Pierwsze zetknięcie się dziecka ze zwierzęciem zawsze rodzi lawinę pytań i komentarzy na temat tego, jak ono wygląda, jakie wydaje dźwięki i czy można je dotknąć. Pytania oraz uzyskane odpowiedzi pomagają dzieciom nie tylko poznać, jak różnorodny jest świat, a także rozwijać umiejętności liczenia, rozpoznawania kolorów i kierunków oraz ćwiczyć pamięć. Kontakty ze zwierzętami poza domem to także dobry pomysł, jeśli planujecie powiększyć rodzinę o np. psa lub kota.

Reklama

Witaj w dzikim, bezkresnym świecie

Dzieci postrzegają świat zwierząt jako dziki i nieokiełznany. Występują w nim tysiące biegających, pływających i latających gatunków, które mają różne rozmiary i kolory. Dzieci są zauroczone zarówno tym, co egzotyczne, jak i tym, co zwyczajne - zachwyca ich i słoń w zoo i małe kocięta u sąsiada. Rodzice nigdy tak naprawdę nie wiedzą, które stworzenie zwróci szczególną uwagę ich dziecka.

Kataloguj zwierzęta

Poza wszystkimi „ochami i achami” na temat tego, jakie zwierzęta są słodkie, dzieci zadają także mnóstwo konkretnych pytań. Chcą wiedzieć, jak poszczególne zwierzęta się nazywają, co jedzą i jak się zachowują. Zaczynają postrzegać, że jedne zwierzątka jedzą trawę, inne są w czarno-białe paski, a jeszcze inne wysiadują dużo jajek. Dzieci mogą w ten naturalny sposób poznawać kolory i ćwiczyć umiejętności liczenia. Nowo zdobyte informacje pomagają im klasyfikować rzeczywistość w formie mniejszych, porównywalnych zbiorów. Tak uporządkowany świat jest dla nich łatwiejszy do zrozumienia.

Prawdziwe doświadczenie

Wycieczka do zoo znajduje się zwykle na początku dziecięcej listy życzeń. Czy istnieje inne miejsce, w którym jednego dnia można zobaczyć wiele niezwykłych i egzotycznych stworzeń takich jak, małpki, krokodyle, słonie? Mimo licznych atrakcji w zoo, dzieci uwielbiają także małe gospodarstwa wiejskie, w którym mogą pogłaskać zwierzęta kozy, owce czy konie. Fakt ten potwierdza, że maluchy lubią zwierzęta, których mogą dotknąć lub nakarmić - niezależnie od tego, czy są to gatunki egzotyczne czy nie.

- Świat dziecka wraz z rozwojem zaczyna poszerzać się o miejsca, których nie zna i które są daleko od domu. Jego ciekawość poznawcza rośnie wraz z tym, jak odkrywa świat, który jawi mu się jako bezpieczny, ale też ekscytujący i pełen nowych, nieznanych rzeczy. Zwierzęta, jako odzwierciedlenie ważnych postaci w życiu dziecka, często towarzyszą mu w zabawie. Maluchy identyfikują się z kotami, psami, chomikami - zwierzętami, które są najbliżej. Gdy ich apetyt poznawczy nasyci się domowymi zwierzątkami, przychodzi czas na dzikie zwierzęta i egzotyczne krainy. Zaczynają pojawiać się pytania „Kto jest silniejszy: tygrys czy lew”, „Czy żona krokodyla to krokodylowa?”, „Czy można pogłaskać niedźwiedzia polarnego?”. Ilość pytań nasila się po wizycie w zoo, o której marzą wszystkie dzieci. Zestaw LEGO DUPLO „Arktyka” to idealna kontynuacja zainteresowania tą tematyką. Wraz z rodzicami dziecko może zbudować arktyczny kraj i poznać jego mieszkańców. To doskonały moment, by poszerzyć jego wiedzę geograficzną, umiejscawiając krainę na mapie lub przyrodniczą, opowiadając o tym, jak żyją tamtejsi ludzi i czym żywią się zwierzęta. Pamiętam mnóstwo godzin z moim synem spędzonych na budowaniu zoo i dyskusjach, gdzie umieścimy lwią rodzinę lub gdzie zamieszkają żyrafy. To także moment na obserwacje, z jakimi postaciami dziecko najchętniej się identyfikuje i jak buduje relacje wewnątrz zwierzęcych grup, szczególnie rodzin. Warto zaobserwować, co mama żyrafa mówi do swojego synka i jak blisko niego stoi :-) - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Domowe lekcje o zwierzętach

Każda wizyta w zoo kiedyś się kończy. Wtedy właśnie przydaje się domowa menażeria pluszaków, dzięki którym można odtworzyć wspomnienia z wycieczek. Zarówno przed, jak i po wizycie w zoo, możecie uczyć się nazw zwierząt, rozmawiać o ich cechach szczególnych oraz o tym, co jedzą i jak się zachowują w ich naturalnym środowisku. Dzieci lubią wymyślać historie i odgrywać scenki, w których występują ich ulubione zwierzęta.

Reklama
Zobacz także

Przygotowanie do przyjęcia zwierzaka

Dzieci często chcą mieć w domu zwierzątko - z reguły zaraz po zabawie z nim. Zwykle jednak nie zdają sobie sprawy z obowiązków, jakie się z tym wiążą. To kolejna sytuacja, w której przydadzą się zabawki. Dzieci mogą wykorzystać je do odgrywania codziennych czynności, które wiążą się z posiadaniem upragnionego zwierzaka - karmienia, czyszczenia, spacerów czy kąpieli. Z perspektywy dorosłego, sprzątanie po zabawce jest na pewno mniej uciążliwe. Żaden pluszowy zwierzak nigdy jeszcze nie rozlał wody na podłodze ani nie wygryzł dziury w kanapie!

Reklama
Reklama
Reklama