Lato czeka na Ciebie. Obserwuj i licz owady razem z Pszczółką Mają

Uwielbiana przez dzieci Pszczółka Maja zaprasza wszystkich miłośników przyrody, a szczególnie tych najmłodszych, do wspólnej obserwacji i liczenia jej dziko żyjących przyjaciół. Przyłączcie się do Mai i weźcie udział w Owadzim Lecie, które będzie trwało przez cały czerwiec!
informacja prasowa
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
wiosna
zwyczaje

Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?

Co oznacza topienie marzanny? Czy kukła, którą od czasów średniowiecza topi się wraz z końcem zimy, to symbol zimy, chorób i śmierci? Czy może marzanna to znak bogini czczonej w czasach pogańskich?
Luiza Słuszniak
Piosenki o wiośnie dla dzieci
wiosna
piosenki dla dzieci

Piosenki o wiośnie dla dzieci [NASZ RANKING]

Piosenki o wiośnie dla dzieci to idealny repertuar na końcówkę zimy, kiedy już tęsknimy za słońcem, zielenią i ciepłymi spacerami. Przedstawiamy najpiękniejsze wiosenne piosenki dla przedszkolaków, które cieszą się popularnością już od lat (a nawet dekad)!
Joanna Biegaj
przesilenie wiosenne
wiosna

Przesilenie wiosenne – co to takiego, jak się objawia i jak je pokonać?

Przesilenie wiosenne dokucza ponad połowie ludzi. Przyczynami złego samopoczucia są zmiany atmosferyczne, ale też zmęczenie organizmu po zimie. Objawy przesilenia wiosennego mocniej dotykają osób chorych i wrażliwych na zmiany pogody. Podpowiadamy, co będzie najlepszym remedium na przesilenie wiosenne.
Ewa Janczak-Cwil
cytaty o wiośnie
wiosna
cytaty

Cytaty o wiośnie: piękne aforyzmy, sentencje i fragmenty piosenek

Cytaty o wiośnie doskonale opisują tę najpiękniejszą porę roku w zaledwie kilku słowach. Mogą być natchnieniem do przemyśleń na temat otaczającego nas świata. Dodatkowo, po ich przeczytaniu – z pewnością wyda się nam on jeszcze piękniejszy.
Joanna Biegaj
51 ludowych przysłów na kwiecień
wielkanoc
wiosna

51 ludowych przysłów na kwiecień

W ludowych przysłowiach na kwiecień aż roi się od zwiastunów wiosny, której nic nie jest już w stanie powstrzymać. Nawet jeśli poprószy śnieg... Bo – zgodnie z jednym z najpopularniejszych kwietniowych przysłów pogodowych – czwarty miesiąc w roku to „plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata”.
Luiza Słuszniak
przysłowia o wiośnie
wiosna
wierszyki

Przysłowia o wiośnie dla dzieci: 27 polskich przysłów o wiośnie, marcu, Wielkanocy

Przysłowia o wiośnie to skarbnica wiedzy o otaczającym nas świecie i przyrodzie. Wytłumacz dziecku ich znaczenie. Przy okazji zmieniających się pór roku opowiedz, że przysłowia wiosenne były kiedyś traktowane niezwykle poważnie, niczym życiowy drogowskaz.  
Joanna Biegaj
jak zrobić marzannę
wiosna

Jak zrobić marzannę: ekologiczną i z siana? Jak zrobić kukłę?

Aby zrobić marzannę, warto dowiedzieć się, jak kukła na pierwszy dzień wiosny wyglądała dawniej. Do robienia marzanny używano kiedyś siana i płótna, czasem zakładano jej stare ubrania. Dziś zamiast tradycyjnej marzanny dzieci coraz częściej szykują marzanny ekologiczne: z trocin, sznurków i... makaronu.
Magdalena Drab
życzenia na pierwszy dzień wiosny
wiosna

Życzenia na pierwszy dzień wiosny: wierszyki, kartki i obrazki

Życzenia na pierwszy dzień wiosny to miły zwyczaj. Warto uczcić tę radosną porę roku ozdobną kartką i wierszykiem, który pomoże dziecku zrozumieć, jak przyroda budzi się do życia po zimie. Proponujemy wesołe życzenia i obrazki do druku na pierwszy dzień wiosny.
Magdalena Drab
pierwszy dzień wiosny
wiosna
tradycje
zwyczaje

Pierwszy dzień wiosny 2022 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny może wypadać innego dnia niż początek wiosny astronomicznej. Natomiast w szkołach i przedszkolach pierwszy dzień wiosny zawsze świętuje się 21 marca. Można to robić zgodnie z polską tradycją, topiąc marzannę, albo wykorzystać jako pomysły na zabawy zwyczaje pochodzące z innych kultur.
Ewa Janczak-Cwil
spacer w cieniu
wiosna

Małe dziecko i wiosna

Jak dzieci znoszą przesilenie wiosenne? Kiedy pozbyć się ciepłej kurtki? A czapki? Czy nadal trzeba smarować dziecku buzię? Pytania do pediatry.
Beata Turska
dwie dziewczynki
wiosna
zabawy na świeżym powietrzu

Sposoby na przetrwanie przesilenia wiosennego z dzieckiem

Przesilenie wiosenne to trudny czas dla wszystkich. Dzieci łatwo się przeziębiają i robią się marudne. Dorosłym chce się spać i są już zmęczeni długimi zimowymi miesiącami. Przeczytaj, jakie sposoby znalazłyśmy, żeby przetrwać ten czas.
Adela Prochyra
dziewczynka z budzikiem
wiosna
sen dziecka
rodzice niewyspani małe dziecko

Czas letni, czyli przestawiam zegarek, siebie i dziecko

Gdy nadchodzi moment zmiany czasu na letni, normalni ludzie po prostu przestawiają zegarki i wracają do swoich zajęć. Ale nie rodzice małych dzieci. Dla nich to dodatkowy prztyczek od losu prosto w zaspany nos. Jak to? Dzieci będą teraz dłużej aktywne?
Adela Prochyra
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, spacer, wiosna
ciąża
spacer
wiosna

Wiosenny spacer z brzuszkiem

Uff, zima się wreszcie kończy! Nie musisz się martwić, że fikniesz kozła na oblodzonym chodniku ani zakładać grubego płaszcza. No i możesz wreszcie iść na długą przechadzkę bez ryzyka, że zamienisz się w sopel lodu!
Beata Turska/"Będę mamą"
mama, niemowlę, wiosna
wiosna
pielęgnacja dziecka
spacer z dzieckiem

Wiosenne zmiany - jak ubierać dziecko wiosną?

Koniec z półgodzinnymi rundkami wokół bloku i popołudniami spędzanymi w domu! Koniec z ciepłymi czapkami, rękawiczkami i szalikami! Najwyższy czas, by po mroźnej zimie zmienić garderobę maluszka i niektóre jego zwyczaje. Jakie? Z nami znajdziesz odpowiedź.
Joanna Karwat
warzywa, kuchnia
rozszerzanie diety
wiosna
dieta dziecka

Wiosenna dieta maluszka: zdrowe nawyki żywieniowe niemowlaka

Początek wiosny to doskonała pora, by nieco zmienić przyzwyczajenia jedzeniowe dziecka... i swoje. Tutaj znajdziesz zebrane podstawowe zasady, które pozwolą ci dokonać małej rewolucji w kuchni.
"Twój Maluszek"
dziecko, spacer, trawa, wiosna
spacer
wiosna
pielęgnacja dziecka

Spacerowy poradnik

Choć jeszcze nie jest bardzo ciepło, to w powietrzu już czuć zmiany. Zmienia się pogoda i... pielęgnacja maluszka.
Sylwia Niemczyk
mama, dziewczynka, córka, wiosna, bańki
wiosna
wyjazd z dzieckiem
zabawy z dzieckiem

35 pomysłów na zabawę z dzieckiem

Maluchy już nie mogą doczekać się harców na huśtawce, biegania bez czapki i wiosennych przygód. Sezon zabaw na dworze otwarty!
Sylwia Niemczyk
rodzice, niemowlę, spacer, bieg
wiosna
pielęgnacja niemowlaka

Wiosenne zmiany

Czas odetchnąć pełną piersią i korzystać z uroków wiosny. Podpowiadamy, co warto zmienić i jak to zrobić, by osłabiony po zimie organizm maluszka zniósł wiosenną rewolucję bez szwanku.
Beata Turska
kobieta, wiosna
wiosna
okiem mamy

Wiosna, ach to ty

Pochłonięta nową rolą mamy, przestałaś zauważać samą siebie. Rytm dnia wyznacza Ci twoje maleństwo. Pobudka, karmienie, zabawa, spacer, zakupy. Czas złapać oddech!
Danuta Marcinkowska