Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, ząbki, szczoteczka do zębów
Panthermedia
Pielęgnacja

Jak dbać o ząbki małego dziecka?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy i jak wyrobić w dziecku prawidłowe nawyki w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Odpowiedź jest dosyć prosta: trzeba zacząć jak najwcześniej. Tylko wtedy dbanie o ząbki będzie dla dziecka zupełnie normalnym nawykiem.

Stomatolodzy zgodnie potwierdzają, że im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko właściwych przyzwyczajeń dotyczących dbania o zęby, tym większe szanse na zdrowe i piękne zęby w przyszłości.

Czy przemywać dziąsła, gdy dziecko nie ma jeszcze zębów?

Często zapominamy o tym, że dzieci tak naprawdę rodzą się z zawiązkami wszystkich zębów. Początkowo są one przykryte dziąsłami, jednakże nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej już od wczesnego etapu życia dziecka. Na początku powinniśmy regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie przemywać jamę ustną gazikiem namoczonym letnią przegotowaną wodą lub słabym naparem rumianku. Pomaga to usunąć z dziąseł i całej jamy ustnej resztki pokarmowe i bakterie. Przemywanie gazikiem stosujemy w trakcie wyrzynania się pierwszych ząbków, a dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia.

Zobacz też: Czy zęby mleczne trzeba leczyć? [VIDEO]

Kiedy zacząć  używać szczoteczki?

Po kilku dniach od wyrżnięcia się pierwszych zębów powinniśmy rozpocząć szczotkowanie, małą szczoteczką z bardzo miękkim, delikatnym włosiem. Takie szczotkowanie nie tylko usunie resztki jedzenia, ale również zapewni maluchowi chwilę relaksu podczas masowania obolałych dziąseł. Na początku wystarczy szczotkowanie samą wodą, ale po paru dniach na szczoteczkę zaczynamy nakładać minimalną ilość pasty do zębów z zawartością 500 ppm fluoru.

Jak zapobiec próchnicy zębów?

Higiena jamy ustnej jest bardzo istotna już od pierwszych miesięcy życia dziecka, w przeciwnym razie, w nowo wyrżniętych ząbkach mlecznych bardzo szybko mogą pojawić się pierwsze oznaki próchnicy. Aby uniknąć tzw. próchnicy butelkowej, występującej u małych dzieci karmionych mlekiem, słodzonymi papkami i sokami z butelki, należy zawsze zabierać dziecku butelkę tuż po skończeniu jedzenia i pod żadnym pozorem nie kłaść dziecka z nią do łóżeczka. Do pielęgnacji wrażliwych dziecięcych dziąseł i młodych ząbków należy używać wyłącznie szczoteczek przeznaczonych dla najmłodszych, wykonanych z miękkiego włosia i dopasowanych do rozmiaru dziecięcej buzi.

Zobacz też: Jak uchronić dziecko przed próchnicą butelkową?

Jak pastę do zębów stosować u dziecka po pierwszym roku życia?

Poczynając od 2. roku życia należy zacząć stosować pastę (optymalnie z zawartością 1000 ppm fluoru) , która chroni przed próchnicą. Na szczoteczkę nakładamy niewielką ilość pasty do zębów – wielkości ziarenka grochu – i pilnujemy, aby po dokładnym umyciu zębów, dziecko wypluło wszystko z buzi. Zanim dziecko nauczy się płukać usta (ok. 3 roku życia), należy po każdym szczotkowaniu, przecierać zęby zwilżonym wodą wacikiem. Okres między 3. a 4. rokiem życia dziecka to czas, kiedy maluchy zaczynają uczyć się samodzielnego szczotkowania. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią szczoteczkę, która nawet przy nieco niezdarnych ruchach trzylatka, dotrze do trudno dostępnych miejsc.

Czy ssanie kciuka źle wpływa na zgryz?

Zanim dziecko skończy 3. rok życia, należy oduczyć je odruchu ssania kciuka czy smoczka, aby nie przeszedł w nawyk, gdyż może to spowodować problemy z prawidłowym rozwojem jamy ustnej i zębów. Nawykowe ssanie kciuka lub smoczka w okresie pojawiania się zębów stałych, czyli między 6. a 12. rokiem życia, może doprowadzić do różnych wad zgryzu przednich zębów, jak np. zgryz otwarty, który w przyszłości może spowodować dyskomfort podczas gryzienia oraz przedwczesne zużycie zębów. Między 3. a 5. rokiem życia należy odwiedzać stomatologa raz na pół roku, gdyż wizyty kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie próchnicy czy nieprawidłowości zębowych, które można wówczas łatwiej wyeliminować.

Zobacz też: 8 błędów, które prowadzą do wad zgryzu u dzieci

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

dentobus, fundacja wiewiórki julii
Patronaty
Dentobus Wiewiórki Julii
Inauguracja ogólnopolskiego projektu mobilnej stomatologii – Dentobus Wiewiórki Julii.

4 września w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka odbyło się spotkanie prasowe poświęcone uruchomieniu ogólnopolskiego projektu mobilnej opieki stomatologicznej – Dentobus Wiewiórki Julii. Konferencja została zorganizowana przez Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka i dr Dżuliettę Kiworkową, prezesa Fundacji Wiewiórki Julii. Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak Honorowy Patron akcji zatroskany o stan uzębienia dzieci w Polsce, od początku objęcia funkcji postulował, aby polepszyć dostęp najmłodszych obywateli do podstawowej opieki stomatologicznej. Widząc problem likwidowanych gabinetów stomatologicznych w szkołach i przedszkolach oraz znaczne ograniczenia w dostępie do publicznej opieki stomatologicznej – szczególnie w małych miejscowościach i na wsi – wielokrotnie wskazywał właściwym instytucjom na możliwość stworzenia mobilnych gabinetów, tzw. dentobusów. Dzisiaj ten postulat dzięki staraniom Fundacji Wiewiórki Julii staje się rzeczywistością i tysiącom dzieci zostaje stworzona możliwość poprawy stanu zdrowia. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia oparty na przeprowadzonych w ramach programu „Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej” z 2011 roku, wskazuje na poważny problem próchnicy wśród małoletniej populacji Polaków. Statystyki są alarmujące i wynoszą odpowiednio: 79,9% u 5-latków, 90,5% u 7-latków, 91,8% u 15-latków. Przyczyn złego stanu uzębienia u małoletnich Polaków jest wiele. Do najważniejszych zaliczamy: brak systemowej opieki profilaktyczno – leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym, niska świadomość prozdrowotna rodziców, brak środków na leczenie dzieci, utrudniony dostępu do publicznych placówek dentystycznych, źle zorganizowana i niesprawnie funkcjonująca opieka dentystyczna w kraju, zamykanie gabinetów stomatologicznych w...

Jak działa na zęby pasta z fluorem?
AdobeStock
Aktualności
Nie każda pasta z fluorem jest tak samo skuteczna na próchnicę!
Fluor w paście do zębów jest potrzebny, ale... Zobacz, jakie wnioski wysnuli naukowcy po zbadaniu zębów dzieci stosujących pasty z różnym stężeniem fluoru. Kupując pastę, zwracasz na to uwagę? Lepiej zacznij!

Czy pasta do zębów rzeczywiście powinna zawierać fluor? Naukowcy nie mają wątpliwości, że tak. Pytanie tylko, jakie stężenie tego pierwiastka powinna zawierać pasta, by skutecznie chroniła zęby przed próchnicą? Dowiedzcie się, co wybierać spośród wielu produktów ze sklepowych półek. Rodzaj pasty do zębów ma znaczenie Grupa naukowców postanowiła zanalizować to, jak szczotkowanie zębów pastą z fluorem lub bez wpływa na ryzyko pojawienia się próchnicy u dzieci. W badaniu wzięto pod uwagę pasty ze stężeniem fluoru 1 500 ppm oraz te niezawierające tego składnika. Okazało się, że u dzieci używających do mycia zębów pasty bez fluoru, powstało w jamie ustnej więcej nowych ognisk próchnicy . Jakie stężenie fluoru zawierają pasty do zębów? To, ile fluoru znajduje się w paście, zależy w dużej mierze od producenta danego produktu oraz od kraju. Brak standaryzacji w tym zakresie powoduje, że nie ma wyznaczonej dolnej granicy, ile tego pierwiastka powinna zawierać pasta, by była skuteczna. Jeśli chodzi o górną granicę stężenia fluoru w paście, jest ona różna w zależności od kraju produkcji. Według danych posiadanych przez specjalistów na rynku najwięcej jest past zawierających od 1000 do 1500 ppm fluoru. Pasty o wyższym stężeniu fluoru są do kupienia rzadziej i raczej tylko w aptekach. Fluor kontra próchnica Z badań naukowych wynika jednoznacznie, że stosowanie pasty do zębów zawierającej fluor znacznie zmniejsza ilość nowych ubytków próchniczych w uzębieniu. Specjaliści zanalizowali wyniki 96 różnych prac, w tym: siedem badań wykonanych na grupie 11 356 dzieci z zębami mlecznymi, stosujących pasty do zębów o zawartości 1 500 ppm fluoru, jedno badanie przeprowadzone na grupie 2 500 dzieci i nastolatków używających pasty do zębów o stężeniu 1 450 ppm fluoru, 85 badań wykonanych na grupie 48 800 osób do 18 roku życia szczotkujących zęby...

Zakupy
GAVISCON - przełom w walce ze zgagą
Zgaga to problem, który dotyka większość kobiet w ciąży. Leki, które stosują kobiety w ciąży powinny być nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne.

→ Większość kobiet cierpi na zgagę podczas ciąży, nawet osoby, które nigdy wcześniej nie doświadczały takich dolegliwości. – 60% kobiet cierpi na zgagę podczas ciąży → Ciężarne kobiety są podatne na występowanie refluksu oraz zgagi z powodu zwiększonego ciśnienia wewnątrzbrzusznego. – Rozluźniające działanie hormonów łożyska na dolny zwieracz przełyku (LOS) także może powodować zgagę podczas ciąży. • 22% kobiet cierpi na objawy zgagi w pierwszym trymestrze ciąży • 39% kobiet cierpi na objawy zgagi w drugim trymestrze ciąży • i aż 72% kobiet cierpi na objawy zgagi w trzecim trymestrze ciąży[1] GAVISCON może być stosowanty podczas wszystkich trzech trymestrów ciąży. → Lek o mechanicznym sposobie działania stanowi optymalne rozwiązanie dla pacjentek w ciąży. GAVISCON to supresant refluksu, który został przebadany klinicznie i okazał się skutecznym oraz odpowiednim lekiem dla kobiet w ciąży cierpiących na zgagę. → Mechaniczny sposób działania leku gaviscon sprawia, że jest on odpowiedni dla kobiet w ciąży cierpiących na zgagę. → Substancje czynne zawarte w produktach GAVISCON reagują z kwasem solnym zawartym w żołądku, tworząc warstwę żelu kwasu alginowego, która unosi się na powierzchni żołądka w mechaniczny sposób utrudniając zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. → Badania wykazują, iż gaviscon jest skutecznym oraz dobrze tolerowanym lekiem uśmierzającym zgagę u kobiet w ciąży: U niemal 90% badanych kobiet w ciąży GAVISCON w postaci zawiesiny przyniósł odczuwalną ulgę od zgagi. → GAVISCON znacząco zmniejsza czas trwania, częstość występowania i nasilenie objawów zgagi podczas ciąży5, co oznacza znaczącą poprawę komfortu w postaci lepszego snu w nocy dla wielu kobiet w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak