Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zabawy dla dzieci w domu
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zabawy dla dzieci w domu: 24 fajne propozycje na zabawy i gry ruchowe, kreatywne, muzyczne

Zabawy dla dzieci w domu to wyzwanie dla organizujących je dorosłych. Ale też świetna rozrywka dla całej rodziny. Oto propozycje zabaw, dzięki którym dzieci nie będą się nudzić, a wnętrza nie zostaną spustoszone. Mamy pomysły na zabawy ruchowe, kreatywne i muzyczne, które na pewno przypadną wam do gustu.

Zabawy dla dzieci w domu mogą być równie atrakcyjne jak zabawy na dworze. Nie trzeba do nich drogich, wymyślnych gadżetów. Dla dziecka o wiele ważniejsza jest sama zabawa, zwłaszcza jeśli może bawić się z osobami, które kocha. Proponowane przez nas gry i zabawy dla dzieci w domu świetnie sprawdzą się także na wyjątkowe okazje, np. na urodziny lub na sylwestra. 

Spis treści: 

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu

Proponowane przez nas zabawy sprawią, że dzieci będą się fantastycznie bawić, a przy okazji rozbudzą w maluchach kreatywność.  

Domowy teatrzyk

Kukiełkę czy pacynkę może zastąpić każda zabawka: lalka, miś, a nawet autko czy traktor.

Nasz ulubiony patent: skarpetkowce, zrobione z naciągniętych na dłonie kolorowych skarpetek, którym można (choć i bez nich są fajne) doszyć oczy z guzików i fryzury z włóczki. Skarpetkę naciąga się na dłoń w taki sposób, by kciuk był w miejscu na piętę, a reszta dłoni tam, gdzie powinny być palce. Dzięki temu skarpetkowy stworek może kłapać paszczą, gdy za niego mówicie.

Możesz też urządzić teatr z prawdziwego zdarzenia: z kurtyną i pacynkami albo kukiełkami (np. zrobionymi z drewnianych łyżek). Możesz też rozstawić deskę do prasowania i przykryć ją obrusem. Kukiełki mogą występować nad nią albo przy podłodze, wychodząc zza kurtyny-obrusa.

Gotowanie

Małe dziecko może robić w kuchni wiele ciekawych rzeczy: nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać, drzeć sałatę (zakład, że zrobi to z rozkoszą?), lepić kluski itd. Przy okazji może trochę się pośmiać i powygłupiać. I nabałaganić. Z pewnością potrawy, które wspólnie przygotujecie będą bardzo kreatywnie wykonane!

Wywiad

Nagrywając na dyktafon (choćby ten w komórce) rozmowę z dzieckiem, można się skupić nie na minkach, kitkach i dołeczkach w bródce, a na tym, co ma do powiedzenia. Warto, bo rozmowy z maluchami są fascynujące, nawet jeśli dopiero uczą się mówić! 

Zamiana ról

Można się tak bawić nawet z bardzo małym dzieckiem, np. pozwolić się karmić. Starszemu brzdącowi można pozwolić być szefem w pełnym (no, prawie...) wymiarze. Umówcie się, jaki jest zakres jego władzy, np. o śniadaniu, porze wzięcia lekarstwa na alergię decyduje mama, menu obiadu i rodzaj zajęć wybiera malec. Możesz udawać, że jesteś jego dzieckiem.

Eksperymenty

W domu można przeprowadzić proste doświadczenia, które pomogą dziecku zrozumieć pewne zjawiska albo po prostu je zachwycą i zafascynują. Mamy dla was 9 eksperymentów dla dzieci.

Szukasz jeszcze innych pomysłów na eksperymenty dla dzieci? Poniżej zobaczysz filmiki z ciekawymi doświadczeniami dla najmłodszych:

Lawa w butelce

Lawa w butelce to prosty ale efektowny eksperyment z wykorzystaniem łatwo dostępnych składników. Zabawa polega na wprawieniu w ruch wody i oleju, które się nie mieszają. Dzięki temu powstaje ruch w górę i w dół „bąbli” obu cieczy, które na koniec ponownie się od siebie oddzielają tworząc dwie warstwy. Zabawa przypomina to, co obserwuje się w tzw. lampach-lawach.

Tornado w butelce

Eksperyment zwany tornado w butelce odzwierciedla ruch i zjawisko, jakie powstaje w wirach wodnych oraz podczas tworzenia się prawdziwej trąby powietrznej. Najlepiej dodać do wody drobny brokat, aby zjawisko można było lepiej obserwować – wtedy wyraźnie widać różną prędkość poruszania się drobin w zależności od tego, gdzie względem środka „tornada” się znajdują.

Ruchome piaski

Wystarczy mąka kukurydziana i woda oraz miska lub głęboki talerz. Ruchome piaski pozwolą dziecku zaobserwować, jaki opór stawia masa w zależności o prędkości, z jaką porusza się w nim np. dłoń

Teatr cieni

Wystarczy lampka i dłonie ułożone np. w kształt króliczka czy pieska. Niech postaci rozmawiają ze sobą. Próbujcie różnych ustawień rąk i patrzcie, co wam przypomina utworzony cień.
 

Czy wiecie jak niezwykłe cienie rzucają budowle z klocków? Mogą być tłem do wspólnej zabawy w dom. Pomoże w tym „Wielofunkcyjny Domek” od LEGO® DUPLO®.
Czy wiecie jak niezwykłe cienie rzucają budowle z klocków? Mogą być tłem do wspólnej zabawy w dom. Pomoże w tym „Wielofunkcyjny Domek” od LEGO® DUPLO®.
Czy wiecie jak niezwykłe cienie rzucają budowle z klocków? Mogą być tłem do wspólnej zabawy w dom. Pomoże w tym „Wielofunkcyjny Domek” od LEGO® DUPLO®.

Rozwijanie wyobraźni

Duża plastikowa miska może być np. tratwą, samochodem Formuły 1 albo basenem dla ukochanych pluszaków. Odwrócona do góry dnem – wyspą, sceną dla małej piosenkarki, kryjówką dla misia. Zwykłe zabawki także nie muszą robić wciąż tego samego. Lalka Barbie z pewnością chętnie przeobrazi się (przynajmniej na chwilę) w Superwoman, a Batman, zamiast w kółko ratować świat, może stać się wymagającym opieki dzidziusiem.

Przebieranki

Pokombinujcie, jak przebrać się za rycerza, ufoludka, modelkę albo króla, mając do dyspozycji tylko to, co jest w domu. Tak naprawdę, by zostać królem, wystarczy zadrzeć w górę nos (choć berło z tłuczka też nie zaszkodzi).

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu

Te zabawy będą idealne, jeśli maluch ma ochotę się wyszaleć. Pamiętajcie też, że ruch to zdrowie! 

Zapasy

Uwielbiają je dzieci w każdym wieku, nawet te całkiem malutkie. Połóż się na podłodze albo kanapie, a maluszek niech siłuje się z twoją ręką, rozkłada cię na łopatki, chodzi po tobie, zakłada ci nelsona. Niech wygra!

Skok w dal 

Uczestnicy muszą stanąć razem obok siebie w tym samym miejscu. Możecie wyznaczyć linię startu. Ten, komu uda się skoczyć dalej – wygrywa. Próbujcie pobić nowe rekordy!

Zabawa ze sznurkiem

Potrzebny będzie wam sznurek o długości 1,5 m. Sznurek połóżcie na podłodze, możecie utworzyć z niego dowolny kształt. Kilka propozycji zabaw ze sznurkiem:

  • dzieci spacerują po sznurku, tak, by z niego nie „spaść”
  • dzieci przechodzą po sznurku „stópkami” tyłem lub bokiem.  

Zabawa w chowanego

Dzieci uwielbiają się chować, dlatego ty będziesz szukać. Przyłóż się do tego zadania („Ojej, gdzie jest Kubuś? Gdzie on może być? Może w mojej torebce?”), nawet jeśli zza drzwi wystaje mała pięta albo maluch chichra się tak głośno, że jego kryjówka jest znana także sąsiadom.

Zabawy plastyczne dla dzieci

Poprzez zabawy plastycznie dziecko rozwija swoją wyobraźnię. Dają mu one także przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i emocji. Dzieła, które powstaną będą też wspaniała pamiątką.

Masa solna

Można z niej lepić jak z ciastoliny i wycinać kształty foremkami do ciastek. Po wyschnięciu figurki i płaskie kształty można pomalować farbami. Tu znajdziesz dobry przepis na masę solną. Miłej zabawy!

Zabawa ze slime

Masa plastyczna typu slime nadaje się do różnorakich zabaw plastycznych, w dodatku można ją zrobić w domu. Z masy można plastikowym lub drewnianym nożykiem wycinać figury geometryczne i inne kształty. Slime może też służyć do wypełniania kolorowanek – najlepsze są takie z dużymi powierzchniami do wypełnienia. Do takiej zabawy przyda się slime w różnych kolorach. Jeszcze innym pomysłem jest robienie babek ze slime. Wystarczy wypełnić plastikową foremkę masą i wyłożyć ją na kartkę papieru.

Zabawy z masą porcelanową

Jej zaletą jest to, że zastyga po nadaniu jej kształtu, w dodatku masa porcelanowa jest biała i łatwa do przygotowania w domu. Można z niej zrobić figurki, a po tym jak wyschnie, pomalować farbkami. Z masy porcelanowej można też robić dekoracje świąteczne – zajączki i jajka na Wielkanoc, czy gwiazdki na Boże Narodzenie.

Zabawy piaskiem kinetycznym

Bardziej sucha masa – piasek kinetyczny – nadaje się idealnie do robienia różnokształtnych babek. Po rozwałkowaniu masy na dość cienką warstwę można w niej rysować kształty palcem. W piasku kinetycznym udaje się tez robić odciski dłoni i stóp.

Prace plastyczne

Waszym „płótnem” może być wszystko: duży arkusz szarego papieru, kartonowe pudło, papierowe talerze, a nawet własna łydka albo cudze plecy (polecamy łatwo zmywalne kredki kąpielowe). Możecie malować pędzlem, palcami, kredkami, flamastrami. Pięknie wyglądają pieczątki robione dłońmi. Z dwóch odbić dziecięcych łapek można zrobić pięknego motylka (dorysowujemy główkę i czułki) a z wielu – fantastyczne drzewo (dorysowujemy pień i konary, liście robi dziecko, odbijając swoje dłonie). Świetnie sprawdzają się także olbrzymi podłogowe kolorowanki, czy książeczki z naklejkami. Małe dzieci często także lubią zabawy nożyczkami, wystarczy zwykła gazeta.

Miasto na papierze

Na dużej płachcie szarego papieru narysuj ulice, po których dziecko może jeździć autkami. Możecie też zaznaczyć, gdzie jest ZOO (a potem postawić tam figurki zwierząt), narysować rzekę, postawić domy z klocków albo pudełek.

Zabawy muzyczne dla dzieci w domu

Twoje dziecko uwielbia muzykę? Te zabawy z pewnością przypadną mu do gustu. Dodatkowo uwrażliwią najmłodszych na piękno, jakie płynie z dźwięków. 

Moje ucho słyszy

Jest to zabawa przeznaczona dla nieco starszych dzieci. Przygotuj różne przedmioty wydające dźwięki, np. klucze, gwizdek, skrzypiące drzwi, garnek. Zasłoń maluchowi oczy. Jego zadaniem będzie odgadnięcie, co wydało dźwięk. Możesz także klasnąć, tupnąć, itp.

Tańczące wstążki

Do tej zabawy potrzebna ci będzie muzyka, a także kolorowe wstążki (możesz wykorzystać szale, apaszki). Razem z dzieckiem weźcie wstążki do ręki, machajcie nimi w rytm muzyki. Pokaż maluchowi jak trzymać i machać wstążką. Próbujcie robić to w rytm muzyki. Wstążki możecie także zawiązać na jakimś patyczku i w ten sposób nimi machać. Zabawa rozwija kreatywność, ćwiczy naukę naśladownictwa.

Gimnastyka w rytm muzyki

Ruch jest bardzo potrzebny, a dzieci go uwielbiają. Włącz waszą ulubioną piosenkę i zacznij wraz z dzieckiem ćwiczyć w rytm muzyki, możecie też się wygłupiać, tańczyć, łaskotać.  

Wspólna defilada

Podczas muzyki dzieci mają za zadanie maszerować krokiem defiladowym, prostując kolana. Gdy w muzyce następuje przerwa – robią w tył zwrot. Powrót muzyki oznacza, że maluchy mają zacząć znowu maszerować. Gdy padnie hasło „baczność”, dzieci muszą zatrzymać się w postawie wyprostowanej, gdy zaś usłyszą polecenie „spocznij” - kładą się na dywanie.  


Zobacz także: 

zabawy karnawałowe dla dzieci
AdobeStock
Aktualności
Zabawy karnawałowe dla dzieci – 11 propozycji
Zabawy karnawałowe dla dzieci – dzięki nim każdy kinderbal będzie udany i to niezależnie od tego, czy odbędzie się w karnawale, czy w środku lata! Podajemy szczegółowe opisy zabaw karnawałowych dla dzieci.

Zabawy karnawałowe dla dzieci to obowiązkowy punkt każdego balu w karnawale. Możecie razem ze swoją pociechą zorganizować bal w domu i zaprosić na niego kilkoro przyjaciół dziecka. Aby zabawa była udana, musicie mieć dobry plan. Podpowiadamy, jakie zabawy karnawałowe dla dzieci najbardziej ucieszą maluchy. Zainspirujcie się! Przebieranki  Zgromadź wszelkie śmieszne akcesoria typu peruki, kolorowe okulary, szale boa, kapelusze i włóż do dużego worka lub kartonu. Następnie każde dziecko losuje z zamkniętymi oczami jedną rzecz z worka, którą ma na siebie włożyć. Gwarantujemy dużo śmiechu! Przy okazji, jak przystało na bal karnawałowy, wszyscy uczestnicy będą mieli niepowtarzalne przebrania ! Jeśli masz dużo fajnych akcesoriów, dzieciaki mogą losować więcej niż jedną rzecz. Albo każde z nich może po kolei tworzyć własne zestawy z dostępnych ubrań i gadżetów. Możecie zorganizować konkurs na najśmieszniejsze przebranie: dzieci po kolei przebierają się, a reszta ocenia efekt. Przygotuj każdemu dziecku karteczki z punktami, np. od 1 do 5. Zliczaj punkty, notuj, które dziecko ile ich dostało, a na koniec ogłoś ranking i rozdaj wszystkim symboliczne nagrody, np. domowej roboty ciasteczka dla dzieci . Pokaz mody Daj dzieciom dostęp do szafy swojej i męża (na wszelki wypadek schowaj cenniejsze sztuki odzieży) i zorganizuj dzieciom pokaz mody albo (jeszcze lepiej) konkurs na najciekawszą stylizację . Można głosować poprzez podniesienie ręki lub zapisując imię wybranego dziecka na kartce. Kto zostanie tegorocznym królem i królową balu?  Przy okazji możecie rozmawiać o kolorach,  o ich najlepszych połączeniach, a także o tym, jak na ogół się ich nie zestawia ze sobą. To też okazja do pogadanki, że nie każdy strój nadaje się na każdą okazję. Jeśli dzieciaki będą zainteresowane, możesz im rozdać kartki papieru i kredki, i każdemu dać zadanie...

Zabawy na Halloween dla dzieci
AdobeStock
Święta i uroczystości
Zabawy na Halloween dla dzieci –​ najfajniejsze zabawy dla rodziny
Zabawy na Halloween to świetna okazja, by zintegrować całą rodzinę. Nawet jeśli nie wiesz, co można robić podczas imprezy halloweenowej, pomysły same się znajdą. Oto nasze propozycje fajnych (i strasznych) zabaw dla dzieci – możecie szukać skarbu pająka, urządzić pokaz mody lub konkurs opowieści z dreszczykiem.

Zabawy na Halloween dla dzieci pozwalają maluchom oswajać różne lęki. To dlatego dzieci lubią potwory, bajki o duchach i zabawy podszyte dreszczykiem – Halloween to dobra okazja, by przezwyciężyć własne słabości i spędzić czas, fantastycznie się bawiąc. Przecież przyjemnie się bać, gdy wiadomo, że nic złego nikomu nie grozi, potwory i strachy są udawane, a pod strojem kościotrupa czy ducha ukrywa się kolega albo koleżanka. Impreza na Halloween to taka „bezpieczna adrenalina”, która sprawia, że zabawa staje się niezwykle ekscytująca. Przedstawiamy dużo propozycji na ciekawe zabawy z okazji Halloween.  Zabawy na Halloween dla dzieci :  Szukanie skarbu pająka Zwariowany pokaz mody  Tajemnicze psikusy Straszne opowieści Mumia Łowienie jabłek Zjadanie pączków Skrzynia obrzydliwości Balonowe potwory Zabawy na Halloween dla dzieci Zanim zaczniecie w Halloween „straszne zabawy” w domu, zadbajcie o odpowiednią scenerię. Wydrążone dynie z zapalonymi świeczkami wyczarują odpowiedni nastrój. Jeśli macie czas i ochotę, przygotujcie inne halloweenowe dekoracje , przy których „upiorna” impreza nabierze rumieńców. A jeśli wciąż nie pozbyliście się wątpliwości, czy warto obchodzić Halloween, pomyślcie, że to po prostu kolejna okazja do różnych zabaw ruchowych, gier i konkursów dla dzieci, zarówno w domu, jak i w przedszkolu.  Zabawy na Halloween: szukanie skarbu pająka To jedna z tych zabaw na Halloween, którą można zaaranżować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Ukrywamy jeden lub kilka skarbów (mogą to być specjalne halloweenowe słodycze, przygotowane wcześniej duchy z papierowych talerzyków albo zwykłe maskotki, książeczki), do których przywiązujemy bardzo długą i grubą nitkę. Oplątuje ona różne przedmioty i ciągnie się po zakamarkach mieszkania, zanim...

zabawy mikołajkowe
zabawy mikołajkowe
Gry i zabawy
Zabawy mikołajkowe: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły na mikołajki
Zabawy mikołajkowe są istotnym (i bardzo miłym) elementem świętowania mikołajek. W końcu najważniejsza jest świetna zabawa! Przedstawiamy pomysły na fajne gry i zabawy na mikołajki dla dzieci.

Zabawy mikołajkowe, obok  prezentów dla dzieci  i pisania  listu do Świętego Mikołaja , to najmilsza część mikołajek. Ten wyjątkowy dzień warto urozmaicić dziecku za pomocą różnego rodzaju gier i konkursów o tematyce świątecznej. Sprawią one wiele radości maluchom, a także wzbudzą w nich radosny nastrój oczekiwania na mikołaja. Przedstawiamy nasze propozycje zabaw mikołajkowych.  Spis treści :  Pomysły na zabawy mikołajkowe Zabawy ruchowe z mikołajem Konkursy mikołajkowe dla dzieci Jak zorganizować mikołajki dla dzieci? Pomysły na zabawy mikołajkowe Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy mikołajkowe. Sprawdzą się one dla dzieci w różnym wieku: zarówno dla maluchów, przedszkolaków, jak i starszych dzieci. Propozycje zabaw mikołajkowych można wykorzystać też w młodszych klasach szkoły podstawowej, np. podczas szkolnych mikołajek. Dostarczą one dzieciom pozytywnych emocji podczas wyczekiwania wizyty mikołaja. Segregowanie listów mikołaja Roztargniony mikołaj pomieszał listy od dzieci i potrzebuje teraz pomocy przy ich segregowaniu. Dzieci dzielą się na kilka drużyn. Zadaniem każdej drużyny będzie posegregowanie prezentów na odpowiednie grupki tematyczne. Wygrywa ta drużyna, która zrobi to pierwsza. Do zabawy potrzebne będą maleńkie kartki, na których wydrukowane będą różne rodzaje prezentów (misie, lalki, samochody, klocki, wózek dla lalek, komputer), by było ich po kilkanaście z każdego rodzaju. Wyciąganie prezentów z worka mikołaja Na środku sali stoi worek wypełniony prezentami od mikołaja. Rzeczy powinny wyróżniać się kształtem, np. wałek do ciasta, mysz komputerowa itp. Każda drużyna dostaje listę, jakie prezenty ma w nim znaleźć. Drużyny wybierają po trzech reprezentantów. Reprezentanci podchodzą na środek sali, na oczach mają zawiązane chustki i za pomocą dotyku muszą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj