Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko lepi z ciastoliny
Adobe Stock
Gry i zabawy

Rodzicu, ucz się kreatywności od swojego dziecka!

Jak powinien wyglądać trening kreatywności? W jaki sposób bawić się dziećmi, aby eksperymentować i ich nie ograniczać? Zapytaliśmy psycholog Edytę Żółtowską-Górską, która podpowiedziała, w jaki sposób rozwijać kreatywność u dziecka.

Rodzice chcą, by ich dzieci były kreatywne, jednocześnie sami się za takich nie uważają… Tymczasem najmłodsi patrzą na świat świeżym okiem, widzą same nowe rozwiązania, nieograniczone poznawczym schematem. Dowiedz się, czego unikać, by nie niszczyć pomysłowości u dzieci i dlaczego ciastolina pomaga ją rozwijać.

Czy kreatywność rozwija się wraz z wiekiem?

– Dziecko poznając świat, nie ma w głowie schematów i koncepcji. Nie wie, do czego służy widelec, gąbka czy kartonowe pudełko. Ma za to niesamowitą zdolność do innowacyjnych wizji, nowych pomysłów i rozwiązań. Oznacza to, że od urodzenia jest niezwykle kreatywne. Wystarczy poobserwować malucha, który po raz pierwszy widzi np. kukurydziany chrupek. Zamiast od razu spróbować, jak smakuje, dziecko bada teksturę, twardość, obraca chrupkiem, wkłada go do wiaderka itd. Większość dzieci bardziej niż najnowszą zabawką zainteresowana jest kartonem, w którą była zapakowana… Bo właśnie karton daje tak wiele możliwości! Może być domkiem, samochodem, można z niego zbudować robota lub zrobić dla siebie hełm – podkreśla psycholog Edyta Żółtowska-Górska.

Nasza ekspertka dodaje również, że małe dziecko jest w stanie wspaniale się bawić, jeśli na plaży lub na spacerze znajdzie patyk. Dorosły widzi tylko patyk, maluch znajdzie dla niego tysiąc zastosowań. To właśnie kreatywność.

Niestety ta cudowna umiejętność zanika wraz z wiekiem. Badania prowadzone przez Georga Landa i Beth Jarman wykazały, że w wieku 4-5 lat 98% dzieci miała umiejętność znajdowania innowacyjnych rozwiązań. Powtórzone badanie za kilka lat pokazało, że tylko 30% 10-latków wykazało ten sam poziom kreatywności. Wyniki badań mają swoje uzasadnienie w rozwoju człowieka. Z wiekiem poznajemy znacznie słów, funkcję konkretnych przedmiotów, jesteśmy uczeni poznawania faktów, więc kreatywność się wycisza. Szkoła z kolei naucza, jak jest, a nie zadaje dzieciom pytania: jak myślisz, jak jest? A ponieważ kreatywność jest niezwykle ważną i cenioną cechą, warto ją rozwijać w codziennej zabawie z dzieckiem.

Dzieci bawią się ciastoliną Play-Doh z mamą
Play-Doh

Jak powinien wyglądać trening kreatywności? W jaki sposób bawić się dziećmi 2-7 lat, by eksperymentować i nie ograniczać?

Psycholog zwraca uwagę na to, że dzieci rozwijają kreatywność, gdy im się zanadto nie przeszkadza w zabawie, nie podsuwa określonych rozwiązań i scenariuszy. Maluchy najlepiej odnajdują się w zabawie spontanicznej. Gdy dorosły jest towarzyszem, a nie reżyserem aktywności, dziecko ma szansę wykorzystać swój potencjał.

– Słuchajmy więc dziecka i obserwujmy jego działanie – może zaprosi nas do swojego świata? By podsycać kreatywność, należy dać przestrzeń dziecku i unikać zdań: <<Ale to nie tak! To nie do tego służy!>> – zaznacza ekspertka.

W jaki sposób ciastolina wpływa na kreatywność? Dlaczego jest idealna do wspólnej zabawy z rodzicem i pomaga rozwijać kreatywność zarówno u dzieci, jak i u dorosłych?

Jak podkreśla specjalistka, ciastolina jest doskonałym materiałem, by pobudzać kreatywność dziecka. Po obejrzeniu zestawu, wypróbowaniu wszystkich jego funkcji, maluch wkracza do akcji i spontanicznie zaczyna używać masy plastycznej w całkiem nowy sposób. Można z niej przecież stworzyć dosłownie wszystko!

– Nie bójmy się, gdy dziecko będzie chciało ją zamoczyć, oblepić nią jakąś figurkę, połączyć kolory. Pozwólmy wykorzystać ciastolinę w sposób, który wymyślił maluch. Pamiętajmy, że każdy nowy, innowacyjny sposób na użycie masy, to właśnie ćwiczenie kreatywności. Lepienie z ciastoliny to także rozwój motoryki małej, trening ręki, który da wspaniały efekt, kiedy trzeba będzie pisać kształtne literki. Usiądźmy z dzieckiem i dajmy mu się wciągnąć w ciastolinową zabawę. Może mamie też uda się stworzyć coś całkiem nowego? – zachęca psycholog.

Chłopiec bawi się ciastoliną Play-Doh
Play-Doh

Co warto wiedzieć o ciastolinie Play-Doh?

Play-Doh to ciastolina, która od ponad 65 lat cieszy się zaufaniem rodziców i pomaga rozwijać wyobraźnię dzieci na całym świecie. To właśnie ona daje ogromne możliwości zabawy dla dzieci, będąc jednocześnie sposobem na rodzinne spędzanie czasu. Świetnie sprawdza się w treningu kreatywności – różne kolory, kształty i tekstury ciasto liny inspirują do tworzenia różnorodnych elementów. Bawiące się nią dziecko może budować postaci i rzeczy według własnego, wyjątkowego pomysłu i bawić się zgodnie z samodzielnie wymyślonym scenariuszem – otwierając tuby z ciastoliną, otwiera drzwi do magicznego świata wyobraźni!

Ponadto zestawy Play-Doh pomagają w nauce kolorów, kształtów i liczb, wspierają koordynację oko-ręka, rozwój mowy, a także umiejętność opowiadania i rozwój emocjonalno-społeczny.

W ofercie Play-Doh dostępne są nie tylko tuby kolorowej ciastoliny, ale także kultowe już zestawy kreatywne takie jak Dentysta, Fryzjer czy seria zestawów o tematyce kulinarnej, od lat uwielbiana przez dzieci.

Jak kreatywność przydaje się w życiu dorosłych i dzieci?

Kreatywność to umiejętność tworzenia nowych rozwiązań, znajdowania nowych sposobów poradzenia sobie w danej sytuacji. To cecha niezwykle ceniona przez pracodawców, ale przydatna również w codziennym życiu. Gdy nasz umysł nie jest ograniczony schematami, gdy jesteśmy w stanie świeżo, nieszablonowo spojrzeć na świat, żyje się nam łatwiej, a na pewno ciekawej.

– Za chwilę skończą się wakacje i dzieciaki wrócą do szkół i przedszkoli. Tam pani zada pracę plastyczną na abstrakcyjny temat, zapyta, z czym kojarzy się dane słowo, zachęci do stworzenia mapy myśli czy burzy mózgów. Zadbajmy o stymulację kreatywnego tworzenia przez nasze pociechy, np. poprzez regularną zabawę ciastoliną – podkreśla psycholog Edyta Żółtowska-Górska.

Czy już wiesz, jak rozwijać kreatywność?

Materiał powstał z udziałem marki Play-Doh

MZ Kinder wzrok spostrzegawczość
Adobe Stock
Czas wolny
Jak rozwijać spostrzegawczość u dzieci? [POMYSŁY NA ZABAWY]
Maluchy uczą się świata, używając każdego ze zmysłów. Warto jest je wspierać, sięgając po odpowiednie zabawy. W przypadku wzroku mamy szansę popisać się sporą kreatywnością: zabawa w tropicieli, szukanie różnic, układanie wzorów z pamięci… Czym jest spostrzegawczość i jak rozwijać ją u malucha? Podpowiadamy.

Na początek wystarczą lornetka, kompas i spacer do pobliskiego lasku. Taka aktywność jest całkiem niezłym treningiem uważności i spostrzegawczości. Jakie jeszcze inne zabawy pomogą rodzicom obudzić czujność wzrokową?   Czym jest spostrzegawczość? O dzieciach mówi się często, że są bystre, przenikliwe i mają otwarte umysły. Odpowiada za to właśnie spostrzegawczość. To cecha lub bardziej umiejętność zaangażowanej obserwacji, dostrzegania szczegółów oraz oddzielania informacji ważnych od drugorzędnych. Im bardziej dziecko jest spostrzegawcze, tym łatwiej mu gromadzić i wykorzystywać zebrane informacje i łączyć je z wcześniejszą wiedzą. Dlatego właśnie spostrzegawczość warto ćwiczyć! Do czego się przydaje? Trening spostrzegawczości niewątpliwie wpływa na rozwój inteligencji – dziecko widzi i wie więcej, kojarzy szybciej oraz dostrzega nieoczywiste powiązania. To zarazem budulec dla kreatywności malucha. Spostrzegawczość stanowi także wsparcie w nauce. Spostrzegawcze dzieci szybciej zapamiętują i łatwiej rozpoznają liczby, literki, figury czy kształty, co przydaje się podczas nauki czytania, pisania i liczenia. Jak rozwijać spostrzegawczość? Idealnie sprawdzi się wspólna zabawa! Warto jednak zadbać o to, by wykorzystane podczas niej materiały były różnorodne i atrakcyjne graficznie. Jakie aktywności będą wspierać percepcję wzrokową i spostrzegawczość? 1: Szukanie różnic na obrazkach Stopień trudności można stopniować wraz z wiekiem. Na początek wystarczą proste ilustracje z kilkoma różniącymi się elementami. Z czasem można sięgać po coraz bardziej skomplikowane w detalach obrazy. 2: Gry planszowe To trening pamięci, koncentracji i spostrzegawczości właśnie. Idealnie sprawdzi się gra w memory, domino, czy proste gry karciane kierowane do maluchów. 3: Segregowanie Do zabawy w sortowanie przydadzą...

zabawy sensoryczne
AdobeStock
Rozwój dziecka
Zabawy sensoryczne – klucz do rozwoju mózgu dziecka
Maluchy lubią odkrywać świat poprzez doznania sensoryczne, takie jak drobne ruchy dłoni pod kontrolą oka. Innym przykładem są niektóre elementy sportu: kopanie, rzucanie, kręcenie, bieganie itp. Te zabawy wyglądają na nieskoordynowane i mogą powodować bałagan w domu, ale w rzeczywistości stymulując zmysły małych dzieci, są bardzo ważne dla ich zdrowego rozwoju.

Dzięki zabawom sensorycznym zdolności poznawcze dzieci mogą być stopniowo poprawiane, co pozwala im rozumieć świat . Dlatego nie żałujcie czasu na wspólną gry w piłkę czy spacery po krawężnikach. Nie wspominając o malowaniu paluszkami czy pomaganiu w kuchni przy przygotowywaniu posiłków!    Co to jest zabawa sensoryczna? Zabawy sensoryczne to te, które mobilizują zmysły dzieci, w tym dotyk, węch, wzrok, słuch i smak . Zmysły obejmują również pojęcia ruchu, równowagi i przestrzeni. Zmysły noworodków nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Z biegiem czasu noworodki stają się niemowlętami, a małe dzieci przedszkolakami. Ich zmysły stopniowo dojrzewają w miarę odkrywania świata. Każde nowe doświadczenie zmysłowe buduje nowe połączenia mózgowe i będzie wspierać rozwój i doskonałość mózgu. Rodzaje zabaw sensorycznych Charakter zabaw sensorycznych odpowiada pięciu zmysłom człowieka, dodatkowo istnieją dwa dodatkowe zmysły, odpowiadające równowadze i propriocepcji (czyli odczuwaniu połączenia określonej części ciała z innymi częściami). Zabawa rozwijająca dotyk Gdy dziecko szuka przedmiotu rękami, jest to już zabawa dotykowa. Poprzez zabawy dotykowe dzieci mogą doświadczać nacisku, ciepła i zimna, wibracji i wielu innych uczuć. Dziecko może się bawić samo, ale też dorosły może dostarczać dziecku wrażeń dotykowych. Zabawa rozwijająca układ przedsionkowy Tarzanie się, wieszanie, huśtanie się, skakanie itp. to aktywności niosące korzyści dla rozwoju poczucia równowagi u dzieci. Powodem jest to, że zmysł równowagi i ruchu jest kontrolowany przez układ przedsionkowy w uchu wewnętrznym. Dziecko porusza głową i ustawia ją pod różnymi kątami, co może aktywować różne zakończenia nerwowe w uszach, wzmacniając tym samym układ przedsionkowy. Zabawa proprioceptywna (ze świadomością ciała)...

Dziecko z telefonem
Fotolia
Aktualności
9-latka zgadła hasło do PayPal i zaplanowała wakacje dla całej rodziny
Myślał, że tylko bawi się telefonem, tymczasem dziewczynka rezerwowała wycieczkę do Disneylandu. Mężczyzna odkrył prawdę, gdy zauważył, że z konta zniknęło prawie 5 tys. złotych.

Rodzice często pozwalają dziecku bawić się telefonem, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, na jakie pomysły są w stanie wpaść ich pociechy. Przekonał się o tym Ian Wilson, którego córeczka zaplanowała urlop dla swojej rodziny, opłacając wycieczkę z konta taty . Mężczyzna zauważył odpływ gotówki dopiero trzy dni później. Kupiła wymarzone wakacje Każde z dzieci ma jakieś marzenia. Pragnieniem 9-letniej Susan była wycieczka do Disneylandu, postanowiła więc na nią zabrać swoją rodzinę. Podczas niewinnej zabawy telefonem zgadła hasło taty do PayPal i kupiła bilety lotnicze, zapłaciła za wycieczkę dla VIP-ów na wieżę Eiffla, kupiła swojej rodzinie hotelową kartę podarunkową oraz bilety do parku rozrywki. Trzy dni później Ian odkrył, że z konta zniknęło ponad tysiąc funtów (4,8 tys. zł). W pierwszej chwili pomyślał, że ktoś włamał mu się na konto, dla pewności przejrzał jednak historię przeglądanych stron. Jakież było jego zdziwienie, gdy odkrył, że transakcji dokonała jego córka. Okazało się, że dziewczynka podczas zabawy telefonem dokonywała zakupów nie wiedząc, że to prawdziwe transakcje. Odkręcenie całej sytuacji nie było łatwe. Ostatecznie PayPal zakwalifikował sprawę jako "nieszkodliwe oszustwo" i zwrócił pieniądze. Teraz Ian ostrzega innych rodziców. Blokada rodzicielska na urządzeniach mobilnych? Naprawdę warto! Wielu rodziców beztrosko daje telefony dzieciom do zabawy , mało kto ustawia blokadę rodzicielską. Telefony pracujące na systemie iOS mają wbudowaną taką ochronę, posiadacze Androidów muszą ustawić ograniczenia przez Google Play. Dostępne też są specjalne aplikacje za pomocą których można dokładnie ustalić, do czego twoje dziecko może mieć dostęp podczas zabawy telefonem. Aplikacje dają możliwość filtrowania treści, kontrolowania czasu i aktywności online (np. zablokować możliwość...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz