W pierwszych latach życia każde dziecko to urodzony poliglota. Dyrektor Instytutu Nauki i Nauk o Mózgu na Uniwersytecie Waszyngtońskim, Patricia Kuhl, podkreśla, że „pierwsze lata życia stanowią niezwykłe okno możliwości w nauce języków obcych”. Okno, które stopniowo się zamyka. Z każdym miesiącem i rokiem życia językowe supermoce malucha zanikają, a to, co pozostaje, to przymus żmudnej nauki ze szkolnej ławki. Istnieje jednak sposób, aby wykorzystać talent językowy twojego dziecka, zanim będzie za późno.

Reklama

Gramatyka w jednym paluszku

Obecny system edukacji nie wykorzystuje predyspozycji językowych małych dzieci. Choć twoja pociecha może wyglądać bezbronnie, gdy przebiera nóżkami w kołysce, to jej mózg skrywa w sobie moc, o jakiej nie śniło się najwybitniejszym naukowcom. Małe dzieci przychodzą na świat wyposażone przez naturę w mechanizm, który pomaga im „rozgryźć” gramatykę języka. Przed ukończeniem drugiego roku życia maluch stosuje zaawansowane metody analizy oraz zasady algebry, aby rozróżnić dźwięki, słowa i składnię. Takie dziecko samo przyswaja strukturę języka. Nie potrzebuje do tego tłumaczenia zasad językowych ani nauki regułek na pamięć.

Wymowa rodowitego Anglika

Poprawna wymowa w obcym języku sprawia nam, dorosłym, sporo trudu. Jak wygląda nauka wymowy u dzieci? Znów mamy wynik 0 - 1 dla maluchów, ponieważ mają niezwykłą, wrodzoną zdolność rozróżniania i zapamiętywania dźwięków ze wszystkich języków świata. Organy mowy dziecka są wciąż elastyczne, dzięki czemu z łatwością łapie obce dźwięki i je
kopiuje. Ta umiejętność zanika jednak z czasem, jeśli maluch nie słyszy w otoczeniu dźwięków języka obcego. Rozwiązanie jest proste! Wystarczy zadbać o kontakt z językiem obcym w pierwszych latach życia… a nawet jeszcze przed urodzeniem! Badania dowodzą, że dzieci uczą rozpoznawać melodię języka jeszcze w brzuchu mamy.

Worek korzyści z nauki języka obcego

Rozpoczynając naukę języka obcego u dziecka wcześnie, dajemy mu nie tylko umiejętności językowe. To dopiero wierzchołek góry lodowej, skrywający wszechstronne korzyści dla rozwoju malucha. Mózg dzieci posługujących się dwoma językami rozwija się w nieco inny sposób i daje im przewagę w funkcjach poznawczych, komunikacyjnych i analitycznych. Dwujęzyczne dzieci lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, są bardziej kreatywne i mają lepszą pamięć.

Entuzjazm i motywacja

Jak wiele energii w naszym dorosłym życiu musimy poświęcić utrzymaniu i pobudzaniu motywacji, ucząc się języków obcych. Podobnie wygląda „zmuszanie” starszego dziecka do nauki języka w podstawówce, czy w późniejszych etapach edukacji. Wspólne odrabianie pracy domowej i odpytywanie ze słówek, podczas gdy twoja pociecha narzeka „po co mi to?”. Inaczej wygląda to w przypadku małych dzieci. Dla malucha nauka języka to zupełnie naturalny element jego życia. Dziecko chce poznawać i eksplorować świat. Nie boi się popełniać błędów. Po prostu podejmuje próby i brnie naprzód.

Zobacz także

Innowacyjny kurs na start

Na zmiany w edukacji języków przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać, jednak już teraz powstają inicjatywy, które mają za zadanie pomóc rodzicom we wprowadzeniu języka angielskiego w dzieciństwie. Nawet jeśli rodzice sami nie mówią w obcym języku. Jedną z nich jest kurs LingoStarKid, który pozwala dziecku przyswoić język obcy poprzez audiowizualne lekcje. Każda lekcja to kilkanaście minut zabawy z językiem angielskim poprzez rymowanki, piosenki i historyjki. Do każdej z nich dołączony jest Przewodnik Lekcji dla rodzica ze wskazówkami, w jaki sposób jego gestykulacja, ruchy i powtarzanie słów mają za zadanie pomóc dziecku przyswoić materiał. Anna Wroniecka, założycielka LingoStarKid: – Warto pomyśleć o zaoszczędzonym czasie i nerwach w przyszłości, których ani rodzic, ani dziecko nie będą tracić na wkuwanie słówek na pamięć oraz dojazdach na lekcje dodatkowe. Zamiast poświęcać lata na naukę w późniejszym wieku, warto wprowadzić język obcy jak najwcześniej i skorzystać z potencjału mózgowego małych dzieci. Jestem pewna, że pewnego dnia twój szkrab ci za to podziękuje!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama