Książki dla 2-latka: 9 najlepszych propozycji
Przedstawiamy książki dla 2-latka, które są sprawdzone i polecane przez wielu rodziców. W naszym zestawieniu nie mogliśmy pominąć Pucia i Kici Koci, za którymi małe dzieci wprost przepadają, ale proponujemy też inne lektury. Niektóre książki dla dwulatków nie mają w ogóle tekstu, ale są rewelacyjne!
- Milena Oszczepalińska, Luiza Słuszniak
Wiele książek dla dwulatków jest naprawdę godnych uwagi, a poniższe z pewnością do nich należą. Wśród naszych propozycji znajdziecie takie, które każdy dwulatek powinien mieć w swojej biblioteczce, ponieważ oprócz pięknych obrazków i ciekawych historii, pełnią też funkcje edukacyjne.
Książki dla 2-latka
Jeżeli szukasz książki, która zainteresuje twoje dwuletnie dziecko i dobrze wpłynie na jego rozwój, sprawdź nasze propozycje. Te książki naprawdę warto mieć, zwłaszcza że z pewnością posłużą na dłużej (bardzo chętnie sięgają po nie również starsze dzieci).
Spis treści:
- „Pucio mówi pierwsze słowa”
- „Kot wie, czego chce”
- „Masło śpi”
- „Naciśnij mnie”
- Seria „Kicia Kocia”
- Seria o „Ulicy Czereśniowej”
- „Różnimisie”
- „Żegnaj, pieluszko!”
- „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”
„Pucio mówi pierwsze słowa”
Seria o Puciu napisana jest przez logopedę, dr Martę Galewską-Kustrę. Jest doskonale przemyślana pod kątem możliwości językowych dziecka na poszczególnych etapach rozwoju, a jednocześnie buduje jego kompetencje językowe. „Pucio mówi pierwsze słowa”, czyli druga część z serii, wydaje się najbardziej odpowiednia dla dwulatków. Choć mowa dzieci w tym wieku wygląda bardzo różnie, dlatego jeśli ta część okaże się za prosta lub za trudna, można sięgnąć po inne. Wszystkie bardzo polecamy! Kto zna Pucia, ten wie, o czym mowa.
Tytuł: „Pucio mówi pierwsze słowa”
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2017
„Kot wie, czego chce”
„Kot wie, czego chce” to jedna z serii książeczek „Otwarci na świat” z 2022 roku. Prawdopodobnie spodoba się nie tylko wszystkim miłośnikom kotów... W przyjazny dziecku sposób opowiada bowiem o okazywaniu uczuć. Czy kiedy czujemy złość, radość, smutek, chęć do zabawy — mamy prawo nie liczyć się z uczuciami innych? Książeczka może być inspirującym punktem wyjścia do rozmowy na bardzo ważny temat jak emocje (nasze i innych).
Tytuł: „Kot wie, czego chce”
Autor: Claire Garralon
Ilustracje: Claire Garralon
Wydawnictwo: Słowne Młode, 2022
„Masło śpi”
„Masło śpi” to przykład książki z okienkami, z którą nie trzeba czekać do 3. roku życia dziecka. Wydana w 2018 roku przez Wydawnictwo Dwie Siostry, do dziś cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród najmłodszych czytelników jak i ich rodziców. Dlaczego? Ponieważ rytmiczny, wierszowany tekst działa jak kołysanka. Do tego i słowa, i ilustracje skupione są właśnie wokół snu i śnienia... To również idealna propozycja dla ciekawskich, którzy lubią zaglądać w różne nowe miejsca (jak np. wnętrze zmywarki).
Tytuł: „Masło śpi”
Autor: Agata Królak
Ilustracje: Tina Oziewicz
Wydawnictwo: Dwie Siostry, 2018
„Naciśnij mnie”
To nie jest zwyczajna książka, to książka, którą trzeba naciskać, pocierać, potrząsać i dmuchać na nią. Wykonanie każdego zadania powoduje, że kolejna strona wygląda zaskakująco inaczej. „Naciśnij mnie”, podobnie zresztą jak inne książki Hervé Tulleta, sprawiają ogromną frajdę zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Musicie spróbować!
Tytuł: „Naciśnij mnie”
Autor: Hervé Tullet
Ilustracje: Hervé Tullet
Wydawnictwo: Babaryba, 2015, 2018
Seria „Kicia Kocia”
Kicia Kocia jest ulubienicą wszystkich maluszków. Proste obrazki, bardzo przystępny język i ciekawe historie, które zawiera każda część, to coś, za czym dzieci przepadają. Niewątpliwym atutem serii są jej walory edukacyjne. Dzieci uczą się, że trzeba się dzielić z innymi, jak zachowywać się podczas burzy, jak wygląda dzień w przedszkolu i wielu innych rzeczy ważnych na tym etapie rozwoju.
Tytuł: „Kicia Kocia gotuje”
Autor: Anita Głowińska
Ilustracje: Anita Głowińska
Wydawnictwo: Media Rodzina, 2019
Seria o „Ulicy Czereśniowej”
Czy może istnieć książka, która nie zawiera ani jednego słowa, a jest tak zajmująca, że dziecko nie chce przestawać jej oglądać? Tak! Takie właśnie są wszystkie książki z serii o ulicy Czereśniowej. Jest to książka obserwacyjna, na każdej karcie znajduje się mnóstwo szczegółów do odkrycia, a dodatkowo pokazuje, jak wygląda życie w poszczególnych porach roku, ponieważ wszystkie 4 części zawierają te same kawałki ulicy Czereśniowej na poszczególnych stronach, ale ukazane w innej scenerii. Nie jest to jednak tylko książka do okrywania szczegółów – dzieją się tu przeróżne historie, które można śledzić. Tę książkę trzeba po prostu mieć.
W serii ukazały się również takie tytuły jak: „Zima na ulicy Czereśniowej”, „Wiosna na ulicy Czereśniowej”,„Lato na ulicy Czereśniowej”, „Rok na ulicy Czereśniowej” (cztery pory roku w jednym tomie) i „Noc na ulicy Czereśniowej”, a także książeczki poświęcone bohaterom znanym z ulicy Czereśniowej.
Tytuł: „Jesień na ulicy Czereśniowej”
Autor: Rotraut Susanne Berner
Ilustracje: Rotraut Susanne Berner
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry 2012, 2022
„Różnimisie”
Agata Królak miała niesamowity pomysł, tworząc tę książkę. Na przykładzie narysowanych kilkoma kreskami misiów uczy na temat przeciwieństw i różnic. Jeden miś jest mały i zajmuje maleńki skrawek na dole kartki, drugi jest duży i ledwo mieści się na stronie, jeden jest wesoły i ma szeroki uśmiech, drugi jest smutny i zasępiony, itd. „Różnimisie” to książka genialna w swej prostocie. Bardzo polecamy!
Tytuł: „Różnimisie”
Autor: Agata Królak
Ilustracje: Agata Królak
Wydawnictwo: Dwie Siostry 2012, 2019
„Żegnaj, pieluszko!”
W okolicach drugiego roku życia dziecka zwykle zastanawiamy się nad rozpoczęciem procesu rezygnowania z pieluszek. Mądra książeczka może pomóc dziecku zrozumieć, dlaczego to takie istotne, by zaczęło siusiać na nocniku. Choć nie jest prawdą, że wszystkie dwulatki są gotowe na chodzenie bez pieluch, to stopniowe przygotowywanie dziecka do pożegnania z pieluszką na pewno ułatwi sprawę.
Tytuł: „Żegnaj pieluszko. Jak miś polubił nocniczek”
Autor: Bellinda Rodik
Ilustracje: Kerstin M. Schuld
Wydawnictwo: Debit, 2018
„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”
Przepiękna, prosta opowieść o tym, jak Mały Królik kocha Dużego, a Duży Małego. Idealna do czytania dwulatkowi przed snem. Posiłkując się tą książką, możesz zapewniać dziecko, że kochasz je jak stąd do księżyca i z powrotem, i że to się nigdy nie zmieni. Po takiej lekturze dziecko na pewno zaśnie spokojnie i będzie czuło się bezpieczne. Polecamy!
Tytuł: „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”
Autor: Sam McBratney
Ilustracje: Anita Jeram
Wydawnictwo: Harper Collins Polska, 2020
Zobacz także:
- Książki, które pomogą przedszkolakowi nazywać i rozumieć emocje
- 10 najlepszych książek dla dzieci o miłości
- 5 książek pomocnych przy odpieluchowaniu dziecka