Origami dla dzieci – samolot, kwiaty, łabędź, tulipan, motyl i inne wzory krok po kroku
Origami dla dzieci to nie tylko zabawa, ale i trening cierpliwości, sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej. Proponujemy dzieciom 12 wzorów origami z instrukcją krok po kroku, o różnym stopniu trudności.
Origami dla dzieci może być fantastyczną zabawą. Jednak aby tak się stało, trzeba sobie uświadomić kilka rzeczy i usiąść do składania figurek razem z dzieckiem. Na początku dziecko będzie potrzebowało pomocy w nauce „czytania’’ instrukcji oraz wzorów prostych origami. Po kilku wspólnie wykonanych składankach będzie gotowe do pierwszych samodzielnych prób.
Spis treści:
Origami dla dzieci – rady na start
- Origami krok po kroku – samolot
- Proste origami dla dzieci – kwiat
- Origami krok po kroku – tulipan
- Origami dla dzieci – łabędź
- Origami dla dzieci krok po kroku – motyl
- Origami dla dzieci – dinozaur
- Origami krok po kroku – wiatraczek
- Origami dla dzieci – łódeczka
- Origami krok po kroku – ryba
- Origami dla dzieci – pies
- Proste origami dla dzieci – serduszko
- Origami dla dzieci krok po kroku – kruk
Origami dla dzieci – rady na start
Do origami dla dzieci najlepszy będzie dość cienki papier w formacie A4. Łatwo się go składa – wystarczy mocno przejechać po złożonej krawędzi palcem albo łyżeczką. To ważne, by krawędzie były dobrze dociśnięte. Wtedy dużo łatwiej kształtuje się figurki. Trzeba też jak najprecyzyjniej robić zagięcia.
W przypadku niektórych origami dobry efekt daje użycie kolorowego papieru (takiego, który po jednej stronie jest biały, a po drugiej jednokolorowy). W naszych propozycjach podpowiadamy, kiedy najlepiej użyć kolorowego papieru. Na schematach składania pokazujemy, jak pracować z dwukolorową kartką. Gotowe figurki można dodatkowo ozdobić, doklejając im oczy, dorysowując łatki itp. Nadadzą one charakteru i z pewnością jeszcze bardziej spodobają się dzieciom.
Część origami robi się z prostokątnego arkusza papieru, a część z kwadratowego. Aby zrobić kwadrat z formatu A4, wystarczy złożyć kartkę w ten sposób, by krótszy brzeg zetknął się z dłuższym – wierzchołek składania musi przechodzić przez narożnik kartki. Wystający pojedynczy prostokąt papieru trzeba odciąć i rozłożyć kartkę.
Jak czytać schematy składania
Składanie, które trzeba wykonać w pierwszym kroku, pokazane jest linią przerywaną. W kolejnym kroku powstała w ten sposób linia będzie już ciągła. Strzałka z pętelką oznacza konieczność odwrócenia kartki na drugą stronę. W kółeczkach pokazany jest efekt, jaki chce się osiągnąć po wykonaniu pokazanego kroku. Strzałki wskazują, w którą stronę należy zaginać fragmenty papieru. Na schematach kolorami pokazano dwie strony kartki, żeby łatwiej było zrozumieć, jak zaginana jest kartka, ale dzięki temu widać też efekt, jaki powstanie w przypadku użycia dwukolorowej kartki.
Uwaga! Jeśli na podstawie samego schematu nie do końca umiesz sobie wyobrazić, co masz zrobić w konkretnych krokach, po prostu weź kartkę i zacznij składać – w czasie pracy wszystko okazuje się prostsze, niż się początkowo wydaje.
Poniżej 12 propozycji origami dla dzieci o niewysokim stopniu trudności. Poradzi sobie z nimi każdy przedszkolak. Dodatkowo podajemy w opisie stopień trudności – warto zacząć składanki od najłatwiejszych propozycji.
1. Origami krok po kroku – samolot
Samolot jest jednym z najprostszych origami dla dzieci. Poradzi sobie z nim nawet maluch w wieku 3-4 lat, choć pewnie przy pierwszych próbach zabawy chętnie skorzysta z pomocy osoby dorosłej. Na podstawie tego modelu warto dziecku wytłumaczyć i pokazać, jak składać kartki w czasie zabawy origami. Wystarczy 6 prostych kroków, aby powstał samolot origami. Dziecko może go pokolorować kredkami albo od razu zrobić z zielonej kartki – tak otrzyma nowoczesny samolot wojskowy.
2. Proste origami dla dzieci – kwiat
Ten kwiat origami jest dość skomplikowany (trudność średnia), ale za to bardzo efektowny. Warto go zrobić z dwukolorowego papieru. Jeśli uda wam się zrobić 5-7 takich irysów, można je dokleić do patyczków owiniętych zieloną bibułą i wręczyć taki bukiet z papieru np. z okazji Dnia Babci. Zwróćcie uwagę, że to origami składa się z kartki w kształcie kwadratu.
3. Origami dla dzieci krok po kroku – tulipan
Tulipan origami jest bardzo łatwy do zrobienia. Do jego wykonania potrzebne są dwa kwadraty z papieru – jeden może być czerwony (na kwiat) a drugi zielony (na łodygę). Wystarczą papiery barwne tylko z jednej strony. Kielich kwiatu trzeba po złożeniu obu elementów przykleić do łodygi. Jeśli wykorzystacie biały papier, tulipana można po złożeniu pokolorować.
4. Origami dla dzieci – łabędź
Łabędź origami to prosta składanka dla dzieci, którą dla najlepszego efektu można zrobić z błękitnego po jednej stronie papieru – wtedy łabędź będzie dwukolorowy, jak na obrazku powyżej. Punktem wyjścia jest arkusz papieru w kształcie kwadratu. Łabędziowi warto dorysować lub dokleić oko.
5. Origami krok po kroku – motyl
Motyl origami dla dzieci to średniej trudności składanka – lepiej aby maluch od niej nie zaczynał przygody z origami. Do jego wykonania potrzebny jest kwadratowy arkusz papieru. Po złożeniu motyla warto dodać mu czułki i ozdobić jego skrzydła. Kilka różnokolorowych motyli w różnych rozmiarach może stanowić efektowną ozdobę dziecięcego pokoju, jeśli powiesi się je u sufitu na niteczkach o zróżnicowanych długościach.
6. Origami dla dzieci – dinozaur
Dzieci uwielbiają dinozaury, więc ten brachiozaur z pewnością zauroczy każdego malucha. Jeśli zrobi go sam, będzie dodatkowo bardzo z siebie dymny. Do jego wykonania będzie potrzebna kwadratowa kartka papieru oraz nożyczki do wycięcia dwóch elementów, które dodatkowo wymodelują figurkę gada. Brachiozaur będzie się świetnie prezentował z oczami. Dinozaur jest średniej trudności origami dla dzieci.
7. Origami krok po kroku – wiatraczek
Do jego zrobienia potrzebna jest kwadratowa kartka papieru, patyczek i krótka szpilka. Polecamy papier, którego każda strona ma inny kolor. Do wiatraczka warto usiąść z dzieckiem, aby pomóc mu umocować wiatraczek na patyczku. Sama składanka nie jest specjalnie trudna. Aby wiatraczek obracał się na wietrze, trzeba nieco poszerzyć otworek na szpilkę tak, aby wiatrak mógł się bez oporu obracać. W wietrzny dzień warto zabrać zabawkę ze sobą na spacer.
8. Origami dla dzieci – łódeczka
Składanka bardzo prosta. Warto ją zrobić z papieru, który ma po jednej stronie biały kolor, a po drugiej inny, np. zielony czy czerwony – dzięki temu łódeczka będzie miała białe żagle i kolorowy kadłub. Złożone origami można postawić na półce w pokoju dziecięcym.
9. Origami krok po kroku – ryba
Origami dla dzieci o niskim stopniu trudności. Wykonuje się ją z papieru w kształcie kwadratu. Kartka może być jednokolorowa. Na boku rybki warto dorysować łuski i dokleić efektowne oko. Zrobicie je z blistra po lekach – najlepszy jest blister z bezbarwnym plastikiem. Trzeba wyciąć z niewielkim marginesem wypukły plastik, zdjąć folię aluminiową, włożyć do plastikowego bąbla czarne kółeczko wycięte z papieru i przykleić bąbel do rybki. Czarne kółko w oku będzie się poruszać, gdy dziecko będzie trzęsło rybką.
10. Origami dla dzieci – pies
Piesek origami jest składanką średniej trudności, wymaga już nieco obycia ze składankami z papieru, ale za to wspomaga rozwój sprawności manualnych dziecka. Do jego wykonania potrzebna jest kartka papieru w kształcie kwadratu – może być jednokolorowa. Na koniec warto psu dorysować nosek i dokleić oko zrobione z dwóch kółek – większego białego i mniejszego czarnego
11. Proste origami dla dzieci – serduszko
Kolejne bardzo proste origami dla dzieci. Idealne na początek i dla młodszych dzieci. Można je zrobić z kolorowego papieru lub z najzwyklejszej kartki, a później pomalować na dowolny kolor. Aby zrobić takie serce wystarczy 6 kroków, w tym dwa bardzo łatwe. Punktem wyjścia do składania tego origami jest kwadrat.
12. Origami dla dzieci krok po kroku – kruk
Kruka składa się w 14 krokach, a punktem wyjścia jest kwadrat. Składanka dla nieco wprawionych w origami dzieciaków. Najlepiej użyć czarnego lub ciemno szarego papieru, a na koniec dokleić krukowi oczy. Dzięki nim ptaszysko nabiera wyrazu. W opisie rybki podajemy, jak zrobić oko z blistra po lekach.
Obrazki origami: pokkyfang/Adobe Stock
Zobacz także: