książka dla dzieci
Gry i zabawy

Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły

Coś dla miłośników klasyki literatury dziecięcej, choć w Polsce seria o prosiaczku do tej pory nie była tłumaczona, mimo że pierwszy tom opublikowano w USA w 1927 roku (a powstało ich 26). Mimo że zebrał świetne recenzje, cykl na wiele lat zniknął z księgarń. "Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły" to druga część serii (pierwsza "Wakacje Fryderyka").

Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły
Walter R. Brooks
Ilustracje Kurt Wiese
Wydawnictwo Jaguar
Dla każdego
Cena: 34,90 zł

Prawie 90 lat później Prosiaczek trafia pod polskie strzechy, tym samym Kubuś Puchatek zyskał konkurenta. A może nie konkurenta, tylko przyjaciela? Bo uwierzcie mi, każdy chciałby mieć takiego serdecznego kumpla: dobrego, lojalnego, wesołego, mądrego, odważnego, choć ciut leniwego. Prosiaczek Fryderyk mieszka na farmie państwa Beanów, razem z krową Wandą, kotem Jinxem, kogutem Karolem, pająkiem Webbem i mnóstwem innych zwierząt. Ja polubiłam tę całą zgraję od pierwszych stron "Wakacji Fryderyka", bo od tego tomu warto zacząć czytać prosiaczkową sagę.

Drugi to "Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły". To rzecz o pierwszym banku zwierzęcym, demokracji, wspólnocie zwierzęcej, ale przede wszystkim o odpowiedzialności za słowa i czyny. Nasi bohaterowie nie są idealni, zdarzają się im wpadki, a przez lenistwo i bezmyślność są bliscy utracenia farmy – państwo Bean, właściciele farmy, chcieli wyjechać na wakacje, pozostawili dobytek w rękach zwierząt (plany zwierząt pokrzyżował niecny dzięcioł z bandą szczurów). Tu zdradzam zakończenie, choć czytając książkę, nie miałam tej pewności, czy tym razem historia skończy się dobrze. Na pewno świetnie się bawiłam, bo cechą charakterystyczną serii o prosiaczku jest poczucie humoru i mimo że wiele poruszanych spraw tyczy się rzeczy ważnych, to podane są one bez zbędnego moralizatorstwa.

Jak napisał Michael Cart, znawca literatury dziecięcej, autor biografii Waltera R. Brooksa, autora omawianych książek: "pełna życiowej mądrości i ujmujących bohaterów seria wciąż bawi do łez i wcale się nie starzeje. Uczy i wzrusza tak samo teraz, jak przed laty, gdy opublikowane ją po raz pierwszy". Proszę zwrócić uwagę na ilustracje autorstwa Kurta Wiese'a, wielokrotnie nagradzanego za swoją twórczość, otrzymał m.in. nagrodę im. Lewis Carolla (trzykrotnie). W starym stylu, urokliwe. Zapraszam do świata, w którym to, że zwierzęta mówią, czytają i piszą, nie jest niczym dziwnym.

Książki o prosiaczku stworzone przez amerykańskiego pisarza i poetę Waltera R. Brooksa porównywane są do brytyjskiej klasyki: "Kubusia Puchatka" i "O czym szumią wierzby". A niektórzy dopatrują się w nich pierwowzoru "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella.

 

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

książka dla dzieci
Gry i zabawy
Wakacje Fryderyka
Coś dla miłośników klasyki literatury dziecięcej, choć w Polsce seria o prosiaczku do tej pory nie była tłumaczona, mimo że pierwszy tom opublikowano w USA w 1927 roku (a powstało ich 26).

Wakacje Fryderyka Walter R. Brooks Ilustracje Kurt Wiese Wydawnictwo Jaguar Dla każdego Cena: 32,90 zł Prawie 90 lat później prosiaczek trafia pod polskie strzechy, tym samym Kubuś Puchatek zyskał konkurenta. A może nie konkurenta, tylko przyjaciela? Bo uwierzcie mi, każdy chciałby mieć takiego serdecznego kumpla: dobrego, lojalnego, wesołego, mądrego, odważnego, choć ciut leniwego. Prosiaczek Fryderyk mieszka na farmie państwa Beanów, razem z krową Wandą, kotem Jinxem, kogutem Karolem, pająkiem Webbem i mnóstwem innych zwierząt. Ja polubiłam tę całą zgraję od pierwszych stron "Wakacji Fryderyka", bo od tego tomu warto zacząć czytać prosiaczkową sagę (drugi to "Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły"). Tytuł oczywiście zdradza, o czym będzie historia, jednak zdziwicie się mocno, gdy okaże się, co za tymi wakacjami się kryje. A kryje się wielka podróż z północy USA na Florydę (na piechotę), potyczka ze złodziejami, spotkanie z aligatorami... Jak to mówi moja koleżanka Kasia: "moc emocji". Co jest ważne w tej książce? Pochwala współpracy! Coś, o czym we współczesnym świecie zapominamy nauczyć dzieci – że więcej się osiągnie współpracując z innymi. Bohaterowie "Wakacji" dają na to dowód i każdy w grupie się liczy: pies, krowa, koń, prosiaczek, nawet pająki grają do jednej bramki. Budująca lektura! Proszę zwrócić uwagę na ilustracje autorstwa Kurta Wiese'a, wielokrotnie nagradzanego za swoją twórczość, otrzymał m.in. nagrodę im. Lewis Carolla (trzykrotnie). W starym stylu, urokliwe. Oto świat, w którym to, że zwierzęta mówią, czytają i piszą, nie jest niczym dziwnym. Książki o prosiaczku stworzone przez amerykańskiego pisarza i poetę Waltera R. Brooksa porównywane są do brytyjskiej klasyki: "Kubusia Puchatka" i "O czym szumią wierzby". A niektórzy dopatrują się w nich...

Wesoły ryjek, audiobook, audiobook dla dzieci
materiały prasowe
Gry i zabawy
Wesoły ryjek – recenzja audiobooka
Pana Wojciecha Widłaka znacie, przecież to twórca Pana Kuleczki. Z przyjemnością zatem posłuchacie opowieści o Wesołym Ryjku, pogodnym, radosnym i nieustannie poszukującym prosiaczku.

Czyż w tej radości życia, w tych nieustannych pytaniach, w tej chęci dowiedzenia się wszystkiego, nie jest podobny do was, przedszkolaków? O Ryjku pięknie opowiada Anna Seniuk. Aktorki nie muszę przedstawiać, to klasa sama w sobie. Kim jest bohater? To mały, śliczny prosiaczek, który ma mamę, tatę, a nawet żółwia – przytulankę. Ryjek ma też śmieszny zawijany ogonek i jak to u prosiaczków bywa wystający ryjek. Tyle ogólny opis bohatera. Teraz przejdźmy do szczegółów. Mały prosiaczek chce jak najszybciej poznać świat. Nieustannie więc zadaje rodzicom pytania, czasami bardzo proste, czasem niezwykle skomplikowane. No bo jak takiemu brzdącowi odpowiedzieć na pytanie, gdzie się kończą podróże w nieznane, albo co tak naprawdę można ulepić z plasteliny. Niby proste, a jednak trudne. Jak odpowiedzieć, aby wyjść z twarzą. Ryjek ma też masę własnych ryjkowych przemyśleń. Wpada wtedy w zadumę i zaczyna się nagle zastanawiać. Posłuchajcie: - Co prawda czasami się czymś martwię, tak jak chyba wszyscy. Ale jak sobie przypomnę, że nazywam się Wesoły Ryjek, to łatwiej mi znowu być wesołym. Tak sobie myślę, że może każdy powinien się nazywać Wesoły Ryjek ? Na świecie byłoby wtedy weselej. Ale z drugiej strony, gdyby każdy - mama, tata, ja i mój żółw przytulanka też - nazywał się Wesoły Ryjek, to zrobiłby się straszny bałagan. Na przykład listonosz w ogóle by nie wiedział, któremu Wesołemu Ryjkowi zanieść list, a wy nie wiedzielibyście, o którym Wesołym Ryjku jest ta książeczka... Z takimi wątpliwościami wy też często się spotykacie, i musicie je rozwiązać, rozwiać, czy jak tam to chcecie nazwać. I tak codziennie, raz wesoło, raz smutno, raz nostalgicznie, raz pochmurnie. Są te opowiadanka bardzo różne. Jedne zwyczajne, mało skomplikowane, nad innymi trzeba się zatrzymać zastanowić, pomyśleć. Wiecie, o czym myślę. Jak każdy mały człowiek,...

dziwne zwierzęta
Materiały prasowe
Gry i zabawy
Dziwne zwierzęta - recenzja książki dla dzieci
Dowcipna i mądra opowieść o tym, jak pięknie się różnimy. Do czytania samodzielnie lub całą rodziną.

Mrówkojad sądzi, że jest dziwny, ale czy tylko on jest dziwny? Razem z orzesznicą organizuje więc konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Jak to się skończyło? Najlepiej przeczytać samemu, bo po drodze mały czytelnik (ale i rodzice) może się sporo nauczyć. Przede wszystkim o tym, że wszyscy możemy być dziwni. "Dziwne zwierzęta" to pochwała różnic i przyjemna nauka akceptacji odmienności swojej i innych. Przy okazji wiele można dowiedzieć się o zwierzętach, tak zupełnie zwyczajnych jak krowa czy świnka morska, jak i tak egzotycznych jak pangoliny (czyli łuskowce). Mały czytelnik sporo dowie się też o tym jak funkcjonuje internet i o tym, że większość z tego co w internecie krąży to śmieci. A wszystko to wsiąknie w dziecko niezauważenie. Przyjemny i lekki język "Dziwnych zwierząt" to nie jedyna zaleta tej książki. Na uwagę zasługują też wysmakowane plastycznie ilustracje Marii Nilsson Thore, które dobrze obrazują akcję książki, a każde zwierzątko wygląda na nich sympatycznie. Razem daje to miłą lekturę dla dziecka, przy której rodzic też nie będzie się nudził. "Dziwne zwierzęta" są więc książką, która uczy dziecko akceptacji różnic i odmienności. Także, co ważne, swojej własnej, nie tylko tej u innych. Łatwiej akceptować samego siebie, gdy wie się, że inni też mogą czuć się dziwni. A gdy akceptuje się samego siebie - łatwiej jest akceptować innych. I o to właśnie chodzi. Dziwne zwierzęta Tekst: Lotta Olsson Ilustracje: Maria Nilsson Thore Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Zakamarki Książka dla dzieci w wieku 6+ Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj