sensoplastyka
Adobe Stock
Gry i zabawy

Sensoplastyka – na czym polega, pomysły na zabawy sensoplastyczne

Sensoplastyka jest metodą i marką, której autorem jest Izabela Stefańska. To także nowatorskie zajęcia przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które właściwie nadają się dla każdego – od niemowląt po ludzi w podeszłym wieku. Sprawdź, co daje sensoplastyka i jak zorganizować dziecku podobne zajęcia w domu.

Na zajęciach sensoplastyki dziecko angażuje wszystkie zmysły: wzrok, dotyk, słuch, węch i smak. Z jednej strony to zajęcia bardzo atrakcyjne i kreatywne, a z drugiej – intensywnie stymulujące rozwój dziecka.

Celem sensoplastyki jest wspieranie rozwoju umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami oraz zdolności do współpracy, porozumiewania się z innymi i działania w grupie. Służy temu specjalnie przygotowana przestrzeń, uruchamianie procesów twórczych i wykorzystanie technik coachingowych. Na zajęciach używa się wyłącznie bezpiecznych produktów spożywczych.

Twórczyni sensoplastyki organizuje szkolenia dla osób, które chcą prowadzić zajęcia według jej metody. W Polsce można już zapisać dziecko na takie zajęcia prowadzone w profesjonalny sposób. Można też zorganizować maluszkowi samodzielnie namiastkę sensoplastyki w domu.

Eksperymenty dla dzieci: tornado w butelce [WIDEO]

Cele sensoplastyki

Jest ich całe mnóstwo, bo sensoplastyka ma wiele zalet i działa w szerokim zakresie. Wpływ zajęć sensoplastycznych na ciało dziecka obejmuje:

 • usprawnianie ruchowe
 • wspomaganie budowania świadomości ciała i przestrzeni
 • stymulację rozwoju zmysłów
 • ułatwianie rozwoju mowy.


Sensoplastyka wpływa również na inne aspekty rozwoju dziecka:

 • pozwala nawiązać kontakt emocjonalny z dzieckiem i budować jego poczucie bezpieczeństwa
 • uwolnia ekspresję twórczą 
 • uczy czerpania satysfakcji z twórczego działania
 • stymuluje kreatywność
 • kształtuje elastyczne podejście do świata
 • uczy współdziałania w dążeniu do wspólnego celu
 • pobudza innowacyjne pomysły i działania
 • wzmacnia wiarę we własne możliwości i umiejętności.
   

Sensoplastyka jest przeznaczona także dla niemowląt. Choć trudno w przypadku tak małych dzieci mówić o wyraźnym twórczym działaniu, podczas zabaw sensoplastycznych maluchy mają okazję stymulować wszystkie zmysły i rozwój fizyczny.

W trakcie zajęć sensoplastycznych na niemowlę oddziałuje wiele bodźców. Dziecko ma możliwość reagować na nie w naturalny dla siebie sposób.

Kontakt z pachnącymi, różnie smakującymi i dającymi rozmaite wrażenia słuchowe i dotykowe przedmiotami to także okazja do wykrycia ewentualnych zaburzeń integracji sensorycznej u dziecka.

Przepis na zabawy sensoplastyczne

W założeniach sensoplastyki jest używanie wyłącznie produktów spożywczych. Zabawy odbywają się na chronionej folią podłodze lub na ziemi albo na trawie. Dzieci nie są ubierane w stroje ochronne, żeby nie sugerować im, że muszą unikać zabrudzenia. Nie są też do niczego przymuszane ani pospieszane. Zamiast wydawać uczestnikom polecenia, prowadzący zajęcia zadaje im pytania.

Do zabaw sensorycznych, które są częścią sensoplastyki, używa się następujących materiałów:

 • folii malarskiej do ochrony podłogi
 • misek
 • foremek
 • wałków
 • lejków
 • obrusów papierowych
 • papieru malarskiego
 • maki ziemniaczanej, pszennej i kukurydzianej
 • kaszy 
 • nasion
 • makaronów
 • olejów
 • wody
 • barwników spożywczych
 • przypraw
 • aromatów.

Sensoplastyka w domu

Ponieważ sensoplastyka łączy działanie twórcze z technikami coachingowymi, nieprzygotowany od strony psychologicznej rodzic, nie będzie w stanie przeprowadzić zajęć tak jak wykwalifikowany instruktor. Mimo to twórcze zabawy inspirowane zabawami sensorycznymi przyniosą dziecku wiele korzyści. Warto jednak spełnić jak najwięcej zasad obowiązujących na zajęciach sensoplastyki. Dziecko musi mieć swobodę i pole do nieskrępowanego niczym działania. 

Sensoplastyka – pomysły na zabawy w domu:

 • robienie masy solnej i lepienie z niej
 • robienie masy elastycznej i zabawy z jej wykorzystaniem (sprawdź: jak zrobić gluta z mąki)
 • zabawy własnoręcznie przygotowanym piaskiem kinetycznym (mąka kukurydziana, olej spożywczy, barwniki spożywcze)
 • lepienie z kolorowego ryżu (ugotuj ryż w wodzie z barwnikiem spożywczym, odcedź, ostudź i daj dziecku)
 • przelewanie pachnącej kolorowej wody z naczynia do naczynia (przygotuj: miskę, lejek, kubeczki plastikowe w różnych rozmiarach, butelki plastikowe, barwniki spożywcze, aromaty)
 • zabawa barwnym ryżem (suchy ryż rozsyp do miseczek, do każdej dodaj inny barwnik spożywczy i odrobinę wody i wymieszaj. Po kilku minutach kolorowy ryż nadaje się do zabawy). 


Po każdej zabawie warto zaangażować dziecko do sprzątania. Robienie porządków także może być kolejnym elementem sensorycznym, który przy okazji kształtuje u dziecka cenny nawyk porządkowania rzeczy po sobie.

Zobacz także:

kreatywne zabawy dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolaków
Kreatywne zabawy dla dzieci to idealny sposób na nudę, a także na to, by wyzwolić w maluchach ich pomysłowość, spryt i nieszablonowe myślenie. Przedstawiamy 12 pomysłów na kreatywne zajęcia dla dzieci. Koniecznie musicie je wypróbować!

Kreatywność pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie z przeszkodami. Dbanie o jej rozwój u dzieci jest niezwykle ważne. Dzięki kreatywnym zabawom dla dzieci zadbasz o rozwój wyobraźni swojego malucha, nauczysz go patrzenia na różne sytuacje z wielu perspektyw, co zapewne będzie miało pozytywne skutki w przyszłości. Każde dziecko ma w sobie ogromne pokłady kreatywności, a zadaniem dorosłych jest pielęgnowanie tej cechy. A to wbrew pozorom nie jest takie trudne. I można się przy tym doskonale bawić! Mamy dla was propozycje zabaw dla dzieci w każdym wieku, do wykorzystania zarówno w domu, jak i w przedszkolu lub szkole. Pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci Kreatywne zabawy z dziećmi wcale nie muszą wiązać się z długimi przygotowaniami, kupowaniem wielu potrzebnych akcesoriów i skomplikowaną instrukcją. Większość zaproponowanych przez nas zabaw przygotujesz z rzeczy, które z pewnością znajdą się w każdym domu. 1. Domino z kamieni Gdy pójdziecie na spacer, zbierajcie różne kamyczki. Niech nie będą zbyt duże, wybierajcie raczej te drobniejsze. Z kamyczków zróbcie nietradycyjną wersję domino. Akrylowymi lub plakatowymi farbami pomalujcie kamyki na różne kolory, a następnie domalujcie czarne kropki i... gra gotowa! 2. Odrysowywanie cieni Zasady są bardzo proste. Wykorzystajcie światło słoneczne lub odpowiednio ustawcie lampę - tak, by światło padało na ustawione w rzędzie zabawki, figurki lub inne przedmioty. Następnie razem z dzieckiem odrysujcie (np. na dużym kartonie papieru) wszystkie cienie. 3. Pokaz mody Urządźcie swój własny pokaz mody! Każdy uczestnik zabawy wybiera swój strój i dodatki. Ustalcie zasady, np. że można korzystać ze wszystkich rzeczy znajdujących się w domu lub jedynie tych własnych. Może okaże się, że maluchy mają smykałkę do mody! Zabawa wymaga sporo kreatywności, by cały strój prezentował się naprawdę...

Cebion aktywności domowe
Adobe Stock
Zdrowie
Kreatywne zabawy – idealne (nie tylko) na chłodniejsze dni!
Gdy za oknem szaro i buro, wielu z nas zdecydowanie mniej chętnie spaceruje. I to mimo że – zgodnie z powiedzeniem – nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Jednak siedzenie w domu wcale nie musi oznaczać nudy – przeciwnie! Oto kilka pomysłów na kreatywnie spędzone popołudnia.

Nie tylko jednak plucha i szybki zachód słońca sprawiają, że częściej w okresie jesienno-zimowym siedzimy w domu. To także czas zwiększonej liczby zachorowań, m.in. na grypę i infekcje grypopodobne 1 . Aby umilić sobie odliczanie dni do wiosny i większej aktywności na świeżym powietrzu, a jednocześnie przetrwać ewentualną infekcję, warto mieć w zanadrzu kilka niezwykłych pomysłów. Ciekawe zajęcia dla całej rodziny? Proszę bardzo! Bo nawet do tradycyjnych zabaw można podejść kreatywnie. Gotowi? Oto 7 pomysłów na wspólnie spędzany w domu czas: 1. Gry planszowe Nie jest to nowa czy też nieznana aktywność, ale warto w okresie jesiennym przejrzeć półkę z planszówkami i odświeżyć zbiory. Każdy z was z pewnością znajdzie grę odpowiednią do wieku i upodobań (zwłaszcza) maluchów. Jeżeli w domu mieszka starszak, warto też pomyśleć o grach ruchowych, dostępnych na konsole lub jako aplikacje. Zapewne będzie to frajda dla całej rodziny. Przygotujcie „tabelę rodzinnych wyników”, którą będziecie mogli powiesić w widocznym miejscu. Może mieć formę plakatu, na którym zaznaczać będziecie zdobyte punkty lub specjalnych naklejek za każdy wygrany etap turnieju. Po każdym tygodniu lub miesiącu wybierajcie zwycięzcę, który… zgarnie wcześniej ustaloną nagrodę. 2. Puzzle Pamiętasz, kiedy ostatnio układaliście puzzle? Jesień i zima to świetny czas na tego typu aktywności – za oknem szybko robi się ciemno, więc to idealny czas na uporządkowanie małego kącika w mieszkaniu i przygotowanie „puzzlowej bazy”, w której możecie spędzać czas popołudniami. Jeśli postawicie na nieco więcej elementów, dobrym pomysłem może być oprawienie układanki w antyramę i powieszenie na ścianie. Możecie także przygotować jesienną wystawę waszych układanek – może w salonie, a może na wspólnej części klatki schodowej? Wystarczy, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj