Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolaków
Kreatywne zabawy dla dzieci to idealny sposób na nudę, a także na to, by wyzwolić w maluchach ich pomysłowość, spryt i nieszablonowe myślenie. Przedstawiamy 12 pomysłów na kreatywne zajęcia dla dzieci. Koniecznie musicie je wypróbować!
Kreatywność pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie z przeszkodami. Dbanie o jej rozwój u dzieci jest niezwykle ważne. Dzięki kreatywnym zabawom dla dzieci zadbasz o rozwój wyobraźni swojego malucha, nauczysz go patrzenia na różne sytuacje z wielu perspektyw, co zapewne będzie miało pozytywne skutki w przyszłości. Każde dziecko ma w sobie ogromne pokłady kreatywności, a zadaniem dorosłych jest pielęgnowanie tej cechy. A to wbrew pozorom nie jest takie trudne. I można się przy tym doskonale bawić!
Mamy dla was propozycje zabaw dla dzieci w każdym wieku, do wykorzystania zarówno w domu, jak i w przedszkolu lub szkole.
Pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci
Kreatywne zabawy z dziećmi wcale nie muszą wiązać się z długimi przygotowaniami, kupowaniem wielu potrzebnych akcesoriów i skomplikowaną instrukcją. Większość zaproponowanych przez nas zabaw przygotujesz z rzeczy, które z pewnością znajdą się w każdym domu.
1. Domino z kamieni
Gdy pójdziecie na spacer, zbierajcie różne kamyczki. Niech nie będą zbyt duże, wybierajcie raczej te drobniejsze. Z kamyczków zróbcie nietradycyjną wersję domino. Akrylowymi lub plakatowymi farbami pomalujcie kamyki na różne kolory, a następnie domalujcie czarne kropki i... gra gotowa!
2. Odrysowywanie cieni
Zasady są bardzo proste. Wykorzystajcie światło słoneczne lub odpowiednio ustawcie lampę - tak, by światło padało na ustawione w rzędzie zabawki, figurki lub inne przedmioty. Następnie razem z dzieckiem odrysujcie (np. na dużym kartonie papieru) wszystkie cienie.
3. Pokaz mody
Urządźcie swój własny pokaz mody! Każdy uczestnik zabawy wybiera swój strój i dodatki. Ustalcie zasady, np. że można korzystać ze wszystkich rzeczy znajdujących się w domu lub jedynie tych własnych. Może okaże się, że maluchy mają smykałkę do mody! Zabawa wymaga sporo kreatywności, by cały strój prezentował się naprawdę wyjątkowo.
4. Połów
Do tej zabawy będziecie potrzebować wanny lub miski z wodą, korków i klocków oraz łyżki kuchennej lub cedzaka. Zadaniem dziecka będzie wyłowienie przedmiotów o konkretnym kolorze lub według wielkości. W wersji dla starszych dzieci może to być trening liczenia – niech ich zadaniem będzie też wyłowienie konkretnej ilości przedmiotów.
5. Domowy teatr
Najpierw przygotujcie rekwizyty i scenę (może nią być po prostu oddzielone miejsce w pokoju). Dzieci mogą odegrać wymyśloną przez siebie scenę lub tę z ulubionej bajki lub filmu. Koniecznie musi być też reżyser – niech będzie nim osoba dorosła, której zadaniem będzie nadzorowanie całej zabawy.
6. Dzieci jako rodzice
Spróbujcie pobawić się też w innego rodzaju „teatr”. Niech dzieci wcielają się w rolę rodziców, a rodzice w rolę dzieci. Z pewnością będzie dużo śmiechu! Dodatkowo możecie zobaczyć siebie oczami dziecka, a to może wiązać się z pewnymi wskazówkami, jak postępować lub czego unikać w stosunku do najmłodszych.
7. Domowa baza
Chyba każdy w dzieciństwie budował swoją własną „bazę” w domu. Ta zabawa nie przestaje zachwycać, więc warto taką bazę zbudować też z własnymi dziećmi. Możecie ją skonstruować z krzeseł, koców, poduszek. Tak naprawdę przyda się wszystko, co macie pod ręką. Następnie zgaście światło, zapalcie latarki – magiczny klimat gwarantowany!
8. Nietypowy obrazek
Na spacerze zbierajcie różne rzeczy: listki, płatki kwiatów, patyczki. Po powrocie do domu wykonajcie z nich obrazki. Niech każdy z nich przedstawia coś konkretnego, np. krajobraz, motylka.
9. Kartonowe budowle
Jeśli macie w domu kartonowe pudła – nie wyrzucajcie ich! Przeobraźcie je w zamki, domki, garaże dla samochodów lub inne budowle. Dziecko może je samodzielnie ozdobić np. za pomocą własnoręcznych rysunków.
10. Obrazek ze zgniecionych papierków
Do tej zabawy będziecie potrzebować kartonu lub dużej kartki z bloku oraz różnych papierków: np. po cukierkach, gazet, a także kleju. Z papierków róbcie zawijasy, ruloniki, kuleczki, a następnie przyklejajcie do kartonu lub kartki. W ten sposób może powstać np. domek, samochód, drzewo, kwiaty. Ogranicza was jedynie wyobraźnia!
11. „Przynieś mi coś”
Niech jedna osoba wybierze jakiś przedmiot znajdujący się w domu, jednak nie zdradza głośno, czym jest ta rzecz. Następnie należy opisać jego charakterystyczne cechy. Zadaniem drugiego uczestnika jest odgadnięcie, czym jest ten tajemniczy przedmiot.
12. Co by było, gdyby...?
Zabawa ma na celu spojrzenie na daną sytuację z różnych perspektyw. Do każdego z pytań należy znaleźć jak najwięcej odpowiedzi, uruchamiając swoją wyobraźnię. Pamiętajcie, że nie ma złych odpowiedzi.
Przykładowe pytania: Co by było, gdyby ludzie nie mieli zębów? Co by było, gdyby nie wynaleziono koła? Co by było, gdyby zwierzęta zaczęło mówić ludzkim głosem?
Zobacz także: