Reklama

Wielu rodziców ma problem, w co się bawić z półtorarocznym dzieckiem. Tymczasem maluchowi w tym wieku naprawdę niewiele trzeba, aby zaangażować się we wspólne, proste aktywności.

Reklama

Poniżej znajdziesz propozycje ciekawych zabaw, które wzbudzą zainteresowanie dziecka powyżej roku. Może włączyć się w nie cała rodziną (ze starszym rodzeństwem włącznie). Nadają się również do zorganizowania czasu kilkorgu dzieciom, które znajdą się pod twoją opieką.

Spis treści:

  1. Trzy kreatywne zabawy dla 1,5 rocznego dziecka
  2. Baloniku nasz malutki
  3. Ciepło-zimno
  4. Parada strażacka
  5. Superbohater
  6. Zespół muzyczny

Trzy kreatywne zabawy dla 1,5 rocznego dziecka

Dzieci zwykle mają mnóstwo zabawek, z których większość ma jasno określony sposób użycia. Warto zatem stwarzać maluchowi okazję do kreatywnego działania. Poświęć trochę czasu i przygotuj, najlepiej razem z dzieckiem, akcesoria do kreatywnych zabaw.

  • Nietypowe klocki. Zbierz różne opakowania: kartony po butach, kartony po mleku, plastikowe kubeczki po serkach czy jogurtach. Kubeczki muszą być czyste, a kartony warto pomalować, aby były barwne i bardziej atrakcyjne. Pozwól maluchowi budować z tych „klocków”. Na początku możesz podsunąć mu kilka pomysłów i pokazać, jak się bawić.
  • Barwne kręgle. Zbierz kilka plastikowych butelek o pojemności 1,5 litra. Następnie przygotuj barwne płyny – np. mieszaj wodę z barwnikami spożywczymi. Ponalewaj do butelek barwną wodę tak, aby każda butelka zawierała płyn w innym kolorze. Teraz można rozstawiać butelki na podłodze lub trawie, dać dziecku piłkę i prosić, aby celowało nią w butelkę z określonym kolorem płynu, albo wywróciło nią jak najwięcej butelek.
  • Tunel lub tor przeszkód. Z dostępnych w domu przedmiotów zbuduj tor przeszkód dla dziecka. Poustawiaj krzesła, poduszki, jednorazowe talerzyki. Przykryj krzesła kocem, aby powstał tunel. Następnie wytłumacz dziecku, jak ma pokonać każdą przeszkodę. Niech maluch przeciska się, przechodzi pod i nad przeszkodami, turla się, chodzi na paluszkach i rzuca do celu. Nie zapomnij o nagrodach za zaangażowanie!

W ramach kreatywnych zabaw dla półtorarocznego dziecka maluch może także:

  • budować z klocków,
  • lepić z plasteliny, modeliny, masy solnej
  • nauczyć się, jak zrobić gluta i bawić się nim
  • bawić się piłką, najlepiej na zewnątrz.

Każda z zabaw może mieć formę konkursu (na najlepszą budowlę, figurkę z plasteliny itp.).

2. „Baloniku nasz malutki”

Idealna rozrywka dla półtorarocznego dziecka – niewymagająca i sprawiająca masę radości zabawa ruchowa, w którą można bawić się w domu! Uczestnicy chwytają się za ręce, aby zrobić koło, i mówią wierszyk:

Baloniku nasz malutki
rośnij duży, okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach
przerwał miarę, no i trach!

Podczas recytowania wierszyka dzieci i rodzice coraz bardziej poszerzają koło, aby na końcu je przerwać – puszczając ręce i przewracając się na ziemię tam, gdzie stali.

Zabawa wymaga bezpiecznego miejsca. Przypilnuj, aby w jej trakcie nikt nie wszedł na dzieci z ciepłym napojem czy potrawą. Upewnij się, że w otoczeniu nie znajduje się nic ostrego (np. mebel o ostrych kantach, szklany stolika), na co dzieci mogłyby się przewrócić.

3. Zabawa w chowanego, czyli „w ciepło-zimno”

Schowaj przedmiot, wybierz dziecko, które będzie go szukało (przedmiot może być od razu nagrodą) i zawołaj wraz z innymi uczestnikami zabawy: „ciepło, cieplej”, gdy dziecko zbliża się do przedmiotu lub „zimno, zimniej”, kiedy się od niego oddala. Krzyknijcie „gorąco!” jak go znajdzie.

4. Zabawa „Parada Strażacka”

Wiele dzieci uwielbia wielkie, czerwone i głośne samochody strażackie i z radością weźmie udział w zabawie im poświęconej. Strażackie przyjęcie ma taką zaletę, że jest odpowiednie zarówno dla maluchów powyżej roku, jak i dla starszych dzieci.

Będziesz potrzebować czerwonych czapek strażackich (wiele sklepów z akcesoriami na przyjęcia ma je w swoim asortymencie) lub po prostu czerwonych czapeczek. Szukaj takich, które będą pasowały na dziecięce główki i nie spadną podczas zabawy na oczy.

Zatrudnij rodziców i starsze dzieci do dzwonienia w dzwonki, wymachiwania czapkami i trąbienia. Zabawa może odbyć się na podwórku lub w pokoju (zależy od tego, jak entuzjastyczni są jej uczestnicy).

5. Zabawa „Superbohater”

Przygotowanie zabawy jest proste, a wspomnienia z niej wspaniałe. Poproś rodziców, aby ubrali dzieci w strój wybranego bohatera. Każdy może sfotografować się z przebranym dzieckiem (najlepiej sprawdza się tu polaroid); dzieci pozują same lub w grupach, a ze zdjęć powstaje pamiątkowa galeria (możemy przypiąć je klamerkami na rozciągniętym przez pokój sznurku). Na zakończenie zabawy każde dziecko otrzymuje swoje zdjęcie, aby móc zabrać je na pamiątkę do domu.

6. Zabawa „Zespół muzyczny”

Ten pomysł niesie ze sobą konieczność robienia hałasu. Upewnij się więc, że uprzedziłaś (lub zaprosiłaś) sąsiadów. Dzieci uwielbiają muzykę i lubią grać. Na wszelki wypadek przygotuj podwójną liczbę popularnych instrumentów, takich jak bębenek, tamburyn, grzechotki, cymbałki. Niech dzieci najpierw oswoją się ze swoimi instrumentami, a potem mogą urządzić koncert przed publicznością. Włącz jakąś muzykę, aby zachęcić małych wykonawców do zabawy.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama