Każda mama pragnie, by jej dziecko dobrze sobie radziło – w przedszkolu, szkole, a potem w dorosłym życiu. Świetnym narzędziem, które wspiera rozwój dziecka w wielu kwestiach są klocki. Dlaczego?

Reklama

1. Rozwijają wyobraźnię

Twoje dziecko uwielbia wymyślać scenki z udziałem zabawkowych przyjaciół? To znak, że potrafi bawić się samodzielnie i wcielać w życie to, co podpowiada mu wyobraźnia. Warto więc zachęcać malucha do twórczej aktywności w różny sposób. Świetnym narzędziem, które gwarantuje nieskończone możliwości twórczej zabawy, są klocki – np. „Moja pierwsza układanka” LEGO DUPLO, która rozwija u malucha zdolność kreatywnego myślenia. Zebra z brzuszkiem krokodyla i nogami flaminga? Czemu nie! Elementy zestawu są tak zaprojektowane, żeby można było je łączyć w różnej konfiguracji. Rozłóżcie modele, pomieszajcie je i puśćcie wodze fantazji. Ciekawe, jakie zabawne istoty uda się stworzyć twojemu małemu projektantowi.

Co zyska twoje dziecko?
Kreatywność i wyobraźnia to szczególnie ważne umiejętności, które mogą przydać się w dorosłym życiu. Np. wtedy, gdy twoja pociecha będzie musiała inteligentnie wybrnąć z trudnej sytuacji. Poza tym maluchy, które w dzieciństwie wpadają na niesamowite pomysły, w przyszłości często dążą do realizacji swoich pasji.

Lego Duplo

2. Ćwiczą sprawność manualną i koordynację oko-ręka

Przez pierwsze miesiące życia maluch uczy się prawidłowo chwytać przedmioty. Najpierw, leżąc na macie i trącając wiszące nad nim grzechotki – później bawiąc się nieco „poważniejszymi” zabawkami. Dzięki temu mięśnie dłoni wzmacniają się, a ruchy stają się precyzyjne. W zestawie LEGO DUPLO „Moja pierwsza układanka” znajduje się pięć układanek ze zwierzętami: flaming, zebra, żyrafa, krokodyl i tygrys. Zabawa nimi sprawi, że twój mały konstruktor:

  • wzmocni mięśnie dłoni i sprawność manualną,
  • rozwinie koordynację wzrokowo-ruchową podczas budowania łatwych układanek z klocków,
  • nauczy się precyzyjnie chwytać i łączyć poszczególne elementy.

Zobacz także

Co zyska twoje dziecko?
Dobrze rozwinięta motoryka mała wpływa na zdolności manualne. To dzięki temu wiemy, czy dziecko prawidłowo trzyma w ręku długopis, czy pędzel do malowania. Jeżeli starsza pociecha będzie wykazywała zainteresowanie sztuką, śmiało można zapisać ją na warsztaty plastyczne lub zajęcia z garncarstwa. Prawidłowy rozwój małej motoryki wpływa również na motorykę dużą, czyli sprawność całego ciała. Dzięki temu dziecko lepiej sobie radzi np. z utrzymaniem równowagi, co może przydać się choćby podczas nauki jazdy na rowerze.

3. Pomagają wyrażać emocje

Podstawą empatii jest przede wszystkim umiejętność nazywania emocji i rozumienia własnych oraz cudzych odczuć. Od rozwoju tej umiejętności zależy właśnie to, jak bardzo jesteśmy wrażliwi na potrzeby innych. Najlepszym sposobem na to, aby nauczyć malucha wyrażania emocji jest wspólna zabawa. Możecie wykorzystać do tego klocki – wymyślcie scenkę z udziałem kolorowych zwierzątek. Niech każdy bohater ma przypisaną jakąś rolę. Flaming może być dumny i przebojowy, krokodyl wesoły i towarzyski, a tygrys baaaardzo głodny! Zobaczysz, że maluch szybko zainteresuje się tymi barwnymi (nie tylko z wyglądu!) postaciami i będzie miał mnóstwo uciechy, mogąc naśladować charakter każdej z nich.

Co zyska twoje dziecko?
Zdolności empatyczne warto rozwijać już od najmłodszych lat. Dzięki rozumieniu emocji twój maluch będzie umiał w przyszłości wyciągać wnioski z rożnych sytuacji oraz zachowań innych osób. Nauczy się dzielić z przyjaciółmi, a także rozumieć powody, dla których ktoś jest smutny.

LEGO DUPLO

4. Uczą koncentracji cierpliwości

Jeden klocek nie zgadza się kolorystycznie z drugim? Na ten widok maluch potrafi wpaść w złość. Pokaż mu, że wystarczy rozłączyć klocki i spróbować poszukać elementów, które pasują do siebie. „Moja pierwsza układanka” LEGO DUPLO to łatwy i ciekawy wstęp do dopasowywania i układania klocków dla bardzo małych dzieci. Pomóż swojemu maluszkowi posortować fragmenty postaci według koloru i ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Jak wiadomo, maluchy różnie reagują na niepowodzenia i porażki. Takie łatwe układanki przedstawiające ulubione zwierzęta to wspaniały sposób na naukę zręczności i cierpliwości. Klocki LEGO DUPLO są przeznaczone dla dzieci od 1,5 roku życia.

Co zyska twoje dziecko?
W trakcie zabawy maluch nauczy się koncentrować na jednym przedmiocie i zajęciu. W przyszłości umiejętność ta może przydać się np. przy podejmowaniu decyzji czy działaniach wymagających szybkiej reakcji. Zabawa klockami rozwija też spostrzegawczość, a wyszukiwanie konkretnych elementów, układanie i dopasowywanie ich do reszty, wpływa na zdolności analityczne.

Lego Duplo
Reklama

Materiał powstał przy współpracy z: LEGO DUPLO

Reklama
Reklama
Reklama