Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zabawy dla dzieci w domu
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zabawy dla dzieci w domu: 24 fajne propozycje na zabawy i gry ruchowe, kreatywne, muzyczne

Zabawy dla dzieci w domu to wyzwanie dla organizujących je dorosłych. Ale też świetna rozrywka dla całej rodziny. Oto propozycje zabaw, dzięki którym dzieci nie będą się nudzić, a wnętrza nie zostaną spustoszone. Mamy pomysły na zabawy ruchowe, kreatywne i muzyczne, które na pewno przypadną wam do gustu.

Zabawy dla dzieci w domu mogą być równie atrakcyjne jak zabawy na dworze. Nie trzeba do nich drogich, wymyślnych gadżetów. Dla dziecka o wiele ważniejsza jest sama zabawa, zwłaszcza jeśli może bawić się z osobami, które kocha. Proponowane przez nas gry i zabawy dla dzieci w domu świetnie sprawdzą się także na wyjątkowe okazje, np. na urodziny lub na sylwestra. 

Spis treści: 

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu

Proponowane przez nas zabawy sprawią, że dzieci będą się fantastycznie bawić, a przy okazji rozbudzą w maluchach kreatywność.  

Domowy teatrzyk

Kukiełkę czy pacynkę może zastąpić każda zabawka: lalka, miś, a nawet autko czy traktor.

Nasz ulubiony patent: skarpetkowce, zrobione z naciągniętych na dłonie kolorowych skarpetek, którym można (choć i bez nich są fajne) doszyć oczy z guzików i fryzury z włóczki. Skarpetkę naciąga się na dłoń w taki sposób, by kciuk był w miejscu na piętę, a reszta dłoni tam, gdzie powinny być palce. Dzięki temu skarpetkowy stworek może kłapać paszczą, gdy za niego mówicie.

Możesz też urządzić teatr z prawdziwego zdarzenia: z kurtyną i pacynkami albo kukiełkami (np. zrobionymi z drewnianych łyżek). Możesz też rozstawić deskę do prasowania i przykryć ją obrusem. Kukiełki mogą występować nad nią albo przy podłodze, wychodząc zza kurtyny-obrusa.

Gotowanie

Małe dziecko może robić w kuchni wiele ciekawych rzeczy: nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać, drzeć sałatę (zakład, że zrobi to z rozkoszą?), lepić kluski itd. Przy okazji może trochę się pośmiać i powygłupiać. I nabałaganić. Z pewnością potrawy, które wspólnie przygotujecie będą bardzo kreatywnie wykonane!

Wywiad

Nagrywając na dyktafon (choćby ten w komórce) rozmowę z dzieckiem, można się skupić nie na minkach, kitkach i dołeczkach w bródce, a na tym, co ma do powiedzenia. Warto, bo rozmowy z maluchami są fascynujące, nawet jeśli dopiero uczą się mówić! 

Zamiana ról

Można się tak bawić nawet z bardzo małym dzieckiem, np. pozwolić się karmić. Starszemu brzdącowi można pozwolić być szefem w pełnym (no, prawie...) wymiarze. Umówcie się, jaki jest zakres jego władzy, np. o śniadaniu, porze wzięcia lekarstwa na alergię decyduje mama, menu obiadu i rodzaj zajęć wybiera malec. Możesz udawać, że jesteś jego dzieckiem.

Eksperymenty

W domu można przeprowadzić proste doświadczenia, które pomogą dziecku zrozumieć pewne zjawiska albo po prostu je zachwycą i zafascynują. Mamy dla was 9 eksperymentów dla dzieci.

Szukasz jeszcze innych pomysłów na eksperymenty dla dzieci? Poniżej zobaczysz filmiki z ciekawymi doświadczeniami dla najmłodszych:

Lawa w butelce

Lawa w butelce to prosty ale efektowny eksperyment z wykorzystaniem łatwo dostępnych składników. Zabawa polega na wprawieniu w ruch wody i oleju, które się nie mieszają. Dzięki temu powstaje ruch w górę i w dół „bąbli” obu cieczy, które na koniec ponownie się od siebie oddzielają tworząc dwie warstwy. Zabawa przypomina to, co obserwuje się w tzw. lampach-lawach.

Tornado w butelce

Eksperyment zwany tornado w butelce odzwierciedla ruch i zjawisko, jakie powstaje w wirach wodnych oraz podczas tworzenia się prawdziwej trąby powietrznej. Najlepiej dodać do wody drobny brokat, aby zjawisko można było lepiej obserwować – wtedy wyraźnie widać różną prędkość poruszania się drobin w zależności od tego, gdzie względem środka „tornada” się znajdują.

Ruchome piaski

Wystarczy mąka kukurydziana i woda oraz miska lub głęboki talerz. Ruchome piaski pozwolą dziecku zaobserwować, jaki opór stawia masa w zależności o prędkości, z jaką porusza się w nim np. dłoń

Teatr cieni

Wystarczy lampka i dłonie ułożone np. w kształt króliczka czy pieska. Niech postaci rozmawiają ze sobą. Próbujcie różnych ustawień rąk i patrzcie, co wam przypomina utworzony cień.
 

Czy wiecie jak niezwykłe cienie rzucają budowle z klocków? Mogą być tłem do wspólnej zabawy w dom. Pomoże w tym „Wielofunkcyjny Domek” od LEGO® DUPLO®.
Czy wiecie jak niezwykłe cienie rzucają budowle z klocków? Mogą być tłem do wspólnej zabawy w dom. Pomoże w tym „Wielofunkcyjny Domek” od LEGO® DUPLO®.
Czy wiecie jak niezwykłe cienie rzucają budowle z klocków? Mogą być tłem do wspólnej zabawy w dom. Pomoże w tym „Wielofunkcyjny Domek” od LEGO® DUPLO®.

Rozwijanie wyobraźni

Duża plastikowa miska może być np. tratwą, samochodem Formuły 1 albo basenem dla ukochanych pluszaków. Odwrócona do góry dnem – wyspą, sceną dla małej piosenkarki, kryjówką dla misia. Zwykłe zabawki także nie muszą robić wciąż tego samego. Lalka Barbie z pewnością chętnie przeobrazi się (przynajmniej na chwilę) w Superwoman, a Batman, zamiast w kółko ratować świat, może stać się wymagającym opieki dzidziusiem.

Przebieranki

Pokombinujcie, jak przebrać się za rycerza, ufoludka, modelkę albo króla, mając do dyspozycji tylko to, co jest w domu. Tak naprawdę, by zostać królem, wystarczy zadrzeć w górę nos (choć berło z tłuczka też nie zaszkodzi).

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu

Te zabawy będą idealne, jeśli maluch ma ochotę się wyszaleć. Pamiętajcie też, że ruch to zdrowie! 

Zapasy

Uwielbiają je dzieci w każdym wieku, nawet te całkiem malutkie. Połóż się na podłodze albo kanapie, a maluszek niech siłuje się z twoją ręką, rozkłada cię na łopatki, chodzi po tobie, zakłada ci nelsona. Niech wygra!

Skok w dal 

Uczestnicy muszą stanąć razem obok siebie w tym samym miejscu. Możecie wyznaczyć linię startu. Ten, komu uda się skoczyć dalej – wygrywa. Próbujcie pobić nowe rekordy!

Zabawa ze sznurkiem

Potrzebny będzie wam sznurek o długości 1,5 m. Sznurek połóżcie na podłodze, możecie utworzyć z niego dowolny kształt. Kilka propozycji zabaw ze sznurkiem:

  • dzieci spacerują po sznurku, tak, by z niego nie „spaść”
  • dzieci przechodzą po sznurku „stópkami” tyłem lub bokiem.  

Zabawa w chowanego

Dzieci uwielbiają się chować, dlatego ty będziesz szukać. Przyłóż się do tego zadania („Ojej, gdzie jest Kubuś? Gdzie on może być? Może w mojej torebce?”), nawet jeśli zza drzwi wystaje mała pięta albo maluch chichra się tak głośno, że jego kryjówka jest znana także sąsiadom.

Zabawy plastyczne dla dzieci

Poprzez zabawy plastycznie dziecko rozwija swoją wyobraźnię. Dają mu one także przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i emocji. Dzieła, które powstaną będą też wspaniała pamiątką.

Masa solna

Można z niej lepić jak z ciastoliny i wycinać kształty foremkami do ciastek. Po wyschnięciu figurki i płaskie kształty można pomalować farbami. Tu znajdziesz dobry przepis na masę solną. Miłej zabawy!

Zabawa ze slime

Masa plastyczna typu slime nadaje się do różnorakich zabaw plastycznych, w dodatku można ją zrobić w domu. Z masy można plastikowym lub drewnianym nożykiem wycinać figury geometryczne i inne kształty. Slime może też służyć do wypełniania kolorowanek – najlepsze są takie z dużymi powierzchniami do wypełnienia. Do takiej zabawy przyda się slime w różnych kolorach. Jeszcze innym pomysłem jest robienie babek ze slime. Wystarczy wypełnić plastikową foremkę masą i wyłożyć ją na kartkę papieru.

Zabawy z masą porcelanową

Jej zaletą jest to, że zastyga po nadaniu jej kształtu, w dodatku masa porcelanowa jest biała i łatwa do przygotowania w domu. Można z niej zrobić figurki, a po tym jak wyschnie, pomalować farbkami. Z masy porcelanowej można też robić dekoracje świąteczne – zajączki i jajka na Wielkanoc, czy gwiazdki na Boże Narodzenie.

Zabawy piaskiem kinetycznym

Bardziej sucha masa – piasek kinetyczny – nadaje się idealnie do robienia różnokształtnych babek. Po rozwałkowaniu masy na dość cienką warstwę można w niej rysować kształty palcem. W piasku kinetycznym udaje się tez robić odciski dłoni i stóp.

Prace plastyczne

Waszym „płótnem” może być wszystko: duży arkusz szarego papieru, kartonowe pudło, papierowe talerze, a nawet własna łydka albo cudze plecy (polecamy łatwo zmywalne kredki kąpielowe). Możecie malować pędzlem, palcami, kredkami, flamastrami. Pięknie wyglądają pieczątki robione dłońmi. Z dwóch odbić dziecięcych łapek można zrobić pięknego motylka (dorysowujemy główkę i czułki) a z wielu – fantastyczne drzewo (dorysowujemy pień i konary, liście robi dziecko, odbijając swoje dłonie). Świetnie sprawdzają się także olbrzymi podłogowe kolorowanki, czy książeczki z naklejkami. Małe dzieci często także lubią zabawy nożyczkami, wystarczy zwykła gazeta.

Miasto na papierze

Na dużej płachcie szarego papieru narysuj ulice, po których dziecko może jeździć autkami. Możecie też zaznaczyć, gdzie jest ZOO (a potem postawić tam figurki zwierząt), narysować rzekę, postawić domy z klocków albo pudełek.

Zabawy muzyczne dla dzieci w domu

Twoje dziecko uwielbia muzykę? Te zabawy z pewnością przypadną mu do gustu. Dodatkowo uwrażliwią najmłodszych na piękno, jakie płynie z dźwięków. 

Moje ucho słyszy

Jest to zabawa przeznaczona dla nieco starszych dzieci. Przygotuj różne przedmioty wydające dźwięki, np. klucze, gwizdek, skrzypiące drzwi, garnek. Zasłoń maluchowi oczy. Jego zadaniem będzie odgadnięcie, co wydało dźwięk. Możesz także klasnąć, tupnąć, itp.

Tańczące wstążki

Do tej zabawy potrzebna ci będzie muzyka, a także kolorowe wstążki (możesz wykorzystać szale, apaszki). Razem z dzieckiem weźcie wstążki do ręki, machajcie nimi w rytm muzyki. Pokaż maluchowi jak trzymać i machać wstążką. Próbujcie robić to w rytm muzyki. Wstążki możecie także zawiązać na jakimś patyczku i w ten sposób nimi machać. Zabawa rozwija kreatywność, ćwiczy naukę naśladownictwa.

Gimnastyka w rytm muzyki

Ruch jest bardzo potrzebny, a dzieci go uwielbiają. Włącz waszą ulubioną piosenkę i zacznij wraz z dzieckiem ćwiczyć w rytm muzyki, możecie też się wygłupiać, tańczyć, łaskotać.  

Wspólna defilada

Podczas muzyki dzieci mają za zadanie maszerować krokiem defiladowym, prostując kolana. Gdy w muzyce następuje przerwa – robią w tył zwrot. Powrót muzyki oznacza, że maluchy mają zacząć znowu maszerować. Gdy padnie hasło „baczność”, dzieci muszą zatrzymać się w postawie wyprostowanej, gdy zaś usłyszą polecenie „spocznij” - kładą się na dywanie.  


Zobacz także: 

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak