Książki dla dzieci o kosmosie: 8 najciekawszych pozycji
Książki dla dzieci o kosmosie zaspokoją ciekawość kilkulatków na temat planet, rakiet kosmicznych, astronautów, a w najmłodszych rozbudzą chęć poznawania świata. Kosmos jest naprawdę fascynujący, a tych 8 książek pozwoli dzieciom lepiej go zrozumieć.
Wybrałyśmy 8 książek o kosmosie, które naszym zdaniem najbardziej spodobają się przedszkolakom i nieco starszym dzieciom, a w dodatku są bardzo dobrze napisane i zawierają dawkę wiedzy dostosowaną do potrzeb małych miłośników kosmosu. Warto rozwijać tę ciekawość i podsuwać dziecku różnego rodzaju pomoce, takie jak gry, puzzle czy książki z obrazkami, których obecnie jest na rynku ogromny wybór. Oto lista naszym zdaniem najlepszych książek o kosmosie, układzie słonecznym i planetach, które zachwycą każdego początkującego astronoma.
Najlepsze książki o kosmosie dla małego astronoma:
- „Popatrz w niebo cz. 1”
- „Kicia Kocia w kosmosie”
- „Profesor Astrokot odkrywa kosmos”
- „Astronomia. Atlas dla dzieci”
- „Kosmiczna sonda uliczna”
- „Łajka, kosmiczny pies”
- „Mam przyjaciela kosmonautę”
- „Tu jesteśmy”
Książki dla dzieci o kosmosie
W naszym zestawieniu książek dla dzieci o kosmosie znajdziecie kilka pozycji dla ciekawskich przedszkolaków. Dzieci w tym wieku żywo interesują się kosmosem, a zadawane przez nie pytania czasami zdają się być bardzo trudne.
„Popatrz w niebo cz. 1”
Na początek coś dla najmłodszych miłośników kosmosu. „Popatrz w niebo” to seria trzech książeczek autorstwa Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej. Pierwsza część przeznaczona jest dla niemowląt, druga dla dzieci do 2 lat, a trzecia dla 2-3-latków. Głównym tematem książek jest niebo, ale jest ono tak przedstawione, by odpowiadało na potrzeby rozwojowe najmłodszych.
„Kicia Kocia w kosmosie”
Seria książeczek o Kici Koci należy do ulubionych opowieści najmłodszych dzieci. W tej części Kicia Kocia marzy o tym, by zostać astronautką! Ogląda gwiazdy, księżyc i zastanawia się, czy mogłaby na niego polecieć. Okazuje się, że jest to możliwe, bo w kosmos latają rakiety kosmiczne. Ciekawa, prosta, a zarazem edukacyjna historyjka dla 2-3 latków.
„Profesor Astrokot odkrywa kosmos”
Profesor Astrokot, który ma stopień naukowy chyba w każdej dziedzinie, odkrywa przed małymi czytelnikami tajemnice Wszechświata. Książka Dominica Wallimana to duża porcja solidnej wiedzy o kosmosie podana w zabawny i przystępny dla dzieci sposób. W dodatku zawiera przepiękne ilustracje i jest bardzo ładnie wydana.
„Astronomia. Atlas dla dzieci”
Wśród książek dla dzieci o kosmosie nie może zabraknąć atlasu z prawdziwego zdarzenia. „Astronomia. Atlas dla dzieci” to kompendium wiedzy dla najmłodszych o gwiazdach, galaktykach, układach planetarnych, asteroidach, kometach i wielu innych zagadnieniach, które nurtują dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
„Kosmiczna sonda uliczna”
Autorka „Kosmicznej sondy ulicznej”, Joanna Rusinek, wykorzystała w książce motyw sondy ulicznej do zadania wielu zabawnych pytań na temat kosmosu. Nie zdziwcie się, bo te pytania mogą być bardzo zaskakujące, np. „Czy w kosmosie wypada dłubać w nosie?”. Niezwykle humorystyczna, fantastycznie zilustrowana książka dla dzieci o kosmosie, której nie powinno zabraknąć w domowej biblioteczce ciekawskiego przedszkolaka.
„Łajka, kosmiczny pies”
Historię psa Łajki znają wszyscy dorośli, teraz pora, by poznały ją też dzieci. Kosmiczny pies oprowadza dzieci po kosmosie, planetach i historii lotów w kosmos. Z książki można dowiedzieć się, czym był Wielki Wybuch, co to jest kometa albo meteoryt. Lektura raczej dla starszych przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.
„Mam przyjaciela kosmonautę”
Ta książka dla dzieci o kosmosie z serii Mądra Mysz przybliża najmłodszym zawód kosmonauty. Tytułowym przyjacielem jest Jurek, kosmonauta, który przygotowuje się do swojego pierwszego w życiu lotu kosmicznego. Czytelnik wraz z bohaterami – Anią i Pawłem – może podejrzeć, jak wygląda praca w ośrodku szkoleniowym i na orbicie, jak wygląda skafander kosmonauty, jak ląduje prom kosmiczny. To naprawdę ekscytujące!
„Tu jesteśmy”
„Tu jesteśmy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich jest prawdziwym hitem wśród książek dla dzieci o kosmosie. Można dowiedzieć się z niej, jak w praktyce wygląda badanie kosmosu, jakie eksperymenty i misje są przeprowadzane, by odkryć wciąż niezbadany Wszechświat, czym są gwiazdy, planety, czarne dziury, jak wygląda teleskop, rakieta i wiele innych. Polecamy!
Zobacz także: