Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kaszel alergiczny u dziecka
AdobeStoc; Roquillo
Małe dziecko

Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]

Kaszel alergiczny u dziecka jest spowodowany uczuleniem. Często nasila się nocą i utrudnia spanie. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel u dzieci. Kaszel alergiczny może być też objawem astmy. Dziecko wymaga opieki alergologa.

Kaszel alergiczny zwykle występuje bez innych objawów, np. gorączki. Może zdarzyć się katar sienny. Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia?

Spis treści:

  1. Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka?
  2. Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny
  3. Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka?
  4. Kaszel alergiczny a astma
  5. Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny?
  6. Jakie badania zleci alergolog?
  7. Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka?

Tak, kaszel jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów alergii. Kaszel alergiczny, w odróżnieniu od kaszlu wywołanego infekcją, najczęściej jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak:

  • pyłki roślin,
  • ​roztocza kurzu domowego,
  • pleśnie,
  • środki chemiczne np. zawarte w proszkach do prania,
  • sierść psa, kota, świnki morskiej.

 

Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny

Przyczyny występowania alergii nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że skłonność do wstępowania alergii ma podłoże genetyczne. Jeśli u jednego lub obojga rodziców występuje alergia istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona także u dziecka.

Przyczyną pojawienia się kaszlu alergicznego jest nadmierna reakcja układu odpornościowego na określony alergen, czyli czynniki wywołujący reakcję uczuleniową. W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia, kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach:

  • w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po wyjściu dziecka na dwór;
  • w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego – charakterystyczne jest to, że dziecko najczęściej i najsilniej kaszle w nocy, po położeniu się do łóżka, nad ranem i rano, po wstaniu z łóżka (powodem jest to, że w materacach i pościeli jest zwykle dużo uczulających roztoczy kurzu domowego);
  • w przypadku uczulenia na alergeny zwierząt domowych (kota, psa, świnki morskiej) – dziecko silnie kaszle po kontakcie ze zwierzęciem (jeśli w domu jest zwierzę, kaszel może być przewlekły).

Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka?

Kaszel to jeden z najczęściej pojawiających się objawów alergii. Pojawia się tuż po bezpośredniej ekspozycji na alergen wziewny lub, co zdarza się rzadziej, pojawia się dopiero po pewnym czasie. U wielu rodziców pojawia się jednak pewien niepokój, czy kaszel dziecka jest objawem alergii, czy przeziębienia. Aby rozwiać wątpliwości przedstawiamy najbardziej charakterystyczne cechy alergii wziewnej.

Kaszel suchy

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. W przypadku kaszlu alergicznego jest on suchy (dziecko nie odkrztusza wydzieliny), ponieważ alergii wziewnej nie towarzyszy infekcja. Często kaszel alergiczny jest przewlekły.

Kaszel napadowy

Kaszel alergiczny jest bardzo uciążliwy – pojawia się nagle i trwa około minuty. Zazwyczaj nie można w żaden sposób powstrzymać ataku kaszlu, często towarzyszą mu duszność, łzawienie oczu czy zaczerwienienie twarzy. Taki kaszel jest bardzo wyczerpujący dla dziecka.

Nasilenie kaszlu w nocy

Jeśli czynnikiem powodującym uczulenie są roztocza, kurz, pleśń lub alergeny odzwierzęce, silne napady kaszlu mogą pojawiać się w nocy.

Zmiana temperatury

Kaszel alergiczny może się nasilić w reakcji na zamianę temperatury otoczenia. Dziecko może zacząć kaszleć, gdy z zimniejszego pomieszczenia przejdzie do cieplejszego. Ponieważ kaszel alergiczny bardzo często wzmaga się wraz z obniżeniem temperatury otoczenia.

Kaszel w okresie wiosenno-letnim

Jeśli suchy kaszel pojawia się w określonych porach roku, towarzyszy temu przezroczysty katar, uczucie „zatkanego nosa”, łzawienie oczu lub przekrwienie spojówek, jest to najprawdopodobniej reakcja uczuleniowej na pyłki roślinne.

Kaszel alergiczny a astma

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. U dziecka charakteryzuje się występowaniem:

  • kaszlu,
  • duszności,
  • świszczącego oddechu.


Jednym z objawów astmy jest kaszel alergiczny. Charakterystyczne jest to, że dziecko kaszle również przy zmianie temperatur, np. przy wychodzeniu z domu na dwór, po powrocie z dworu do domu (zwłaszcza przy dużej różnicy temperatur), a często też np. gdy długo się śmieje. Konieczna jest wizyta u lekarza, który potwierdzi, czy dziecko ma astmę.

Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny?

Podejrzewasz, że dziecko ma kaszel alergiczny? Obserwuj je: zwróć uwagę, kiedy pojawia się u niego kaszel. Jeśli dziecko kaszle, a nie ma infekcji, skonsultuj jego stan zdrowia z lekarką lub lekarzem rodzinnym, który, po postawieniu diagnozy, poinformuje, do jakiego lekarza należy pójść w celu kontynuowania leczenia (o ile będzie to konieczne). W przypadku stwierdzenia alergii będzie to lekarz alergolog.

Wybierając się na wizytę do lekarza alergologa, niepotrzebne są wcześniejsze dodatkowe badania. Oczywiście, jeśli posiadasz aktualne wyniki badań lub inne dokumenty medyczne, warto zabrać je ze sobą. Często lekarz rodzinny kierując dziecko do alergologa, wypisuje skierowanie na wykonanie podstawowych badań takich jak: morfologia, OB i IgE całkowite.

Jakie badania zleci alergolog?

Lekarz alergolog, po przeprowadzonym wywiadzie i badaniu przedmiotowym (w przypadku kaszlu alergicznego i kłopotów z oddychaniem będzie to osłuchanie małego pacjenta w celu stwierdzenia świstów lub innych dolegliwości), może zalecić dalsze badania. W diagnozowaniu alergii wykorzystuje się między innymi:

  • badanie z krwi: polega na ilościowym  oznaczeniu ogólnego poziomu przeciwciał (IgE całkowite) lub pojedynczego alergenu (IgE specyficzne);
  • testy skórne: na przedramię lub plecy aplikuje się zawiesinę z alergenami, a następnie nakłuwa skórę. Po 15 minutach można odczytać wynik: bąbel, zaczerwienienie, świąd, pęcherz wskazują na alergię;
  • testy prowokowane: testy prowokacyjne spojówek i donosowy lub dooskrzelowe testy wziewne polegają na zaaplikowaniu określonej dawki alergenu i obserwacji reakcji organizmu.

Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?

Zwykle, jeśli alergolog stwierdzi, że przyczyną problemów jest alergia, zaleca przyjmowanie:

  • środków antyhistaminowych, hamujących reakcję zapalną,
  • leków wziewnych, głównie sterydowych (najmłodszym dzieciom podaje się je przez specjalne tuby, inhalatory, nebulizatory),
  • leków wziewnych, rozszerzających oskrzela (jeśli to konieczne).


Pozytywne efekty przynoszą także domowe sposoby radzenia sobie z alergią. Są to:

  • nawilżanie powietrza,
  • stosowanie aerozoli z wodą morską do nosa.


Przede wszystkim konieczne jest jednak ograniczenie alergenów uczulających dziecko: ilości roztoczy kurzu domowego, pyłków roślin w otoczeniu, alergenów zwierzęcych.

Informacje zawarte w artykule mają charakter informacyjny i nie należy ich traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do osób chorych. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta lub pacjentki.


Zobacz także:

marsz, alergiczny, alergia, dziecko
Zdrowie
Marsz alergiczny
Marsz alergiczny to przechodzenie np. skazy białkowej w alergię wziewną w postaci uczulenia na roztocza lub na pyłki roślin, a później (rzadko) w astmę.

  Marsz alergiczny to przechodzenie np. skazy białkowej w alergię wziewną w postaci uczulenia na roztocza lub na pyłki roślin, a później (rzadko) w astmę Alergia przybiera różne postaci. Jej rozwój zazwyczaj rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i może towarzyszyć człowiekowi aż do starości. W okresie niemowlęcym dominującym objawem są swędzące wysypki spowodowane podawaniem maluszkowi mleka krowiego. Jeżeli dziecko dotknięte alergią pokarmową nie jest leczone, może uczulić się na kolejne wprowadzane do diety pokarmy. Po pewnym czasie wysypki mogą ustąpić, lecz wtedy dochodzi do uczuleń na alergeny wziewne, np. roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt i inne. Dziecko ma katar sienny lub zaczyna chorować na infekcje wirusowe, potem dokucza mu suchy, męczący kaszel (ataki nasilają się w nocy). U niektórych z tych dzieci lekarze rozpoznają astmę. Przechodzenie jednej postaci alergii w drugą nosi nazwę „marszu alergicznego”. Jeśli odpowiednio wcześnie nie wyeliminujesz alergenów i nie zastosujesz odpowiedniego leczenia, proces alergiczny może wymknąć się spod kontroli. Marsz alergiczny to przechodzenie np. skazy białkowej w alergię wziewną w postaci uczulenia na roztocza lub na pyłki roślin, a później (rzadko) w astmę. Pamiętaj! Alergia atakuje nie tylko ciało, ale i psychikę. U połowy chorych dzieci występuje rozdrażnienie, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, trudności w koncentracji, bóle głowy, a nawet moczenie nocne. Rodzice pytają: Czy moje dziecko wyrośnie z alergii? Im wcześniej choroba zostanie wykryta i leczona, tym większe są szanse, że stan dziecka się poprawi, a maluch po pewnym czasie wyrośnie z alergii. Dzieci z rodzin atopowych, mające potwierdzoną alergię lub nasilone reakcje alergiczne, wymagają obserwacji, gdyż choroba może przybrać u nich inne formy (astma, katar alergiczny). Czy u osoby dorosłej może nagle...

pokój, dla, alergika, alergia, dziecko
Zdrowie
Dom alergika - co zmienić, gdy dziecko ma uczulenie
Gdy dziecko ma alergię na roztocza kurzu domowego, warto wprowadzić pewne zmiany w domu. Nie wystarczy pozbyć się dywanów!

Jeżeli Twoje dziecko często ma nieżyt nosa, zapalenie spojówek, napady kaszlu lub ataki duszności, może to być znak, że cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego, pleśniami lub sierścią zwierząt. Aby poprawić jego stan zdrowia i samopoczucie, trzeba zupełnie zmienić wystrój mieszkania. Gdy winny jest zwierzak Niemal każde dziecko marzy o posiadaniu zwierzątka, psa, kota, chomika, świnki morskiej lub choćby akwariowych rybek. Niestety, po diagnozie: alergia – konieczne jest oddanie domowego pupilka w dobre ręce. Kontakt ze zwierzętami często rozpoczyna ciąg reakcji alergicznych w postaci przewlekających się przeziębień, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zmian skórnych, astmy. Głównym źródłem alergenu jest sierść, ślina (np. boksery uczulają częściej niż inne rasy psów), a także białka zawarte w moczu takich zwierząt, jak myszki, chomiki, świnki morskie, szczury, króliki miniaturki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po oddaniu zwierzątka jego alergeny mogą jeszcze przez pewien okres utrzymywać się w dywanach, tapczanach, materacach, choć oczywiście w mniejszym stężeniu. Oddanie ukochanego kota czy psa jest bardzo bolesne dla rodziny małego pacjenta, ale lekarz ma obowiązek poinformować, że to zwierzątko uczula i jest przyczyną złego samopoczucia dziecka i jego częstych chorób – podkreśla dr Irena Wojciechowska z Kliniki Pneumonologii i Chorób Alergicznych Akademii Medycznej w szpitalu przy ul. Działdowskiej w Warszawie. – Jeśli zwierzę zostaje jednak w domu, zaleca się, by je często kąpać czy spryskiwać specjalnymi środkami, wyczesywać sierść, ale w innym pomieszczeniu (nie w obecności dziecka). Takie postępowanie jest jednak często trudne do zniesienia dla zwierzęcia i lepiej oddać je w dobre ręce niż narażać na tego typu codzienne zabiegi. Pożegnanie z wełną, futrami, pierzem  Z domu alergicznego...

dziecko, katar, chusteczka, zdrowie
Panthermedia
Zdrowie
Katar i kaszel: to infekcja czy alergia?
Katar i kaszel to pierwsze objawy infekcji. Często jednak są to też objawy alergii. Trzeba to odróżnić, bo leczenie jest zupełnie inne.

Przeziębienie czasem bardzo trudno odróżnić od alergii . Dziecko uczulone na pleśnie, pyłki lub roztocza kurzu domowego ma często bardzo podobne objawy, jak wtedy, gdy się przeziębi. Alergia jest przecież typowym błędem układu odpornościowego, który niewinną substancję przedostającą się do organizmu traktuje jak wroga, czyli wirus lub bakterię. Błona śluzowa nosa staje się obrzęknięta, pojawia się katar, a potem również kaszel. Katar wirusowy u dziecka Objawy kataru wirusowego to: wydzielina przezroczysta lub biaława, zwykle bardzo obfita, zwłaszcza na początku infekcji. Dziecko źle się czuje, może mieć lekko podwyższoną temperaturę. Jak leczyć katar wirusowy u dziecka : Nawilżaj mieszkanie (na kaloryferach powieś mokre ręczniki, wlej wodę do nawilżacza). Podawaj dziecku do nosa sól fizjologiczną, preparaty wody morskiej . Dbaj, by dziecko dużo piło. Niemowlę układaj na brzuszku (w tej pozycji wydzielina będzie sama wyciekać), oklepuj mu plecki. Jeśli dziecko skończyło rok, zachęcaj go do wydmuchiwania nosa (najpierw jednej, potem drugiej dziurki). Idźcie do lekarza, jeśli dziecko ma wysoką gorączkę nie chce jeść i pić. Zobacz też: 5 gorączkowych błędów. Katar bakteryjny u dziecka Zwykle jest powikłaniem kataru wirusowego. Prawdopodobnie przedłużająca się infekcja mogła zaatakować uszy lub zatoki. Katar bakteryjny ma kolor żółty lub jasnozielony, jest gęsty, trudno odciągnąć go aspiratorem lub wydmuchać. Często pojawia się gorączka. Jak leczyć katar bakteryjny u dziecka: Idź z dzieckiem do lekarza. Konieczne zwykle bywa podanie antybiotyku (czasem tylko miejscowo, do nosa). Katar alergiczny u dziecka Wydzielina jest przezroczysta, bardzo obfita. Dziecko często kicha, pociera nos, bo mocno je on swędzi. Często pojawia się też zapalenie spojówek : oczy są podpuchnięte, swędzą, łzawią....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz