zabawy ruchowe dla dzieci w domu
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu – 20 pomysłów!

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu to idealny sposób na zdrową dawkę ruchu dla najmłodszych. Mamy dla Was propozycje, które sprawdzą się zarówno w małym mieszkaniu jak i domu z ogródkiem.

Przygotowaliśmy propozycje na różne zabawy ruchowe dla dzieci w domu – od najprostszych po nieco bardziej skomplikowane. Część z powodzeniem można zorganizować w mieszkaniu, inne – wykorzystać, jeśli masz domek i ogródek.

Nasze propozycje przeznaczone są dla dzieci od 3. roku życia. Pamiętaj jednak, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Maluchy w tym samym wieku mogą bardzo różnić się sprawnością fizyczną. Twoja pociecha może nie poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami albo... z łatwością wykona nawet te przeznaczone dla nieco starszego przedszkolaka. Dlatego wiek, w jakim malec ma szansę poradzić sobie z zadaniem, podajemy w nawiasie. Przekonaj się, na co stać twojego syna czy córkę!

Spis treści:

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu i mieszkaniu

Zanim zaczniecie się bawić, przygotujcie teren! Jeśli zabawa polega na rzucaniu piłki, zlikwidujcie z otoczenia wszystko, co taka piłka może strącić i zniszczyć. Do zabaw bardziej dynamicznych przyda się większa przestrzeń. Koniecznie przesuńcie stolik i drobne meble, o które dziecko może się uderzyć, zabezpiecz ostre kanty.

1. Jak rusza się....? (od 3. r.ż)
Niech dziecko pokazuje (ty też – będzie zabawnie!), jak poruszają się różne zwierzęta: kot, słoń, niedźwiedź, sikorka, pies, bocian, wąż itp. Zabawa może mieć postać kalamburów: każde z was losuje kartkę z nazwą zwierzęcia i musi bez użycia słów pokazać, o jakie zwierzę chodzi.

2. Sznurek parzy, sznurek to ścieżka (od 3. r.ż)
Połóż na podłodze sznurek. Wymyślaj różne sposoby poruszania się z jego wykorzystaniem:

 • chodzenie po sznurku przodem, tyłem, bokiem,
 • przeskakiwanie przez sznurek przodem i tyłem,
 • przeskakiwanie nad sznurkiem bokiem obunóż lub z nogi na nogę.


3. Zabawy z piłkami
Jest ich mnóstwo. Oto kilka z nich:

 • Trafianie piłką do pojemnika na pranie, do wiaderka po farbie itp. (od 4. r.ż). Rzucajcie prawą, lewą o obiema rękami. Można zliczać punkty.
 • Toczenie piłeczki pingpongowej oddechem (od 3. r.ż). Dziecko poruszając się na czworaka dmucha w piłeczkę, popychając ją w wyznaczonym kierunku. Celem może być np. wprowadzenie i zatrzymanie (oddechem!) piłeczki na kartce papieru.
 • Rzucajcie z dzieckiem do siebie piłkę, jednocześnie podając na głos kolor (od 4. r.ż). Piłkę trzeba załapać, chyba że rzucający wypowie wybrany wcześniej kolor, np. czerwony. Wtedy nie wolno złapać piłki!
 • Podawanie sobie piłki nogami – minifutbol (od 3. r.ż). Dla bezpieczeństwa sprzętów domowych lepiej będzie, jeśli piłka nie będzie traciła kontaktu z podłożem.

 


4. Przeprawa przez rzekę (od 3. r.ż)
Ustaw na podłodze przedmioty, po których można chodzić: złożony koc, poduszki, stołeczek, fragmenty piankowej maty itp. Przedmioty powinny tworzyć ścieżkę. Zadanie: przejdźcie po kamieniach (przedmiotach) wystających z wody (podłoga) bez „zamoczenia” nóg.

5. Idziemy w tany (od 3. r.ż).
Przygotuj różny rodzaj muzyki – wolną, szybką, spokojną i bardzo dynamiczną, rockową, dance, klasyczną i jaką tylko zechcesz. Poproś dziecko, aby każdy fragment zilustrowało ruchem. Chwal taniec, ile masz sił!

6. Slalom na różne sposoby (od 4. r.ż).
Ustaw slalom, układając na podłodze w linii prostej np. papierowe lub plastikowe kubeczki albo butelki (mogą to być też zgniecione zapisane kartki papieru). Poproś dziecko, aby pokonywało slalomem przeszkody w różny sposób: na czworaka, na czworaka tyłem, na jednej nodze, tyłem na stojąco, idąc w kucki, skacząc jak zając itd. Starsze dziecko może spróbować pokonać slalom z zawiązanymi oczami.

 

Dodatkowe pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci w domu

Masz rakietki i piłeczki do pingponga? Daj je dziecku i naucz, jak odbijać piłeczkę rakietką (od 5. r.ż). Starsze dzieciaki mogą próbować odbijać piłeczkę raz jedną, raz drugą stroną rakietki. Jeśli nie masz mikroskopijnego mieszkania, to samo możesz zrobić z rakietą do tenisa (może być stara!). Dzieci mogą też próbować odbijać do siebie piłkę – najlepiej pingpongową, rakietkami do tej gry (od 6. r.ż). – ewentualne straty będą mniejsze.

Dobre do tego celu są też plastikowe rakiety i piłeczka z gąbki.

 

Zabawy ruchowe dla dzieci w ogrodzie

Tu możliwości jest więcej i teren bezpieczniejszy, o ile nie ma na nim przedmiotów, o które dziecko może się uderzyć czy rozciąć skórę. Do ogrodu można przenieść wszystkie zabawy dla dzieci opisane wyżej. Dodatkowo można też zorganizować:

1. Utrzymaj kijek w pionie (od 5. r.ż).
Zadanie: ustaw kijek/patyk pionowo na dłoni. Puść go i poruszając ręką, na której kijek stoi, postaraj się uchronić go przed upadkiem. Uwaga! Lepiej do zabawy nadaje się prosty patyk.kijek o dość dużej długości – im krótszy, tym trudniej go utrzymać w pionie.

2. Zabawa w chowanego (od 4. r.ż).
Jedna osoba liczy do 30 w wybranych miejscu, np. przy ścianie domu – to będzie miejsce do zaklepywania. W tym czasie pozostałe osoby chowają się na terenie. Po doliczeniu do 30 szukający zaczyna wypatrywać schowanych. Gdy kogoś zobaczy, podbiega do miejsca, gdzie liczył i woła: raz, dwa, trzy, (wymienia imię) za krzakiem przy furtce. Jeśli wymieniona z imienia osoba faktycznie tam się schowała, musi wyjść z ukrycia. Osoby chowające się mogą uchronić się przed znalezieniem – w tym celu, muszą podbiec do miejsca, gdzie szukający liczył i zawołać: raz, dwa, trzy – zaklepany!

3. Ciepło-zimno (od 3. r.ż).
Jedna osoba ukrywa w ogrodzie wybrany przez wszystkich przedmiot. Szukający poruszają się po ogrodzie, a osoba, która ukryła przedmiot, kieruje szukającymi – gdy któreś z nich zbliża się do przedmiotu, wymienia imię tej osoby i mówi: ciepło. A gdy ktoś się oddala, mówi imię i "zimno". Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie schowany przedmiot.

4. Ciuciubabka (od 4. r.ż).
Jedna ze starszych zabaw. Jej podstawowe zasady przypominamy w materiale: Ciuciubabka – fajna zabawa ruchowa dla dzieci.

5. Gra w klasy (od 5. r.ż).
Można pole do gry narysować na podjeździe dla samochodu lub oznaczyć, układając sznurek na trawie. Zasady gry, modyfikacje i instrukcję jak narysować pole do gry znajdziesz w materiale: Gra w klasy – zabawa ruchowa dla dzieci.

6. Baba jaga patrzy! (od 4. r.ż).
Jedna osoba jest babą Jagą i staje w wyznaczonym miejscu. Pozostali stają w ustalonej od niej odległości. Baba Jaga odwraca się tyłem do pozostałych i mówi: „Raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy!” i odwraca się przodem do pozostałych. Gdy baba Jaga liczy, pozostali starają się podejść do niej, gdy patrzy – muszą zastygnąć w bezruchu. Kto się ruszy, zostaje przez babę Jagę odesłany na linię startu. Wygrywa ten, kto pierwszy dotknie Baby Jagi.

Dodatkowe pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci w ogrodzie

Wyścigi z piłką ping-pongową (lub jajem) na łyżce stołowej (od 4. r.ż). Można z takim utrudnieniem pokonywać slalom lub prosty tor przeszkód.
Masz dwoje dzieci? Niech staną do siebie bokiem, a ty zwiąż im po jednej nodze – np. prawa noga Franka ma być związana z lewą nogą Zosi. Niech dzieciaki wspólnie pokonają, idąc lub biegnąc, prosty tor przeszkód. Zabawa dla dzieci od 4. roku życia.

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu: zawody

Wprowadzenie do zabawy rywalizacji sprawia, że emocje rosną. W końcu każdy chce wygrać! Dlatego trzeba wyraźnie zaznaczyć, że choć to będzie rywalizacja, to ciągle jest to zabawa i nie należy się obrażać w razie przegranej.

Niemal wszystkie zabawy ruchowe dla dzieci w domu czy ogrodzie mogą mieć postać rywalizacji. Wystarczy ustalić, że będziecie sprawdzać i liczyć kto: szybciej pokona slalom, więcej razy trafi do celu, popełni mniej błędów, dłużej utrzyma kijek w pionie itd. Każda zabawa ruchowa w domu może być minikonkursem.

Możesz także zorganizować większe zawody składające się z różnych zabaw ruchowych dla dzieci w domu, a nawet połączyć je z zabawami innego typu. Na przykład można na początek wybrać 3-4 zabawy ruchowe i uzupełnić je zadaniami plastycznymi czy zagadkami dla dzieci. Wygrywa ten, kto w takich urozmaiconych zawodach zdobędzie najwięcej punktów.

 

Zalety zabaw ruchowych dla dzieci

Aktywność fizyczna to bardzo ważny element rozwoju dziecka. Pozwala kształtować się prawidłowo całemu małemu człowiekowi – od ciała po umysł. Zabawy ruchowe dla dzieci w domu w atrakcyjny dla nich sposób wzmacniają następujące cechy i umiejętności:

 • siłę mięśni,
 • elastyczność ciała,
 • kondycję (wytrzymałość),
 • koordynację ruchową,
 • umiejętność koncentracji,
 • koordynację wzrokowo-ruchową,
 • kreatywność,
 • logiczne myślenie,
 • tolerancję,
 • umiejętność wygrywania i przegrywania.


Wszystkie te cechy przydadzą się dziecku nie tylko w szkole, ale i w dorosłym życiu. Istotne jest, aby nauczyć dziecko, że ruch jest ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia i wytworzyć w dziecku potrzebę ruchu. Doskonale do tego celu nadają się właśnie zabawy ruchowe dla dzieci w domu – są uzupełnieniem dawki ruchu, jakie dziecko ma przedszkolu czy szkole i jest to dla nich bardzo atrakcyjna forma (czyli trening poprzez zabawę).

Więcej o zabawach dla dzieci w domu i nie tylko:

Koordynacja ruchowa dziecka - najlepsze zabawy dla maluchów! Film

zabawy dla 2-latka
AdobeStock
Gry i zabawy
15 pomysłów na zabawy dla 2-latka: edukacyjne, plastyczne, sensoryczne, wyciszające i ruchowe. 
Jakie zabawy dla dwulatka są najlepsze? Takie, które przyniosą najwięcej frajdy zarówno maluchom jak i bawiącym się z nimi dorosłym! Wybierając zabawy, warto pamiętać, że malec już sporo rozumie i uwielbia się bawić, choć jeszcze nie potrafi skupić się na danej czynności zbyt długo. Przedstawiamy pomysły na zabawy dla dwulatka w domu i na dworze.

Jak zająć dwuletnie dziecko, by nie czuło się znudzone siedzeniem w domu? Możliwości jest wiele. Przedstawiamy zabawy dla dwulatka, które z łatwością można zorganizować i w domu, i na dworze. Nie tylko sprawią frajdę wszystkim domownikom, ale również przyczynią się do lepszego rozwoju dziecka. Wśród naszych propozycji znajdziesz zarówno zabawy edukacyjne, jak i ruchowe, stymulujące rozwój zmysłów (sensoryczne) oraz wyciszające.  Jakie zabawy okażą się ulubionymi dla twojego dwulatka? Oto nasze pomysły na zabawy, które zawierają elementy kreatywne, plastyczne, edukacyjne, ruchowe, manualne, a w efekcie rozwijają dziecięcą samodzielność i wiedzę. 15 pomysłów na zabawy dla dwulatka Zabawa w zwierzątko Układanie wzorów ze sznurka Zabawa sensoryczna ciastoliną (i nie tylko!) Zabawa w zgadywanki Zabawa dla 2-latka: domowe porządki Malowanie farbami z dwulatkiem Grzechotki domowe Budujemy wieżę Bańki mydlane Ence pence: w której ręce? Czego brakuje? Poszukiwanie skarbu (zabawa w ciemno-zimno) Zabawy z piłką (lub balonem) Mini tor przeszkód Ciasto czekoladowe (przykład zabawy wyciszającej) Zabawa w zwierzątko Dzieci w wieku dwóch lat mają niespożyte pokłady energii. Idealnym rozwiązaniem są dla nich zabawy ruchowe – warto spędzić na nich możliwie dużo czasu. Nie dość, że pozwalają pozbyć się nadmiaru energii i poczucia nudy, to jeszcze doskonale wpływają na rozwój fizyczny dziecka, ponieważ kształtują prawidłową postawę i wzmacniają mięśnie.  Jedną z prostszych zabaw ruchowych dla dwulatka, do których nie potrzebujecie niczego poza kawałkiem wolnej podłogi lub skrawka trawnika, jest zabawa w udawanie zwierzątek. Rodzic podaje nazwę zwierzęcia, a dziecko udaje, że nim jest, porusza się w odpowiedni sposób i wydaje...

Zabawy dla trzylatka: kreatywne pomysły
AdobeStock
Gry i zabawy
Zabawy dla 3-latka: 12 pomysłów na kreatywne zabawy dla przedszkolaków
Zabawy dla 3-latka, które pozwolą na twórcze i ciekawe spędzenie czasu. Co zaproponować dziecku zamiast kolejnej bajki w tv? Możliwości jest wiele!

Pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem jest wiele. My starałyśmy się wybrać takie, które zorganizujesz dziecku z rzeczy, które na pewno masz w domu. Nie chodzi przecież o to, by kupić wymyślną lub drogą kreatywną pomoc w zabawie, ale o to, by dać dziecku frajdę i pokazać, że nawet z prostych rzeczy może wyczarować świetną zabawę. A to przecież też zachęcanie do kreatywnego myślenia.  Zobacz, jakie zabawy na pewno spodobają się trzylatkowi (i nie tylko!). Zabawy dla trzylatka: 12 propozycji Biżuteria z makaronu Domowe masy plastyczne Piasek kinetyczny DIY Pacynki ze skarpetek Malowanie na „szkle” Własnoręcznie robione instrumenty Kręgle z plastikowych kubeczków Kulodrom z rolek po papierze toaletowym   „Co nie pasuje?”  „Co się zmieniło?” Pieczątki z ziemniaka Baza/domek z koca 1. Biżuteria z makaronu To doskonały trening małej motoryki. Wystarczy przygotować sznurek i makaron z dużymi oczkami , na przykład penne. Zadaniem dziecka będzie przewlekanie makaronu przez sznurek i robienie z tego przeróżnych wisiorków, naszyjników, bransoletek i wszystkiego innego, co podpowie wyobraźnia.  2. Domowe masy plastyczne Maluchy uwielbiają lepić z przeróżnych mas typu ciastolina, piankolina, plastelina. Jeśli akurat nie macie ich w domu, nic nie szkodzi. W bardzo prosty sposób zrobicie je samodzielnie z produktów, które macie... w kuchni! Zabawa domową ciastoliną to ogromna frajda. Spróbujcie, a sami się przekonacie.  3. Piasek kinetyczny DIY Przepis na piasek kinetyczny jest niezwykle prosty. Wystarczy połączyć ze sobą kilka składników, takich jak mąka ziemniaczana, płyn do naczyń, woda i zwykły piasek, by stworzyć dziecku wyjątkową, domową piaskownicę. Piasek kinetyczny ma świetne właściwości, dzięki czemu zabawa nim jest nawet...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj