Reklama

Wakacje Fryderyka
Walter R. Brooks
Ilustracje Kurt Wiese
Wydawnictwo Jaguar
Dla każdego
Cena: 32,90 zł

Reklama

Prawie 90 lat później prosiaczek trafia pod polskie strzechy, tym samym Kubuś Puchatek zyskał konkurenta. A może nie konkurenta, tylko przyjaciela? Bo uwierzcie mi, każdy chciałby mieć takiego serdecznego kumpla: dobrego, lojalnego, wesołego, mądrego, odważnego, choć ciut leniwego. Prosiaczek Fryderyk mieszka na farmie państwa Beanów, razem z krową Wandą, kotem Jinxem, kogutem Karolem, pająkiem Webbem i mnóstwem innych zwierząt. Ja polubiłam tę całą zgraję od pierwszych stron "Wakacji Fryderyka", bo od tego tomu warto zacząć czytać prosiaczkową sagę (drugi to "Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły").

Tytuł oczywiście zdradza, o czym będzie historia, jednak zdziwicie się mocno, gdy okaże się, co za tymi wakacjami się kryje. A kryje się wielka podróż z północy USA na Florydę (na piechotę), potyczka ze złodziejami, spotkanie z aligatorami... Jak to mówi moja koleżanka Kasia: "moc emocji". Co jest ważne w tej książce? Pochwala współpracy! Coś, o czym we współczesnym świecie zapominamy nauczyć dzieci – że więcej się osiągnie współpracując z innymi. Bohaterowie "Wakacji" dają na to dowód i każdy w grupie się liczy: pies, krowa, koń, prosiaczek, nawet pająki grają do jednej bramki. Budująca lektura!

Proszę zwrócić uwagę na ilustracje autorstwa Kurta Wiese'a, wielokrotnie nagradzanego za swoją twórczość, otrzymał m.in. nagrodę im. Lewis Carolla (trzykrotnie). W starym stylu, urokliwe. Oto świat, w którym to, że zwierzęta mówią, czytają i piszą, nie jest niczym dziwnym.

Książki o prosiaczku stworzone przez amerykańskiego pisarza i poetę Waltera R. Brooksa porównywane są do brytyjskiej klasyki: "Kubusia Puchatka" i "O czym szumią wierzby". A niektórzy dopatrują się w nich pierwowzoru "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama