Wydaje Ci się że Twoje dziecko cały dzień nic nie robi, tylko się bawi? Nie do końca tak jest. Maluch, bawiąc się, pracuje nad swoim rozwojem i zdobywa nowe umiejętności. Co zatem zabawa daje dziecku?

Reklama

4 korzyści płynące z zabawy

Większości z nas zabawa kojarzy się z rozrywką i przyjemnym spędzeniem czasu. I oczywiście tak jest, ale to tylko jedna z wielu funkcji zabawy. Jakie jeszcze korzyści płyną dla dziecka z zabawy?

1. Zabawa wspiera rozwój intelektualny i ułatwia uczenie się nowych rzeczy.

materiały prasowe

Zabawa jest najlepszym sposobem, by dziecko zdobyło nowe umiejętności oraz poznawało świat i otaczającą je rzeczywistość. Dlaczego? Wynika to oczywiście ze specyfiki rozwoju małego człowieka. Już 5 wieków przed naszą erą Konfucjusz przedstawił prosty klucz do zdobywania wiedzy i umiejętności, który nota bene sprawdza się nie tylko w przypadku dzieci, lecz także dorosłych: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Brzdąc jest więc swego rodzaju odkrywcą i eksperymentatorem, a żeby się czegoś nauczyć, nie wystarczy mu, że mama lub tata mu o tym opowiedzą. Dobrze, aby mógł to sam zobaczyć, a jeszcze lepiej – żeby sam tego doświadczył. Dlatego właśnie zabawa, podczas której dziecko samo „odkrywa” wiedzę o świecie, jest najskuteczniejszym sposobem nauki. Zresztą, nikt z nas nie wyobraża sobie chyba, aby posadzić rocznego dziecka w ławce i na przykład nauczyć alfabetu z elementarza. Nie oznacza to jednak, że taki brzdąc jest zupełnie za mały na naukę. Przeciwnie, w tym wieku maluchy chłoną wiedzę jak gąbka, trzeba im ją tylko umiejętnie podać. W nauce wspomnianego alfabetu pomoże Wam np. Pociąg ABC stworzony z klocków zdobionych literkami od A do Z! Wystarczy, że połączycie ze sobą trzy podstawy na kółkach, aby utworzyć pociąg, a następnie poukładacie na nim klocki z literkami, tworząc kompletny alfabet lub konkretne słowa. To prawdziwy pociąg do nauki, który daje nieograniczone możliwości zabawy.

Zobacz także

2. Zabawa wspiera rozwój kreatywności.
Umiejętność nieszablonowego myślenia i rozwiązywania niestandardowych problemów to współcześnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Warto więc zacząć ćwiczyć ją w dzieciństwie. Jak? Oczywiście przez zabawę. Tu również z pomocą przyjdą klocki Mega Blocks. Wieża, garaż dla aut czy domek dla zwierzątek – dziecko może konstruować własne niesamowite budowle z kolorowej krainy swojej wyobraźni lub korzystać z zestawów tematycznych.

3. Zabawa wspiera rozwój małej i dużej motoryki.
Manipulacja małymi przedmiotami, takimi jak np. klocki, doskonale rozwija mała motorykę dziecka – usprawnia chwyt i trenuje jego precyzję. Klocki świetnie sprawdzą się także, jako „motywator” do nauki raczkowania i chodzenia. Gdy już zbudujecie razem Pociąg ABC, a wspaniała, mobilna konstrukcja „wyjedzie” spod małych rączek, zachęć swojego maluszka do podążania za nią! Możecie z klocków zbudować stacje z zadaniami w rożnych częściach pokoju, do których zawita pociąg wraz z małym pasażerem. Dzięki wysokiej jakości materiałowi, z którego zrobione są klocki oraz precyzji wykonania, klocki są nie tylko bezpieczne, lecz także idealnie dopasowane do małej rączki, łatwo je łączyć i rozdzielać, więc nic nie zakłóca malcowi radości z zabawy. Klocki są zapakowane w wygodną ekotorbę (bez PVC), dlatego możesz je łatwego przechowywać oraz przenosić, dzięki czemu Twój maluch może ćwiczyć nowe umiejętności, gdziekolwiek będziecie.

4. Zabawa kształtuje umiejętności społeczne.
Wspólna zabawa z rodzicami czy rodzeństwem uczy malucha trudnej sztuki dzielenia się swoimi rzeczami i współpracy, co ogromnie ułatwi mu zabawę z rówieśnikami oraz budowanie relacji z innymi dziećmi, np. w przedszkolu. Brzdąc, naśladując swoich najbliższych, np. mamę lub tatę, uczy się także odgrywania ról społecznych, które będą na niego czekać w dorosłym życiu.

Więcej informacji znajdziesz w magazynie

materiały prasowe
Reklama

©2017, MEGA Brands Inc., & ™ MEGA Brands Inc. All rights reserved.

Reklama
Reklama
Reklama