Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]
Kaszel alergiczny u dziecka jest spowodowany uczuleniem. Często nasila się nocą i utrudnia spanie. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel u dzieci. Kaszel alergiczny może być też objawem astmy. Dziecko wymaga opieki alergologa.
- Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Kaszel alergiczny zwykle występuje bez innych objawów, np. gorączki. Może zdarzyć się katar sienny. Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia?
Spis treści:
- Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka?
- Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny
- Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka?
- Kaszel alergiczny a astma
- Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny?
- Jakie badania zleci alergolog?
- Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?
Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka?
Tak, kaszel jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów alergii. Kaszel alergiczny, w odróżnieniu od kaszlu wywołanego infekcją, najczęściej jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak:
- pyłki roślin,
- roztocza kurzu domowego,
- pleśnie,
- środki chemiczne np. zawarte w proszkach do prania,
- sierść psa, kota, świnki morskiej.
Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny
Przyczyny występowania alergii nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że skłonność do wstępowania alergii ma podłoże genetyczne. Jeśli u jednego lub obojga rodziców występuje alergia istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona także u dziecka.
Przyczyną pojawienia się kaszlu alergicznego jest nadmierna reakcja układu odpornościowego na określony alergen, czyli czynniki wywołujący reakcję uczuleniową. W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia, kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach:
- w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po wyjściu dziecka na dwór;
- w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego – charakterystyczne jest to, że dziecko najczęściej i najsilniej kaszle w nocy, po położeniu się do łóżka, nad ranem i rano, po wstaniu z łóżka (powodem jest to, że w materacach i pościeli jest zwykle dużo uczulających roztoczy kurzu domowego);
- w przypadku uczulenia na alergeny zwierząt domowych (kota, psa, świnki morskiej) – dziecko silnie kaszle po kontakcie ze zwierzęciem (jeśli w domu jest zwierzę, kaszel może być przewlekły).
Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka?
Kaszel to jeden z najczęściej pojawiających się objawów alergii. Pojawia się tuż po bezpośredniej ekspozycji na alergen wziewny lub, co zdarza się rzadziej, pojawia się dopiero po pewnym czasie. U wielu rodziców pojawia się jednak pewien niepokój, czy kaszel dziecka jest objawem alergii, czy przeziębienia. Aby rozwiać wątpliwości przedstawiamy najbardziej charakterystyczne cechy alergii wziewnej.
Kaszel suchy
Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. W przypadku kaszlu alergicznego jest on suchy (dziecko nie odkrztusza wydzieliny), ponieważ alergii wziewnej nie towarzyszy infekcja. Często kaszel alergiczny jest przewlekły.
Kaszel napadowy
Kaszel alergiczny jest bardzo uciążliwy – pojawia się nagle i trwa około minuty. Zazwyczaj nie można w żaden sposób powstrzymać ataku kaszlu, często towarzyszą mu duszność, łzawienie oczu czy zaczerwienienie twarzy. Taki kaszel jest bardzo wyczerpujący dla dziecka.
Nasilenie kaszlu w nocy
Jeśli czynnikiem powodującym uczulenie są roztocza, kurz, pleśń lub alergeny odzwierzęce, silne napady kaszlu mogą pojawiać się w nocy.
Zmiana temperatury
Kaszel alergiczny może się nasilić w reakcji na zamianę temperatury otoczenia. Dziecko może zacząć kaszleć, gdy z zimniejszego pomieszczenia przejdzie do cieplejszego. Ponieważ kaszel alergiczny bardzo często wzmaga się wraz z obniżeniem temperatury otoczenia.
Kaszel w okresie wiosenno-letnim
Jeśli suchy kaszel pojawia się w określonych porach roku, towarzyszy temu przezroczysty katar, uczucie „zatkanego nosa”, łzawienie oczu lub przekrwienie spojówek, jest to najprawdopodobniej reakcja uczuleniowej na pyłki roślinne.
Kaszel alergiczny a astma
Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. U dziecka charakteryzuje się występowaniem:
- kaszlu,
- duszności,
- świszczącego oddechu.
Jednym z objawów astmy jest kaszel alergiczny. Charakterystyczne jest to, że dziecko kaszle również przy zmianie temperatur, np. przy wychodzeniu z domu na dwór, po powrocie z dworu do domu (zwłaszcza przy dużej różnicy temperatur), a często też np. gdy długo się śmieje. Konieczna jest wizyta u lekarza, który potwierdzi, czy dziecko ma astmę.
Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny?
Podejrzewasz, że dziecko ma kaszel alergiczny? Obserwuj je: zwróć uwagę, kiedy pojawia się u niego kaszel. Jeśli dziecko kaszle, a nie ma infekcji, skonsultuj jego stan zdrowia z lekarką lub lekarzem rodzinnym, który, po postawieniu diagnozy, poinformuje, do jakiego lekarza należy pójść w celu kontynuowania leczenia (o ile będzie to konieczne). W przypadku stwierdzenia alergii będzie to lekarz alergolog.
Wybierając się na wizytę do lekarza alergologa, niepotrzebne są wcześniejsze dodatkowe badania. Oczywiście, jeśli posiadasz aktualne wyniki badań lub inne dokumenty medyczne, warto zabrać je ze sobą. Często lekarz rodzinny kierując dziecko do alergologa, wypisuje skierowanie na wykonanie podstawowych badań takich jak: morfologia, OB i IgE całkowite.
Jakie badania zleci alergolog?
Lekarz alergolog, po przeprowadzonym wywiadzie i badaniu przedmiotowym (w przypadku kaszlu alergicznego i kłopotów z oddychaniem będzie to osłuchanie małego pacjenta w celu stwierdzenia świstów lub innych dolegliwości), może zalecić dalsze badania. W diagnozowaniu alergii wykorzystuje się między innymi:
- badanie z krwi: polega na ilościowym oznaczeniu ogólnego poziomu przeciwciał (IgE całkowite) lub pojedynczego alergenu (IgE specyficzne);
- testy skórne: na przedramię lub plecy aplikuje się zawiesinę z alergenami, a następnie nakłuwa skórę. Po 15 minutach można odczytać wynik: bąbel, zaczerwienienie, świąd, pęcherz wskazują na alergię;
- testy prowokowane: testy prowokacyjne spojówek i donosowy lub dooskrzelowe testy wziewne polegają na zaaplikowaniu określonej dawki alergenu i obserwacji reakcji organizmu.
Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?
Zwykle, jeśli alergolog stwierdzi, że przyczyną problemów jest alergia, zaleca przyjmowanie:
- środków antyhistaminowych, hamujących reakcję zapalną,
- leków wziewnych, głównie sterydowych (najmłodszym dzieciom podaje się je przez specjalne tuby, inhalatory, nebulizatory),
- leków wziewnych, rozszerzających oskrzela (jeśli to konieczne).
Pozytywne efekty przynoszą także domowe sposoby radzenia sobie z alergią. Są to:
- nawilżanie powietrza,
- stosowanie aerozoli z wodą morską do nosa.
Przede wszystkim konieczne jest jednak ograniczenie alergenów uczulających dziecko: ilości roztoczy kurzu domowego, pyłków roślin w otoczeniu, alergenów zwierzęcych.
Informacje zawarte w artykule mają charakter informacyjny i nie należy ich traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do osób chorych. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta lub pacjentki.
Zobacz także: